Historie podle Kremlu: Všichni jste nacisti. U Stalingradu na nás útočila celá Evropa, jako dnes
Vladimir Putin přepisuje dějiny. Kremelská dezinformační laboratoř nepůsobí jen teď a tady, ale obrací se i hluboko do minulosti. Mimo jiné obviňuje někdejší spojence z podpory nacistů za druhé světové války a tvrdí, že v bitvě u Stalingradu na hrdinné sovětské vojáky ve skutečnosti útočila celá Evropa. S podotekem, že podobné je to přeci dnes na Ukrajině.
V Sovětském svazu bylo prý oblíbené toto rčení: „Víme, co přinese budoucnost. Mnohem těžší je předpovědět, jak bude vypadat minulost“. Současný Kreml na novém obrazu minulosti aktivně pracuje.
Kdo dosud věřil tomu, že Sovětský svaz a západní spojenci bojovali od roku 1941 (kdy Hitler napadl SSSR, a porušil tak pakt Ribbentrop–Molotov, jež byl i smlouvou o neútočení) společně, aby porazili Hitlera, toho Vladimir Putin hned v několika nedávných projevech vyvedl z omylu.
Západní tanky proti Rusku
Jak upozornil komunikační tým Evropské unie EU East StratCom zaměřený na odhalování ruské propagandy, kupříkladu během oslav prolomení blokády Leningradu 18. ledna a i později 2. února při výročí konce bitvy o Stalingrad prohlásil, že „obléhání Leningradu se zúčastnili zástupci mnoha evropských zemí a dopustili se zločinů“.
„Nikdy předtím jsme o tom nemluvili z důvodu určité tolerance a proto, abychom si nepokazili vztahy, abychom nezničili pozadí našich vztahů. Ale nebylo to jen na leningradské frontě, bylo to všude, stačí se podívat na modrou divizi u Stalingradu (šlo o jednotku dobrovolníků z frankistického Španělska, která působila v rámci německé armády na východní frontě, pozn. red.)
Dnes jsou opět západní tanky na cestě do boje proti Rusům,“ prohlásil Putin. Celá Evropa byla podle současného ruského výkladu nacistická už během druhé světové války. V této logice je tedy přirozené, že je nacistická i dnes – když podporuje Kyjev, který je podle Kremlu nacistický „z definice“.
Označování lidí za nacisty je ústředním bodem ruské manipulace už řadu let. Ruské vedení už v roce 2017 prohlašovalo Sovětský svaz za jediného vítěze nad nacistickým Německem; v dnešním Rusku dokonce může být trestně stíhán ten, kdo bude veřejně připomínat nepopiratelný fakt, že Adolf Hitler a Josif Stalin byli na začátku druhé světové války spojenci.
Že by Stalin neměl pravdu?
Už před americkými prezidentskými volbami v roce 2016 proruská média obvinila Američany, že během druhé světové války ve skutečnosti podporovali nacisty, aby je využili k hlavnímu cíli – porážce Ruska.
„Status Ruska jako velmoci a nástupnického státu Sovětského svazu ve značné míře závisí na odkazu Velkého vítězství a plyne z pocitu morální převahy. Jakékoli zpochybňování statusu Ruska jako vítěze a osvoboditele ve druhé světové válce, včetně přílišného zdůrazňování neúspěchů Sovětského svazu nebo vysokého počtu obětí, může potenciálně poškodit vnímání ruské identity a geopolitické ambice. Kreml to ví a podle toho jedná,“ komentovala ruský přístup k vlastní historii Jade McGlynn, spolupracovnice Centra pro studium Ruska a Eurasie v londýnském think tanku Henry Jackson Society.
Reálné dějiny 20. století a zejména podíl spojenců na vítězství nad skutečným nacismem z ruských dějin postupně mizí. Má to svůj vývoj. Jak popsal už v roce 2020 web Rádia Svobodná Evropa, již v roce 1948, tedy v době, kdy byly USA již hlavním sovětským nepřítelem, se v knize Krátké dějiny Velké vlastenecké války píše o klíčových amerických dodávkách SSSR ze smlouvy o půjčce a pronájmu: „Celkově tato pomoc nebyla natolik významná, aby měla rozhodující vliv na průběh Velké vlastenecké války.“
V podobném duchu se vyjadřují mnozí Rusové dodnes. Například Nikolaj Ryžkov, poslední šéf vlády Sovětského svazu, už v roce 2015 napsal, že „lze s jistotou prohlásit, že tato pomoc nehrála rozhodující roli ve Velkém vítězství“.
