„Historická olympiáda v nejhorším slova smyslu.“ Peking se blíží, kritice čelí MOV i sponzoři
Pár dní před začátkem olympiády v Pekingu zesiluje i kritika a protesty proti zimním hrám. Nemíří jen proti porušování lidských práv čínským režimem, ale i na Mezinárodní olympijský výbor a nadnárodní korporace, které olympijské hry sponzorují.
Hlavní protesty v uplynulých týdnech probíhaly před budovou Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a Olympijského muzea ve švýcarském Lausanne, kde zástupci organizací a demonstranti požadovali, aby se MOV vyjádřil k možnému spojení oficiálních olympijských uniforem pro Peking 2022 s problematickou sinťiangskou bavlnou, k jejíž produkci je využívána nucená práce pronásledovaných Ujgurů.
Aktivistická skupina Koalice pro ukončení nucené práce v Ujgurské oblasti během protestu upozornila, že oficiální dodavatel oblečení pro olympiádu, čínská korporace Anta Sports Products, loni během mezinárodní protestní kampaně vydal veřejné prohlášení, že sinťiangskou bavlnu hodlá i nadále využívat.
„Hluboce raněné city čínského lidu“
4. ledna, přesně měsíc před začátkem pekingských her, vyhásily aktivistické organizace takzvaný Global Day of Action, který měl upozornit na problematické propojení olympijských myšlenek se sebepropagací čínského režimu za spoluúčasti Mezinárodního olympijského výboru a velkých nadnárodních korporací.
Ten den se konaly protesty, pořádané především protibetskými a proujgurskými organizacemi, ve více než dvaceti zemích. Zapojili se i někteří politici. Pozornost vzbudilo například vyjádření německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové, která médiím sdělila, že do Pekingu „rozhodně nepojede“.
Nepřímo tak podpořila svého litevského kolegu Gabrieliuse Landsbergise, jehož země čelí čínské perzekuci poté, co nedávno otevřela diplomatické zastoupení Tchaj-wanu, a „hluboce tak ranila city čínského lidu“. Českými médii mezitím proběhla zpráva, že český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík prostřednictvím čínského tisku hrám vyjádřil podporu, o několik týdnů později se přidal i sám český prezident Miloš Zeman.
Bojkot nebo neúčast kvůli covidu?
V rámci Global Day of Action se demonstrovalo také před budovou Evropské komise v Bruselu a průvod se poté vydal na pětikilometrový pochod k čínské ambasádě. Bruselský Press Club při té příležitosti uspořádal dvouhodinový live stream na YouTube, jenž zahrnoval rozhovory s aktivisty v terénu a přenos debaty za účasti člena Evropského parlamentu Petera van Dalena a předsedy organizace Hong Kong Watch Benedicta Rogerse. Větší akce se konaly prakticky ve všech velkých evropských zemích, v Asii například v Japonsku, Indii či Indonésii, dále v Austrálii a některých zemích Střední a Jižní Ameriky.
Část států pod tlakem lidskoprávních organizací a protestů zvažuje, zda se přidat k diplomatickému bojkotu her po vzoru Spojených států. Ty na začátku prosince oznámily, že do Pekingu nebudou na slavnostní zahájení vysílat oficiální vládní delegaci, a vzápětí následovala podobná prohlášení představitelů Velké Británie, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu neoficiálně se připojilo i Japonsko.
EU se na společném postupu neshodla, představitelé některých zemí včetně Německa, Belgie, Dánska, Litvy a Estonska již nicméně oznámili, že do Pekingu také nedorazí. Oficiální zástupci Švédska, Rakouska a Nizozemska se neztotožňují s diplomatickým bojkotem, ale her se nezúčastní vzhledem k pandemické situaci. Svou účast naopak potvrdili vládní představitelé Polska, Francie, Itálie, Norska a Finska.
Pronásledovaní Ujguři a olympijské suvenýry
MOV neposkytl žádné důkazy, že oficiální olympijská kolekce není produktem nucené práce ujgurské menšiny, jejíž příslušníci prošli čínskými převýchovnými programy. Studie však odhalují, že sinťiangská bavlna se navzdory sankcím dostává nepřímo přes dodavatelské řetězce k desítkám nadnárodních oděvních značek.
