Investor Brůna: Hostina skončila, ale letošek nemusí být hladový rok
Kdo se drží hmoty a včas přehodí výhybku, neprodělá ani při vývrtkách trhů a kolapsech jistot. V roce 2022 akciové trhy výrazně ztratily, a to dokonce více než v covidovém roce 2020. Americký S&P500 oslabil o 20 %. Nedařilo se ani na evropských burzách. No a?
Můj bývalý šéf a investiční guru Richard z Londýna před rokem 2008 prodal většinu svého akciového portfolia. Půlku držel v hotovosti na další nákupy. Nepospíchal. Za druhou půlku koupil stavební pozemky. Za deset let se mu hodnota pozemků ztrojnásobila.
Část investoval znovu do akcií. Celé akciové portfolio prodal na začátku ukrajinského konfliktu. Teď drží opět stavební pozemky a začal investovat do rezidenčních nemovitostí v geopoliticky klidných oblastech. Miluje mimo jiné Prahu a jižní Čechy.
Jeho investiční dráha vykresluje, jaký je rozdíl mezi střádáním, investováním a vírou v cukrovou vatu. To jsou kryptoměny a všechny ztřeštěné nápady na obchod s tokeny.
Začátkem loňského roku se většina investorů napříč trhy radovala ze všeobecných tučných časů. Optimismus většiny jsem nesdílel. Každá hostina končí. Letošní rok bude v Evropě silně určovat vývoj války na Ukrajině, situace kolem Tchaj-wanu a Koreje.
Centrální banky začaly v roce 2022 krotit inflaci, ale mašina je příliš rozjetá. Brzdí se jen pozvolna. Už ale tak zběsile nerostou ceny průmyslových výrobků, stabilizují se cenovky stavebních materiálů. Plyn zlevnil, benzín rovněž na úroveň před invazí. I když válka trvá, a přestože se snižovala těžba ropy. Zajímavé.
Znehodnocování peněz bude mít ještě každopádně setrvačnost. Drastická dieta po patnácti letech hodování bude bolet. Vyšší úrokové sazby nemilosrdně peníze zdraží.
Akcie: vydělá robotika
Dlouhou dobu státy i firmy těžily z extrémně levných úvěrů. To loni skončilo a budoucí vývoj bude záviset na tom, jak se projeví dražší peníze.
Jeden rok však nic neznamená. Minimální investiční horizont, kdy má smysl hodnotit výkonnost, bývá pět let. Dnes nahoře, zítra dole, však se ještě uvidí. U akcií ovšem pozor na zombie firmy. A že jich je. Jsou předlužené a skončí v prachu. Nápad sám o sobě nic neznamená. Vaří, fotí a nápady má kdekdo.
Na investicích do akcií velmi zbohatl Ondřej Tomek, jenž v roce 2007 prodal portál Centrum.cz. Akcie nakupoval po finanční krizi v roce 2008. Kromě globálních hráčů (Apple, Tesla, Visa a další) se zaměřuje na start-upy jako Shoptet, Kiwi.com, Audioteka, Safetica, Dataddo, Crowdstrike, Palantir.
Jeho příběh jen potvrzuje, že úspěšné akciové portfolio se buduje právě v době, když akcie padají. Vyplácí se vybrat si tituly a držet je.
„Pořád budeme v Evropě pít dobrá vína a jíst starý sýr, ale velký byznys se bude dělat v USA,“ řekl Tomek Forbesu. Čím dražší bude pracovní síla, tím lépe se podle něj bude dařit i technologiím. Jinými slovy: vydělávat budou firmy zaměřené na robotiku, na automatizaci práce. Lidé jsou drazí a bývají nespolehliví.
Dobré adresy příliš nezlevní
Ceny rezidenčních nemovitostí se ustálily a některé i zlevňují. Větší problémy čekám u starších nemovitostí, panelových domů a energeticky náročných rodinných domů. Ceny nemovitostí v kvalitních lokalitách ale klesat nebudou.
U novostaveb bude vývoj záviset na tom, jak moc se bude stavět. Zda bude z čeho stavět a zda na to budou lidi. Legislativní procesy zůstanou dále složité. Developeři řadu úplně nových projektů stopli. Dokonce nedávají do prodeje ani některé hotové jednotky a radši je drží na nájem. Chtějí udržet cenu.