To vše ovšem poněkud popírá samotného Josifa Stalina. Sovětský diktátor při přípitku na konferenci v Teheránu v listopadu 1943 s britským premiérem Winstonem Churchillem a americkým prezidentem Franklinem Rooseveltem řekl doslova toto:
„Chci vám říci, co z ruského pohledu prezident a Spojené státy udělali pro vítězství v této válce,“ řekl Stalin. „Nejdůležitějšími věcmi v této válce jsou stroje….. Spojené státy jsou zemí strojů. Bez strojů, které jsme obdrželi v rámci půjčky a pronájmu, bychom válku prohráli.“ Podobně se vyjadřovali i jiní známí představitelé Sovětského svazu jako byl Nikita Chruščov či maršál Žukov. I jejich vzpomínky musejí zjevně ustoupit „modernějším“ výkladům.
Přepište ruské dějiny
I v ruských školách jsou osnovy dějepisu a společenských věd ořezávány tak, aby odpovídaly současným politickým prioritám. Jak popsal server Politico, osnova nazvaná „Má země“ nabízí velmi selektivní a přibarvené historické vyprávění, které například zcela pomíjí období Sověty vyvolaného a řízeného hladomoru ve 30. letech 20. století, při němž zahynuly miliony Ukrajinců.
Verze pro patnácti- až sedmnáctileté děti začíná konstatováním: „Ukrajina a Rusko jsou dvě části jednoho historického, duchovního a kulturního prostoru.“ Učební plán tvrdí, že SSSR pomohl rozvinout Ukrajinu, zdůrazňuje Velkou vlasteneckou válku proti nacistickému Německu, vykresluje NATO jako hrozbu pro Rusko.
I anglicky psaný web The Moscow Times přinesl informace o tom, jak jsou žáci škol a jejich rodiče tlačeni k otevřené podpoře ruské agrese proti Ukrajině:
„Od 24. února, kdy Rusko vtrhlo na Ukrajinu, úřady intenzivně prosazují proválečné poselství a symboly téměř na všech úrovních společnosti – a výjimkou nejsou ani školy a školky. Často jsou to právě zaměstnanci škol, rodiče a dokonce i samotní žáci, kteří přispívají k pronásledování odpůrců války, uvedli učitelé a rodiče, s nimiž deník The Moscow Times hovořil. Někteří učitelé byli propuštěni kvůli svým protiválečným názorům nebo kvůli tomu, že odmítli „sledovat“ účty svých žáků na sociálních sítích a hlásit protiválečný obsah.
Přepisování historie ze strany Ruska pocítilo hned několikrát i Česko. Zejména ve vztahu k invazi z roku 1968 a také ve vztahu k Mnichovské dohodě.
Téma zrady Západu
Například ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov už v roce 2018 na Mnichovské bezpečnostní konferenci právě Mnichovskou dohodu připomněl – důvodem ústupků Hitlerovi v Mnichově v roce 1938 byla podle něj snaha zastavit vliv Ruska v Evropě a dnešní Evropa se podle jeho soudu nepoučila, když se opět tak vymezuje proti Rusku.
Téma Mnichovské dohody zároveň ideálně splňuje parametry fungující propagandy – na reálnou historickou událost naroubovat aktuální souvislosti, a dodat tak váhu podprahovému sdělení; že Západ opět zradí a oporu je třeba hledat v Rusku.
HlídacíPes.org v minulosti popsal například i putovní výstavu „Rozbití Československa 1938–1939: Nově zpřístupněné dokumenty ruských archivů“.
