I v pandemii Orbán řeší stoleté trauma Trianonu. Maďarsko chce zpět na výsluní a řinčí zbraněmi
I když koronavirus obrátil vzhůru nohama život na celém světě, v Maďarsku ani letos neustává debata o jedné z „národních tragédií“ – Trianonské smlouvě. Ta před sto lety připravila Maďarsko o dvě třetiny jeho území. Premiér Viktor Orbán kulaté výročí Trianonu i vývoj ve světě využil k tomu, aby se znovu připomněl jako regionální lídr. Mluví o tom, že skončila éra osamělosti Maďarů a investuje do armády.
Oslavy a připomínky výročí Trianonu byly v Maďarsku trochu jiné, než se čekalo. Kvůli pandemii koronaviru odpadla ta nejdůležitější akce – 4. července, v den, kdy byla smlouva podepsána.
20. srpna, v Den svatého Štěpána, však politické špičky (prezident, premiér a předseda parlamentu) slavnostně otevřely stometrový Pantheon národního smíření (či jednoty), na křižovatce Kossuthova náměstí a třídy Alkotmány přímo před parlamentem v Budapešti.
Památník vychází z mapy Evropy roku 1913, kdy se maďarské území rozprostíralo nejdál a obsahuje přes 12 tisíc jmen maďarských měst a vesnic, které tehdy k Maďarsku patřily. Stavba, která trochu připomíná washingtonský památník válečných veteránů z Vietnamu, v sobě skrývá i věčný oheň. Symbolika je jasná.
Zednářské pohádky
Zdá se, že pandemie zpomalila všechno, ale diskuse o Trianonu mezi historiky pokračovala v nevídaném a vypjatém tónu. V jejím centru stál profesor Ignác Romsics, nejlepší maďarský expert na historii 20. století. Ve své publikaci „Ztráta Transylvánie 1918-1947“ a už v květnu 2018, kdy debata o Trianonu teprve začínala, v rozhovoru prohlásil, že to byla „ztráta navždy“.
Začátkem letošního „roku Trianonu“, o tom Romsics, který je velmi viditelnou veřejnou figurou a autorem řady prodávaných knih, napsal další novinový text.
Text vznikl ve spolupráci s mediální platformou Visegrad Insight a jejím projektem #DemocraCE. Autorem analýzy je Bogdan Góralczyk.
Podle něj „ztráty nemusely být tak velké, pokud by se maďarská strana chovala chytřeji a efektivněji“. Jinými slovy, zodpovědnost za tragédii leží také na Maďarech.
Odpověď Romsicsovi nakonec přišla z nečekaného, neznámého směru. Árpád Szakács, byznysmen v provládních médiích a předtím i historik, publikoval v orbánovském listu Magyar Nemzet text nazvaný provokativně „Romsicsovy zednářské pohádky“.
Hlavní myšlenka byla jasná. Romsics údajně opakuje tezi, kterou po léta šíří tajné společnosti a lóže svobodných zednářů, protože ty byly jako jediné skutečně plné odpovědné za Trianon.
Jenže to nebylo úplně nové tvrzení. Mezi revizionistickými maďarskými historiky ho už léta obhajuje především Ernő Raffay.
Na toto téma už napsal řadu publikací a letos vydal další, kde tvrdil, že shromáždil všechny „nitky“, prošel tisíce stran a stovky knih.
Byl to právě Raffay, kdo při výročí Trianonské smlouvy v roce 2018 na konzervativním portálu Magyar Idők otevřeně napadl Romsicse jako zástupce „staré marxistické a liberální školy“ a konstatoval: „Transylvánie není ztracena.“ Znovu také připomněl svobodné zednáře a dokonce navrhl „změnu hranic“.
Sedm maďarských neštěstí
Nebyl to však Raffay, kdo nejlépe zformuloval skutečnou podstatu problému s Trianonem. Podle jiného vlivného nacionalistického publicisty a prezidenta Národní trianonské společnosti Jánose Drabika si Maďaři prošli za poslední století sedmi velkými tragédiemi.
