Hurá, chytré kamery nás vidí. Jak číst zprávy o tom, že se v davu podařilo dopadnout zločince

Napsal/a Robert Břešťan 19. dubna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Aby zprávy z dalekého zahraničí, které českého čtenáře a diváka vlastně vůbec nezajímají, prošly do informačního výběru tuzemských televizí, rádií, webů a novin, musí splňovat několik zásadních kritérií.

Musí to být dostatečně ulítlé, bizarní, zvláštní, nové, skandální, nebezpečné, případně roztomilé či unikátní. Zkrátka takové, aby to někoho aspoň trochu zaujalo. Patří sem proto i různé technologické novinky a „sci-fi“ vynálezy.

Takovou zprávou, kterou přebrala ze zahraničních agentur řada českých médií, byla informace o tom, že „čínská policie použila technologii na rozpoznávání obličejů a v davu 60 tisíc diváků na koncertu popové hvězdy objevila a následně zatkla stíhaného muže“.

Předvídání incidentů, totální kontrola

V podání tuzemských médií to znělo takřka obdivně. Jednatřicetiletý muž, stíhaný za hospodářskou kriminalitu, byl prý značně šokovaný, když si pro něj policisté do davu diváků najisto přišli.

„Podezřelý vypadal naprosto ohromeně, když ho vyváděli ven,” řekl policejní důstojník Li Ťin tiskové agentuře Nová Čína. V policejní vazbě pak prý muž prohlásil: „Kdybych to byl býval věděl, tak bych na ten koncert nejezdil.”

Nebo by raději v profízlované čínské společnosti prošpikované stovkami milionů sledovacích kamer vůbec nevytáhl paty z domu.

Jistě, ne každá „zahraniční zajímavost“ si v českých médiích zaslouží širší kontext, ale tato ano.

Čína (kam se prezident Zeman podle svých slov jezdí učit, jak stabilizovat společnost) důsledně a detailně špehuje své obyvatelstvo; server HlídacíPes.org to ve spolupráci s expertním serverem o Číně Sinopsis.cz popisuje pravidelně.

Čína kupříkladu plošně shromažďuje data o občanech, vznikl i program pro předvídání „incidentů“ využívající právě analýzu velkých dat a jedinci vytipovaní algoritmem putují na převýchovu bez ohledu na presumpci neviny.

V Ujgurské autonomní oblasti zase existuje pokusná laboratoř orwellovského modelu totální kontroly nad společností.

Radostné ulovení jednoho zločince v mnohatisícovém davu je jen vedlejším efektem práce téhle miliardové čínské laboratoře. Nic obdivuhodného na tom ale není.

Bizarní, ale v kontextu

Ano, i v Česku jsou instalovány kamery s funkcí rozpoznávání obličejů – například na Letišti Václava Havla s ohledem na rizika terorismu. Ovšem nikoli masově a – zatím – nikoli ve snaze dostat pod kontrolu celou společnost.

Možná by to ale lidem v Česku ani nevadilo. Podle zvrácené logiky, že když jsem nic neprovedl, nemusí mi vadit to, že mne někdo sleduje, špehuje, odposlouchává…

Vadit by nám to ale mělo. V Česku zcela jistě. A když už do toho Číně nemůžeme mluvit, neměli bychom nad tím ani obdivně vzdychat. Bizarních zahraničních zpráv se v agenturách najde i bez toho dostatek.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)