Očekávám velký propad cen u chalup a víkendových nemovitostí. Podléhají módním vlnám a poslední dva roky výrazně zdražily. Jejich ceny dostanou do tlaku drahé ceny energií a opatrnost lidí.
Nájmy dále porostou. Bude se zhoršovat platební morálka nájemníků.
Ukrajina stáhne kapitál a dělníky
Nikdo neví, kdy skončí válka na Ukrajině. Až se tak konečně stane, bude to ovšem znamenat problém pro české stavebnictví: odliv západního kapitálu na Ukrajinu a výrazný úbytek pracovních sil. Na to naše stavebnictví není připraveno. Proto s nemovitostmi v dlouhém období neudělá konzervativní investor chybu.
Vlastnictví nemovitostí se bude více koncentrovat do rukou institucionálních investorů, většina střední třídy bude totiž při současném vývoji reálně chudnout. Sen o vlastním bydlení se bude mileniálům vzdalovat.
V Čechách je dobře. Jsme pořád bezpečný přístav, bez ohledu na víru, politickou příslušnost, původ kapitálu. Zahraniční penzijní fondy zde pořád investují do rezidenčních nemovitostí s výnosem kolem tří procent ročně. Vědí proč.
Dluhopisy toxické jako krypto
Dluhopisy mají za sebou těžký rok. Růst úrokových sazeb srazil ceny dluhopisů. Nově vydané státní dluhopisy jsou úročené výrazně nižší sazbou, než je inflace. V roce 2023 očekávám značné problémy u některých firemních dluhopisů – bude výrazně více krachů. Dluhopisy jsou podle mne stejně toxické jako kryptoměny a „tokenizace všeho možného“.
Ani státním dluhopisům nevěřím, dokud nebude vyřešená důchodová reforma.
Whisky? Proč ne, ale…
Alternativní investice jsou komplikované a je jim potřeba opravdu rozumět. Ať už jde o veterány, whisky nebo obrazy. Mohou přinášet nejen výnosy, ale i prostou radost z toho, že se investor o dané portfolio stará, že potká stejně zaměřené lidi. Jsou to hezké věci. Ale pozor: emoce by do investic vstupovat neměly.
Jeden můj kamarád zaměřený na investiční whisky takto jezdí do Skotska, zná i velmi zajímavé a šikovné lidi kolem whisky u nás. V lahvích má už odhadem přes půl milionu. Alternativní investice vyžadují velkou míru angažovanosti, znalostí, kontaktů.
Stříbrňáky a hotovost
Dobrou příležitost nadále vidím ve stříbře, ale u něj stejně jako u ostatních alternativních investic pozor na rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou.
Smysl má přikupovat postupně a pravidelně, případné propady využít jako příležitost k nákupu. A mít připravenou hotovostní rezervu i za cenu toho, že ji užírá inflace. Může být i v eurech nebo dolarech.
Úrokové sazby a inflace
Úrokové sazby vyhlašované ČNB v roce 2023 příliš nepřekročí současnou výši 7 %. Tím, že výrazně nestoupnou úrokové sazby, očekávám inflaci kolem 10 %.
Koruna
Česká koruna je teď extrémně silná. Je to ale díky intervencím ČNB. Dlouho takto extrémně silnou korunu nedokáže ČNB udržet.
Energie
Cenové stropy pro energie nepřinesou nic dobrého, problémy jen oddalují. To jsme viděli na cenách benzínu v Maďarsku. Musí se vyřešit příčina drahých energií: závislost na Rusku a špatná energetická koncepce Evropské unie. Očekávám posilování jaderné energetiky a s tím související infrastruktury. Mimo jiné lokality kolem jaderných elektráren čekají zlaté časy, investice a příliv lidí.
Daně
Většina daní bude muset být zvýšena bez ohledu na politická hesla. Ale to státnímu rozpočtu stejně příliš nepomůže. Ten zmátoří jen investice do infrastruktury.
