Trikolóra na sítích říká totéž co SPD, má ale mnohem aktivnější fanoušky
Zatímco SPD Tomia Okamury klade důraz na vše „protievropské“ a „vlastenecké“, Trikolóra zdůrazňuje to „normální“ a „tradiční“. V důsledku jde o tytéž názory formulované odlišnou rétorikou, Trikolóra však Okamurovce jasně předčí v míře interakcí i rychlosti získávání fanoušků. Vyplývá to z analýzy Newton Media o tom, jak hnutí Václava Klause mladšího komunikuje na sociálních sítích.
Publicita Trikolóry v sociálních médiích i její vlastní aktivita na Facebooku od vzniku hnutí vrcholily samotným založením v červnu 2019. Dlouhodobá komunikace na profilu Václava Klause mladšího a medializace jeho názorových sporů s ODS i jeho vyloučení ze strany tehdy pomohly Trikolóře vytvořit na sociálních médiích velmi rozsáhlou odezvu.
Chytrým tahem pro rozproudění debaty na sítích byla anketa o pojmenování nového hnutí. Komunikace o založení tedy přinesla potenciál, který ale nebylo hnutí schopno v dalších měsících udržet.
Významný zvrat nastal až v září 2019. Nejenže publicita Trikolóry vzrostla téměř na červnovou úroveň, ale poprvé se podařilo vzbudit větší debatu na sociálních sítích mimo vlastní kanály (tedy významně rozšířit zasažené publikum mimo fanoušky hnutí).
Příčinou byla pozornost tradičních médií věnovaná zvolení Václava Klause mladšího předsedou strany. Nejobsáhlejší diskuze byly pod článkem na Facebooku Aktuálně.cz a pod rozhovorem s Václavem Klausem mladším na DVTV.
Publicitě hnutí Trikolóra v tradičních médiích se věnovala první část analýzy Newton Media ZDE.
Propaganda v Mateřídoušce
V říjnu 2019 sice publicita Trikolory mírně klesla, ale širokou pozornost uživatelů sociálních médií si vysloužil návrh Tomáše Grygara, právního experta Trikolóry, na přejmenování letiště Václava Havla podle zesnulého zpěváka Karla Gotta.
Mimo debat pod redakčními články rozvířil vody post na Facebooku Karla Schwarzenberga, ve kterém kritizoval zneužívání osoby zemřelého umělce k získání politických preferencí a označil zmíněný návrh za „trapnou pomstu obou Klausů našemu prvnímu českému prezidentovi“.
Zajímavý pohled na komunikační strategii Trikolóry nabízí její komunikace na vlastních profilech na sociálních sítích. Z nejčastěji používaných slov v příspěvcích Trikolóry je zjevné, že její předseda je pro komunikaci stěžejní. Patrné jsou i další pravidelně se opakující tematické okruhy:
- Ekologie a kritika environmentalismu
- Gender
- Obrana tradičních hodnot a „normálnosti“
- Aktuální společenské a politické dění
Téma ekologie a nejrůznější formy ekologického aktivismu nebo environmentalismu, považuje hnutí za „panikaření“. V tomto kontextu zmiňuje především Gretu Thunbergovou, která je podle Trikolóry zneužívána ochránci klimatu k jejich propagandě, např. i v dětském časopise Mateřídouška.
Hnutí se vymezuje vůči tzv. „ekoalarmistům“ a chce bránit „normální svět“. Příkladem je postoj Trikolóry k tématu plastových brček, které hnutí označilo za „fanatický boj“, jehož se nebude účastnit. Svůj přístup hnutí vyjadřuje hashtagem #BraňmePříroduNeideologicky.
Další často zmiňované téma je gender a uplatňování genderové ideologie v jeslích, školkách a školách. Hnutí je zásadně proti tomu, aby otázka genderu rezonovala ve vzdělávacích institucích. Podle Trikolóry nemají být děti poučovány o rodinách, které tvoří dvě maminky nebo dva tatínkové, ale měla by se bránit „tradiční rodina“ a manželství jako svazek muže a ženy.
V tomto ohledu se hnutí také spojuje s Janou Jochovou z Aliance pro rodinu. Vyhraněný pohled na tradiční rodinu je Václavu Klausovi mladšímu pod příspěvky často vytýkán vzhledem k jeho dvěma rozvodům.
