Hlavně to neuspěchat. V přípravě na očkování už Čechy předběhlo Maďarsko, Řecko a řada dalších
Česko při přípravě na očkování proti covid-19 zaspalo, přiznává národní koordinátor pro očkování Zdeněk Blahuta. Zpoždění je podle něj zhruba dvou- až tříměsíční. Některé evropské státy už mají funkční web pro registraci zájemců o očkování, staví očkovací a distribuční centra a s vakcinací začnou v nejbližších týdnech.
Evropská komise již několik týdnů vybízí členské státy k vytvoření jasných očkovacích plánů. Datum schválení vakcíny se blíží, podle posledních informací Evropské lékové agentury by k němu mohlo dojít již 21. prosince. Evropská komise by pak měla rozhodnutí agentury ještě potvrdit, a to možná už před Vánoci. Členské státy pak okamžitě obdrží první dávky.
Ne všichni jsou na tom ale stejně, někteří jsou v oblasti vakcinačních strategií a logistiky napřed, jiné země zaostávají. Podle informací serveru Euractiv tak bude začátek vakcinace před koncem roku 2020 spíše symbolickým gestem.
Německo před startem, další finišují
„Evropská komise sehrála svou roli v zajištění vakcíny pro všechny členské státy. Výhodné je to zejména pro ty menší státy, které by se mohly k dávkám dostávat obtížněji. Logistika je ale na členských státech, je to jejich úkol,“ řekl redakci zdroj z unijních institucí obeznámený s přípravou vakcinace.
Německo je na očkování připravené. V zemi za poslední týdny vyrostlo 440 vakcinačních center a 10 tisíc lékařů a zdravotních sester čeká na dodávku očkovací látky. Do akce by se měli pustit již 27. prosince, alespoň se na tom předběžně dohodli ministři zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí.
Text Anety Zachové vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Itálie očekává zásilku 1,8 milionu dávek vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech. Část dávek chce rovnou poslat do 300 vybraných nemocnic, které tak budou moci zahájit očkování. V Itálii zároveň vznikne 1 500 distribučních míst a najme se zhruba 20 000 lékařů a sester. Vláda také připravuje registrační aplikaci pro chytré telefony.
Vakcíny od ostatních společností budou uskladněny v prostorách vojenského letiště nedaleko Říma, odkud je bude distribuovat armáda. Úkolem vojáků bude zajistit doručení vakcíny do zdravotnických institucí a do domovů pro seniory. Počítá s tím podrobná strategie, kterou vláda tento týden představila italskému parlamentu.
Na armádu sází také Rumunsko. Koordinátorem rumunské očkovací strategie je vojenský lékař a v zemi má vzniknout 800 až 900 vakcinačních center.
S přípravami pokročila i Francie. Ta se chce zaměřit na domovy pro seniory, kam by měly být dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech transportovány prostřednictvím soukromých firem. Vláda zatím počítá s 11 platformami, které jsou schopné uskladnit vakcínu v požadovaných podmínkách, tedy při teplotě -80 °C. Během ledna by se vakcína měla dostat k seniorům, a to včetně odborného poradenství. Francie chce také lidem více vysvětlovat, proč je očkování důležité a co se po jeho aplikaci odehraje v lidském těle.
Očkování jako operace Svoboda
Národní očkovací plán pro uskladnění i rozvoz vakcíny představila i řecká vláda. V zemi vznikne 1068 očkovacích center a 45 mobilních jednotek. Odborníci sice musí ještě zapracovat na detailech, hlavní obrysy operace „Svoboda“ jsou však jasné. Řecko také pracuje na speciálním registračním webu pro veřejnost.
Svůj národní registrační web už spustilo Maďarsko – webové stránky umožňující přihlásit se k očkování již existují. Detaily týkající se logistiky však zatím nejsou jasné, maďarský premiér zatím pouze přislíbil vznik 13 000 očkovacích míst. Jako první dostanou vakcínu zdravotníci.
Belgie chce zahájit očkování 5. ledna, pokud ale dojde ke schválení vakcíny ještě před Vánoci, bude prý na vakcinaci připravena. Na tento týden chystá zvláštní očkovací skupina „zkušební akci“.
V pokročilé fázi příprav je i Rakousko, které se připravuje na distribuci prvních 10 tisíc dávek vakcíny ještě do konce roku. Zamířit mají do vídeňských pečovatelských domovů. V lednu se mají dávky rozšířit do domovů po celé zemi, počítá se s množstvím 23 tisíc dávek.