Z obsahu byl patrný důraz na téma zrady Západu: fotografie zahraničních státníků jako byl Daladier a Chamberlain s Adolfem Hitlerem, faksimile dokumentů a fotografie z podpisu britsko-německého paktu o neútočení z 30.9.1938 či záznamy z návštěvy ministra zahraničí Německa J. von Ribbentropa v Paříži a podpis francouzsko-německé deklarace o neútočení z 6.12.1938. O paktu Ribbentrop – Molotov a rozdělení Polska ale ani slovo.
Podobně současné Rusko překreslovalo události související s rokem 1968 – v roce 2015 způsobil propagandistický dokument ruské státní televize Rossija 1 o srpnových událostech roku 1968 česko-ruskou diplomatickou roztržku.
Ve filmu například vystupoval komunistický poslanec ruské Státní dumy Jurij Sinělščikov, který se obsazení Československa zúčastnil jako četař spojovacího praporu působícího v bývalé NDR. „Stříleli po nás shora z kulometů,“ tvrdil v dokumentu s tím, že „palba šla z budovy Národního muzea“. Komentátor ve filmu pak tvrdil, že se v Praze chystal ozbrojený převrat.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kde končí v Putinově hlavě ruský svět a co to znamená pro Evropu i celý Západ
Rozhodněte o přesunu sochy okupanta. Místostarosta je brzda, vyzývá iniciativa
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
34 komentářů
Rusáci se jako obvykle mýlí: bylo to obráceně – když celá západní Evropa bojovala proti Německu, SSSR mu jako svému spojenci dodával suroviny.
A od roku 1941 USA a UK za cenu nesmírných ztrát válečného loďstva a obchodní plavby podporovali svými dodávkami zbraní a dalšího materiálu „strýčka Joe“.
Zase bych tu propagandu neotacel.Do utoku na SSSR cela zapadni Evropa nebojovala proti Nemecku, ona uz mu totiz (krom GB) patrila.. Takze to byla naopak ta Velka Trojka, USA,GB a SSSR,kdo ji musel osvobodit..
Zkus se naučit číst, petříku. Nebo aspoň chápat časové souvislosti.
Je to tak, jak to uvádí petrph. Německo mělo celou Evropu s výjimkou několika neutrálních států. Po porážce v Bitvě o Británii se pustilo do SSSR s neporaženou GB za zády (IMHO strategická chyba).
Jen španělská modrá divize? No a pak dále maďaři,rumuni,slováci. A v rámci waffen SS Litevci,Lotyši a Estonci. Dále pak Belgičané,Dánové,Norové a Finové. A v Berlíně bránili okolí říšského kancléřství muži z francouzské 33. granátnické divize SS „Charlemagne“. Ale taky nesmíme zapomínat na naše bratry ukrajince kteří dělali za němce špinavou práci ve vyhlazovacích táborech na východě – díky nim mohli němci uvolnit spoustu německých mužů z práce dozorce a poslat je na východní frontu .-)
Pěkné a pravdivě napsáno.
Ještě jsi zapomněl zmínit russovětsko, které po boku nacistického německa bojovalo v největším počtu, ládíku.
A bohuzel take Cesi a Slovaci, to ze kolaboranty najdete v kazde zemi je pravda.
Jelikož prezident Putin svým výrokem „historie je politický nástroj k ovlivňování emocí občanů“ ji degradoval na služku ruské propagandy, nemá smysl se nad floskulemi současných režimních ruských historiků vzrušovat. Pokud považují Hitlerovy spojence Itálii, Španělsko, Finsko a Slovensko, poslední dva státy ani nezmínili, za celou Evropu, nebudeme jim jejich názor brát. O faktické úrovni jejich bludů svědčí výrok amatérského historika komunistického poslance Státní dumy J. Sinělščikova v závěru článku.
Celá Evropa jistě proti SSSR nebojovala. Například v Buzuluku se formírovala československá jednotka v čele s Ludvíkem Svobodu. Kterážto pak společně s Rudou armádou osvobozovala
i Československou republiku.
