Investor Brůna: Heslo „Zdaňte více bohaté“ nezaplatí superboháči, ale střední třída
Zdaňte více bohaté, provolávají někteří politici. Stát prý zchudnul a masy také, tvrdí. To je ale relativní. I přes rekordní loňský propad tuzemské ekonomiky se většině domácností příjmy nesnížily. Téměř tři čtvrtiny Čechů vychází s příjmy stejně nebo lépe než před koronakrizí. A úspory domácností u tuzemských bank vzrostly podle údajů České národní banky o více než 12 procent na rekordních 3,1 bilionu korun.
A strašení tím, že naše děti a děti jejich dětí budou muset platit dluhy státu a veřejných financí? I to je relativní. Zvýšení daní divokou párty na dluh nezaplatí. Znehodnocování hodnoty peněz nabralo takové tempo, že to rozežírá úspory střadatelů na účtech, ale zároveň také ukrajuje z dluhu veřejných financí. Proto se centrálním bankám nechce do zdražení peněz, tedy do větších úroků.
Když populisté utáhnou daňové šrouby příliš v očekávání volebního potlesku, enormně bohaté skupiny stejně vyklouznou. A kdo tedy zaplatí heslo „zvyšte daně bohatým“? Střední třída. Podnikatelé, kteří vyrábějí, riskují, shání práci pro své lidi.
Živnostníci mají paušál, ale…
Největší daně, měřeno procentem z celkového příjmu, mají zaměstnanci. Kromě daně z příjmu fyzických osob platí ještě sociální a zdravotní pojištění. Navíc za ně posílá sociální a zdravotní pojištění i zaměstnavatel.
Podnikatelé živnostníci jsou na tom o něco lépe. Relativně. Mohou si vybrat, že budou místo skutečných výdajů zdaňovat paušálem. Nemají ale žádné jistoty, nikdo jim zadarmo nic nedá. Dovolená? Jedině neplacená.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Majitelé firem si většinou si nevyplácí velké mzdy, proto se může zdát, že daní málo. Ale je to opět relativní pohled. Jejich firmy platí daně z příjmu právnických osob, platí DPH, platí sociální a zdravotní pojištění za zaměstnance.
Jak daní majitelé firem
Pokud si majitel z firmy vyplatí dividendu, tak platí srážkovou daň 15 %. To je ale z peněz, které už jsou jednou zdaněné daní z příjmu právnických osob.
Když svou firmu prodá, je tento prodej osvobozený od daně z příjmu fyzických osob po třech letech u akciové společnosti a po pěti letech u společnosti s ručením omezeným.
Návrh danit veškeré prodeje firem s hodnotou nad 20 milionů korun naštěstí neprošel. Byl by fackou těm, kdo léta budovali firmu s tím, že prodej jejich firmy bude jednou osvobozený od daně.
Jak se daní nemovitosti
Dříve byl osvobozen prodej nemovitosti po pěti letech držení, to se změnilo na deset let. Výměnou za to byla zase zrušena čtyřprocentní daň z nabytí. Že by to zlevnilo nemovitosti? Ale kdeže. Prodávající si to promítli do cen. A spekulantům je jedno, že se osvobození daně z příjmu posunulo až na deset let. Obchodníci na otočku nedrží nemovitosti déle než dva roky, zrušení daně z nabytí jim ulevilo. A pro stát byla tato daň z hlediska objemu vybraných peněz nevýznamná.
Stejně tak nevýznamná je zatím daň z nemovitosti, která jde ale do rozpočtů obcí. Zatím. Uvidíme, jaké plány má s daní z nemovitosti budoucí vláda. Zdanit luxus více bytů a komerční nemovitosti je pro populisty lákavé. Vyšší daně ale stejně ve finále dopadnou na nájemníky, protože jim majitelé zvýšení promítnou do nájmů.
