Ilustrační foto: Profimedia

Investor Brůna: Hostina skončila, ale letošek nemusí být hladový rok

Napsal/a Vladimír Brůna 10. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Kdo se drží hmoty a včas přehodí výhybku, neprodělá ani při vývrtkách trhů a kolapsech jistot. V roce 2022 akciové trhy výrazně ztratily, a to dokonce více než v covidovém roce 2020. Americký S&P500 oslabil o 20 %. Nedařilo se ani na evropských burzách. No a?

Můj bývalý šéf a investiční guru Richard z Londýna před rokem 2008 prodal většinu svého akciového portfolia. Půlku držel v hotovosti na další nákupy. Nepospíchal. Za druhou půlku koupil stavební pozemky. Za deset let se mu hodnota pozemků ztrojnásobila.

Část investoval znovu do akcií. Celé akciové portfolio prodal na začátku ukrajinského konfliktu. Teď drží opět stavební pozemky a začal investovat do rezidenčních nemovitostí v geopoliticky klidných oblastech. Miluje mimo jiné Prahu a jižní Čechy.

Jeho investiční dráha vykresluje, jaký je rozdíl mezi střádáním, investováním a vírou v cukrovou vatu. To jsou kryptoměny a všechny ztřeštěné nápady na obchod s tokeny.

Začátkem loňského roku se většina investorů napříč trhy radovala ze všeobecných tučných časů. Optimismus většiny jsem nesdílel. Každá hostina končí. Letošní rok bude v Evropě silně určovat vývoj války na Ukrajině, situace kolem Tchaj-wanu a Koreje.

Centrální banky začaly v roce 2022 krotit inflaci, ale mašina je příliš rozjetá. Brzdí se jen pozvolna. Už ale tak zběsile nerostou ceny průmyslových výrobků, stabilizují se cenovky stavebních materiálů. Plyn zlevnil, benzín rovněž na úroveň před invazí. I když válka trvá, a přestože se snižovala těžba ropy. Zajímavé.

Znehodnocování peněz bude mít ještě každopádně setrvačnost. Drastická dieta po patnácti letech hodování bude bolet. Vyšší úrokové sazby nemilosrdně peníze zdraží.

Akcie: vydělá robotika

Dlouhou dobu státy i firmy těžily z extrémně levných úvěrů. To loni skončilo a budoucí vývoj bude záviset na tom, jak se projeví dražší peníze.

Jeden rok však nic neznamená. Minimální investiční horizont, kdy má smysl hodnotit výkonnost, bývá pět let. Dnes nahoře, zítra dole, však se ještě uvidí. U akcií ovšem pozor na zombie firmy. A že jich je. Jsou předlužené a skončí v prachu. Nápad sám o sobě nic neznamená. Vaří, fotí a nápady má kdekdo.

Na investicích do akcií velmi zbohatl Ondřej Tomek, jenž v roce 2007 prodal portál Centrum.cz. Akcie nakupoval po finanční krizi v roce 2008. Kromě globálních hráčů (Apple, Tesla, Visa a další) se zaměřuje na start-upy jako Shoptet, Kiwi.com, Audioteka, Safetica, Dataddo, Crowdstrike, Palantir.

Jeho příběh jen potvrzuje, že úspěšné akciové portfolio se buduje právě v době, když akcie padají. Vyplácí se vybrat si tituly a držet je.

„Pořád budeme v Evropě pít dobrá vína a jíst starý sýr, ale velký byznys se bude dělat v USA,“ řekl Tomek Forbesu. Čím dražší bude pracovní síla, tím lépe se podle něj bude dařit i technologiím. Jinými slovy: vydělávat budou firmy zaměřené na robotiku, na automatizaci práce. Lidé jsou drazí a bývají nespolehliví.

Dobré adresy příliš nezlevní

Ceny rezidenčních nemovitostí se ustálily a některé i zlevňují. Větší problémy čekám u starších nemovitostí, panelových domů a energeticky náročných rodinných domů. Ceny nemovitostí v kvalitních lokalitách ale klesat nebudou.

U novostaveb bude vývoj záviset na tom, jak moc se bude stavět. Zda bude z čeho stavět a zda na to budou lidi. Legislativní procesy zůstanou dále složité. Developeři řadu úplně nových projektů stopli. Dokonce nedávají do prodeje ani některé hotové jednotky a radši je drží na nájem. Chtějí udržet cenu.