Zavařujeme. Jsme normální
Slovo tradiční není spojováno pouze s rodinou, ale pro Trikolóru je jedním z hlavních hesel. Jak samo hnutí píše v jednom z komentářů: „Máme rádi Českou republiku, její tradice a její obyvatele.“ Proto na facebookovém profilu hnutí nechybí ani příspěvky, které informují o společné výpravě příznivců Trikolóry po stopách praotce Čecha nebo o návštěvě pomníku Přemysla Oráče ve Stadicích.
Pro Trikolóru je, jak deklaruje, důležité chránit tradiční a konzervativní hodnoty, slovy Václava Klause mladšího: „Ne všechno pokrokářské a moderní je to pravé.“ „Chránit tradiční hodnoty znamená bránit normální svět“, to je další heslo hnutí Trikolóra. Stejně jako „konzervatismus je punk dneška“.
Hnutí se proto snaží ukázat, že předseda i jeho členové jsou normální lidé vykonávající normální činnosti. To prezentuje i ve svých příspěvcích, kde předseda třeba slaví narozeniny nebo členka přípravného výboru hnutí zavařuje marmelády či obkládá koupelnu. Nechybí ani příspěvky, které se zabývají aktuálním děním ve společnosti a v politice. Příkladem může být komentář k soše maršála Koněva nebo stávce učitelů.
Václav Klaus mladší využívá i kontaktní kampaně a rozhodl se dodávkou projet republiku. Trikolóra o celé cestě pravidelně informuje na svém profilu a vytváří události, na něž mohou fanoušci dorazit – součástí bývá setkání s Václavem Klausem a Zuzanou Majerovou u piva. Na Facebooku se také pravidelně představují členové hnutí a fotografie z pořádaných akcí. Fotografie spojuje jedna věc – symbolické gesto ruky, kterým se prezentují.
Václav Klaus mladší sice politicky vyrostl pod křídly ODS, rétorika a vize jeho hnutí ovšem bývají často připodobňovány k hnutí SPD. Podívejme se na tyto politické subjekty a jejich komunikaci blíže.
Na diagramu můžeme, mimo absolutních počtů zmínek o jednotlivých stranách ve sledovaném období, pozorovat i překryvy, jak často jsou strany zmiňovány společně.
Trikolóra sama o sobě získává na sociálních sítích pozornost, která odpovídá jejím politickým preferencím. Nejčastěji je zmiňována v souvislosti s SPD. Debaty, kde je zmiňována SPD spolu s Trikolórou, tvoří celou třetinu publicity Trikolóry.
ODS se na publicitě nového hnutí podílí výrazně méně. I navzdory minulé politické příslušnosti zakladatele Václava Klause mladšího není nové hnutí Trikolóra nijak výrazně s ODS ani její politikou spojováno. Naopak ve stínu SPD, ke které je Trikolóra připodobňovaná nejčastěji, se nové hnutí skutečně do jisté míry nachází. Jak se tedy komunikační strategie těchto dvou zdánlivě podobných hnutí liší? Vlastně zcela zásadně.
Ze statistik komunikace SPD a Trikolóry je patrné, že obě hnutí mají rozdílnou frekvenci vkládání příspěvků na své profily. Zatímco SPD zveřejňuje příspěvky průměrně šestkrát denně, Trikolóra dvakrát.
Na první pohled upoutá propastný rozdíl v interakcích. SPD za svých 909 postů vytěžila 84 tisíc interakcí, Trikolóra je na více než dvojnásobku s třikrát menším počtem postů. SPD v průměru získává 93 interakcí na post, Trikolóra 655. Pozoruhodné je i to, že za krátké období své působnosti Trikolóra nasbírala téměř stejný počet fanoušků jako SPD.
Úspěch Trikolóry se však striktně drží jejích profilů. Mimo vlastní profily stran je publicita SPD stále mnohonásobně vyšší, jak dokazuje následující graf.
Rozdíl mezi Trikolórou a SPD je i v samotných tématech proklamovaných na facebookových profilech. SPD se na sociálních sítích zaměřuje na kritiku sociální politiky, a to zejména:
- kritiku návrhů ČSSD
- kritiku politik EU
- kritiku migrace
Přestože kritizovat status quo je základem komunikační strategie SPD, ve svých příspěvcích také předkládá návrhy na „ideální“ řešení situace a propaguje tím vlastní program. I tak je kritika „třetích stran“ a silně protievropský postoj alfou a omegou příspěvků SPD. V tom se SPD od Trikolóry výrazně liší. Klausovo hnutí politiku třetích stran zmiňuje zcela výjimečně a ve svých příspěvcích se zdržuje ofenzivní rétoriky často užívané hnutím SPD.
