Happening švýcarského hnutí Generation Basic Income (2013). Foto: Profimedia

Investor Brůna: Nápady na bezpodmínečný příjem jsou cestou k lidské degeneraci

Napsal/a Vladimír Brůna 12. července 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Byl by to velký sociální experiment: zavedení základního, nepodmíněného příjmu, který by člověk dostával bez práce. Na menší skupině osob již takovou sociální dávku zkouší v Anglii. Volání po tom je slyšet v Německu, kde někteří navrhují, aby mladí po dosažení plnoletosti dostali něco do startu, řekněme dvacet tisíc eur.

Institut pro ekonomický výzkum v Berlíně už třetím rokem pozoruje 1500 lidí, z nichž 120 dostává 1 200 eur (zhruba 28 300 korun) měsíčně. Jen tak, bez práce. Jak popsal portál Echo.cz, financuje to 140 tisíc drobných soukromých dárců. Výsledky prý budou zveřejněné ještě letos.

Každému by se líbilo dostávat kapesné. Jenže právě tohle degraduje pilnost, odvahu, práci jako takovou. Co si tedy od toho sociální inženýři slibují?

Utopie, socialismus, anarchismus

Na základní příjem myslel už před půl tisíciletím Thomas More (1478–1535) v knize Utopie, či na začátku 20. století filozof Bertrand Russell v knize Cesty ke svobodě: Socialismus, anarchismus a syndikalismus.

Zastánci této automatické sociální dávky, která by se brala kdo ví odkud, věří, že základní příjem zmenší sociální nerovnosti, odstraní chudobu. Nemyslím si to, byť je logické, že tyto úvahy se znovu oprašují.

Automatizace a umělá inteligence nahradí spoustu profesí. Radujeme se ze zvýšení efektivity díky automatizaci a umělé inteligenci, ale co pak s lidmi, kteří nenajdou smysluplnou práci; jak budou oni vychovávat své děti k práci, když ji mít nebudou?

Jsem přesvědčen, že základní příjem nepodmíněný prací by vedl jen k degeneraci.

Jako v rezervaci

V USA jsem viděl v rezervacích indiány, kteří dostávají pravidelné kompenzace od americké vlády. Nepracovali a těžce propadali alkoholismu.

V Grónsku žije 65 tisíc lidí, z toho jsou tři čtvrtiny Eskymáci. Grónské hospodářství je z poloviny závislé na dotacích z Dánska, které na ostrov ročně posílá 3,2 miliardy dánských korun (11,3 miliardy korun).

I Grónsko se potýká s alkoholismem, zvětšující se propastí mezi bohatými a chudými a domácím násilím, jehož obětí se stává každé třetí dítě.

Znovu a znovu si kladu otázku: Jestliže umělá inteligence a automatizace nahradí spoustu profesí, které teď vykonávají méně vzdělaní lidé, co pak tito lidé budou dělat? Budou žít na sociálních dávkách? Dopadnou pak jako indiáni v Americe nebo Eskymáci v Grónsku, kteří také nepracují, ale peníze jim plynou?

Kredity jako cukrátka

Propagátorem základního příjmu je kupříkladu Philippe van Parijs, člen britské Academy of Sciences a profesor ekonomie na Katolické univerzitě v Lovani.

Podle něho jsou naplněny technologické předpoklady pro uvedení myšlenky základního příjmu do praxe – když stroje už podle něj zastanou většinu práce.

Já k tomu dodávám: vlastně i peníze či kredity jsou připraveny, protože peníze, které mají banky, nejsou ty samé, které vydávají národní banky. Jen jedničky a nuly. Elektronické peníze. Mohou jich vyrobit, kolik potřebují.

Potíž je v tom, že peníze podložené prací jsou alespoň coby oběživo kryté právě energií práce. Čím ale jsou, pokud se jen rozdávají?

Masy lidí, pokud budou dostávat příjem za nic, svobodu nezískají, naopak ji ztratí.


Autor je český investor

Předchozí díly série:

Investor Brůna: Automatizace uvolní lidem ruce. Školy ale neumí připravit na nové profese

Investor Brůna: Roboti člověčinu nenahradí. Od lidí to ale bude chtít nové kombinace dovedností

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)