Hledá se „pytel brambor“, který porazí Kotlebu. Slovenská krajní pravice se hlásí i v Česku
Když se stal Marian Kotleba v roce 2013 hejtmanem v Banské Bystrici na Slovensku, světu to po letech připomnělo, že tahle země vůbec existuje a že má navíc velký problém s krajní pravicí. Dnes je slovenská opozice stále rozdrobená a fašisté ještě silnější. Do parlamentních voleb přitom zbývá jen pár týdnů. Slovenská krajní pravice o sobě dává vědět i v Česku.
„Porazí ho i pytel brambor,“ tvrdil kdysi sebevědomě o Kotlebovi bývalý slovenský premiér Robert Fico. Jenže to bylo před víc než šesti lety a hodně věcí se změnilo – především tehdy Kotlebu nikdo neporazil a on se stal banskobystrickým hejtmanem.
Tím už sice Kotleba zase není, ale zato mezitím dovedl svou stranu do parlamentu. Fico naopak předloni opustil premiérské křeslo a Kotlebova Lidová strana naše Slovensko má dnes reálnou šanci Ficovu stranu Smer v únorových volbách dohonit, ne-li předehnat.
Kotlebovci: Kuciak byl zločinec
Proč je v případě Kotlebovy strany zcela na místě používat označení „fašistická“, bylo popsáno mnohokrát.
Například slovenský historik Jakub Drábik vysvětluje, že definičním kritériem fašismu nejsou ani tak uniformy, popírání holokaustu nebo průvody s pochodněmi, jako spíš ideologie, že národ je v úpadku a je potřeba o očisti a obrodit. To podle Drábika kotlebovci naplňují, i když už navenek opustili adoraci válečného Slovenského státu.
Kotlebovi teď výrazně nahrává nejednotná opozice i frustrace řady Slováků, kteří v posledních měsících poznali, jak během dvanácti let, co Ficova strana Smer vedla zemi, mafie pomalu prorůstala do státních struktur.
Veřejnost se všechny souvislosti dozvídá díky procesu s obviněnými z vraždy novináře Jána Kuciaka. Mimochodem – samotná Kotlebova strana, respektive její bratislavská buňka, předloni vraždu novináře okomentovala slovy, že Kuciak byl „v podstatě popravený mezinárodní zločinec“ a „bílý kůň sorossoidních (sic!) rozvratných fondů“.
U speciálního soudu v Pezinku sledují proces v kauze Kuciak v těchto dnech štáby renomovaných světových médií, a do zahraničí tak většinou míří zhruba tento příběh: Slovensko si před rokem zvolilo liberální prezidentku Čaputovou, nyní soudí vrahy novináře a vlastně je všechno na dobré cestě. Jenže není.
Jak to bylo na východě?
Kdyby se totiž kamery otočily na východ, zachytily by jiné Slovensko. Včetně pravidelných demonstrací v odlehlejších anebo zcela zapomenutých slovenských regionech, které během předvolební kampaně organizuje slovenská opozice právě proti fašistům.
V posledních dnech se odpůrcům krajní pravice opakovaně povedlo na shromážděních v různých slovenských městech výrazně přečíslit sympatizanty kotlebovců. Velkou pozornost vyvolal zejména mítink v Levoči, kde proti Kotlebovým fanouškům demonstroval i početný dav místních Romů.
Kotlebova strana následně průběh mítinku vylíčila na sociálních sítích a ve spřátelených internetových médiích zhruba tak, že údajně opilí a zdivočelí Romové svou agresivitou donutili kotlebovce přerušit jejich mítink.
Svědkové z řad veřejnosti ani zpravodajové seriózních slovenských médií ale na místě nic takového neviděli. Na náměstí plném odpůrců zkrátka nemělo cenu dělat reklamu krajní pravici, a tak kotlebovci sešlost ukončili. Jejich spekulace o agresivních demonstrantech popřela i slovenská policie.
Radní ČTK Žantovský doporučuje
Jedno z klíčových videí, která neukazují akci tak, jak skutečně probíhala, zveřejnil web Kulturblog. Za ním stojí mládežníci i další funkcionáři Kotlebovy Lidové strany Naše Slovensko a jeho hlavní tváří je gymnazistka a také členka Kotlebovy mládeže Lívia Garčalová.
Web se označuje za konzervativní a kromě svérázného pokrývání protifašistických protestů se věnuje i tématům jako LGBT či odpor proti potratům.
Právě tuhle agendu si u webu Kulturblog pochvaluje i člen Rady ČTK Petr Žantovský, který je zároveň pravidelným přispěvatelem českých i slovenských alternativních médií – na Slovensku konkrétně bývá často hostem vysílání komunitního rádia Slobodný vysielač.