Autorky textu: Kristýna Jiroutová a Martina Maňhalová, analytičky NEWTON Media
Projekt HlídacíPes.org zaměřený na fenomén tzv. Agenda Europe podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
24 komentářů
Ještě bych doplnil, že postoje Trikolory, stejně jako SPD, k aktuálním společenským tématům se takřka vždy shodují s narativem ruské hybridní propagandy.
Punk je Anarchie a totál chaos. V tom se Václav Klaus ml. těžce sekl, když ho srovnává s konzervatizmem. Protějškem konzervativců jsou liberálové, pokrokáři, rovnostáři a revolucionáři.
Ale pokud myslel Václav Klaus ml., tu Ruskou Trikoloru uvázanou kolem krku Prezidenta a Premiéra ČR, při výročí 17.listopadu? Tak má pravdu! Odkazují na punkovou skupinu Visací Zámek, Album Klasika, 3 skladba.
Punk’s Not Dead! Klausi, Mladí ti na to neskočí…🖕
Třeba tím chtěl VKml podprahově sdělit, že voliči pankáče Schwarzenberga z první volby prezidenta, teď mají nový subjekt, který mají podporovat. Pankáč Schwarzenberg je out, ať žije pankáč Klaus!
Myslel si, že je to znáámka punku…. Ale lidi (jako Vy) říkají, že punk je jinde…..
(jako vy) máte pravdu člověče?
Punk je jinde…
Poprvé jsem to neviděl.
Podruhé uviděl, Rebela – Punkera Mladého Václava Klause Schwarzenberga a je to tam člověče. Je to tam! Skvělé!
Na hlavě číro, v uchu sicherleiska, v hubě čváňo, na sobě křiváka, jeansy a rudé roztrhané tričko s nápisem the fuck off big politik
Díky Pavle, že jsi mě na to upozornil. Fakt dik! Jsi kámoš.
Koho nenávidíte víc, Václava Klause mladšího, nebo komunisty? A co „třistaletá poroba českého národa“ (podle Aloise Jiráska) pod vládou Habsburků, tu návidíte, nebo nenávidíte?
Poznámka : Pro Vaši informaci uvádím, že Alois Jirásek žil v létech 1851 až 1930 a v parlamentu zasedal za výrazně pravicovou Československou národní demokracii. Nebyl tedy rozhodně komunista (jak občas sem tam nějaký dnešní historik občas naznačuje).
Fanoušku.
Trikolóra na sítích říká totéž co SPD, má ale mnohem aktivnější fanoušky.
„Máme rádi Českou republiku, její tradice a její obyvatele.“
Jaké tradice? ČR si „vyrobil“ Václav Klaus v roce 1993 tím, že rozbil Československo. Nemyslím, že by se tím stal „novým Masarykem“ – spíše bych jej připodobnil k římsému císaři Neronovi… 🙁
Jenže ČR navazuje na historii českého státu, která sahá až ke konci 1. tisícileti (podle toho, co budete považovat za začátek českého knížectví).
Jen bych tedy poznamenal, že v preambuli Ústavy ČR (a můžu to rovnou opsat, protože to mám po ruce – je to tedy výtisk z roku 1997, ale předpokládám, že tady se snad nic nezměnilo) doslova mj. stojí: „My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, v čase obnovy samostatného českého státu, věrni všem dobrým tradicím dávné státnosti zemí Koruny české i státnosti československé, odhodláni…“
No jo no, ještě kdyby tak někdo upřesnil, které „tradice státnosti zemí Koruny české“ měli ti republikáni na mysli.
Ale tak to zase bych řekl, že tady může být důležitý už jen ten prostý princip státnosti jako takové, bez ohledu na stávající státní zřízení. Třeba i to, že, historicky, ta původní česká státnost za těch prakticky 400 let habsburské monarchie (počítáno už od roku 1526) de facto přece zanikla. Tak každopádně to bylo jasné po Bílé Hoře, a nakonec se někteří ti habsburští panovníci ani neobtěžovali takovou formalitou jako česká královská korunovace, ať už to byl Josef I. nebo později reformátor Josef II., zase později Franz Josef I. na to „neměl čas“ za celých 68 let svojí vlády, anebo poslední císař Karel I. (tady by se možná na první pohled mohla nabízet omluva, že ten vládl jen 2 dost vypjaté válečné roky, ale opravdu jen možná nebo „na první pohled“, když povážíme, že v Budapešti se králem korunovat nechal). A může se říct, že v roce 1918 byla ta státnost, jakkoliv v režii Československé republiky, obnovena – a to tak bylo i vnímáno…
Rozdíl mezi SPD a Trikolórou v komunikační strategii zcela jistě je, ale konečné cíle mají naprosto shodné. Rozbití Evropské unie, pokud možno její úplné rozbití, vytržení z EU České republiky a prosazování ruských zájmů. Děkuji, nechci.
