Hnutí STAN nepošle krajskou zastupitelku za Zelené na ministerstvo. Ústecký region prosadil své námitky
Ústecká krajská zastupitelka Karolina Žákovská (PRO! kraj/Strana zelených) se nakonec nestane náměstkyní ministryně životního prostředí za hnutí STAN. Vyplývá to z odpovědí hlavní kanceláře hnutí na dotaz HlídacíPes.org. Místo patří podle koaličních dohod hnutí STAN, se kterým má Žákovská jako členka krajské vládnoucí koalice ANO, ODS a Spojenců napjaté vztahy. V minulosti třeba bojkotovala zvolení opozičního zastupitele STAN Filipa Ušáka šéfem finančního výboru a podpořila místo něho kandidáta SPD.
O možnosti, že se Žákovská, která je kromě zastupitelky kraje i uvolněnou předsedkyní výboru pro národnostní menšiny, zastupitelkou města Ústí nad Labem a centrálního městského obvodu a členkou dozorčí rady ústeckého Dopravního podniku, stane náměstkyní na ministerstvu životního prostředí, se začalo mluvit krátce před vánočními svátky. O obsazení míst politických náměstků ve stejné době rozhodovalo předsednictvo hnutí STAN.
Související články
Na kraji bojuje s hnutím STAN, v Praze za něj má usednout na ministerstvo. Nepřijatelné, zní z Ústí
Všechno, co jste chtěli vědět o budoucí krajské koalici (a vlastně i o té minulé), ale báli jste se zeptat
Proti nominaci se ale postavili členové krajského zastupitelského klubu STAN v Ústeckém kraji. Nerozumějí tomu, proč by měla křeslo připadající STANu obsadit politička z konkurenční strany, která navíc má s hnutím na kraji spory. A jejich hlas nakonec centrála hnutí vyslyšela.
„Hnutí STAN bude sdělovat vybraná jména náměstků a náměstkyň nejdříve svým koaličním partnerům a až následně případně médiím. Vámi zmíněné jméno ale na tomto seznamu nefiguruje,“ uvedla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí hnutí STAN Sára Beránková.
„Zkomplikuje nám to volby“
Nešlo ale jen o názor zastupitelského klubu STAN, ale i krajského výboru strany jako celku. Ten krátce před Vánoci odsouhlasil stanovisko, které předsednictvu nedoporučilo nominaci Karoliny Žákovské na pozici náměstkyně ministryně životního prostředí, „a to z důvodů nekompatibility jejích politických postojů s postoji hnutí STAN v rámci krajského zastupitelstva Ústeckého kraje“.
HlídacíPes.org má toto rozhodující stanovisko k dispozici a přináší jeho odůvodnění v plném znění:
„Krajský výbor STAN ÚK respektuje odbornou způsobilost Karoliny Žákovské vykonávat předmětnou pozici, nicméně její nominace za hnutí STAN, vůči kterému se na krajské úrovni aktivně vymezuje, a její současné přijetí za registrovanou příznivkyni hnutí STAN, nám vzhledem k její politické pozici (předsedkyně PRO Ústí, členka SZ) může zkomplikovat situaci v rámci přípravy komunálních voleb v krajském městě v roce 2022 (negativní komentáře politické konkurence, snížená míra motivace našich členů, znevěrohodnění naší značky).
Krajský výbor současně žádá předsednictvo hnutí STAN, aby při nominacích hnutí do vládních pozic a státních institucí zohledňovalo regionální nominace a vybíralo primárně osobnosti s naším hnutím spojené, případně osoby regionálně prověřené. Dle požadavků hlavní kanceláře a předsednictva jsme v minulosti vždy předkládali v čase naše návrhy na nominace.“
Zmínky o přijetí za registrovanou příznivkyni hnutí STAN a možných komplikacích ve volební kampani odkazují k možné situaci, kdy by Žákovská jako členka Strany zelených a koalice menších stran PRO! Ústí byla zároveň registrovanou příznivkyní hnutí STAN, které v letošních komunálních volbách bude podobně jako nyní na kraji konkurenčním subjektem.
Statut registrovaného příznivce je totiž ve stanovách hnutí STAN definován jako nutný předpoklad pro pozdější plnohodnotné členství. Jde o jakousi kandidaturu, která může být ve členství „překlopena“ až po dvou letech. Registrovaný příznivec má podobná práva jako člen, může kandidovat na člena krajského či celostátního výboru, může se stát delegátem krajského nebo republikového sněmu. Ve všech těchto orgánech jako registrovaný příznivec smí plně využívat svého hlasovacího práva, a rozhodovat tak o směřování Starostů a nezávislých.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Nynější odpor krajského výboru STAN má základ v rok starých událostech po volbách z podzimu 2020. Nově zformovaná krajská koalice hnutí ANO, ODS a Spojenců pro kraj se ujala na severu Čech vlády, STAN skončil v opozici. Byla u toho i Karolina Žákovská. Po rozdělení křesel v čele Ústeckého kraje se stala předsedkyní výboru pro národnostní menšiny, původně chtěla funkci neuvolněnou, pak se ale koaličními kolegy nechala přesvědčit k uvolněnému angažmá na plný úvazek.
Vzápětí vypukl mezi koalicí a opozicí boj o obsazení šéfů finančního a kontrolního výboru, které měly podle dohod připadnout opozici. U finančního výboru ale koaliční politici zvolili kádrovací postup, kdy sice přiznali post předsedy hnutí STAN, odmítli ale zvolit jeho kandidáta Filipa Ušáka. Situaci se podařilo odblokovat až na lednovém zastupitelstvu, kdy většina zastupitelů zvolila do čela výboru zastupitele za opoziční SPD Dominika Hanka. Pro byli i členové Spojenců pro kraj, mezi nimi i Karolina Žákovská.
Sama Žákovská v prosinci pro HlídacíPes.org připustila, že ji postoj hnutí STAN příliš nepřekvapil. „Co se týče připomínek krajského hnutí STAN, lidsky to chápu. Nemusí to pro ně být příjemná situace vzhledem k tomu, že jsou v opozici,“ říká. K hlasováním, v nichž nepodpořila kandidáta STANu a zvedla ruku pro člověka z SPD, uvedla, že jednou jsou se Spojenci pro kraj součástí koalice a ctí její dohody.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
AfD se sejde v saské Riese. Do malého města se chystají tisíce demonstrantů
Jan Urban: Lidé musí kontrolovat politiky a vylučovat ty, kteří jsou usvědčeni ze lži
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)