Pro kontext – rádio má sídlo pár metrů od sídla banskobystrického hejtmana, tedy úřadu, který čtyři roky vedl právě Kotleba, kterému Slobodný vysielač také opakovaně dával prostor. Jednomu ze zakladatelů rádia Borisovi Korónimu navíc Žantovského Asociace nezávislých médií loni v Česku udělila Krameriovu cenu za nezávislou žurnalistiku.
„Byl jsem velice překvapen, jak dospělí lidé to jsou navzdory nízkému věku a jak rozumné názory prezentují. Většinou jde o témata, co jsou dnes považována za politicky nekorektní jako třeba potraty, LGBT, multi-kulti a tak dále. Všechna tato témata, o nichž se v té lepší společnosti lepšolidí nemluví, protože jsou brána tak, že na to máme všichni jeden názor, ten liberálně demokratický, oni komentují naprosto natvrdo svými konzervativní názory,“ komentoval Žantovský webové stránky Kulturblogu na webu Parlamentní listy, kam také pravidelně přispívá.
Stránky blízké fašistické Kotlebově straně pak doporučil i čtenářům a divákům v Česku, „aby se s tím seznámili, pokud je něco takového zajímá“.
Slovenské spojky v Česku
Bez zajímavosti není ani zjištění serveru Manipulátoři.cz, že facebookový profil brněnského sdružení Slušní lidé s vazbami na krajní pravici spravuje bývalý Kotlebův spolupracovník a tiskový mluvčí Miroslav Belička. Zjistit to pomohla nedávná chyba Facebooku, kvůli které byli vidět administrátoři jednotlivých profilů.
Za zmínku stojí i fakt, že kotlebovci si loni v listopadu otevřeli na pražském Smíchově svůj „konzulát“, a to v prostorách krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti.
Šéf DSSS Tomáš Vandas zase loni řečnil na sjezdu Kotlebovy strany v Ružomberku a dnes na Facebooku vyzývá k volbě Kotlebovců v únorových parlamentních volbách.
Slovenská krajní pravice si také loni všimla „vlasteneckého setkání“ ve středočeských Příčovech, kde se setkali jak příznivci dezinformační scény, tak zástupci paramilitárních domobran či odpůrci islámu. Naopak slovenskou domobranou (Slovenští branci) se ještě donedávna inspirovala Zemská domobrana v Česku, než ukončila činnost.
Výrazný úspěch nebo dokonce vítězství slovenské krajní pravice v únorových volbách by tak posílilo i její sympatizanty v Česku. Vzájemných vazeb mají víc než dost.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
25 komentářů
Moskevská propaganda upravená na místní poměry ,využívající nízkou úroveň občanské společnosti v postkomunistických zemích. Nelze přeskočit svůj vlastní stín Viz Timothy Snyder Cesta k nesvobodě
Fašismus je extrémní forma socialismu, charakterizovaná totalitní nadvládou státu a korporací – socialistických organizací – nad občanem, jehož individuální občanská i lidská vláda jsou potlačena. Takže se nejedná o pravicovou, ale extrémně levicovou ideologii, kterou na svět přivedl socialista Benito Mussolini.
Práve ste popísal fungovanie našich liberálov a nie Kotlebovcov.
Do jisté míry se opakuje situace, jaká byla ve Výmarské republice. Masy jsou frustrovány z nedostatků demokracie a narůstá podpora „jednodušších“ řešení.
Snad něco pro pobavení, snad to redakci nepohorší:
Když jsem nastupoval v roce 1979 základní vojenskou službu, tak jsme na konci přijímače vyplňovali pro nás (ročník 1950+) poněkud archaický dotazník, v němž jsme mj. byli tázáni, zda jsme nebyli ve Vlajce, Národním souručenství nebo (Slováci) v Hlinkově Ĺudové straně či Hlinkových gardách. I zeptal jsem se žertem kolegy ze Slovenska, zda nebyl v Hlinkově straně. On mi zcela vážně odpověděl: „No čo, veď tam boli všetci slušní Slováci.“ Podplukovníkem, který šel kolem nás (byl to politruk zdravpraporu, u kterého jsem následně sloužil, jak se pak ukázalo), to málem fláklo o zem.
Tehdy jsem z toho byl docela v šoku, ale osvětlily mi to události spojené s rozdělením republiky. I ty preference Kotleby jsou ze stejného soudku. Slováci prostě vzpomínají na Slovenský štát jako my na První republiku.
proc se fasisti oznacuji za pravici, když vzhledem ke stadovitosti a k zasadni roli státu v jejich pojeti mají znaky spis levice ???