Rozbití EU? To se teda nebudou muset moc snažit. EP. EK pracuje za ně, Stačí jen „popularizovat“ na jejich výstupy.
Jak je vidět, budou se muset moc snažit, jestliže jim v tom i vy musíte pomáhat.
Já jsem toho názoru, že SPD se více orientuje na voliče, pro které není internet (a zejména sociální sítě) primární zdroj, zatímco Trikolóra cílí na voliče s podobnými názory, ale více využívající internet a sociální sítě.
Z tohoto důvodu se také „boj prozi desinformacím a ruským trollům“ na internetu s voliči SPD dost míjí.
A možná ještě něco: Události kolem brexitu jasně ukazují, že EU není třeba rozbíjet. Rozpadne se sama, respektive ji rozbije její věrchuška. Jak se to stalo před třemi desetiletími „táboru míru a socialismu“.
Výhoda a zároveň nevýhoda, je čas, který jsme prožili v „minulé“ době. Době, kdy neustále nás Sovětský svaz (Rusko) ubezpečoval o tom, jak nás miluje. Jaký je náš velký přítel a bratr. Ale opak byl pravdou. Hrál si pouze na něho. A celkem úspěšně. A přitom nám Nevěřil. Brutálně nás Znásilnil v 68′. Zakazoval nám svobodně žít! Štval nás proti sobě. Neustále nás držel ve STRACHU. Utvrzoval nás v tom, že Západ na nás zaútočí! Řídil se heslem Rozděluj a Panuj. (nepřipomíná vám to dnes něco?)
Po roce 1989, jsme postupně zjišťovali, že nic z toho není pravda. Ba naopak. Západ nám dál to nejcennější! A tou je SVOBODA. Pro kterou se všude ve světě bojuje a prolívá krev. A Nám, spadla částečně sama do klína. A ejhle?
Dnes po 30 letech Svobody, všichni Ti co nám zdělují, že Západ je špatný, tak LŽOU! Štvou nás opět proti sobě. Ale My jsme přece Západ. Protože jsme součástí sjednocené EVROPY.
A naivně si myslet, že v globalizovaném světě budeme Sami? Ani náhodou! Rusko (mocnost) po nás skočí, ani nemrknem. A to Já nepřipustím. Dnešním příkladem, jsou pro Nás Státy: Moldávie (Podněstří), Gruzie (Osetie a Abcházie), Ukrajina (Krym, Donbas a Luhansk).
Tak si Okamuro, Klausové, Zemane, Babiši, oskare, Domobrano, součastní pseudo vlastenci, nacionalisti, Komunisti a jiní vám podobní, konečně uvědomte! Že tu žijí také občané, kterým to není jedno!
Po 30 letech Svobody, jsme silnější než kdykoliv předtím! Zodpovědní občané se přestávají bát a řídit se Českým rčením: MOUDŘEJŠÍ USTOUPÍ. Proč? Protože už nechtějí být obelhávaní. Držím nám všem palce 👍
V tom všem máte pravdu.
Je zde ovšem jeden rozdíl: Sověti si nás, alespoň po stránce odborných kompetencí, vážili. Traduje se, že kdysi byl zaveden Nikita Chruščov během návštěvy Československa do sklárny a soudruzi tam vyvěsili velký transparent s nápisem :“Sovětský sklář náš vzor“. On si to nechal přeložit a pak je děsně sepsul, že to je naprosto planá a nesmyslná propaganda, která leda škodí, protože všichni vědí, že českoslovenští skláři jsou v rámci RVHP nejlepší, a že by si naopak z nich měli brát mustr skláři sovětští. Politrukové pochopitelně čučeli, jak kdyby jim uletěly včely.
A s podobným přístupem jsem se setkal i během své stáže v SSSR v 80. letech. Velice dobře si byli vědomi, v čem všem na nás, alespoň co do kvality, nemají.
