Fanoušci na finále Evropské konferenční ligy v Praze, červen 2023. Foto: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Investor Brůna: Chceme být srdce Evropy, ne slepé střevo. Proč to zatím nejde, ukázal i fotbal v Praze

Napsal/a Vladimír Brůna 13. června 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Bez kvalitních silnic a železnice není bohaté země se spokojenými lidmi, kteří mají dostupnou práci, zdravotnictví, školy. Zní to skoro už jako klišé. Jenže v Česku máme například ve Středočeském kraji cesty jak z časů žebřiňáků a k opravdu spolehlivé a rychlé železnici ještě zbývá hodně udělat.

Přitom ale jak smyslů zbavení stavíme rozhledny, z nichž ani není nic vidět, možná tak světlé zítřky, a cyklostezky odnikud nikam oseté i na dvou kilometrech třeba desítkami značek „začátek“ a „konec“. Stejné nesmysly jako betonové šikany a retardéry na silnici plné výtluků a stržených krajnic.

Chceme být srdce Evropy, ne slepé střevo. Jenže strategicky podle toho neplánujeme.

Ukázal to třeba fotbal, i když vůbec nejde jen o něj. Hlavní město zaplavilo téměř čtyřicet tisíc fanoušků z Anglie a Itálie, když se v Edenu odehrálo finále Konferenční ligy mezi West Ham United a Fiorentinou.

Kapacita stadionu je dvacet tisíc lidí. Zájem byl takový, že by se klidně prodalo padesát tisíc vstupenek. Škoda. Mít větší stadion, mohli bychom spolupořádat Mistrovství Evropy, kde se točí velké peníze, určitě by to přitáhlo i kulturní akce. „Český fotbal by si národní stadion zasloužil,“ dodává bývalý profesionální fotbalista Martin Klein.

Například stadion Ference Puskáse v Budapešti má kapacitu téměř 70 tisíc diváků, a to maďarská reprezentace nemá zdaleka takové výsledky jako naše.

Jedno utkání, 200 milionů na tržbách

Myšlenky na stavbu pořádného národního stadionu se u nás vedou už léta. Poté, co se postavila Sazka Arena, ale zájem stavět podobné stavby opadl. Stadion je asi to poslední, co je teď na pořadu dne. Chápu. Ale patří k infrastruktuře a takové projekty je třeba připravovat s delším horizontem než jedno politické období.

Zahraniční turista utratí v průměru v Praze dva tisíce za den. Fanoušci přijeli v průměru na tři dny. Podle mého odhadu tady utratili odhadem kolem 200 milionů korun. Ano, zůstal po nich nepořádek, někdo se popral, ale to holt patří k tepu velkoměsta.

Podobná akce tady už dlouho nebude, protože je spousta čekatelů. Polsko pořádalo společně s Ukrajinou fotbalové mistrovství Evropy v roce 2012. Poláci mají jeden stadion s kapacitou téměř 60 tisíc diváků a tři další s kapacitou nad 40 tisíc diváků.

Tepny civilizace: Metro, vlak, dálnice

Nejde jen o jeden megaprojekt, ale plány v souvislostech. Poláci totiž mimo jiné fantasticky během patnácti let rozšířili dálniční síť.

Všude ve světě k velkým stadionům jezdí metro, vlak nebo dálnice. Stadiony dokážou pojmout vysoké desetitisíce diváků, aniž by nastal kolaps. Dopravní infrastrukturu pak využívají obyvatelé v dané lokalitě. Zvedá to její civilizační úroveň.

U nás je při dvaceti tisících v Edenu kolaps na celé Praze 10. Kromě peněz na výstavbu nám chybí právě infrastruktura kolem. A také chybí ten, kdo by to uměl provozovat. Jen fotbal by velký stadion samozřejmě neuživil. Například nové Wembley v Anglii stálo 950 milionů liber.

Od pramene Vltavy do Mělníka

Kdo tuhle trasu navrhoval, činil tak nejspíše od stolu. Foto: se souhlasem Vladimíra Brůny

Není to ale o tom, že by nebyly peníze. Z národních zdrojů a EU se totiž dotuje kdeco.

Nedávno jsem jel od pramene Vltavy do Mělníka na kole. Zaujalo mě Lipno – tím, že i mimo sezonu přiláká turisty. V jedné místní restauraci mi provozní potvrdil, že mají tržby o víkendech mimo sezonu i 400 tisíc korun. Ale v sezoně je to už velký „masakr“, stezka kolem Lipna je úplně narvaná.

Naproti tomu Český Krumlov, České Budějovice nebo Hluboká jsou sice krásná místa, ale nic zde návštěvníka příliš neláká k utrácení peněz.

Je tu ale spousta rozhleden, cyklostezky odnikud nikam vedle nevyhovujících silnic. Kdo cyklostezky od pramene Vltavy k Mělníku navrhoval, činil tak nejspíše od stolu a trasu nebo aspoň její část nikdy neprojel.

Otázka je, co by vlasti přineslo více užitku, zda stadion nebo takto vynaložené peníze za cyklostezky. Nemám nic proti nim, ale je to otázka priorit. A také přiměřenosti, tedy zdravého rozumu. Nemám rád samoúčelné projekty existující jen kvůli dotační ekonomice. Dokud ale nedostavíme důležitou infrastrukturu a dopravní tepny, srdcem Evropy se nestaneme.


Autor je český investor

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)