Očekávám velký propad cen u chalup a víkendových nemovitostí. Podléhají módním vlnám a poslední dva roky výrazně zdražily. Jejich ceny dostanou do tlaku drahé ceny energií a opatrnost lidí.

Nájmy dále porostou. Bude se zhoršovat platební morálka nájemníků.

Ukrajina stáhne kapitál a dělníky

Nikdo neví, kdy skončí válka na Ukrajině. Až se tak konečně stane, bude to ovšem znamenat problém pro české stavebnictví: odliv západního kapitálu na Ukrajinu a výrazný úbytek pracovních sil. Na to naše stavebnictví není připraveno. Proto s nemovitostmi v dlouhém období neudělá konzervativní investor chybu.

Vlastnictví nemovitostí se bude více koncentrovat do rukou institucionálních investorů, většina střední třídy bude totiž při současném vývoji reálně chudnout. Sen o vlastním bydlení se bude mileniálům vzdalovat.

V Čechách je dobře. Jsme pořád bezpečný přístav, bez ohledu na víru, politickou příslušnost, původ kapitálu. Zahraniční penzijní fondy zde pořád investují do rezidenčních nemovitostí s výnosem kolem tří procent ročně. Vědí proč.

Dluhopisy toxické jako krypto

Dluhopisy mají za sebou těžký rok. Růst úrokových sazeb srazil ceny dluhopisů. Nově vydané státní dluhopisy jsou úročené výrazně nižší sazbou, než je inflace. V roce 2023 očekávám značné problémy u některých firemních dluhopisů – bude výrazně více krachů. Dluhopisy jsou podle mne stejně toxické jako kryptoměny a „tokenizace všeho možného“.

Ani státním dluhopisům nevěřím, dokud nebude vyřešená důchodová reforma.

Whisky? Proč ne, ale…

Alternativní investice jsou komplikované a je jim potřeba opravdu rozumět. Ať už jde o veterány, whisky nebo obrazy. Mohou přinášet nejen výnosy, ale i prostou radost z toho, že se investor o dané portfolio stará, že potká stejně zaměřené lidi. Jsou to hezké věci. Ale pozor: emoce by do investic vstupovat neměly.

Jeden můj kamarád zaměřený na investiční whisky takto jezdí do Skotska, zná i velmi zajímavé a šikovné lidi kolem whisky u nás. V lahvích má už odhadem přes půl milionu. Alternativní investice vyžadují velkou míru angažovanosti, znalostí, kontaktů.

Stříbrňáky a hotovost

Dobrou příležitost nadále vidím ve stříbře, ale u něj stejně jako u ostatních alternativních investic pozor na rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou.

Smysl má přikupovat postupně a pravidelně, případné propady využít jako příležitost k nákupu. A mít připravenou hotovostní rezervu i za cenu toho, že ji užírá inflace. Může být i v eurech nebo dolarech.


Úrokové sazby a inflace

Úrokové sazby vyhlašované ČNB v roce 2023 příliš nepřekročí současnou výši 7 %. Tím, že výrazně nestoupnou úrokové sazby, očekávám inflaci kolem 10 %.

Koruna

Česká koruna je teď extrémně silná. Je to ale díky intervencím ČNB. Dlouho takto extrémně silnou korunu nedokáže ČNB udržet.

Energie

Cenové stropy pro energie nepřinesou nic dobrého, problémy jen oddalují. To jsme viděli na cenách benzínu v Maďarsku. Musí se vyřešit příčina drahých energií: závislost na Rusku a špatná energetická koncepce Evropské unie. Očekávám posilování jaderné energetiky a s tím související infrastruktury. Mimo jiné lokality kolem jaderných elektráren čekají zlaté časy, investice a příliv lidí.

Daně

Většina daní bude muset být zvýšena bez ohledu na politická hesla. Ale to státnímu rozpočtu stejně příliš nepomůže. Ten zmátoří jen investice do infrastruktury.

Covid i válka na Ukrajině byly pro finanční trhy a veřejné rozpočty dva těžké záchvaty, které pacient přežil. Dlouhodobě vysoká míra zadlužení veřejných rozpočtů západních zemí je ale rakovinou, kterou centrální banky zatím léčily jen paralenem.

Výrobní firmy

Očekávám velké potíže mlékáren a pekáren. Bude také méně práce pro stavební firmy.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)