Trianon byl první, sovětská přítomnost v zemi po roce 1945 tou druhou, do třetice pak potlačení maďarského povstání v roce 1956. Překvapivá je až následující čtveřice.
Zajímáte se o dění ve střední Evropě, jste novinář, politik, občanský aktivista, vědec nebo učitel? Přihlaste se na stipendijní program Visegrad Insight
Uzávěrka přihlášek je 15. října
Podle autora totiž do národních tragédií patří i rozhovory u kulatého stolu v roce 1989, kdy „byl maďarský národ zbaven majetku“ a vláda nad ním ztratila kontrolu ve prospěch nadnárodních sil.
Na seznamu je i vstup do NATO a EU, nebezpečí islamizace Evropy a jako sedmý bod také ohrožení základů naší civilizace.
Drabik podobně jako Raffay také posouvá veškerou zodpovědnost za Trianon na svobodné zednáře, stejně jako nejnovější zmíněné „tragédie“ připisuje liberálům, Evropské unii a Georgi Sorosovi.
Tvrzení o svobodných zednářích ostatně převzal i vicepremiér Zsolt Semjén a bývalý premiér Péter Boross. Z historického tématu se tak rázem stalo téma politické.
Jízdní řád tragédie
Profesor Romsics se rád zaštiťuje tvrzením, že ho podporují jiní vlivní historici (ti ultrakonzervativní a někteří z nich i jeho studenti). Jeden z nich, Krisztián Ungváry, v extrémně emotivním příspěvku v novinách Magyar Nemzet z 20. června, obvinil iniciátora diskuse Árpáda Szakácse, z historického diletantismu, používání pochybných a podezřelých zdrojů a z uvíznutí v „duchovním polosvětě“.
Ungváry také podepsal spolu s dalšími známými historiky dopis, kde Romsicsova tvrzení brání.
To celou debatu ještě víc rozvířilo. Seriózní historici pochopitelně těžko mohou odmítat základní Romsicsovy závěry, proč k Trianonu, ztrátě Transylvánie a velkého území i obyvatelstva, vlastně došlo:
1) Fakt, že populace Transylvánie žijící na 103 tisících kilometrech čtverečních, byla z 54 procent rumunská a jen z 32 procent maďarská, podle sčítání lidu z roku 1910.
2) Podle statistických dat žilo tehdy v oblasti „Hősöktere Transylvania“ zhruba půldruhého milionu lidí. Maďarské elity však nedokázaly přijít s takovou národnostní politikou, která by v tomto multi-etnickém regionu fungovala pro všechny.
3) Už od roku 1859 se rumunský stát snažil tuto oblast kontrolovat.
4) Vítězné mocnosti po první světové válce nevěřily, že by nástupci maďarského impéria dokázali toto teritorium zvládnout.
5) Stejně tak nevěřily, že by se někdejší rakousko-uherská monarchie vyrovnala s národnostní otázkou, a tak její někdejší území rozdělily na národní státy.
6) Na konci roku 1918 Maďarsko oslabené válkou a revolucí nedokázalo požadavkům velmocí jakkoli vzdorovat.
Konec stoleté osamělosti?
To všechno lze jen stěží zpochybnit, a proto to ani žádný z důležitých maďarských historiků nedělá. Namísto toho se téma přesunulo na politickou úroveň s jasným poselstvím: vinu za Trianon, tuto tragédii, nenesou Maďaři (ti jsou naopak její obětí), ale jakási tajná konspirace za účelem oslabit kdysi silný národ.
Ignác Romsics je proto terčem útoků, zatímco Árpád Szakács nedávno dostal dalších zhruba 150 tisíc eur na další výzkum svých tezí. A mimochodem, zmíněný Ernő Raffay, dostal v létě vysoké státní vyznamenání.
