Komu pomůžou hlasy z ciziny. Expati jako strašák i „důkaz“ zfalšovaných voleb
KOMENTÁŘ. Volby se často přirovnávají k dostihům; když ale dopadnou tak, jako poslední Velká pardubická, kdy se nepodařilo určit vítěze a koně tedy vyhráli dva, je tu problém. Americké volby budou také „nos na nos“, ale Donald Trump a Kamala Harrisová nejsou žokejové Faltejsek a Myška a na stejný stupeň vítězů spolu nevylezou. Jejich závod by mohly rozhodnout hlasy voličů žijících v zahraničí.
Jen v České republice žije přes deset tisíc občanů Spojených států. V Kanadě jich je přibližně milion, podobně jako v Mexiku. Nezanedbatelné počty amerických expatů jsou v západní Evropě, třeba v Británii je jich na 325 tisíc, v Německu 240 tisíc…
Celkově se počet Američanů mimo USA odhaduje na zhruba 5,5 milionu, jiné údaje jsou dokonce až o milion vyšší.
Rozdíly jen v desítkách tisíc hlasů
Ne všichni mají samozřejmě (s ohledem na věk) volební právo, podle odhadů amerických úřadů jde asi o tři miliony oprávněných voličů (z toho přes 600 tisíc v Kanadě). Významnou položkou jsou američtí vojáci: ke konci roku 2023 jich v zahraničí sloužilo přes 170 tisíc.
Zkušenosti z předchozích voleb nicméně ukazují, že v cizině se k volebním urnám dostaví ne víc než deset procent Američanů. Může se to zdát jako nízké číslo, ale americké prezidentské volby jsou v tomto tisíciletí vždy velmi těsné.
Související články
Občanskou válku v USA nečekám. Ale vyhraje Trump, odhaduje amerikanista
Když například Donald Trump v roce 2016 zvítězil nad Hillary Clintonovou, ve třech klíčových státech to bylo v součtu jen o 80 tisíc hlasů. Volby v roce 2020 rozhodl dokonce jen rozdíl 44 tisíc hlasů ve čtyřech amerických státech.
A jak připomíná americký politický server Gzero Media, v roce 2000 vyhrál George W. Bush na Floridě těsný souboj o Bílý dům díky pouhým 537 hlasům právě od expatů ze zámoří.
Jak známo, největší spiknutí světových elit a manipulace voleb se odhalí na internetu, za klávesnicí a z tepla domova.
Pozornost na voliče žijící v zahraničí se obrátila nedávno v Moldavsku, které hlasovalo v referendu o tom, jestli do své ústavy přidat cíl vstupu do Evropské unie. Bylo to nakonec velmi těsné: pro se vyslovilo 50,4 procenta, proti bylo 49,6 procenta.
V Česku moldavské hlasování vyvolalo neobvyklý zájem (alespoň na sociálních sítích), přičemž část pisatelů měla za jasné, že hlasování rozhodly „zfalšované hlasy z korespondenční volby ze zahraničí“.
Jak známo, největší spiknutí světových elit a manipulace voleb se odhalí na internetu, za klávesnicí a z tepla domova. Ani člověk nepotřebuje vědět, kde leží nějaké Moldavsko.
Faktem sice je, že v zahraničí hlasovalo skoro čtvrt milionu Moldavanů, ovšem drtivá většina „jako doma“, tj. přišla osobně do volebních místností na svých ambasádách. Jen 1344 jich poslalo svůj hlas korespondenčně.
Už je to tady! Už je to tady!
Na tom, že hlasy ze zahraničí (a z velkých měst) obvykle přicházejí jako poslední – a tak přirozeně mají schopnost do výsledku zasáhnout „na poslední chvíli“ – není nic zvláštního. Zkušenost s tím má ostatně i Česko.
Dokonalým příkladem jsou parlamentní volby v roce 2006. První výsledky, takřka finální, napovídaly tomu, že těsnou většinu 101 mandátů získá sociální demokracie a komunisté.
Atmosféra ve volebním štábu ČSSD byla tehdy euforická, politici a spřátelené osoby skandovaly „Už je to tady!“ a přítomným novinářům nenávistně vzkazovali, že „Teď uvidíte“.
Jenže ono to „tady“ nebylo. V pozdních nočních hodinách se dosečetly právě hlasy voličů ze zahraničí, kteří levici tradičně nemusejí a kyvadlo se zhouplo o dílek zpět. Výsledkem byl volební pat dvou uskupení: ODS, KDU-ČSL a Strana zelených versus ČSSD a KSČM. Každé získalo po sto poslancích.
Tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek z kapsy vyhnanou výhru nevydýchal a veřejně obvinil ODS z manipulace voleb a situaci přirovnal k událostem února 1948.
Tehdy ale ještě sociální sítě a konspirace ve společnosti tak „nefrčely“ jako dnes a tak příznivci levice zůstali doma na gauči a nevrhli se do ulic, jako to udělali následovníci Donalda Trumpa s útokem na Kapitol v lednu 2021, když nabyli dojmu, že volby, v nichž jejich kůň Trump prohrál, byly zfalšované.
Postarat se sami o sebe
Ale ještě zpět k moldavskému hlasování. Těsný výsledek s vlivem hlasů ze zahraničí dodal munici tuzemským alarmistům a odpůrcům korespondenční volby. Ať již anonymním (viz tweet níže), tak z řad politiků.
OBROVSKÉ VOLEBNÍ PODVODY VLÁDY,
BĚHEM NOCI V MOLDAVSKU!
Po korespondenčním hlasování je najednou všechno úplně jinak!
Připravuje se volební podvod i v Česku??Mluvčí moldavského premiéra Daniel Voda řekl, že mezi posledními se sčítaly hlasy ze zahraničí. Takže to rozhodly… pic.twitter.com/busSQrV5cY
— ČítárnyKnihy (@citarnyknihy) October 21, 2024
Možnost korespondenční volby pro občany ČR v zahraničí totiž letos v červnu hlasy vládní koalice prošla. Použitelná bude už příští rok ve volbách do Poslanecké sněmovny.
Hnutí ANO či SPD hřímají, že rozhodnutí „poškodí demokracii“ a povede k falšování voleb. Zrovna tahle dvě uskupení se ráda poohlížejí na současné Slovensko, avšak v případě korespondenční volby záměrně ignorují fakt, že u našich sousedů (vedle Slovenska i v Rakousku, Německu a v Polsku) už roky korespondenční volba funguje – a bez problémů.
Je přirozené, že populistické strany se hlasů ze zahraničí (nota bene zjednodušených tím, že nebude nutné kvůli hlasování cestovat mnohdy stovky kilometrů) bojí.
Venku jsou obvykle aktivní lidé, ti, kteří jsou zvyklí starat se sami o sebe a ne čekat s nataženou dlaní, že se o ně má postarat stát. A volí tedy spíše doprava, liberálněji, ne národovecky, ne populisticky… Což se pochopitelně stranám (hnutím) jako je ANO, SPD nebo komunisti líbit z podstaty věci nemůže.
Nepřekvapuje proto ani to, že i Donald Trump předem, preventivně a bez důkazů tvrdí, že hlasy, které dorazí ze zámoří, jsou podvodné a ohrožují svobodné a spravedlivé volby.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Končí české výrobky v Rusku? Obcházení sankcí řešil ve Střední Asii i Lipavský
Jan Urban: Je jedno, kdo nahradí zabitého Jahjá Sinvára. Hamás bude na ústupu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Aktivní lidé venku ? Hm ? Z mnoha zemí jsou venku jen gastarbeiteři. Ten, kdo v zemi nežije, neplatí v ní daně, by neměl právo v ní ovlivňovat život. Říkám ne korespondenční volbě, říkám ano přímé demokracii, kdy kvórum pro platnost referenda by měla být nejnižší volební účast do Sneátu.
Korespondenční volba logicky podráží důvěru v regulérnost voleb. Na tom není nic k nepochopení.
mam par znamejch, ktery cas od casu firma posle na par mesicu do USA a Kanady na praci, ale normalne zijou tady.
predstava, ze nasednou do letadla a zaleti do nejblizsi volebni mistnosti, jak si to predstavuje opozice, je pro tyhle specialisty z casovych duvodu nesmyslna.
*
v tyhle souvislosti me napada prirovnani k letosnim povodnim na jesenicku, kvuli kterym opozice chtela volby posunout, protoze nebylo moc kde volit, pritom uplne jednoduchy reseni bylo zaridit si volebni prukaz a odvolit v nejblizsi volebni mistnosti par kilometru daleko.
a zrovna v tech obcich kterych se to nejvic tykalo, 3/4 lidi dlouhodobe voli ano+spd+komouse+ostatni bizani strany, ktery jsou proti korespondencni volbe.
