Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Potřebujete se „odpeněžit“? Kupte hrnce či příslib zázračných výnosů

Napsal/a Vladimír Brůna 3. srpna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Máte nějaké peníze navíc a chtěli byste z nich ještě více? Bez práce a přemýšlení? Jak jinak. Prosím, jen do toho! Kdo potřebuje od-peněžit, jak říká jeden děda na Vysočině, jede na výlet „zdarma“ a koupí si deky či hrnce k ničemu. Aby ušetřil. A já dodávám: Anebo pošle své drahocenné úspory partičce slibující zázračné výnosy.

Zní to krutě? Ale kdeže. Realita. Mnozí lidé sice tvrdě pracují, spoří, ale pak vůbec nepřemýšlí, kam peníze vložit. Věří kdečemu a kdekomu.

V 90. letech česká společnost Wall Street slibovala zhodnocení 25 procent ročně. Jednatel rád nosil tmavě modré sako s velkými pozlacenými knoflíčky. Firma inzerovala na všech frontách, pořídila i výrobní podniky. Třeba mlékárnu na Smíchově. Zkrachovala. A jednatel? Po čase ho zavřeli. Místo výnosů bažina. Peníze fuč. Podle oficiální krátké zprávy v novinách se za katrem měl oběsit. Asi hodně lidí naštval.

Tak tenhle příběh se opakuje pořád dokola. Když zabrousíte na stránky policie nebo České televize, jsou plné zpráv o tom, jak tu více, tu méně desítek naivních klientů svěřilo dohromady tu desítky, tu stovky milionů „skořápkářům“. A ejhle, peníze zmizely, kulička nebyla ani pod jedním z kelímků. Vlastně, kdo ví, kolik vůbec bylo kelímků na stole.

A tak pěkně, slibně to začínalo. Pošlu půl milionu, milion a za pouhý rok bude na krásné Vánoce na Maledivách.

Slepí, kteří mají velké oči

Dohled České národní banky je fajn věc, ale znáte to, pod svícnem bývá tma. Navíc existuje tolik možností, jak pravidla obejít. Nebo vlastně není třeba ani nic obcházet, jen na to kašlat. Vždyť stát není schopen vynutit ani povinné zveřejňování závěrek firem ve sbírkách listin. Jistý velký český producent výrobků ze zlata si třeba z toho vystřelil tak, že závěrku zveřejnil, ale zcela nečitelnou. Nejsou asi páky, jak ho umravnit. Zákon nezákon.

Většina pohádkářů hraje na dvě přirozené lidské emoce: lenost a hamižnost. Na touhu mít ještě více jen tak. Velké oči nadhled zamlžují. Na tohle hrají prodavači finančních cukrátek.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Přes sociální sítě mě před několika dny kontaktoval jistý střadatel. Chtěl se více dozvědět, co dělat, aby mu zdražování nesežralo jeho úspory.

Veškeré své investice ve výši 500 tisíc korun má zainvestováno v projektu, o kterém skoro nic neví. Jen ví, že mu každý měsíc připisují zhodnocení 1,5 až 2 % z jeho investice. Zatím.

Pošlete ale milion a z něho vám budou měsíčně posílat 1,5 až dvě procenta. Pohoda. Tahle hra vydrží dlouho. Ale pak chtějte milion zpět, plus ten výnos. To už bývá problém.

Byznys s.r.o. Umíme všechno, fakt

Je to firma s ručením omezeným se základním kapitálem sto tisíc korun. Jeden jednatel, téměř žádná historie. Nezveřejňuje také zákonem požadované informace ve sbírce listin, auditovanou výroční zprávu nebo účetní závěrku. Uvádějí, že jsou investoři typu „práce všeho druhu“, od akciových investic, přes měnové páry, obligace, indexy, komodity, startup společnosti a spoustu dalšího.

Bylo mi divné, jak jeden člověk může obsáhnout tolik aktivit. Neříkám, že jsou to podvodníci a výnosů, jaké u některých svých investic slibují, nelze dosahovat.

Už mě ale nepřekvapilo, že společnost spravuje investice svých klientů pod oblíbenou formou ZISIF 15. To jsou společnosti, o kterých si většina investorů myslí, že to jsou fondy regulované ČNB, ale není to tak. Jsou tolerované ČNB, musí udržovat některé povinnosti – roční reporting ČNB, ale hlavně to, že nesmí být veřejně nabízeny.

Nesmí mít svoje prodejní sítě, zprostředkovatelé nesmí brát za prodej těchto investic provize. Další podmínkou, které ZISIF 15 většinou nedodržují, je počet investorů: například maximálně 20 investorů s investicí pod 125 tisíc eur.

Jmenovat ji nebudu. Jen dodám, že 12. 9. 2019 dostala firma pokutu ve výši 50 000 korun od ČNB za to, že nesplnila informační povinnosti a bez odezvy zůstaly výzvy k doplnění. Kdo chce kam…

Nedokážu ale úplně pochopit, proč lidi věnují tolik úsilí vydělávání peněz, a tak málo péče o těžce vydělané peníze. Trávníku na zahradě se mnohdy věnují více.

A co jsem doporučil střadateli, kterému klesla čelist, když jsem mu tyto informace odkryl? Poradil jsem mu, aby těch půl milionu rozdělil na pět hromádek. Jednu nechal zainvestovanou tam, kde má, čtyři další zainvestoval do něčeho jiného. Pokud to tak neudělá, tak může přijít o všechny své těžce vydělané peníze.

Vysokorychlostní oblbování

Přeborníkem v oblbování je pak jiná nejmenovaná firma, která se prezentuje jako nadčasová technologická společnost s unikátním patentem na vysokorychlostní přepravu osob, hmot a surovin. Společnost má svůj vlastní park, kde vozí prodejce a investory v zavěšených kabinách na několik set metrů dlouhé kolejové trati na sloupech.

Prodejci firmy nabízí už roky pohádkové zbohatnutí. Stonásobky vkladu. Alespoň ještě před pár lety to tak bylo, když lákali na nákup prémiových akcií v předprodeji před vstupem na burzu za výhodných podmínek. Lidé si na tuto „investici“ dokonce půjčovali.

Do odměn prodejců jde až 17 % z vkladu důvěřivého klienta. Není divu, že pak vyřídilka jede jako kolovrátek, fantazie hýří azurem.

I kdyby se podařilo postavit spoustu tratí a vybavit města technologií, kdy začnou cestující splácet svými nakoupenými lístky investorům stonásobky investovaných milionů? Do dnešního dne se projekt nerozeběhl. Spíše, než vysokorychlostní přeprava mi to připadá jako velké letadlo.

Už je ale nuda popisovat tyhle příběhy, vždyť je to pořád dokola. A kdo chce kam…

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)