Není tak pochyb o tom, kdo je vládní favorit a čí závěry lépe vyhovují politikům. Premiér Viktor Orbán se ale do debaty o Trianonu dlouho nezapojoval, ačkoli se obvykle vyjadřuje k všemožným tématům v zemi.
Začátkem června nicméně pronesl projekt ve městě Sátoraljaújhely, symbolicky právě tam, kde trianonská hranice rozetla město na dvě části, slovenskou a maďarskou.
Symbolika nechyběla ani v okolních kulisách – maďarská kalvárie, na jejímž vrcholu Orbán odhalil mytického maďarského ptáka turula, který má svými obrovskými křídly ochraňovat maďarský národ před nebezpečím.
Na tomto poutním místě začal Orbán svou řeč jako kazatel, v mystickém duchu. Rychle ale přešel k politice a obrátil projev v národní manifest. Nezmínil sice svobodné zednáře, ale zato „úder do zad od spikleneckých sil“.
Nastínil také následující vizi: „Svět se otřásá v základech, jsou v nich tektonické změny. USA už nejsou globální hegemon, Eurasie se znovu rodí s neuvěřitelnou dynamikou a naše Evropská unie praská ve švech. Na východě se země otřásá pod nohama, Balkán je plný nezodpovězených otázek. Vstane nový řád,“ pronesl Orbán a pokračoval:
„Maďarsku to dává naději,“ řekl premiér, když pochválil svou vládu za to, že země „je tak silná, jako nebyla nikdy za sto let“. A dodal, že „skončila éra stoleté osamělosti“. Pro Maďary podle Orbána začal čas návratu.
Znovu zopakoval, že „hranice mají jen státy, ne národy“, což v maďarském kontextu a v souvislosti s Trianonem získává nový rozměr. A samozřejmě skončil zvoláním „Maďarsko nade vše“ nebo chcete-li „Maďarsko na prvním místě“. Podobné teze měla i Orbánova řeč na Kossuthově náměstí 20. srpna, ale vzhledem k lokalitě a okolnostem byl mnohem opatrnější při volbě slov.
Armáda a nový řád
I tam ale mluvil o slabosti Západu a novém světovém řádu, který podle něj vytvoří novou silnou strukturu „mezi Ruskem a Německem“.
Novinkou byl Orbánův návrh, že by se nový pořádek v regionu měl budovat „pod polským vedením“. Doslova řekl: „Lidé ve střední Evropě neměli po staletí takovou šanci jako dnes – s polským vedením teď můžou rozhodovat o vlastním osudu, od Baltu až po Balkán.“
Orbán navíc přidal ještě jeden argument, který opakuje v poslední době často, a to, že „nová maďarská armáda vzniká rychlostí světla“. Orbán letos o vojenství mluvil i s Donaldem Trumpem a v srpnu Maďarsko oznámilo „nejdražší armádní kontrakt historie“ s firmou Lockheed Martin, v hodnotě až miliardy dolarů.
Ve stejné době dosáhly maďarské nákupy vojenského vybavení v Německu hodnoty 1,8 miliardy eur a další nákupy se čekají. Vláda oznámila, že chce zvýšit personální stav armády na 10 tisíc vojáků a hledá také až 20 tisíc dobrovolníků do paramilitárních jednotek.
Zdá se, že Maďaři si znovu hledají své místo na slunci. Koneckonců, dějiny utvářela vůle, ne historická znalost, jak ukazuje i bolestivý případ Trianonu. A je to politika, ne věda, co pravděpodobně rozhodne o obsahu učebnic dějepisu.
Proto už nebude prostor pro „defétisty“ jako je profesor Romsics. A Maďaři už nebudou za Trianon zodpovědní, protože oni byli ve skutečnosti oběťmi konspirace svobodných zednářů. Je čas začít novou kapitolu historie.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
29 komentářů
Má se snad Slovensko připravovat na válku s Maďarskem ? Orbán mluvil o vojenství s Trumpem a co Putin. S tím už se dohodl. ? Asi by se měli vrátit Mongolové.