.
takze pro volice ano, spd, komouse… je problem jet par km do sousedni obce, ale pro ty co jsou v zahranici by podle nich nemel byt problem letet nebo jet treba nekolik tisi km tam a pak zase nazpatek …
Jenže voličský průkaz lze zařídit nejpozději týden před volbami, a to ještě povodně nebyly. Opět by se musel měnit „jednoúčelově“ zákon.
Korespondenční volební hlasy jsou vždy problematické.V Rakousku se opakovaly prezidentské volby pro nevyjasněnost korespondenčních hlasů. To ,že je máme uzákoněné je fakt, domnívám se ,že nebudou rozhodující ve volbách do PS PČR v r. 2025.Současný prezident P.Pavel byl zvolen i bez korespondenčních hlasů. Poslední generál v prezidentské funkci byl L. Svoboda a bylo to velmi složité období ČSSR.Volby do FS se v té době konaly až v odloženém termínu domnívám se v r.1972.
Souhlasím s p. Zdobinským ,kdo nežije v této republice ať nevolí a když chce tak ať se dostaví na úřad a tam může volit když si myslí ,že má co mluvit do fungování země ve které nežije. Až tu bude žít je to něco jiného , jinak ať nám nevnucuje něco když se mu to třeba nelíbí a sám se vystěhuje mimo naší zem.
1) Korespondenční volba je zavedený nástroj, který běžně funguje a netřeba za ním vidět Satana. Je to ale pouze takový nouzový mezikrok k plně digitalizovaným volbám, které ve vyspělejším zahraničí už fungují, nikoliv tak v našem zaostalém „Rakousko-Uhersku“. A vzhledem k tomu, že u nás digitalizovat skutečně nechceme (aby se náhodou nezjistilo, co proč a kde nefunguje a kdy je třeba se dívat jinam), beru za výrazné zlepšení i korespondenční volbu.
2) Venku jsou ve většině lidé aktivní, vzdělaní, úspěšní, kterým je naše zaprděné zpátečnické Česko malé…tzn. přesný protipól těch, na koho cílí naše populistická opozice (ANO, SPD, Trikolóra, KSČ, Motoristé, atd.atp.), je tudíž logické, že ji budou démonizovat.
3) Autor se dopustil skutečně velké politické korektnosti, když ze známého faktu vybruslil za použití zvratného zájmena…onoseto-samoseto. Věrněji by to rčení mělo znít…“Ve skutečnosti je známo, že největší spiknutí světových elit a manipulace voleb odhalí vždycky ten největší negramot z Horní Dolní“ 😀
Hlavním problémem korespondenčních voleb je to, že v nich hlasují lidé žijící trvale mimo stát, a tudíž nenesoucí odpovědnost za to, jak hlasovali. Těch krátkodobě pobývajících mimo území státu, jimiž se ohání výše martin, je zanedbatelné množství.
Druhým problémem je, že u korespondenční volby není možno zajistit autenticitu hlasujícího a jeho svobodu při hlasování, na rozdíl od volby ve volební místnosti. Prostě přijde obálka, ale kdo ji skutečně poslal, a zda nebyl hlasující (pokud to byl skutečně on) pod nějakým nátlakem, se nikdo nemá šanci dozvědět.
Výše uvedené se týká „zákonně“ probíhajících korespondenčních voleb. Problém spočívá také v tom, že se korespondenční hlasy neskonale snadněji falšují, to ukazují i volby v USA.
.
Podezřelé je i to, že korespondenční hlasy často vycházejí opačně než nefalšované hlasování občanů před volebními komisemi. I na tom Slovensku vyhrála, snad dokonce s 80 % hlasů, korespondenční volby polofašistická strana Progresívne Slovensko, a vybojovala jí celkově ve volbách jeden mandát. Naštěstí pro Slováky to pro pokračování cesty k totalitě nestačilo.
Takže korespondenční volby jsou silně problematické a kdo je prosazuje, ten chce podvádět. Jiný význam nemají mít ani nemohou.
.
Pochopitelně, elektronické volby v podstatě jen vygenerují předem zadaný výsledek. Ať mi někdo dokáže, že tomu tak není.
.
Jinými slovy, chceme-li mít demokracii, je takovéto prznění voleb jednoznačně nežádoucí.
Docela zajímavá rozvaha nad volbami – systémem a jeho aplikací v USA.
https://neviditelnypes.lidovky.cz/zahranici/volby-v-usa-lide-cekaji-podvody.A241101_160328_p_zahranici_nef
Když si položím otázku, jak TOHLE může skončit, vychází mi jediná odpověď.
MAZEC.