28th April, 2011, Nuclear Energy Press Conference Left/Right: Yukiya Amano, Director General, IAEA Angel Gurria, OECD Secretary-General, Luis Echavarri, Director-General, OECD NEA. OECD headquarters, Paris, France, Andrew Wheeler/OECD

V čem jsou na tom české domácnosti nejhůř? Nemají volné peníze

Napsal/a Robert Břešťan 27. ledna 2017
FacebookXPocketE-mail

ROZHOVOR.Dobrý život“ nezahrnuje zdaleka už jen makroekonomická data jako je výše HDP, ale i řadu ukazatelů posuzujících kvalitu života.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj sdružuje 35 ekonomicky nejvyspělejších zemí světa, které přijaly principy demokracie a tržní ekonomiky – mezi nimi i Českou republiku. A i u nás poměřuje takzvaný Index lepšího života.

„Ten zahrnuje nejen ekonomickou výkonnost, ale i bezpečnost, zdraví, schopnost najít rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem a další efekty, které jsou běžně jen obtížně měřitelné,“ říká Pavel Rozsypal. Po čtyřech letech strávených v Paříži na pozici českého velvyslance při OECD se rozhodl opustit svět diplomacie a vrátil se zpět do byznysu.

Spokojenost se životem v zemích OECD. Na škále 1 - 10.

Spokojenost se životem v zemích OECD. Na škále 1 až 10.

  • Česká republika má nyní relativně příjemný problém – přebytek rozpočtu za rok 2016 ve výši 62 miliard korun – oproti plánovanému schodku minus 70 miliard. Jak se podle vás na ten náš přebytek bude dívat OECD?

OECD přinesla vloni v létě zevrubnou analýzu české ekonomiky, kdeřadu věcí pochválila, ale i kritizovala. Mezi tou kritikou byla významná část, která se věnovala veřejným investicím, které právě – to je můj názor – způsobily přebytek státního rozpočtu. To je tedy jedna z částí, která vyžaduje pozornost. Neznamená to, že se tak má utratit ten aktuální přebytek, ale při plánování rozpočtu je to věc, která zaslouží větší pozornost. Druhá věc je, jak k tomu vlastně dojde. Jestliže tak rozsáhlá instituce plná analytiků neumí na 15 měsíců dopředu posoudit vývoj naší ekonomiky, tak něco není dobře. Jinak přebytek je sám o sobě dobrá zpráva. Já se v tomto případě kloním k jednoduchým kupeckým počtům – jestliže si to představíme na úrovni domácnosti, tak pokud mám nějaký přebytek, první, o co se snažím, je snížit můj dluh.

  • Myslíte, že to je i směr doporučení, který by dala OECD? Nabízí se přeci jen značný prostor spíše pro investice…

To je pravda. OECD se na nás dívá jako na ekonomiku chudou na zdroje. Nemáme ani ropu, ani jiné významné přírodní zdroje jako kupříkladu Norsko. Proto se na budoucnost ekonomiky dívá v souvislosti s tím, co do budoucna dokážou nebo nedokážou Češi, lidé. To souvisí primárně se vzděláním, s naším přístupem k inovacím. A to u nás OECD systematicky kritizuje. Máme tu komplikovaný systém, který necílí správným směrem a je podfinancovaný.

  • Kde máme ty největší mezery?

Jako země se podle ukazatelů OECD pohybujeme někde v průměru. Je málo věcí, v nichž vynikáme. Vynikáme ovšem v tom, že je u nás spolu se Skandinávií jedna z nejnižších příjmových nerovností.

  • Kdyby tu seděl zástupce odborů, asi by namítl, že je to proto, že tu máme průměrně všichni stejně málo…

Je pravda, že v absolutní výši příjmů za průměrem OECD zaostáváme. Vůbec konvergence k vyspělé částí OECD a rychlost toho, jak se ekonomicky přibližujeme, je velkým tématem. Ukazuje se, že po krizi v roce 2008 se konvergence prakticky zastavila a to naše dohánějí vyspělých států nepokračuje.

  • Ale podle posledních dat jsme nyní na 88 % průměru EU, což je dosud nejvíce… I když asi jde o tempo a trend.

Jde spíše o to, že Evropa stejně jako ostatní země OECD také zpomalila, takže na nás ten hlavní peloton jakoby čeká. Což by pro nás neměl být, při dnešní kondici ekonomiky, důvod k našemu váhání a zpomalování.