Logistické detaily vakcinace naopak ještě nejsou známy ve Finsku. Bulharsko zase řeší nedostatek lékařů, kteří by mohli úspěšnou očkovací operaci zajistit.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Brusel proti „kurvítkům“. Zákazníci získají větší práva na opravu vadných výrobků
Konec praní špinavých peněz? Střídání v dohledu nad bankovním sektorem
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
A jak to bude probihat u nas? Nejdriv dlouha PR kampan o tom, jak na tom „odbornici makaji“. Pak klasicky zmatek, kdy leva ruka nevi, co dela prava. Nasleduje tiskovka, kde nastvany Babis rve, ze informace o tom, ze vakciny nejsou nikde, jsou lez, a at mu reknou, kde teda chybi, ze to tam osobne zaveze. A nakonec tedy budeme mit jedine ockovaci centrum – polni nemocnici v Letnanech.
Kdybyste nebyl zcela, no řwekněme neinformovaný, tak byste věděl, že druhé takové očkovací centrum je v Brně na Výstavišti a to bez měsíčního nájemného soukromníkovi. Mimo je připraveno očkování ve všech větších nemocnicích a podle příslibu jejich šéfa, iu 5000 praktických lékařů. Samozřejmě nebude všude technicky možé, protože ta „zázračná“ vakcina z USA se musí skladovat při teplotě – 70°C, což ani Vy doma nezajistíte. Navštivte už konečně toho psychiatra, když už se stydíte jit k psychologovi.
Má pravdu! Štve vás to? To je dobře!
Ještě že máme ve svém čele špičkového manažera, který skvělě řídí jednu z největších firem v zemi a za zvládnutí koronakrize převzal osobní zodpovědnost. Jsme v nejlepších rukou! ?
Předsedkyně EK to řídí, nikoliv Babiš-Bureš a ta už termín pro celou EU určila, jen její sekretariát, jaksi zapomněl ten „veledůležitý“ Euractiv.cz informovat.
Jen tak pro informaci, Ursula von der Leyen určila datum zahájení v celé EU na 28.12.2020.
Faktem je, že jsou to naprosto nevyzkoušené vakcíny, jak co do účinnosti (hlavně dlouhodobé), tak i co do vedlejších účinků (zejména pozdních). Vakcína proti ebole byla k dispozici po cca roce (tedy později než covidová) a přesto zlé (leč obvykle dobře informované) hlasy tvrdily, že byla hotová už dávno, a ten cca rok trvalo jednání s vojáky o jejím vytažení z trezoru, nikoli její výroba. Protože rok je na vývoj a vyzkoušení vakcíny prostě nesmyslně krátká doba. MMCH, předpokládá se, že děti jsou přirozeně rezistentní (byť mohou covid přenášet), protože mají opakované infekty jeho nepatogenními nebo málo patogenními příbuznými, kteří s ním mají částečně zkříženou imunitu. Nedal by se spíš použít koktejl těchto přirozených (a málo škodlivých či zcela neškodných) virů, o němž víme, že alespoň trochu chrání a nemá negativní vedlejší účinky? Možná by to na zajištění takové úrovně imunity populace, při níž se R nezvedne nad hodnotu 1, stačilo. Ale nedal by se na tom, zcela jistě, vydělat majlant.
Mimochodem, pokud se týká situace u nás, jak již bylo publikováno, , tak ta první dodávka koncem prosince bude 10 000 dávek a je k již rozhodnutém že je dostanou zdravotníci v nemocnicích v první linii. /Dá se předpokládat, že si to ty nemocnice pro ně zorganizují sami)
Pak přijde nějaký počet během prvního čtvrtletí – určené hlavně pro ohrožené seniory, Ovšem i tady se dá předpokládat nějaký speciální režim pro ně. – Těžko zrovna u téhle kategorie budete chtít, aby se někde registrovali přes internet a pak někam dojížděli a pak stáli dlouhé hodiny ve frontách..
No a až později během příštího roku a jak budou přicházet ty miliony dávek se bude postupně spouštět to masové očkování ostatních, které je stejně jak i publikováno, rozplánováno až do roku 2022.
Takže skutečně na nějakou přípravu ještě brzo. Leda tedy jen jako plán pro mediální uklidnění, ale radši bez časových údajů.. Bude to ještě dlouhý, u nás i jinde..
„Sranda“ by byla, kdyby ti prvně očkovaní začali v průběhu 2022 umírat na nějaká autoimunní onemocnění, jak se toho bojí v souvislosti s u nás aplikovanou vakcínou někteří odborníci na imunologii.