Investor Brůna: Probíhá největší přerozdělení majetku od roku 1989
Česká národní banka připustila, že inflace bude začátkem příštího roku atakovat deset procent ročně. Ale že by se určitě neměla přiblížit dvaceti procentům. Podle mnohých už ale dvacetiprocentní inflace panuje. Plus mínus. Jak zachránit své peníze?
Většina inflace je dovezená z ciziny, ceny energií, ropy a materiálů nemůžeme ovlivnit, ty se určují na světových trzích.
Je však hodně napnutý trh práce. Česká republika má jednu z nejnižších nezaměstnaností na světě. To vyvolává tlaky na růst mezd, rostoucí mzdy zase zdražují výrobky.
Za přehřátý trh práce může Česká národní banka, která od roku 2013 do roku 2017 vydala za intervence přes dva biliony korun, za něž nakoupila 70 miliard eur. Cílem banky bylo oslabit korunu kvůli hrozící deflaci. Kurz měny se před zákrokem pohyboval kolem 25,50 Kč/EUR, ČNB se rozhodla držet jej pomocí intervencí u hladiny 27 Kč/EUR.
Intervence způsobily, že naše republika byla hlavně pro německé firmy velmi levná, a tak si z nás udělaly montovnu. Poptávka po české levné pracovní síle je obrovská. Na to pak naráží různé sektory. Například v odvětví pohostinství a stravování zoufale chybí lidi, protože jdou radši pracovat na jistotu do továrny nebo do státní správy.
Inflace snižuje kupní sílu lidí. Za své peníze si koupí méně. Díky intervencím však vzniklo přes dva biliony nových umělých korun a těch mají spekulanti, banky, finanční instituce i fondy nadbytek. Ale není o ně zájem.
ČNB zvyšuje úrokové sazby, ale inflaci tím nesníží. Intervencemi vypustila gina z lahve, teď už ho bude těžko chytat zpátky. Inflace je výrazně větší než úročení většiny dostupných a rozumných bankovních produktů. Uměle vytvořené peníze často skončily v nemovitostech a vyhnaly jejich cenu tam, kde nyní jsou.
„Velcí kluci“ si mnou ruce
Na inflaci prodělají hlavně střadatelé, kteří mají peníze v bankách, na termínovaných vkladech, na spořicích účtech. Češi mají na krátkodobých úložkách přes pět bilionů korun. Při inflaci 10 % ročně se jim za pět let více než půlka úspor vypaří. Schodek státního rozpočtu byl za rok 2020 téměř 400 miliard korun. Inflace tedy z účtů střadatelů užere více, než je tento schodek. Takže drobní střadatelé zaplatí hostinu velkým dlužníkům.
Nastalo největší přerozdělení bohatství od listopadu od roku 1989. Velcí kluci si nabrali levné peníze. Hodně peněz na dluh. Na levný dluh. Tím financovali svoje nákupy – hlavně firem a nemovitostí. Čehokoliv, co je hmotné. Teď platí úroky kolem dvou tří procent ročně a inflace je deset a více procent ročně. Vysoká inflace maže levné dluhy kryté hmotnými investicemi.
Dluhy „velkých kluků“
Podle konsolidované výroční zprávy činil k 31.12.2020 majetek skupiny PPF 39,7 miliardy EUR,
z toho cizí zdroje (dluh) byly 31,1 miliardy EUR.
Podle konsolidované výroční zprávy činil k 31.12.2019 majetek J&T Group 11,1 miliardy EUR,
z toho závazky skupiny (dluh) činily 9,3 miliardy EUR.
Banky jsou jako průtokový ohřívač. Co vyberou na levně úročených vkladech, to s rizikovou přirážkou rozpůjčují dál. Nízko úročené úvěry bankám škodit nemůžou, protože mají své financování zajištěné dlouho dopředu. Ale banky by se měly mít na pozoru. Často byla expanze přepálená a levné peníze financovaly toxické nákupy.
Banky by měly vyšší inflaci využít k tomu, že si doženou rizikovou přirážku na nově poskytnutých úvěrech, mimo jiné i na hypotékách.
Dluhy státu se snižují inflací, která pouští žilou střadatelům
Mohlo by se zdát, že velká inflace pomůže smazat státní dluhy, které jsou podle mě téměř nesmazatelné.
Státní dluh k 30. září 2021 činil 2,3 bilionu korun. V relativním vyjádření představuje státní dluh 39,1 % HDP. Pokud hodnotím celkový státní dluh České republiky, navzdory všem příšerným schodkům v souvislosti s pandemií koronaviru, je stále na nižší úrovni než v roce 2013, kdy dosahovat hodnoty 40,6 % HDP.
Česká republika loni patřila mezi země s nejmenším zadlužením v Evropě, což oceňují i ratingové agentury ve svém pravidelném hodnocení. Při současných schodcích je ale sci-fi, abychom mohli státní dluh splatit. Umazat ho může jen inflace a tím pádem znehodnocení úspor střední třídy.