  • Analýzy a doporučení nabízejí obvykle zajímavé čtení. Na druhé straně, jakou váhu ta stanoviska mají, když nejsou vymahatelná?

OECD je permanentní mezivládní konference zaměřená na vládní politiku. Vznáší řadu velmi konkrétních doporučení, ale skutečně – jejich vymahatelnost je nízká. Je to předkládáno jako produkt lahůdkářství, které si zákazník může vybrat, ale nemusí.

  • Jaký aparát za tím vlastně stojí?

Sekretariát OECD čítá zhruba tři tisíce lidí a funguje jako svého druhu think-tank. Před dvaceti třiceti lety byla OECD výsostně makroekonomická organizace, postupem času se ale záběr rozšířil i do oblasti sociální, vzdělávací či třeba důchodový systém.

  • Nejsou to ale svého druhu knížecí rady? Nějaký expert sedí v Paříži a radí nám, co dělat třeba s naším školstvím?

Není to úplně tak, že by sekretariát sám o sobě vytvářel nějaká doporučení. Já si na OECD vážím toho „peer learning“ schopnosti sdílet dobrou praxi mezi členskými státy, možnost podívat se rychle a přehledně na to, jak to dělají všichni ostatní.

  • Je nějaká země, která se doporučeními a příklady dobré praxe z OECD skutečně řídí a naplňuje je?

Třeba v Dánsku je každé zásadnější vládní opatření nejprve konzultováno s OECD a pak teprve vláda něco podniká. Pak jsou tu země, které do OECD vstoupily relativně nedávno, jako je Mexiko nebo Chile, které mají výchozí podmínky velmi odlišné od západní Evropy, ale to přibližování se standardům OECD je neuvěřitelně rychlé.

  • Už jste zmínil, že OECD trochu ustoupila od ryze makroekonomického pohledu a nyní posuzuje i kvalitu života. Jak se něco takového měří?

Je to poměrně komplikované, a je tam řada kritérií, ale já jsem velkým zastáncem takového přístupu. Politici a experti se často uchylují k tomu, že za kritérium našeho úspěchu jednoduše berou výši HDP. V OECD se snaží už deset let měřit kvalitu života v různých zemích prostřednictvím Better Life Index, Index lepšího života. Ten zahrnuje nejen ekonomickou výkonnost, ale i bezpečnost, zdraví, schopnost najít rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem a další efekty, které jsou běžně jen obtížně měřitelné.

  • A jak si stojíme my, jako Česká republika?

Dá se říct, že nikde nejsme nějak kriticky pod standardy OECD, snad s jedinou výjimkou, tou je výše disponibilního příjmu českých domácností. V těch subjektivních ukazatelích jako je bezpečnost, vzdělávání nebo zdraví jsme vždy nad průměrem OECD.

  • Vy osobně jste byl styčnou osobou mezi Českou republikou a OECD. Jaká byla reakce na vaše „hlášení“ a doporučení OECD tady v centrále?

Je pravda, že stálá mise je takové předsunuté pracoviště české vlády na půdě OECD, měli jsme velmi široký záběr. Pomáhali jsme expertům české vlády i ministrům se orientovat v agendě OECD a myslím, že to nahrávalo tomu, aby doporučení byla lépe a intenzivněji vnímání v ČR.

  • Na druhé straně, OECD sice vloni potvrdila, že stav veřejných financí ČR je dobrý, Česku ale doporučila už dříve zavést do praxe pravidla pro rozpočtovou odpovědnost a ustavit rozpočtovou radu. Takzvaná finanční ústava však vloni sněmovnou neprošla… Není to vlastně typická ukázka toho, jak jsou na jedné straně dobře míněné rady a na straně druhé jejich nevyslyšení?

To ale asi není problém jen České republiky. Je fakt, že nejsme nějakým premiantem. Ale dá se na to dívat i tak, že máme vlastní rozum a ideálem by bylo, aby členové vlády vnímali doporučení OECD, pečlivě je zvažovali a s jejich znalostí pak konali.

  • Neměl jste z toho přeci jen jistý pocit frustrace?

Frustrací bych to rozhodně nenazval. Ale je pravda, že schopnost Česka jako celku využít tu příležitost, vytěžit zdroj OECD, má ještě značné rezervy a věřím, že v budoucnu se to podaří využít lépe.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)