Huawei je sice levnější, ale má horší zabezpečení, tvrdí o 5G sítích americký bezpečnostní expert

Napsal/a Tereza Engelová 3. května 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Sítě páté generace vytvoří základní infrastrukturu pro internet budoucnosti. „Protože většina ekonomických aktivit bude probíhat online, je zásadní, jakého si pro vaší 5G síť vyberete budovatele a správce,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Rush Doshi z Centra pro novou bezpečnost Ameriky (CNAS) a vysvětluje, proč je zrádné orientovat se při výběru jen podle ceny.

Současná kauza kolem technologií Huawei se točí kolem budování 5G sítí. Mnoho uživatelů ale zřejmě ani netuší, co je na zabezpečení 5G sítí tak podstatné? Proč to je jiné než u 4G sítí? Můžete to vysvětlit?

Rush Doshi

Ještě stále není úplně jasné, jaké bude v budoucnu plné využití 5G sítí. Ale důvod, proč jsou tak podstatné, je, že čím dál více věcí se bude v budoucnu digitalizovat. Přes internet budou fungovat domácnosti, ekonomické systémy. 5G sítě budou tvořit základní infrastrukturu pro všechny naše ekonomické aktivity v budoucnosti.

A právě proto, že budeme na internetu a propojení přes sítě mnohem závislejší, než je tomu teď, je nesmírně důležité přemýšlet nad tím, co můžou digitální projekty – a v tomto případě zmiňované čínské technologie Huawei – znamenat pro evropské standardy nastavení soukromí, bezpečnosti dat a informací.

Domníváme se, že vložit toto všechno pod čínskou podporu vytváří bezpečnostní rizika a evropské státy by se měly minimálně zamyslet nad tím, jestli je to skutečně to, co chtějí.

Pokud se totiž teď rozhodnou postavit celou jejich ekonomickou infrastrukturu na technologii Huawei, je to velmi nákladná záležitost a je to rozhodnutí na desítky let dopředu. Rozhodnutí, která ohledně 5G sítí státy přijmou dnes, budou mít dalekosáhlé a dlouhodobé důsledky.

Až bude Čína právní stát…

Společnost Huawei, ale i třeba český prezident tvrdí, že nikdo neprokázal žádné problematické chování firmy Huawei. Že současná americká kampaň je spíše obchodní válkou. Přeci jen Huawei je v oblasti rozvoje 5G sítí nejdál, má nejnižší ceny…

K tomu mám dvě poznámky. První je, že Čína samozřejmě tvrdí, že kauza Huawei je otázkou obchodní války a že jde především o ekonomiku. Ale není to pravda, protože největší společnosti, které jsou schopné vybudovat 5G sítě, nejsou americké. Jsou to evropské a asijské společnosti.

Mluví se o tzv. zadních vrátkách, hrozbě zneužívání dat a tak dále. Myslíte ale, že kdyby například za šéfem Facebooku přišla americká vláda, že v zájmu státní bezpečnosti potřebuje určitá data, že je firma nevydá? Po kauze Cambridge Analytica (únik osobních údajů desítek milionů uživatelů Facebooku, pozn. red.) je tahle představa minimálně nabouraná…

To je moje druhá poznámka. Nokia, Ericsson, Samsung – to jsou firmy, které operují v zemích, kde platí právní pořádek. Takže pokud by například prezident požadoval po některé z těchto společností, aby narušila něčí soukromí, bude to velice komplikované, protože dotčená firma se může odvolat k soudu a soudní řízení ve Skandinávii nebo v Jižní Koreji bude transparentní. Ani společnosti jako Google v Americe vždy nespolupracují a už jsou případy, které se ocitly před soudem. V Číně by žádné soudní řízení neprobíhalo.


OBCHODNÍCI SE STRACHEM

Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.

Více informací ZDE.


Pokud tomu nevěříte, podívejte se na to z této stránky: Čína má ústavu. Čínská ústava garantuje určitá práva. Jenže, když pak u soudu argumentujete těmito právy, můžete být zatčen za to, že jste zmínil ústavu. Čína nerespektuje práva jako Kanada nebo Švédsko. Zásadním rozdílem mezi firmami z Číny a z demokratických zemí je záruka právního státu. Není to tedy pouze o ekonomice, jak se to snaží Čína a její fanoušci prezentovat. Je to především o bezpečnosti a jiných hodnotách.

Skryté nedostatky

Mnoho států ale spíše než hodně složitě prokazatelný aspekt „zabezpečení“ zajímá cena. Tu má Huawei bezkonkurenční. Podle některých analytiků je to z důvodu možného dotování firmy komunistickou stranou Číny. Jaký je důvod podle vás?

Já se domnívám, že jedním z důvodů, proč jsou technologie Huawei levnější, je, že jsou hůř zabezpečené. Například Britové vydali přes svou vládní komunikační centrálu (GSHQ) zprávu o Huawei, která říká, že kromě podezření, že Huawei instaluje do svých přístrojů tzv. zadní vrátka, tkví hlavní bezpečnostní riziko v problematickém zabezpečení.

Podle GSHQ by mohla být technologie Huawei lépe zabezpečená, jenže to by pak byla dražší. Víceméně o těch 20%, o které je v současné chvíli levnější oproti konkurenci. Takže zákazník sice prvoplánově ušetří, ale ušetří proto, že část produktu je nedostatečná.

Takže otázka ohledně 5G sítí znovu zní: Chcete dnes získat slevu a tratit přitom na vaší budoucí bezpečnosti? A to i doslova, protože 5G sítě bude využívat samozřejmě i armáda.

Přesto – nepovažujete za diskriminační, když Spojené státy řeknou, že nebudou sdílet informace se zeměmi, které použijí technologie Huawei?

Čína je velice mocná země. Silná země by přeci měla mít na to, aby udržovala vysoké standardy svých produktů. Ostatně tak to mají všechny ekonomicky silné země, včetně Spojených států nebo Japonska. Jenže u čínských produktů ta kvalita často dodržená není.

Proto moje rada zní: Požadujte po firmách dodržení sedmi standardů, které jsme vytyčili v naší zprávě. Požadujte finanční transparentnost, dodržování ekologických standardů, nekorupční prostředí, záruku právního státu atd. Pokud by se čínské firmy chovaly podobně jako třeba japonské firmy, myslím, že by k podobným hrozbám nedocházelo.


  • Co nabídnou 5G sítě uživatelům?

Skokové zvýšení rychlosti a výrazné snížení doby odezvy. To v součtu umožní spolupráci mnoha zařízení v jednom novém průmyslovém standardu. To umožní nejen rychlejší „brouzdání“ po internetu, ale i snadnější připojení tzv. IoT (internetu věcí). V rámci domácnosti se tedy připojí například domácí spotřebiče či vozidla.

  • Jak je na tom Česká republika s 5G sítí teď?

Nasazení skutečného 5G v České republice je poměrně daleko, ostatně ani dnes nám nefunguje starší 4G síť na plné rychlosti. V tuto chvíli směrem k 5G teprve probíhají přípravy pro aukce kmitočtů, které jsou pro 5G pásmo potřeba.

Pochybnosti ohledně bezpečnosti technologií Huawei ale vyjádřil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který jako hlavní problém uvedl právní a politické prostředí Čínské lidové republiky. Podle NÚKIB čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v této zemi součinnost při zpravodajských aktivitách, což může v případě systémů klíčových pro chod státu představovat hrozbu.


Tento text vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)