Zlato, umění a veteráni se nedaní
U zlata, veteránů nebo uměleckých děl je výhoda, že zisky z prodejů se nedaní. Stejně tak se nedaní kapitálové zisky z prodeje whisky, pokud ji pořídíte jako investici a není to soustavná obchodní činnost. Zde je ale riziko, že ji vypijete a nebude nic ani k prodeji, ani ke zdanění.
Dobytí daňových rájů
Nefandím daňovým rájům ani různým „optimalizacím“. Zisky by se měly danit tam, kde se vydělaly. Pro mé podnikání má větší přínos přemýšlet o tom, jak peníze vydělat, než o tom, kde a jak ušetřit na daních.
Daňové optimalizace sice vypadají dobře na papíře, ale nikdy nevíte, co se na Maltě, Kypru, Lucembursku nebo jiných daňových rájích změní. Jste odkázán na to věřit místním daňovým poradcům. Na Kypru se také už stalo, že se majitelé účtů nedostali ke svým penězům.
Obsluha zahraničních daňových struktur je nákladná, složitá.
Zákonodárci, hoďte se do klidu, prosím
Nehledám kličky v daních. Nepohybuju se v šedé zóně. Při plánování investic se dívám na to, jak jsou daněny. Podle toho plánuji i jejich rozložení a časový horizont.
Od státu ale očekávám stabilní legislativu, která se by se neměnila tak, že novela stíhá novelu. A mnohem rychlejší a větší vymahatelnost práva. Nejsem příznivec velkého přerozdělování peněz. Vždy se přitom hodně ztratí.
Nemám rád ani dotace. Nehodlám být otrokem dotačního úředníka. Kvalitní podnikatelský záměr si na sebe vydělá i bez nich.
Ti, co chtějí měnit řády, daňové i ty jiné, by si možná měli dát pauzu v tvorbě nových zákonů, zefektivnit justici, a pak v této zemi bude většina ráda pracovat, vydělávat, utrácet a odvádět daně, aby bylo na zdravotnictví, bezpečnost, silnice…
Autor je český investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
15 komentářů
Bohužel, dovolil bych si citovat ze včerejšího rozhovoru se staronovým ekonomickým expertem a navrátilcem ČSSD panem Špidlou
„:n:ěkteré příjmy z daňových změn, které ČSSD navrhuje – zatím spočítané nemá. Výnosnost se podle něj pozná až po letech a i jednotky miliard nejsou do rozpočtu „špatná věc“.“
Jako anekdota nějakého imitátora by to snad prošlo. Ale hlásat tohle jako nabízenou vládni politiku, už je tragédie.
Pan autor nějak zapoměl dodat vlastní recept na udržitelnost. Pouze „stabilní legislativa“ sama záporný růst nezvrátí, takže jaké jsou ty systémové změny, které by pan Brůna podpořil aby se trend otočil?
Myslím, že tam jeden zásadní náznak je. A to je vynucení placení daní v tom regionu, kde jsou vytvořeny zisky. Pokud si dáte tu práci zjistit si alespoň řádově, kolik peněz vydělaných zde se daní mimo tuto zemi (nebo se rozplyne v daňových rájích), tak budete jenom nevěřícně valit oči.
Zvyšování daní je bohužel opravdu jenom předvolební zaklínadlo, které ale v praxi dopadne především na střední a nižší příjmovou třídu. Jak je psáno v článku, ti nejbohatší se mu opět vyhnou. Tudíž ho jako daňový nástroj levicových stran opravdu nechápu.