Naopak staré země EU na nás od samého počátku (respektive ještě před naším vstupem) hledí jak na exkrement na podrážce svých bot.
A pokud se týká té SVOBODY, tak tu nám jednoznačně omezuje EU. Zatím ne tak silně, jako starý režim, ale zatímco ten se ve druhé polovině 80. let postupně liberalizoval , zatímco EU nyní stále víc utahuje šrouby. Nejsme na tom ještě tak špatně jako za minulého režimu, ale ten zhoršující se trend IMHO souvisí s tím, že část (a stále větší) lidí v průzkumech udává, že za socialismu bylo líp. Zatím nebylo, ale za pár let to už klidně může být pravda. Nejlíp bylo jednoznačně v 90. letech, od té doby to jde stále dolů.
A s podobným přístupem jsem se setkal i během své stáže v SSSR v 80. letech. Velice dobře si byli vědomi, v čem všem na nás, alespoň co do kvality, nemají.
Naopak staré země EU na nás od samého počátku (respektive ještě před naším vstupem) hledí jak na exkrement na podrážce svých bot. Konec citátu.
A. S. Pergille, byl jsem v těch osmdesátých letech v SSSR také. Možná že si někteří lidé skutečně byli vědomi toho, v čem všem na nás alespoň co do kvality nemají, ale jen zcela zanedbatelný počet lidí byl ochoten něco takového otevřeně přiznat. Drtivá většina lidí byla přesvědčena, že oni jsou ti nejlepší. A že se na nás v západních zemích dívali jako na exkrement na podrážce svých bot, bylo pravdou v těch vámi vychvalovaných devadesátých letech. A třeba přiznat, že jsme tehdy skutečně tím exkrementem bohužel byli. Během let se ten pohled však postupně měnil a dnes je situace zcela jiná. Dnes se na nás jako na exkrement dívají v matičce Rusi a mnozí se tam na nás takto dívali již v dobách, kdy jsme byli jejich podmaněnými spojenci.
Dušane nesouhlasím. Opravdu vidím největší nebezpečí v bruselské věrchušce.
Bože , jak oni dokázali zničit tu skvělou myšlenku na vytvoření jednotného prostoru, ve kterém by spolu volně obchodovali a spolupracovali jednotlivé evropské státy.
To padá jen a jen na jejich hlavu. Současný paskvil, jménem Evropská unie je na míle vzdálený původnímu bohulibému záměru. A za to bohužel mohou jen a pouze Barrosové, Junkerové, Verhoystadtové, Schultzové a jim podobní paňácové pohybující se mimo realitu a usilovně pracující na své vizi dobra pro všechny občany EU. Aniž by se jich na to ptali anebo jim alespoň naslouchali.
Jéžiši …. co mi to tam ten našeptávač hodil za hrubky. Omlouvám se. Obchodovaly a spolupracovaly. Příště si to 3x přečtu…
Závidím vám váš optimismus, Dušane. Jistě, jsou tu i občané, kterým není jedno, co se v jejich zemi děje, ale je tu mírně nadpoloviční většina, které to bohužel jedno je a ty Klause, Zemany, Okamury a Babiše volí. A Domobrana a Oskar jim k tomu tleskají.
A vy si myslíte, že té nadpoloviční většině je jedno, co se tu děje? Obávám se, že opak je pravdou. Jen má o tom co je dobře a co špatně jiné představy než progresivistická menšina.
A netěšte se, demografie je dost neúprosná: Stárnout a získávat životní zkušenosti bude stále větší procento populace. Za nějaký čas to postihne i „Husákovy děti“ a potom těch „špatných voličů“ bude procento daleko vyšší.
A netěšte se, demografie je dost neúprosná: Stárnout a získávat životní zkušenosti bude stále větší procento populace. Za nějaký čas to postihne i „Husákovy děti“ a potom těch „špatných voličů“ bude procento daleko vyšší. Konec citátu.
A. S. Pergille, procento „špatných voličů“ není závislé na věku voličů, ale na době, kdy poklesnou ceny ropy natolik, že Rusům dojdou peníze na financování hackerů a různých dezinformačních operací. Ale to si vy jistě uvědomujete ještě lépe, než já.
Mladý Pankáč Klaus, měl by mít rád i house. Techno, Metal a Rock.
Z toho budou mít mladí shock!!!
Osloví je nejvíce, když půjde s Milošem a Andrejem, pochod Praha-Prčice.
A nevracel se nazpět!
Nikdy více, nikdy více….