HlídacíPes.org míří na TikTok. Vznikne databáze videonávodů, jak ověřovat informace
Čínská síť TikTok tuzemským médiím zatím uniká. Má totiž image prostoru spíše pro mladé a nejmladší publikum, které tam sdílí například taneční a podobná videa. TikTok ale může být i informačním kanálem nejen směrem k dětem a teenagerům. Právě to bude cílem projektu HlídacíPes.org „Vzdělávejme na TikToku“ v příštích měsících.
TikTok je sociální síť, která funguje na bázi krátkých videí. Podle červnového průzkumu Ami Digital Index jde o nejrychleji rostoucí síť v České republice. Využívá ji zhruba pětina občanů a mezi mladými lidmi do 30 let s ní má zkušenost každý druhý.
HlídacíPes.org chce proto českým uživatelům TikToku přiblížit problematiku dezinformací a informačního chaosu. V projektu s pracovním názvem „Vzdělávejme na TikToku“ jim nabídne vedle teorie i praktické návody, jak ověřovat informace.
Cíl: vzdělávat, nepoučovat
Půjde o tři typy obsahů. V krátkých rozhovorech experti v oblasti dezinformací popíšou například rizika, která s sebou falešné zprávy na internetu nesou, a vysvětlí rozdíly mezi jednotlivými typy falešných zpráv, od misinformací po hoaxy.
Videa ukážou také konkrétní způsoby, jak rozeznat dezinformaci od klasické zprávy. Po vzoru online databáze otevřených zdrojů mezinárodního investigativního týmu Bellingcat vytvoří veřejnou videodatabázi otevřených zdrojů.
Ta bude zájemcům sloužit jako soubor manuálů k využívání internetových nástrojů, které jim mohou posloužit při ověřování informací. Návody budou na konkrétních příkladech ukazovat, jak lze postupnými kroky odhalit zmanipulovanou fotografii či zjistit, kde bylo pořízené nedůvěryhodné virální video.
V rámci projektu vzniknou také interaktivní kvízy, na kterých si čeští uživatelé TikToku získané znalosti vyzkouší v praxi.
Spolupráce s prestižní agenturou EFE
Projekt, který finančně podpořil mediální inovační program Evropské unie Stars4media, redakce spustí v následujících čtyřech měsících, od září do prosince 2021.
Stars4Media je školící a výměnný program mezi mediálními profesionály a nezávislými novináři v celé Evropě. Jeho cílem je zlepšit jejich profesní dovednosti a podpořit mediální inovace v Evropě.
Důležitým prvkem evropského programu je také mezinárodní spolupráce a výměna zkušeností. Proto se na projektu „Vzdělávejme na TikToku“ bude podílet i španělská renomovaná tisková agentura EFE, konkrétně její ověřovací tým EFE Verifica.
Ten vznikl v roce 2019 a od loňského roku je součástí Mezinárodní faktcheckingové sítě IFCN, která sdružuje významná ověřovací média po celém světě. Obě redakce připraví videa ve vlastní jazykové mutaci.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Telegram – síť, kde se potká terorista, dealer i disident. A také ruský tlampač
Místo, kde se potká terorista, dealer i disident. Populární je i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
No proč ne. Docela právě redakci HP přeji dodatečný příjem, z dotací EU pro vytváření vcelku zbytečných informačních videí na Tiktok. Proč zbytečných, on TikTok je skutečně sociální síť pro zábavu prcků, takže snaha je tam mentorovat, je poněkud kontroverzní.
V čem je omyl v boji s fake new – není nedostatek vzdělání a rad – těch už je přebytek. – i jen vyhledání na Google vrátí neskutečných 1 140 000 000 odkazů na téma jaké nebezpečí to je a jak ho lze odhalovat.
Leč ten problém je v kvantitě informací -nikoliv fake news jako takových, ale vcelku. Není ve schopnostech občanů, aby si je prověřovali všechny.
Ale doporučovat jim, je aby si tedy prověřovali pouze některé z nich, protože jsou podle někoho „nebezpečné “ , nebo že jsou uvedené na zdroji, který někdo umístil na black list? To už, je pro generace které prošly realitou totality, nikoliv neznámé , takhle už je přece dávno upozorňovalo Rudé právo na nebezpečí štvavých imperialistických vysílaček typu Svobodná Evropa a Hlas Ameriky..:)
V čem je jistě riziko že – jak ukázal aktuální kolapsa NATO v Afghánistánu, patent na rozum a „tu jedinou pravdu“ nemají ani v UeSeJ a jejich tajných službách), aby jim snad měl člověk věřit …
Druhá strana bude ovšem dělat to samé, a často líp.
Možná ještě něco: Velice destruktivní by pro politickou ekologii byly filmečky, vzdělávající v primitivních matematických postupech typu trojčlenky, případně v logických postupech. Tyhle věci v naprosté většině případů zvládnou demaskovat nereálnost toho, co se snaží prosadit zelení (tč. včetně maskovaných za piráty).