V roce 2020 skončil státní rozpočet schodkem ve výši 367,4 miliardy korun při propadu ekonomiky o 5,6 %. Více než půlku státního rozpočtu tvoří mandatorní výdaje, které je stát povinen platit ze zákona – například dávky důchodového pojištění, nemocenského pojištění, sociální dávky, platby státu do zdravotního pojištění, podpory v nezaměstnanosti. Tyto mandatorní výdaje jsou většinou vázány na inflaci – například důchody jsou pravidelně valorizovány o inflaci. Tím, že stát vydává protiinflační dluhopisy, tak mu inflace také nepomůže, protože se mu zdražují úroky za vysoké dluhy.
Bezpečné kotviště jsou stavební pozemky
Podle průzkumu J&T Banky jsou mezi českými dolarovými milionáři nejperspektivnější investicí stavební pozemky. Co je zajímavé pro extrémně bohaté, může být užitečné i pro obyčejné lidi. Stavební pozemky jdou někdy koupit levněji než byty a není s nimi taková starost. Proto ti úspěšní přestali kupovat investiční byty a kupují investiční pozemky. Stavební pozemky za poslední rok zdražily o 20 procent a to se teprve promítne do cen bydlení v blízké budoucnosti.
O zlatu a stříbru se tvrdí, že vždy v nějaké čase dožene inflaci. Zatím to neplatí, ale co není, může být. Využijme toho, že drahé kovy jsou pořád za rozumnou cenu.
Autor je český investor.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
23 komentářů
Nemovitosti nerostou protože ČNB „pouští“ peníze. Nemovitosti rostou, protože rostou mzdy ! Mzdy rostou proto, že jsme v EU a lidé mohou pracovat v zemích s mzdami vyššími než v ČR a zhusta to dělají. Mzdy v Čechách pak následují, jinak by firmy nikoho nesehnaly. Podobnou vlnu zažilo Polsko a Pobaltí v minulosti, protože tam bylo nutností odejít a taky je obyvatelstvo mobilnější.
ČNB vypustila do světa 2,4 biliony CZK za které nakoupila eura…A co si jako myslíte, že udělal investor z ciziny, který nakoupil naše koruny..? Fakt myslíte, že je dal pod polštář nebo na spořící účet? Velká část skončila právě v nemovitostech… A mzdy fakt nerostou, že můžeme pracovat v EU…
Co investor Brůna říká na investice do kryptoměn?
Můj názor na kryptoměny:
https://hlidacipes.org/investor-bruna-nakup-kryptomen-se-ted-mozna-vyplati-ale-stejne-je-nemam-rad/
to je podobné jako deriváty dluhopisů. cesta do pekel. Pokud jste se na ty peníze nenadčel, můžete to zkusit.
To samé ovšem platí i pro ECB. V podobném, ne-li větším měřítku. Jediný rozdíl zatím je, že ECB nenavyšuje úrokové sazby, ale kvantitativní uvolňování ( čili pouštění miliard volných EUR na trh ) běží už od řecké krize na plné obrátky. ( pro záchranu EUR uděláme „cokoliv“ ! , jak řekl Draghi …. ). Myslím, že to je i nepřiznaný cíl, jak odmazat ty obří a v podstatě nikdy nesplatitelné státní dluhy.
Střední třídě ve vyspělých zemích se má z čeho odřezávat ( má zatím dost tuku ) , ale u nás se bojím, že se bude řezat do živého….
Máte úplnou pravdu.
To desetiletí kvantitativního uvolňování,kdy centrální banky generovaly miliardy a miliardy nepodložených dolarů,eur…….. z ničeho (jen tak ve svých počítačích a to nikoli těžbou jako u kryptoměn,ale pouhým vyťukáním příslušné částky na klávesnici) způsobilo,že těch peněz je příliš mnoho a trh si prostě začal hledat novou rovnováhu. A zaplatí to ti poctiví spořílci,co si škrundili penízky na novou střechu nebo na stáří. A tak to dopadá vždy! Vždy na to doplatí ti slušní a poctiví!
Banky je léta okrádají na nízkých úrocích,vždy mnohem nižších než je inflace a pak jim ten prodělek ještě stát zdaní! Nechápu,jak je možné danit ztrátu!
Politici pak vyzývají lidi,aby byli odpovědní a si spořili na důchod. A přitom je okrádá spolu s bankami,fondy a investičními společnostmi.
Asi by bylo docela zajímavé,dojít si pro ty své naškrunděné korunky a nacpat si je doma do strožoku,kupovat jen to nejnutnější a platit jen v hotovosti. Kdyby to udělalo hodně šetřílků,bankám by sklaplo.Chyběla by jim likvidita a musely by navyšovat úroky,aby se malí spořílci s bankovkami zase vraceli.A státu dát na vědomí,že nebudeme spořit v bankách a fondech,když nás okrádá i stát,jenž by nás měl chránit!
