S někdejším státním podnikem pojí dnešní soukromou společnost Benzina už jen tradiční jméno.

I po 30 letech jsou desítky státních podniků stále v likvidaci. Pro část likvidátorů je to dobrý byznys

Napsal/a Robert Břešťan 13. ledna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

I když stát nadále vlastní několik podniků, mnohem více je těch, které po roce 1989 skončily v likvidaci. Ačkoli slovo skončily není úplně přesné. Stále existují desítky někdejších státních podniků, které i tři desetiletí od sametové revoluce procházejí procesem likvidace.

Ve svém portfoliu mají tyto společnosti především Ministerstvo průmyslu a Ministerstvo zemědělství. Část majetku někdejších státem vlastněných firem byla převedena do majetku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Mezi státními podniky se najdou i známá jména. Příkladem jsou bývalé obchodní domy Prior, či státní podniky v likvidaci, jejichž jména dnes nesou jiné prosperující firmy: České energetické závody, Mototechna či třeba Benzina.

Závazky, restituce, neprodejný majetek

Nejdéle likvidovaným podnikem je PRIOR – Severomoravské OD Ostrava v likvidaci, státní podnik. V likvidaci je od února 1993 (i když řada ze zbývajících podniků šla nejprve do konkurzu a teprve poté do likvidace, snaha o ukončení činnosti se tedy táhne i celých třicet let).

Podle Ministerstva průmyslu a obchodu, pod nějž spadá 15 státních podniků v likvidaci, za délku řízení mohou obvykle složité restituční spory, „často kombinované i s dědickými řízeními a majetkoprávními soudními spory“. To brání prodeji nemovitého majetku a tak i ukončení likvidace.

Podobně to vysvětluje i Ministerstvo zemědělství, které eviduje osm státních podniků v likvidaci: Státní statek Bílý Kostel, Státní statek Česká Kamenice, Státní statek Jeneč, Milnea, Dostihové závodiště Praha, Vodní zdroje Praha a Zemědělský podnik Razová.

Dalších osm státních podniků z resortu zemědělství je v konkursním nebo insolvenčním řízení.

„Důvody dlouhotrvajících likvidací jsou zejména závazky, které je nutné uhradit, restituce a z nich vyplývající dlouholeté soudní spory, spory o náhradu škody vzniklé činností podniku v době před likvidací a neprodejný nebo těžko a neefektivně prodejný majetek,“ shrnuje mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

„Stát hodně tlačí na to, aby došlo k výmazu. Cílem státu je vymazat tyto staré podniky z mapy, respektive obchodního rejstříku, ale ne vždy to jde. Třeba v portfoliu bývalého státního statku Česká Kamenice mám asi 700 malých kousků pozemků, které jsou v podstatě neprodejné,“ řekl už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org jeden z likvidátorů Narcis Tomášek.

„Likvidace uvedených podniků nepřináší Ministerstvu zemědělství žádné náklady, ostatně zakladatel neručí za závazky podniků. Naopak v řadě případů je likvidace ukončena převedením likvidačního zůstatku ze zrušených státních podniků do státního rozpočtu,“ říká mluvčí Ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Ne vždy jde v případě likvidovaných státních podniků o prázdné schránky bez většího majetku. Příkladem je zmíněná „státní Benzina“.

Kolik dostává likvidátor?

Předmět jejího podnikání je „správa doposud neprivatizovaného majetku a majetku určeného k restituci, vypořádání hospodářské činnosti státního podniku ve vztahu k privatizovanému majetku“. Firma je v likvidaci až od roku 2001. Podle obchodního rejstříku stále vykazuje kmenové jmění: 204 819 000 Kč.

V roce 2018 vykázala firma podle účetní uzávěrky mzdové náklady ve výši 228 tisíc korun, o rok dříve 234 tisíc. Firma nemá zaměstnance, a jde tak hlavně o odměnu likvidátora.

Odměny likvidátorů státních podniků nejsou hrazeny z rozpočtu kapitoly MPO, jsou vypláceny z finančních prostředků likvidovaných státních podniků,“ informovalo už dříve na dotaz HlídacíPes.org Ministerstvo průmyslu.

„Státní podniky v likvidaci jsou složitá materie. Někde je odměna vypočítána podle likvidačního zůstatku, jinde ale platí, že čím déle se likvidace táhne, tím lépe pro likvidátora. Pořád ještě se najde pár dojných krav. Z toho pak plyne zájem likvidátora na tom, uchovat si pravidelnou měsíční odměnu. Pak dává smysl, že takový likvidátor nikam nespěchá,“ říká zkušený konkursní správce a likvidátor, který si s ohledem na vztahy s úřady i kolegy v oboru nepřál zveřejnit své jméno.

Pravidelné měsíční odměny pobírají likvidátoři podle MPO v těchto společnostech:

–          BENZINA, státní podnik v likvidaci

–          Brněnské papírny, státní podnik – v likvidaci

–          České energetické závody, státní podnik v likvidaci

–          PRIOR – Severomoravské OD Ostrava v likvidaci, státní podnik

–          RKT – Rovnací a kotevní technika, státní podnik v likvidaci

–          Středočeské energetické závody, státní podnik v likvidaci

–          TECHNOMAT, státní podnik v likvidaci

Oslovení likvidátoři na e-mailem zaslaný dotaz, v jaké výši pobírají odměny, nereagovali.

Konkrétní měsíční sumy, které z majetku likvidovaných firem likvidátoři inkasují, Ministerstvo průmyslu nesdělilo. „Výše odměny je odvozena zejména od výše zpeněžovaných aktiv s přihlédnutím k náročnosti řešené problematiky. Měsíční odměna likvidátora se může postupným zpeněžováním aktiv snižovat,“ uvedlo ministerstvo jen obecně.

Výši odměn se v minulosti snažil zjistit i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). „Snažili jsme se tuto informaci získat, ale neúspěšně. Tato informace je ve vztahu k našemu úřadu dobrovolná, nevíme, jak vysoké ty odměny byly a jsou,“ řekla už dříve pro HlídacíPes.org generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Miliony do rozpočtu

Faktem je, že od konce roku 2015 se likvidace podniků zrychlila; z Obchodního rejstříku byly vymazány víc než dvě desítky státních podniků v likvidaci.

Zrychlení napomohlo přijetí zákona, který umožnil majetek někdejších státních podniků převádět na ÚZSVM tam, kde nehrozí krácení věřitelů. Zákon umožnil i bezúplatné převody pozemků pod komunikacemi na obce a kraje.

Za období let 2015 až 2018 tak na ÚZSVM přešlo 801 pozemků o celkové výměře 665 797 m2 a jedenáct staveb.

ÚZSVM nyní spravuje jen nemovitý majetek, který dříve patřil těmto společnostem. Pokud na účtech likvidovaných státních podniků zbývala před převodem na úřad nějaká hotovost, byla převedena do státního rozpočtu.

Například likvidátor Agropodniku Brno v roce 2017 převedl na účet státu zůstatek 17 milionů Kč, Lacrum Brno čtyři miliony a Pražské kanalizace a vodní toky 91 milionů korun.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)