Opravený text : Mongolů netřeba, už se nevrátí. EU je nahrazuje Afričany, Afgánci, a brzy sem zřejmě budeme pod nátlakem přijímat i asijské Rohingye, muslimy z Myanmaru (místo Bangladéše, tam je už přelidněno). Nositelka Nobelovy ceny za mír Aun Schan Su Ťij je tam nechce (i Nobelovu cenu jí chtěli kvůli tomu odebrat!) a v záloze jsou ještě Uzbekové z Číny (od tam je sice nevyhánějí, ale chtějí je odislamizovat, což je vlastně zločin (proti Koránu, kde je za to požadována smrt odmuslimizované – odmuslimizovaného , prostě : Muslimové vpřed – do Evropy.
Přesně! I když se tady přímo Slovensko nevzpomíná, je tentoi článek provokace právě proti Slovensku! Jsou to lži a výblitky Bohdana Gólarczyka!
Jsou to lži hlavně proti Maďarsku…
Maďaři jsou, zkrátka řečeno, holota – zakončil starý sapér Vodička, načež Švejk poznamenal – Některej Maďar taky za to nemůže, že je Maďar. – Jakpak by nemoh – rozčiloval se Vodička – Každej za to může…ty mě ještě neznáš Švejku, ale na ty kluky maďarský se musí jít pěkně vostře. Jakýpak s nima cavyky
Otázka nezní :“má, “ ale : mělo? Komické je jak příjmení osob maďarské strany ukazují nemaďarský původ. Přípona -ics a -ik ukazuje na chorvatský a slovenský původ. Dokonce na ministerstvu zahraničních věcí Maďarské republiky dělá paní Stefanik.
Bude-li ještě válka o revizi Trianonu, budou žehnat maďarští kněží zbraním? A budou u toho říkat „miluj bližního svého“ ?
No a copak ta Trianonská dohoda (spíše diktát) nebyla pro Maďarsko křivda? Tak čemu se divíte.
Vládli v Uhrách takovým způsobem, že se od nich území s vyšším podílem nemaďarských etnik trhla. Je otázka, zda by se to stalo, pokud by úřední řečí v Uhrách zůstala latina, která tam takto fungovala do 19. století.
„Ignác Romsics je proto terčem útoků, zatímco Árpád Szakács nedávno dostal dalších zhruba 150 tisíc eur na další výzkum svých tezí. “ Podle textu článku by to mělo být spíš naopak.
„Vláda oznámila, že chce zvýšit personální stav armády na 10 tisíc vojáků“. Tady zase pro změnu místo předložky „na“ asi mělo být „o“. Maďarsko má totiž nyní bezmála 30 tisíc vojáků (přesto i to je více, než kolik má bohatší a lidnatější ČR), takže jejich počet na 10 tisíc zvýšit logicky nemůže. Autor článku nejspíš nenašel čas si po sobě text pečlivě pročíst.
Když vidím tyto chyby, ztrácím důvěru v celý obsah článku.
– madaři už zapoměli na podraz na nás při bitvě o uspořádání hlasů v rakouském sněmu – do rána otočili a nás hodili přes palubu — 1oo let se radovali s rakouskem jak nás podrazili – ze samé euforie se stali jedním státem s rakouskem – při konci první světové válce neměli mocnosti ským z madarska jednát — protože žádne nebylo — podrazy se nevyplácí ani mezi národy !!! JD
Tak taky u nás byl problém, že se z různých důvodů (třeba i vliv českých Němců apod.) nepodařilo prosadit to, co jim s tím vyrovnáním v roce 1867. A to rakousko-uherské vyrovnání je taky třeba vidět v kontextu toho, že šlo vlastně i o definitivní usmíření Vídně s Uhry po té revoluční válce za nezávislost z let 1848-49. Ono to postavení těch Uher vůči Vídni bylo vždycky tak nějak specifičtější a do jisté míry autonomnější než postavení českých zemí (a teď samozřejmě ještě nemluvím o tom, že to tam až do konce 17.století z velké části okupovali Turci, atd.)…
…pan Orbán, tak to je chlap jak má být !!!!