Jistě na to na to hrdě upozorňoval i náš prezident Zeman, který se vzpomínkových oslav v Moskvě častokrát účastnil. :))
Jak v Sovětském svazu, tak v Rusku, jsem byl několikrát. Navštívil jsem i mnoho jiných zemí. Vždy jsem se snažil danou zemi k něčemu přirovnat co by jí nějak charakterizovalo. USA jsem si přirovnal k příborníku, kde v každém šuplíku je možné najít něco jiného. Anglii jsem si přirovnal k trezoru, který je potřeba otevřít. Francii jsem si přirovnal k mateřské školce s bezstarostnými hrajícími si dětičkami. Itálii jsem si přirovnal k hospodě, kde se bezstarostně popíjí a kecá. Sovětský svaz a Rusko jsem si přirovnal k jednomu velkému psychiatrickému ústavu. Myslel jsem to tehdy jako žert, ale dnes vidím, jak jsem se alespoň v tom posledním případě trefil.
Máte naprostou pravdu.
Rusko je Říše zla.
Nikdo Rusum neodpáře hanebnej pakt Molotov Ribentrop při přepadení POLSKA .Kdyby tenkrát USA věděly o Katyni asi by svoji pomoc Rusku přehodnotily.Rusové skreslují dějiny jak se to hodí jim,..O Osmašedesátým taky mluví jako o osvobození od imperyalistickejch struktur.Kdo žil ví jak to bylo sprostá Okupace.Namusely válku na Ukrajině začínat ,ale oni jsou zvyklí říkat to všechno je naše -né není Vy burani
A navíc bylo přepadení Československa kontraproduktivní a bylo jedním z faktorů zhroucení socialismu na konci 80. let. Protože reformy na jeho udržení (Gorbačov) přišly moc pozdě a stejně byly socialistickou byrokracií sabotovány.
O té kontraproduktivnosti přepadení Československa Sovětským svazem jste měl Pergille/Šimůnku tehdy vyprávět svým sovětským přátelům, když jste tehdy do toho Sovětského svazu jezdil. Nebo ještě lépe přímo Leonidu Brežněvovi. My to tu všichni víme, jen jemu to nikdo neřekl.
V době, kdy jsem byl v Rusku, začínala perestrojka a kupodivu jsme o tom mluvili. A nic se nestalo.
Škoda že jste to těm svým přátelům neřekl o několik let dříve. To by se vám určitě něco stalo. Ani byste to nemusel říkat Leonidu Brežněvovi.
Seznámil jsem se s nimi až tehdy, takže to technicky nešlo. Nicméně jiní odborníci se o tomto problému vyjadřovali již dříve. I např. vůči návštěvám ze SSSR.
Z toho pochází i ona záhadná epizoda, kdy jeden sovětský host líčil, jak jednotka s jeho synem byla v roce 1968 v ČSSR a půlku jí pokosila z věže kostela jakási „děvuška s pulemjotom“. U nás se určitě nic takového nestalo, takže považuji za možné, že Brežněv a spol. poslali paralelně s akcí proti nám nějaké vojáky potlačit nějaké povstalce v SSSR.
Ale před Gorbačovem jste Pergille/Šimůnku přece hovořil s jinými svými sovětskými přáteli. Měl jste to tedy říci jim. Na to jste žádné odborníky s jejich epizodami nepotřeboval.
Už jsou ty Putinovy projevy trochu ohraná písnička. Furt dokola jen „NATO je agresor, Ukrajinci nacisti, máme atomovky, my jsme sami a jediní vyhráli druhou světovou válku a pak už jsme jen osvobozovali a ani mouše neublížili a máme další atomovky“.
Očividně to je celé jen pro domácí publikum nacucané dlouhodobou propagandistickou masírkou + dezoláty na západě co by raději strčili hlavu do písku a nechali se opakovaně znásilňovat ruskou armádou do zádele, než aby „dráždili medvěda“ a opovážili se jen naznačit, že by mohl být něžnější, nebo snad dokonce přestat.
Nepochybuji, že Ukrajina/Západ má dost vlastních propagandistických keců spojených s mnoha „kaňkami“ na minulosti i současnosti, ale alespoň se o tom můžeme otevřeně bavit, kritizovat a ve výjmečných případech i hnát viníky k odpovědnosti. Jistě, sem tam nám někdo někde smaže příspěvek a zakáže komentovat, ale nikdo za to nebyl vypadnut z okna. V Rusku je už jen diskuze na takové téma nelegální a přesto by se zdá se někteří naši „vlastenci“, co alespoň třikrát týdně vykřikují „Nová totalita!“, rádi k Rusku připojili. To, že jsou takoví lidé svéprávní je neuvěřitelné.