Covid i válka na Ukrajině byly pro finanční trhy a veřejné rozpočty dva těžké záchvaty, které pacient přežil. Dlouhodobě vysoká míra zadlužení veřejných rozpočtů západních zemí je ale rakovinou, kterou centrální banky zatím léčily jen paralenem.
Výrobní firmy
Očekávám velké potíže mlékáren a pekáren. Bude také méně práce pro stavební firmy.
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
7 komentářů
Zase, mnoho problémů by vyřešil náš odchod z EU. Např. bydlení ve vlastním domě bude nedosažitelné hlavně proto, že od počátku tohoto roku se smějí stavět jen nesmyslně předražené „nízkoenergetické“ domy, naprosto bezcenné a zdraví ohrožující.
Rok 2022 skončil u CNB deficitem 411 miliard a schodek rozpočtu je 360 miliard. Banka posiluje korunu, to je těžký boj s inflaci, vláda ta dělá rozdáváním pomocí Ukrajine, vojenské,nebo humanitní vše je pro rozvolneni inflace a obchodníci z toho těží a ještě si přidá vláda na platech. To nemůže jít dál, Babiš se take podepsal podporou hospod a
dalšími nestandartnimi obraty za Covidu. Válečná situace a energetická krize souvisíci s Ukrajinou, nemá jiné řešení než mírová jednani. Venceremos, to už tady jednou bylo a nase republika a Španělsko urovnaly
sve vztahy až po roce 1989. Heslo u Madridu, nebo Kyjevu se bojuje o Prahu, není přijatelné z historického hlediska. ČSR se rozpadlo, PR bylo to první území o které jsme přišli, dějiny jsou neúprosne a trestaji nepripravene. Nadávat Orbanovi je zpozdile a nerozumne i Rakousko dělá svou politiku a Německo se současnou vládou je také mimo. Polsko a Rumunsko mají své skryté ambice. Jsme v nevýhodné pozici preprahujeme a nevíme zda to bude dobře, nebo špatně. Obezretnost je na místě.
Až proběhne důchodová reforma?
Bohužel, nic lepšího než průběžný důchodový systém nevymyslíte!
Právě teď jsme svědky, jak fialová měnová reforma drancuje střádalům naspořené penízky a to hlavně ty, co mají v penzijních fondech a kvůli sankcím k nim nemohou.
Když se řekne penzijní reforma, tak mají všichni na mysli spoření ve fondech, kde nikdo nikomu za nic neručí a vy ke svým penězům nemůžete. Za správu fondů neplatíte jen ze zisku, co fond vytvoří (což by bylo vcelku pochopitelné), ale i když vytvoří ztrátu, protože si za správu berou procenta z jistiny, tedy ze všech peněz, co tam střadatelé od počátku nasypali. Spořte si ve fondech, ať mají správci fondů pěkné důchody!
Dnes jsme svědky nevybíravých útoků na penzisty, jako by to oni zavinili obří schodky státního rozpočtu, nikoli nezodpovědná vláda a paraziti, přisátí na státní penězovody.
Strašení, že nebude na důchody, až půjdou do důchodu „Husákovy děti“, je jenom účelový humbuk, jenž má za cíl znevěrohodnit průběžný důchodový systém. Ty „Husákovy děti“ jsou jenom tři až čtyři silné ročníky dětí, které se narodily po tom, co se zvýšila podpora rodin s dětmi. Po té přišel pokles dokonce pod normál, protože děti, co se měly teprve narodit, už chodily do školky.
Pak půjdou do důchodu slaboučké ročníky z devadesátek, kdy se nenarodilo přes milion dětí, takže důchodců bude velice málo, jelikož víc než polovina „Husákových dětí“ v té době už bude pod kytičkami.
