Infografika: Čistá energie vs. uhlí. Česko si ve srovnání s Evropou nestojí vůbec špatně
Členské země EU a europoslanci projednávají evropský cíl pro obnovitelné zdroje do roku 2030. Podívejte se v infografice, jak si Česko v současné době stojí ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie, pokud jde o zelenou energii.
Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org se serverem Euractiv.cz, autor původního textu: Adéla Denková
Podíl obnovitelných zdrojů v energetice
V roce 2014 dosáhl podíl obnovitelných zdrojů (OZE) v české energetice 13,4 %. Česko by tak mělo pohodlně splnit cíl, který si stanovilo do roku 2020. Podíl OZE by měl do konce desetiletí dosáhnout 15,3 %. A cíl, který pro Českou republiku stanoví evropská směrnice o OZE (13 % do roku 2020) už byl překonán.
Níže uvedená tabulka nabízí přehled o podílu OZE v ostatních zemích EU. Tmavě zelená barva ukazuje podíl dosažený v roce 2005, světle zelená v roce 2014. Tmavě zelená tečka pak představuje odhad pro rok 2015 a oranžová tečka naznačuje výši cílů pro jednotlivé země, které vycházejí z evropské směrnice.
Na výrobě elektřiny se OZE v Česku v roce 2014 podílely 13,9 %. V dopravě to bylo 6,1 % a v sektoru vytápění a chlazení 16,7 %.
Následující tabulka ukazuje podíly jednotlivých odvětví na celkové spotřebě energie vyrobené z OZE v roce 2014. Tmavě zelená barva reprezentuje sektor elektroenergetiky, oranžová vytápění a chlazení a světle zelená představuje udržitelná biopaliva.
Názor lidu
Evropská unie má do roku 2020 stanoven cíl pro 20% podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. V současné době jednají členské země a europoslanci o cíli pro rok 2030. Komise navrhla, aby byl stanoven na 27 %. Více si o tom můžete přečíst v tomto článku.
Průzkum Eurobarometru z poloviny roku 2015 ukázal, co si Češi a ostatní Evropané o nastavování takových cílů myslí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Možná je dost naivní omyl ve formálním označení o tom co to jsou obnovitelné zdroje. Jistě, sluníčko, vítr, voda jsou obnovitelné (přesněji trvalé) entity . Ale pokud hovoříme o zdrojích energie, je nutné bráti do úvahy elektrárny které je využívají. Ale ty elektrárny se „samotné“ obnovovat nebudou, ani udržovat ani nebudou „obnovitelně “ růst další. Ty musí nějaký podnikatel zainvestovat, hradit jejich nemalé náklady a moci tu energii smluvně někomu prodávat. Což nebude činit, pokud to pro něj nebude finančně výhodné.
Čili – zdá se že EU řítí do průšvihu- aby dodržela výše uvedené cíle, bude muset produkci energie v takzvaně obnovitelných elektrárnách neustále dotovat, DOTOvat a DOTOVAT a navíc uměle legislativně upřednostňovat před jinými zdroji energie (i kdyby byly třeba náhodou výhodnější levnější a účinnější), a na ty dotace vybírat od svých subjektů na svém území stále větší daně DAně a DANĚ,,,Kam to asi povede?
Když tedy připomínám, že vedle toho zatím zůstává v platnosti politiky EU smluvený cíl, přijmout sem a živit trvale (v mnoha generacích) imigranty z Afriky, kterých je tam asi 1,2 miliardy… Když tedy už dnes mají státy EU problémy s vlastní sociální politikou, financující stárnoucí důchodové generace, s ohromnými armádami úředníků, s udržováním vlastního zadluženého jihu díky nefunkčnímu projektu ejra ejra … …. …. …. ….. ….
Na to, že jsou evropští politici, stanovující zářné cíle, pitomci, jsem si již zvykl. V koutku duše jsem předpokládal, že zelené šílenství se utratí samo a politici si najdou jinou, stejně nesmyslnou agendu. Leč je vidět, že je budeme muset utratit jinou silou.
Naše evropské prostředí nám dává byt vcelku pohodlně 200 dní v roce elektricky soběstační, zbytek roku však musíme jit s prosíkem ke stávajícím konvenčním elektrárnám. Navíc onen zbytek se odehrává právě v zimně, kde je naopak spotřeba o dost větší.
Evropští politici nám velí: v létě konvenční zdroje provozujte v záloze v zimně je budeme potřebovat. Tak pitomou politickou reprezentaci jsme si dobrovolně zvolili. Dobře nám tak!!
v CR pořad převládá názor, ze OZE je draha výstřednost pubertaku hlásících se Greenpeace. Ale ono je to spíše o lokální výrobě el. a centrální výrobě el. A všichni CEZ, Mostecka uhelna, Kretinsky a další doufají, že manipulací veřejného mínění ještě udrží centrální výrobu el.
Ano Matěji, podstatou je co píšete „o lokální výrobě el. a centrální výrobě el.“ Toto nejsou schopny hlavy politické evropské pomazané pochopit a tak se budeme topit v ekologickém šílenství.