Už George Orwell v roce 1949 kdy vyšel poprvé román „1984“ předznamenal vznik takové země jako je dnes Rusko, akorát ji jinak pojmenoval. S jejím přepisováním dějin je to ale zcela podobné.
Orwell predikoval EU.
Četl jste Pergille/Šimůnku od Orwella Farmu zvířat? Já ano. Kniha ještě zajímavější, než 1984. Píše se v ní mimo jiné o koních, ale i o prasatech. Také predikce.
Rusko je stát, který se vyznačuje militarizaci společnosti, není ojedinely i USA jsou militaristicky stat. Je to přednost, ale i
ma to i slabiny. Nepříznivý vývoj ve Velké válce přinesl revoluci, nejprve burzoasni následovánou bolsevickou, když byl dopraven Uljanov ze Svycarska GS Německého císařství do Petrohradu. Vnější siiy intervenuje v Rusku ale i v SSSR. Zesnulý GT UVKSSS Gorbačov byl využít a zneuzit což vedlo k rozpadu impéria, které vybudoval silou Stalin, který zvítězil v II. světové válce. Následník prezident Putin, takto bývalý důstojník KGB v NDR začal konsolidované Rusko po rozpadu, Západ svými institucemi NATO i EU prihravkami s pořádáním ZOH a MSv kopané proniká a intervenuje skryte na Ukrajině. Rozšiřováním EU a NATO o země bývalých členů VS aRVHP byl prezident Putin zfatlacen vývojem na Ukrajině k nebezpečné akci v2/2022.Je nutné připomenout i Brest-litevsky mír z 3/1918,ktery byl Versailskou smlouvou zrušen.
Za teto situace prezident Putin hledá, podporu v Číně a v zemich Brix, když zapad vojenskou podporou Ukrajiny způsobuje těžké ztráty. Návštěva prez. Bidena ve válečném Kyjeve ma vypovídací hodnotu po evakuaci z Afganistanu. Svět není nepřátelský k Rusku, to nepřátelstvi je v západní hemisfere, válka je špatný způsob v pokracovani politiky. Rusko je skutečně pod tlakem a jsou s tím spojené vojenské a ekonomicke sankce. V Rusku jsem nikdy nebyl, ale je to slovanský stat, který má bolestné dějiny, ale to má i Německo. Jednat o miru je nutnost pro lepší vývojový trend.
Rus nebyl dotlacen ( jak pisete) k nicemu. Ted bude mit NATO na hranicich -Finsko , Svedsko i Ukrajina. Svoji omezenosti Putin znicil Rusko na mnoho pristich let, Jenom proto ze se obaval, aby demokraticka prosperujici Ukrajina nebyla vzorem pro obcany Ruska. Jeho sen o Ruskem imperiu se zhroutil. Korupce v ruske armade a spolecnosti se v plne sile ukazala po utoku na Ukrajinu. Rusko pacha sebevrazdu v primem prenosu.
Gorbačov sám se snažil o to, o co se snažila většina prominentů Pražského jara. Tedy o jakési „zlidštění“ režimu a odstranění jeho nejvíce škodlivých chyb. Z toho důvodu také jakešovsko – husákovská vláda cenzurovala informační zdroje z Ruska prakticky stejně, jako to činí vláda současná (až na to, že tehdy u nás ještě nebyl internet).
Není vůbec zásluhou (či vinou) Západu, že se to Gorbačovovi pod rukama jednoduše sesypalo. To byla chyba Brežněva a spol., protože v tom roce 1968 se asi se socialismem ještě něco pozitivního dalo udělat. Nebo to můžeme brát jako jejich zásluhu 🙂
Západ naopak hluboce pádu socialistických režimů litoval a tamní (v politice převažující) levičáci nad jejich koncem kvíleli jak sbor vysloužilých sexuálních pracovnic (slyšel jsem na vlastní uši, když jsem se v roce 1990 poprvé dostal na Západ).