Horymíre,Fiala vyhlásil měnovou reformu?Nespletl jste si to se Zápotockým?Já vím,že je inflace,ale že je nějaká měnová reforma nevím.Pokud si pamatuju,tak za hluboké Babišovy vlády byla ustavena důchodová komise,.Zvýšuje se průměrný věk života a ubývá lidí vytvářející hodnoty.Rozčiluje mě víc ti různí politologové,vystudovaní výživoví poradci,vysoké školy chrlí ruzné nepotřebné profese,které parazitují na státní správě apd.Prověřil bych armádu,kolik máme vysokých šarží na počet vojáků,policisty to samé.Herců máme pomalu víc jak v USA.Televizi omezit a podstatnou část zprivatizovat.Výdaje na sport bych taky omezil.Je to zpátečnické já vím,někdo bude tvrdit,že by narostla obezita,zhoršilo by se zdraví populace a propagace národa.Kdo chce sportovat a být zdravý může běhat po lese.Ubylo by placených funcionářu různých sportovních asociací.Politické strany bych rovněž tolik nedotoval,ať si platí příspěvky a živí si sami svoje představitele.V USA mají prakticky dvě strany a stačí jim to.Myslím,že kdyby se to všechno omezilo,bylo by zatím i na důchody.Líbil by se mi systém základního důchodu pro všechny stejný,(+inflace)kombinovaný se spořením.Spoření by ale musela garantovat a kontrolovat pojišťovna a stát.Je ještě jedna možnost jak vyřešit důchodce.Jak to dělali eskymáci.Vyvézt staré lidi na kru.Už se jdu balit.
Je ještě jedna možnost co se starými lidmi. Krmit je, co to dá a nechat je odpočívat. Zpravidla +- do roka zemřou sami. Dělaly to tak některé sibiřské národy.
Josefe, fialoví sice měnovou reformu oficiálně nevyhlásili, ale to neznamená, že právě neprobíhá. Rozdíl je jen v tom, že nebude hotovo přes noc, ale bude to trvat dva či tři roky. Výsledek bude stejný, okradení střadatelé. Vlastně ještě horší. Tenkrát o úspory přišli všichni, včetně komunistů a to i vysoce postavených, protože nikdo nemohl peníze přelít do zlata, pozemků nebo valut v daňových rájích. Dnes ano. Tato plíživá peněžní reforma postihne hlavně malé střádaly, co neumí kšeftařit a nemají dost peněz na velké a výhodné investice. Naopak těch, co toto okrádání dopustili, možná dokonce schválně spustili, se to nedotkne, neboť ti mají možnosti svoje peníze ochránit a dokonce této situace využít (zneužít).
Tomu, že inflace byla loni 15%, může věřit jen naiva, co nespočítá jedna a jedna. Potvrzuje to ale podezření, že fialovci ovládají i ČSÚ. Ledaže by ve spotřebním koši byly i ty o korunu zlevněné lokomotivy, bagry a letadla, co si důchodci kupují několikrát týdně.
Neexistující důchodový účet prý loni skončil ve schodku 63 miliard, což dělá necelé 1% HDP, tedy asi tolik, jako obsluha státního dluhu. Kupodivu i důchodci platí daně (DPH, spotřební, nemovitostní) a ti co pracují tak i všechny ostatní. Díky důchodcům má práci i víc pekařů, řezníků, prodavačů, opravářů……. A to existují i rodiny, kde příjem seniorů je jediným stabilním příjmem.
Důchodce bych tak úplně nezatracoval. Na to bych našel lepší adepty.
Josefe II
Okradení populace o úspory je v podstatě cosi velmi podobného tomu, co udělal soudruh Zápotocký.
Peníze na sport by měly jít do sportování dětí a mládeže, ne do kapes milionářů, vlastnící mužstva, stadióny apod. Nicméně tohle byla bída ODS odjakživa, jakmile se dostala k moci. Velice dobře si vzpomínám, jak soudruzi v jedné budově v Brně zrušili základní uměleckou školu a zprivatizovali ji na „Bistro u kouřícího králíka“. Čímž jasně dali najevo, jaká mládež je jejich ideál.
Spoření na důchod vám negarantuje nikdo. Dědečkovy úspory ukradli Němci (zemřel ještě za protektorátu), babiččiny úspory ukradli na dvakrát komunisté, jednak při znárodňování bank a potom při měnové reformě, ta už postihla i moje rodiče. Dnes mi úspory krade současná vláda. Myslíte, že někdo bude tak hloupý, aby při takové historii finanční politiky v tuzemsku dobrovolně strkal peníze do nějakého penzijního fondu?