Díky za pokus myšlenky autora osvětlit, ale odhady jsou dlouhodobě známé ve výši 40 až 80 miliard ročně, a tedy pokud očekáváte že průměrný čtenář bude „valit oči“ pak jej imho podceňujete. kdybychom to zprůměrovali na 60 mld a poctivě uznali, že část příjmů by se vůbec nerealizovala bylo-li by možné unikům zamezit, nad to si přiznali že 100% úspěšnost při potírání kriminality je prakticky nedosažitelná, myslel bych si pak, že když se celá Evropa zázračně dohodne na jednotném postupu nebo minimální dani, a zároveň se majitelé nepokusí vše převést na nějaké ostrovní ráje, pak za jistého nárůstu obchodní byrokracie, která dále sníží pružnost a efektivitu hospodářství se přinejlepším podaří vyřešit polovinu dlouhodobých schodků. Pak je možné, že byste valil oči vy, z dalších opatření, která by byla třeba, aby se stát do mínusu najisto nedostával. Máte nějaká lepší čísla? Rád se zkoriguji
No já jsem vycházel z čísla cca 200 miliard, což je téměř polovina současné státní sekery. Informace o tomto čísle pochází z vládního prohlášení, pokud bych to bral s rezervou a doplnil o všechny další okolnosti, které jistě správně popisujete, pak se můžeme s trochou štěstí dostat až na cca 100 mld. To je zcela zásadní číslo v rámci státních příjmů.
Přinutit různé nadnárodní společnosti platit tyto daně zde jistě může vést k tomu, že jich několik „odejde“ z regionu, ale jejich místo v budoucnu můžou zaplnit domácí společnosti, které by patrně přinesly o něco více pracovních příležitostí.
Musíme si uvědomit, kolik je to vlastně peněz, taková miliarda. Poslední dobou jsme si zvykli házet miliardami sem a tam, ale jde o nepředstavitelnou hromadu peněz. A každá taková miliarda navíc může přinést (pokud je smysluplně investována/utracena) této zemi obrovský profit. Proto si myslím, že i kdyby byla realita blízká vašim číslům a ne mým, stálo by to za to.
Navíc jde samozřejmě jen o jeden mechanismus, sám o sobě situaci nevyřeší (spíše má potenciál jí zmírnit), ale měl by se brát v potaz a tlačit na celoevropskou snahu tento odliv financí zastavit. Sama Česká Republika by bez koordinace a podpory EU pravděpodobně velkou šanci na úspěch neměla.
300 miliard jsou odchozí dividendy. že by optimalizátoři byli tak úspěšní že by se dostali na 60 procent této částky by byl opravdu tristní výsledek zdejšího práva. A Facebook český asi žádný také hned nevznikne, ale protože se naše odhady natolik neliší (i dvojnásobek ve chvíli, kdy souhlasíme, že přesně jde „jen o jeden mechanismus, sám o sobě situaci nevyřeší“) pak lze tato čísla dále přibližovat. Příjemná by byla příruční metodika kdy všechny strany v programu sestaví žebříček preferovaných řešení a vyčíslí odhadovaný dopad načež lidé by si mnohem rychleji ověřili jak je z jejich pohledu ten který přístup realistický. Myslím že nebude možné vyhnout se daním z nemovitostí, a ani to nebude stačit pokud úspory nebudou zásadní a to mi bohužel nepřipadá pravděpodobné :/
A nejen to !§Firmy by měli danit zisky tam kde mají továrny ničí silnice, životní prostředí atd a ne kde mají sídlo a přijde jim tam kontrola s finančního úřadu jednou za sto let viz Praha !!!!!!!!!!!!!!!!
Přesně tak! Někdo sice může namítnout, že jsou to jen jen drobné, jen střípky do mozaiky, ale bez těch střípků se mozaika složit nedá. Alespoň ne tak, aby dávala smysl.
Z volebního programu ČSSD
– Zavedení daně z majetků nad 100 milionů korun se sazbou jedno procento ročně
– Progresivní dědická daň z majetků nad 50 milionů korun, do této výše bude sazba nulová
– Zavedení daně na čtvrtou a další nemovitost, která bude bránit spekulacím s byty, a zachování nízkých daní na první a třetí nemovitost pro fyzické osoby
– Zavedení pokuty za dlouhodobě neobsazené byty
– Regulace služeb typu Airbnb
– Zákon o veřejně prospěšných bytových společnostech, který zlevní byty až o 30 procent. Norma má umožnit výstavbu až 15 tisíc bytů ročně.