1) To je typicka ukazka shuhrani hlupaku – za jejich nepovedeny zivot muze nekdo jiny. Tady (v CR) to uspesne predvadi Babis. 2) Kdyz vidim slovo „historik“, hned se mi vybavi duo Pullmann/Spurny a zacinam videt rude. I v Madarsku se mezi historiky zarazuji propagandiste, jejichz jedinym cilem/ukolem je dejiny prepisovat. 3) Uprimne receno – idea narodnich statu je ponekud prezita. Stejne tak by mohli slovensti nebo rumunsti politici hovorit o mensinach v Madarsku. Nebo tam snad ziji jen etnicti Madari? A kdo to vlastne je takovy etnicky cisty Madar? Smes Turka, Huna, Slovana? 4) EU rozhodne nepraska ve svech. Spis praskaji svy lidem, kteri nechapou jeji smysl a proc je lepsi v ni byt nez nebyt. V puvodnich zemich EU se nejspis mlati do hlavy, proc trdla z V4 vubec mezi sebe prijali. 5) Proc by to melo byt zrovna pod polskym vedenim? Kdyz vidim, co se tam deje, nemam zajem. Jakobychom sami nemeli svych problemu dost.
ad3 Národní stát je jediná forma státu, kde může existovat demokracie. Etnických Maďarů je údajně (podle genetiků) v maďarské populaci kolem 15 procent. Zbytek jsou maďarizovaní Slované, kupodivu taky Němci a Židé. ad4 EU má dlouhodobé problémy, které si zavinila sama prosazováním socanských nesmyslů.
Rusové se k nim zachovali až moc dobře , vždyť Maďaři přepadli spolu s Hitlerem Sovětský svaz a způsobili tam obrovské škody a utrpení !
Teď jak myslíte „zachovali až moc dobře“… Při dobytí Budapešti Rudou armádou v roce 1945…??? Nebo až potlačení toho povstání v roce 1956 (to už s 2.světovou válkou tak úplně nejbezprostředněji nesouviselo).
Zrovna Maďaři se k tomu Hitlerovu tažení proti SSSR přidali dost pod německým tlakem a mj. rozhodující bylo, že se k němu připojili i Rumuni, kteří předtím museli pod tlakem Německa a Itálie postoupit kus území Maďarsku (jistě, taky měli, na rozdíl od Maďarů, co si vzít zpátky na Stalinovi), a Hitler by pak mohl svoje rozhodnutí změnit ve prospěch Rumunska…
Ti maďarští vojáci v SSSR působili jako okupační jednotky i v bojích proti sovětským partyzánům, takže to jistě žádná „kavalírská“ válka nebyla (i když tedy největší zločin maďarské armády je připisován na území Vojvodiny, anektované od Jugoslávie, v roce 1942, masakr více než 3 tisíc srbských civilistů, a taky právě v reakci na partyzánské hnutí)… Taky dost rozhodující bylo, že Maďarsko se tajně snažilo z té války „vycouvat“, jistě, hlavně tedy až po rozdrcení svojí armády u Voroněže a v první řadě směrem k Velké Británii a USA, ne k SSSR (to až později, když už mu vlastně nic jiného nezbývalo)…
Nakonec, ke sklonku války i některé maďarské jednotky bojovaly na sovětské straně – i když tam ten obrat od Německa k SSSR ani zdaleka nebyl vůbec tak jednoznačný jako třeba v případě Rumunska, příp. Bulharska (ale tam to zase bylo trochu jinak), protože tam došlo k daleko komplikovanější situaci…
Ale to by všechno bylo na hrozně dlouhý rozbor…
Zdá se, že je nejvyšší čas založit a uvést do plného provozu Společnou evropskou armádu a to zvláště pro to, aby udržovala klid ve sředoevropském prostoru. 40 let komunistické rakoviny v tomto regionu, nadělalo nevratné změny v mozkovnách zdejších slaboduchých živočichů
A co teprve udělalo za 31 let, za „nevratné změny v mozkovnách zdejších slaboduchých živočichů“ to demokratické zdraví , které tady teď naplno kypí! I na Vás je to patrné. Trianonská smlouva měla s komunisty málo společného,opravdu velmi málo, jak dokládají písemné prameny o tom, co se stalo a nemůže se odestát, takže to zůstane navždy pravdivou informací, i když se Vám to nelíbí a posíláte na ty, co ji říkají, imaginární Společnou evropskou armádu.