Tak jak Bruna rika velci kluci, kapitalisti rozhoduji o nasich zivotech , politici jsou kuriri , pri rozhodovani se staraji jenom o sve panize uplne bezohledne co tim zpuzobi vetsini obcanu a proto se hlavne bojuje s komunismem , aby si tu pozici a majatek ponechali
nekde hlavne na vesnici zdrazily za rok stavebni pozemky i o 50%
Máme proočkovanost kolem 60 % jsou to v současnosti zombici. Levnou pracovní sílu také se nedá dovážet do bezkonečna. Prázdných bytu na investice jsou mraky. Porodní křivka také klesá i navzdory tomu že se rodí čím dál víc postižených dětí od drogově závislých rodičů. Všechny sektory kvalitativně propadají někam včetně zadlužení a produktivity státního aparátu. Vzhledem k poškození veřejného zdraví budou se množit útoky nejenom na veřejné činitele ale na každého co bude vypadat aspoň trochu solventně. Vzroste kriminalita lidi budou se spolčovat a zbrojit se a v neposlední řadě se dají jednotlivce na úprk. A držitele státních dluhopisů splačou nad výdělkem. Všechno spěje k zániku a blíží se poslední soud… .
Politik u Moravce říkal,že si přidal na platu,protože je růst.Kradl snad střední třídě přes inflaci vklady?Pak by měl asi představitel střední třídy něco udělat.
Státní dluh 99%zemi nikdy nemůže ani neslpati, jedině celosvětovou válkou a začít od nuli ale to tady zbude malá skupinky švábů,,, nejvíce zadluženou zemí je USA agresor který nikdy válku nezažil ale hodně na neštěstí druhých získal,,,,i mozky z celého světa,,,, velkou část jejich dluhů a jiných strategických uzlů má Čína,,, jedině ty tu jejich světovládu a již dávno prosvihlou demokracii mohou zastavit a potom se nějak zmínění toto šílené zbrojení které vede svět do předčasného konce.
Je podstatné, jak jste k penězům přišli. Pokud je získáváte prací, přicházíte o hodiny života, které trávíte v práci. Pokud jste si peníze jen natiskli, je to podobné jako kráfež, tedy bankéři tištěním peněz okrádají pracující o část života, dá se říci, že je zabíjí.
Však je to dokonalý otrokářský systém…. 3 rokz práce rok doma….čas si krást nenechám…
Až se zruší peníze,tak pak bude konečně prostor i na záporný úrok na účtech. S inflací to bude jistě vražedný kokteil a vlastníci covid pasů dostanou možná záporný úrok se slevou.
Vždy šlo o jedno a totéž mít co do pusy a co na sebe zbytek je a byl vždycky luxus !!!
Vždy šlo o jedno a totéž mít co do pusy a co na sebe zbytek je a byl vždycky luxus !!!
„Při inflaci 10 % ročně se jim za pět let více než půlka úspor vypaří“ — myslím, že jenom 41% se jim za pět let vypaří
Dobrý den. V pracovní činosti jsem byl plných 49 let, nepiji alkohol a nekouřím, nemám chatu a ani neměl a stejně tak auto, Detralex mě stojí 620,00 Kč a za léky a doplňky stravy platím téměř 1000,00 Kč. Mám diabetes mellitus a objevil se na cukrovku evropský produkt, ale ten zdravotní pojišťovny ndeplatí a ptám se proč. Tento lék pro polikliniky zakoupila Klinika na svůj účet (endokrinologie), kterou je lék doporučován proto jej zakoupila, aby se nepakovaly výrobci léků, které jsou v současné době lékaři předepisovány (článek byl 24.12.2021 zveřejněn na internetu profesorkou endokrinologie (jméno znám, ale vědomě jej nepíši, aby se na ni výrobci léků neatakovali). Proto se ptám co k tomu b ude mít současná vláda a jak se o lid této země postará. Píši to i svému diabetologovi a stejný článek pošlu rovněž premiérovi.
No a vysledkem budou socialni revoluce.
nikdy jsem neměl dobrý odhad na investice do ,,papírových,, obchodů a zlato nikdy nekopíruje inflaci za posledních 30 let natočilo z 1000 kč 1800kč přepočteno na mzdy prodělek -tehdá mzda 4000 dnes 35 000 -informace jsou jednou takové ,podruhé makové.
před 15 lety jsem investoval do pěkných nedoceněných vesnických pozemků ,všechny peníze co jseme ušetřili ve dvou lidech za 25 let .moc se mi nechtělo protože jseme zůstali plonk. Řídil jsem se jen tím ,že i na stáří budu potřebovat prachy a ,že pozemky levnější nikdy nebudou,-jediný riziko bylo ,návrat komunistů.,nyní vidím jak jsem dobře udělal
územní plán mi nahrál po deseti letech z 10 kč za m2 … 300 kč za m2 – a nyní se dějou věci . uloupl jsem jeden již stavební pozemek a jako již důchodce nemusím mít strach ,že budu sedět v rohu a točit mlýnek . připomínám ,že sem investoval v době, kdy bych si mohl užívat a mooooc se mi nechtělo -rada pro mladý i když se vám nehce investujte do nedoceněných pozemků!
Cílem banky bylo oslabit korunu kvůli hrozící deflaci.
– a na to jste prisel jak ?
ČNB to komentovala na svém webu:
https://www.cnb.cz/cs/casto-kladene-dotazy/Co-byl-kurzovy-zavazek/