Faktem je, že po další dvacetileté petrifikaci socialistického hovadství se už s tím režimem nedalo udělat nic jiného, než ho zlikvidovat. To proběhlo v SSSR Gorbačovovi spontánně pod rukama, v ostatních zemích „socialistického tábora“ to mělo charakter odstavení komunistů od moci či alespoň od mocenského monopolu.
Lhaní, krádeže a vraždění jako způsob politiky celé jedno století a šest let.
Rusko produkuje hloupou politickou propagandu, stejně jako jeho předchůdce SSSR. Nicméně propagandisté pod modrým ohvězdičkovaným praporem jsou pro ně těžká konkurence.
Co je to ten podotek?
Ž e by se jednalo o novotvar slova podotknout?
Jistěže ve slušnějším slovníku češtiny toto slovo najdete. Nemusí každý psát jako průměrný primitiv vylezlý z nějakého humanitního oboru.
Milane,váš komentář je pro pamětníky,kteří podobné skvosty museli poslouchat na podnikových aktivech v době socialismu.Americký militarismus dvakrát zachránil Evropu.Poprvé ve vámi zmiňované Velké válce,podruhé ve II.S.V.EU obyvatelstvo je tak pohodlné,že pokud nám nepomůže USA potřetí,tak nás zaplaví jak Říši Římskou barbarské kmeny z východu.Vyhledejte si na internetu „Zakládající akt Rusko -NATO“,ze dne 27.5.1997.Napadnout Rusko,kdo by z toho co měl.Evropa ta je neozbrojena,Američani mají dost všeho,poučte nás proč by to dělali?Tím,že napadli neúspěšně Ukrajinu,povzbudili Čínu.Ta bude za bezmocného přihlížení Ruska plundrovat Sibiř.
Rusko nemá dobré dějiny, zálusk na jeho území a nerostné bohatstvi je nepřetržite.To samozrejme vyvolává neustále pocity ohrožení, ty jsou stále vyvolavany vnější i vnitrni konspiraci. Střihem se dostaneme do soucasnosti. Z ukrajinská speciální operace se stala válečná, to přiznal i prez. Putin. Čína svým deseti bodovym mírovým plánem vypalila Západu rybník. Odsouzení mírového plánu Číny, jde
z USA, tím se odhaluje pozadí přetahování Ukrajiny pro západní orientaci. 12 mírových bodů Ciny je slozity projekt , jak vyvázat dva státy z války, kdy do jejího průběhu zasahují USA NATO, ale i EU. Dodávkami zbraní je, jak řekl bulharský generál a prezident, “ hašení ohně benzinem“. Postoje Vatikánu a Maďarska jsou také mírové, ale nemají váhu supervelmoci, kterou se stává Čína, když USA klesají v kolenach. Nevím jak je prezident Zeman na tom se svým zdravím, ale mohl by pomocí s mírovým jednáním Číny. OSN s tajemníkem Guteresem dela málo pro mír, spíše chce nějaký nový Norimberskym proces a to není kladné konciliantni. Jsou sily ve světě, pro ktere je zahravani si III. světovou válkou, válečná psychologická hra, pro ně s výhodou.To je velmi nebezpecne.
Milane,co konkrétního víte o mírový návrzích Číny?Pokud v nich bude odchod z ukrajinského území,nebude přijatelná pro Rusko, naopak když v ní bude zachování současného stavu bude nepřijatelna pro Ukrajinu.Uvidíme,co čínští soudruzi vymysleli.S tím vypáleným rybníkem bych počkal.Ty řeči jak chce západ obsadit Rusko tomu věří akorát staří komouši a vy.Je fakt,že Čína prokázala,že socialistické hospodářství je nefunkční a zavedla tzv.sockapitalizmus.Je dobře,že ho naši soudruzi po 68 zatrhli.Stálo nás to sice 20 let hospodářského úpadku,ale za to dnes nemáma podobný režim jedné strany.Věřte ale,že číňani přes velký pokrok v rozvoji na USA nikdy nebudou mít.To co v Číně dělá stát to v USA dělá kdejaký soukromý subjekt.USA zdaleka neklesá do kolen,To už je ohraná píseň soudruhů 75 let.