Dobrý den.
Sice se tam uvádí Polsko jako hegemon Vyšegrádu, ale postrádám tam Čechy a hlavně Slovensko. Vždyť část Horních Uher také patřila Uhersku. Takže Maďarsko si vezme jižní část Slovenska a Oravu a Spiš si vezme Polsko?
Polsko jako hegemon? Chraň nás všemohoucí. Zažil jsem jejich „hegemonii“ v roce 1938 , kdy po dohodě s fürerem obsadili Slezsko. Cca 1/2 obyvatel Petřvaldu byla nucena se odstěhovat do protektorátu. Bydlelo se kde se dalo. Na hospodských sálech , já bydlel v spolu s rodiči a prarodiči ve dvou malých místnostech hospodařské budovy v Šenově.
Polákům od té doby nevěřím.
Tak v maďarském povědomí také existuje takové srovnání Trianonu s jinou situací, která nastala v raném novověku, v důsledku turecké expanze… Tehdy byl ten uherský stát rozdělen prakticky na tři části – Turky přímo okupovaná a anektovaná část (budínský pašalík od roku 1541), tzv. královské, Habsburky přímo ovládané Uhry a samostatné Sedmihradské knížectví, s centrem právě v té Transylvánii, které tak nějak, víceméně lavírovalo mezi Osmany a Habsburky. Tahle situace přetrvala, když budeme za její počátek brát rok 1526 (bitva u Moháče) a za její konec rok 1699 (karlovický mír, který ukončil tzv. velkou tureckou válku, s vyhnáním Turků z většiny Uher a jejich sjednocením pod habsburskou vládou), nějakých 173 let.
Tak proti tomu Trianon je zatím „jenom“ 100 let (včetně období cca 1938-44/45, kdy Maďarsko ten Trianon přece jen trochu a dočasně revidovalo), a i když trianonská smlouva vlastně už jen potvrdila stav, vytvářející se v reálu od sklonku roku 1918, takže… (???)
Ale ty Turky je možná vhodné připomenout i vzhledem k dnešní situaci. Tak jak se chová zrovna dnešní Turecko (akce v Sýrii a Libyi, spory s Řeckem a Kyprem, otevřená podpora Ázerbájdžánu v konfliktu s Arménií)… Nemůže tady být nějaká inspirace…??? A teď ještě když Orbán je nebo byl s Erdoganem docela kamarád…
Tak Orbán se samozřejmě staví proti islamizaci Evropy, ale vůči Turecku je prostě pociťována určitá příbuznost (cosi možná vzdáleněji na způsob panslavismu, příp. pangermanismu atd.) – a tohle v maďarském myšlení také není novum. Vždyť třeba i admirál Horthy, který ještě jako důstojník rakousko-uherského námořnictva opakovaně působil na misích v Istanbulu, ve svých Pamětech píše o příbuznosti obou národů, Maďarů a Turků, a jakkoliv připomíná ty události v 16., 17.století, tak píše, že na počátku 20.století tyhle animozity byly už překonány a oba národy se vzájemně ctí…
Tak jen takové zamyšlení, spekulace…
NATO nás nutí utrácet stále větší sumy za zbraně,to není harašení zbraněmi?Jestli někdo haraší zbraněmi,tak Turecko-Karabach,Sýrie a co je na pováženou s Řeckem,svým „spojencem“v NATO!Jde jen o kšefty a ohromné zisky z toho plynoucí a tady tento článek je jen mlácení prázdné slámy a napadání Maďarska a Polska.Stále slyšíme strašení Ruskem,najděte si rozpočet armády USA a NATO proti Rusku.Celá EU dělá,že nic nevidí a Stoltenber byl lézt minulý týden do zadku Turkům ani zmínka o Řecku!Jedno násilí vadí-Bělorusko,jiné nevadí-Karabach,Jemen…Jde jen o peníze ne o lidi!