– Zrušením daňových výjimek pro velké korporace, které zabrání odlivu až 300 miliard korun ročně do zahraničí
– Zavedení bankovní daně z aktiv s progresivními sazbami
– Progresivní zdanění příjmů fyzických osob od trojnásobku průměrné mzdy
– Snížení DPH u základních potravin, jako je pečivo, zelenina, ovoce, maso nebo ryby, na nejnižší sazbu
– Minimální mzda od ledna 2022 stoupne na 18 tisíc korun a o rok později na 20 tisíc.
– Od ledna 2023 pětitýdenní dovolená pro všechny zaměstnance
– Zavedení institutu náhradního volna za státní svátky v případě, že vycházejí na víkend
– Zachování věku odchodu do důchodu v 65 letech
– Zavedení výchovného pro seniory 500 korun měsíčně za každé vychované dítě, polepšilo by si 1,5 milionu žen
– Zvýšení rodičovské vyplácené do tří let věku dítěte na 400 tisíc korun
– Nárůst porodného na 15 tisíc korun
– Novomanželské bezúročné půjčky až jeden milion korun pro pracující rodiny, za každé narozené dítě se odepíše 100 tisíc.
A co vrátit se opět k budování „komunizmu“? Do kdy se bude rozdávat? A co my co celý život poctivě makáme a šetříme si aby jsme se měli lépe. Takže mé investice formou daní dostanou flákači , který si doposud studovali zadarmo a užívali cestování a najednou zjistili ve třiceti, že nemají kde bydlet tak jím postavíme byty a pokud možno v Praze. Tyhle názory socialistů už mne nebaví poslouchat, považuji to za zlodějinu a podbízení jenom aby mne zvolili, poctivá práce a poctivý přístup k životu se asi nenosí, je nejvyšší čas si nalít čistého vína a nežít ve lži.
Přesně tak . Poctivou prací si vytvoříte miliardové majetky . Akorát , že 80% majetku ve světě vlastní pár desítek rodin . Jak se říká musíte se narodit se zlatou lžičkou v ustech . Čest výjimkám .
Nezanedbatelná možnost je emigrace a zapojení do ekonomicky silného systému Západních zemí. Zároveň to řeší problém směšného českého důchodu, neboť budete pobírat slušný důchod v Eurech. Učte děti jazyky, dejte jim vzdělání a pomozte jim emigrovat. Tady je po sezóně, nikdy se z toho nevyhrabeme a poslední zhasne.
No, naštěstí pro nás všechny, nás program této strany vůbec nemusí trápit, protože vzhledem k jejím vyhlídkám, budou moc rozhodovat tak o rozpočtu obce Horní Lhota, tedy jestli tam v komunálních volbách uchvátí místo v zastupitelstvu.
O rozpočtu každé obce se přeci rozhoduje v parlamentu . Obecní daň u nás dělá na rozpočtu obce asi 0,5% . Tolik k nezávislosti obcí 🙂 Nejsme v americe kde obecní daň je jeho hlavním příjmem.
Zase stejný pořád dokola opakovaný blábol o tom, že živnostníci nemají narozdíl od zaměstnanců dovolenou. Naopak – živnostníci jsou na tom s dovolenou mnohem lépe – mohou si jí vybrat méně nebo více dle vlastní volby. Zaměstnanec to má dané. A během dovolené ani zaměstnanec nedostává peníze za nic – na tu dovolenou si totiž musí vydělat během roku – v době kdy na dovolené není, dostává menší mzdu než by mohl dostávat, kdyby na žádnou dovolenou nárok neměl. Zaměstnavatel rozhodně nedává dovolenou jako nějakou charitu. Úplně stejně to může udělat živnostník – každý měsíc si dát z vydělaných peněz 10% na stranu do obálky a až pojede na dovolenou, tak si může ty naspořené peníze z obálky vytáhnout a říct – to je plat za to že jsem na dovolené.