Předpokládám, že s tím přišel Stalin za WW2, aby zakryl do té doby oboustranně deklarovanou ideologickou příbuznost mezi sovětským komunismem a německým nacionálním socialismem. A od té doby to levice neustále používá. Všimněte si, že naše sdělovací prostředí neustále informují o zločinech nacionálního socialismu, ale skoro nikdy o zločinech komunismu a maoismu. Mimochodem, už Trockij kdysi označil SSSR za fašistický stát, než ho dal Stalin zavraždit.
Kdyby demokratičtí politici nekradli, nelhali a nešikanovali normální poctivé ovčany, nebylo by potřeba žádných Kotlebů. Lidé jsou na současné politiky natolik naštvaní, že najust budou Kotlebu volit.
Tim si ale nakaleji do vlastniho hnizda, protoze jako vzdycky dojde k tomu, ze si kvuli jakymsi bludnym nepratelum sami osekaji vlastni obcanska prava a svobody. Stale dokolecka.
Je to jistě vyhánění ďábla Belzebubem, ale s představou ďáblových nakopaných hýždí.
Pořád se mele o fašismu a extrémismu. Jenže vypráskat od dávek líné lemply, a od rozkrádání eráru vyhnat vymočený politiky, není extrémismus ani to druhý. Je to jen nazývání věcí pravými jmény, a zamezení plundrování státu. A to prosím za současného odhalování a potrestání viníků. Ano, je to trochu horké téma, ale ne fašistické či extremistické, jak se nám ti potencionální potrestaní snaží namluvit.
Když to bude jediná alternativa proti komunistům, proč ne ?
Nevím jak na Slovensku, ale v Čechách si komunisté a krajní pravice náramně dobře rozumějí. A svorně podporují Babišovu vládu.
Smeráci a ďalší nazvali Kotlebu fašistom. Pritom oni pošpinili a vykradli Slovensko . Najsmutnejšie na tom je, že nemáme koho voliť. Potrebujeme nájsť tvrdého národniara ktorého strana presadí spravodlivosť a transparentnosť.
Všetky dôležité štátne zákazky sú jeden veľký dlhý tunel.
Doteraz sa zbierali ľudia na dôležité pozície ministrov z radov strán nie vždy vzdelaných a pripravených takéto funkcie riadiť. Potom to tak vypadá.
Pokiaľ nebudú na dôležité pozície vyberaní odborníci , tak to nikdy nebude lepšie.
A on právě Kotleba takové vzdělané a schopné odborníky má? Tak o tom si dovolím úspěšně pochybovat. Pokud je mi známo, nevyznamenal se Kotleba ani při řízení Banskobystrického kraje.
Jörg Haider. Vzpomínáte si všichni, jak svého času uspěl v Rakouských volbách a chtěl do vlády? Rakousku Hrozila mezinárodní izolace!
I kdyby Marian Kotleba vyhrál volby, zodpovědní Slováci můžou klidně spát, protože mají Prezidentku Zuzanu Čaputovou.
S tím klidným spánkem Slováků bych si nebyl tak jistý. Je tu jistá analogie. My jsme měli v devadesátých letech Václava Havla, kterému ale hned na začátku své vlády Václav Klaus nechal odebrat drtivou většinu kompetencí a učinil z něj kladeče věnců, zatím co sám rozpoutal jednu z největších zlodějen v české historii. Václavu Havlovi se sice počínání Václava Klause nelíbilo, řečnil, kritizoval, ale to bylo asi tak vše, co mohl proti počínání Václava Klause dělat. Mám velké obavy, aby paní prezidentka Zuzana Čaputová nedopadla proti Kotlebovi podobně, jako dopadl Václav Havel proti Václavu Klausovi.
Chybami se člověk učí!
Toto rčení dost možná platí pro paní prezidentku Čaputovou, bohužel si vůbec nejsem jist, zda to platí i pro slovenské a i české voliče. Volební preference jak na slovenské, tak i na české politické scéně ničemu takovému nenasvědčují.
skeptiku. Mějte naději a nehazejte všechny lidi do jednoho pytle.
Pro určité procento voličů to samozřejmě platit nikdy nebude. Cílil jsem na zodpovědné voliče a prezidentku Čaputovou.
Já přece Dušane neházím do jednoho pytle všechny lidi. Házím do něj mírně nadpoloviční většinu voličů. A to bohužel úplně stačí. Jak na Slovensku, tak i v Čechách.
Hitler v předválečném Německu uspěl, ale ne proto, že tam neměli prezidentku Čaputovou, ale proto, že dokázal věrohodně prezentovat cestu k odstranění toho, co tehdy Němce sužovalo – superinflaci, nezaměstnanost a obecnou bídu.
A to Slováky naštěstí netrápí!
Superinflace byla v Německu odstraněna už ve dvacátých letech, ještě před Hitlerem. Bohužel, s nezaměstnaností a bídou si tehdejší vláda poradit nedovedla.