A právě proto vznikla Evropská Unie, aby se evropské státy mohly mezi sebou domlouvat na poli obchodu a diplomacie a vyhnuly se tak zbytečným a nic neřešícím válkám.
Zaplaťpámbu, že jsme v Unii a NATO.
Svatá ty prostoto…. Naopak, tyto spory se tím pádem zavlekly na půdu EU a slouží k obchodování se zájmy jednotlivých států. Viz dnes Kypr a jeho neschválení rezoluce proti Lukašenkovi, dokud EU neodsoudí Turecko a nezabrání mu v rozpínání ve Středozemí. Jasně, lepší než horká válka. To zase ano. Ovšem nikde není psáno, že by bez EU byla . Všechny dotčené státy jsou členy NATO, které by mělo být zárukou toho, že se nic takového nestane. A pro řešení těchto diplomatických rozepří máme různé evropské soudní dvory . EU bych v tomto nepřeceňoval.
A právě proto se tyto spory řeší prostřednictvím diplomacie a obchodu na půdě Evropské unie, místo aby zde bylo riziko válečného konfliktu, v tom má fanda pravdu pane Liško. Dalším garantem je NATO přesně jak uvádí fanda. Já, na rozdíl od Vás, bych rozhodně Evropskou unii nepodceňoval !
Právě Evropská unie tlačí na Turecko, nejen aby se nerozpínalo, ale také se omluvilo za genocidu Arménců.
Ale ano, to je pravda,. Ale do jednání v EU se tak tahají věci, které tam rozhodně nemají co dělat a tím je EU ještě více a více paralyzována a její závěry jsou těmito obchůdky a politikařením dotčeny. Tohle EU prostě řešit nemá. EU nemá být ( a v počátcích nebyla takto koncipována ) politickým uskupením, ale svazkem suverénních spolupracujících států s jednotným a svobodným trhem.
Nakonec rozhoduje stejně větší klacek historie je toho plná.A Madaři ho rozhodně nemají.Jsou tu ři velmoci a ty budou rozhodovat v konečné fázi co s celým světem.
Jak to,že za té slavné mírotvorné EU se válčilo na Balkáně a nakonec bez vyhlášení války bylo napadeno Srbsko?Jak to,že za té mírotvorné EU se bombardoval Bělehrad a civlní části,jako jsou školy,nemocnice a televize?Kde bylo to mírové úsilí EU?Ved pr-yč!
majevský, doplňte si vzdělání z historie a pak něco zveřejňujte. Válka v Jugoslávii, jinak též rozpad Jugoslávie, byla série válečných konfliktů, které začaly jako střety mezi jednotlivými republikami Jugoslávie později probíhaly jako střety jednotlivých etnických skupin v Jugoslávii a nakonec skončily rozpadem země na šest nezávislých států. Co se týče EU ta měla možnost vyslat pouze Modré přilby, které nebyly ozbrojeny a pouze mapovaly občanskou válku. EU nedisponuje armádou !