Výbor po nátlaku souhlasil, že se jeho zástupci setkají s představiteli lidskoprávní organizace, ovšem pouze za zavřenými dveřmi. Koalice poté ve svém prohlášení kritizovala neochotu výboru vyjádřit se k tématu nucené práce Ujgurů, a otevřeně se tak postavit Pekingu. V prohlášení cituje vyjádření výkonného ředitele amerického Konsorcia pro práva pracujících Scotta Novy:
„MOV vůbec netuší, zda tisíce produktů s olympijským logem, jež prodávají jeho korporátní sponzoři a další partneři, byly vyrobeny se zapojením nucené práce Ujgurů. A co je ještě horší, olympijské funkcionáře to evidentně nezajímá, jak dokazuje jejich neochota jednat a zabývat se těmito důležitými tématy.“
Chování MOV odsoudil také Peter Irwin, programový manažer organizace Uyghur Human Rights Project: „Vzhledem k tomu, že se MOV odmítá vyjádřit ke zvěrstvům, jež páchá jeho partner, čínská vláda, je jisté, že Zimní olympijské hry v Pekingu budou historické v tom nejhorším slova smyslu.“
Aktivisté proto přišli s přirovnáním pekingské olympiády k hrám, které se konaly v roce 1936 v nacistickém Německu. I tehdy Mezinárodní olympijský výbor mlčel, zatímco Hitler připravoval masové vyhlazování Židů. Po 2. světové válce MOV k otázce lidských práv několikrát přihlédl, například během politiky apartheidu se her nesměla zúčastnit Jihoafrická republika a před olympiádou v Soči v roce 2014 byl vyvíjen nátlak na Rusko, aby alespoň zajistilo důstojné pracovní podmínky pro dělníky budující olympijská zařízení.
Jak „vyprat“ zločiny proti lidskosti
Protesty 4. ledna směřovaly také proti NBC Universal, americké mediální společnosti, která vlastní práva na vysílání olympijského programu v USA. Jejich prodej na americkém trhu podle zdrojů představuje asi čtyřicet procent příjmů MOV.
Nevládní organizace Students for a Free Tibet proto uspořádala protestní akce před budovami NBC Universal v několika velkých amerických městech včetně New Yorku, Washingtonu či Los Angeles, kde se jejich zástupci pokoušeli předat vedení společnosti dopisy s výzvou k ukončení sponzorství pekingských her.
Mediální odborníci upozorňují, že odvysílání oficiálního programu her stamilionům diváků napomůže „očistit“ zločiny proti lidskosti páchané čínskou vládou v Sin-ťiangu, ale i legitimizovat její působení v Tibetu a Hongkongu nebo postoj k Tchaj-wanu. Je tak dost možné, že v rámci zahajovacího ceremoniálu budeme sledovat Ujgury šťastně tančící v barevných krojích a propagující sinťiangskou bavlnu.
Organizace Amnesty International již dříve upozorňovala na to, že autoritářské režimy využívají velkých, celosvětově sledovaných sportovních událostí k zakrytí porušování lidských práv a vylepšení svého obrazu, a použila v této souvislosti termín „sportswashing“.
Kritika sponzorů: Coca Cola, Visa, Airbnb
Právě olympijské hry jsou výjimečnou událostí, která může výrazně napomoci k šíření čínské soft power ve světě. Na druhou stranu je to však také jedinečná příležitost pro aktivistické skupiny upozornit prostřednictvím protestů na závažné problémy.
Aktivisté a někteří politici nyní apelují i na velké nadnárodní korporace, které jsou tradičními sponzory olympijských her, aby svým tichým souhlasem nepodporovaly počínání čínské vlády. Už v létě kvůli tomu proběhlo slyšení hlavních olympijských sponzorů, amerických gigantů jako Coca-Cola, Procter & Gamble, Intel, Visa a Airbnb v americkém Kongresu.
Britský konzervativní politik Robert Hayward, který dříve působil na manažerském postu v Coca-Cole, dokonce nedávno vyzval k bojkotu značky během her. Kritika se obrátila i proti dalšímu sponzorovi, Airbnb, který podle nedávných zjištění dokonce spolupracuje s polovojenskými Výrobními a stavebními jednotkami Sin-ťiangu (Xinjiang Production and Construction Corps, XPCC), na něž se vztahují americké a evropské sankce.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
21 komentářů
Já se na OH v Číně těším. Budu se dívat a užívat si největšího sportovního svátku, který je oslavou sportu a přátelství mezi národy.
V Číně, která je technologicky mnohem dál než celý svět, budou hry nádherné plné nových technologií, o kterých se západu ani nesní.
Politika do sportu nepatří a tzv. lidskoprávní aktivisté si můžou zorganizovat OH sami pro sebe. To budou výkony a rekordy. Jistě všechny televize světa je budou přenášet do domovů aktivistů.
Jsem rád, že politici tam nebudou. Stejně jen žerou zadarmo a zviditelňují se. A daňové poplatníky takový výlet stojí spoustu peněz. Raději ať sedí doma a čumí na telku…
OH v Číně budou neopakovatelné a krásné. Dobře živení Ujguři a jiní utlačovaní v krásných krojích za zpěvu radostných písní budou tančit a ukážou celému světu, že to, co tvrdí aktivisté není pravda. Aktivisté umí jen lhát, sosat státní peníze a pomlouvat a rozvrácet jiné země. A to nemá se sportem a mírovým poselstvím OH nic společného.
Politika do sportu skutečně nepatří, proto by se čistě politické OH neměly konat.
Pravdou je, že se sportovci do Číny netěší. Být uvězněni v cimrách a sledováni na každém kroku, včetně WC není moc příjemné. Navíc, jak číňané vyrábí sportovce ví každý. Kam se hrabou rusové s tou svojí velkovévodkyní.
A to mám v příbuzenstvu zlatou z OH.
Neskutečné,svět dává přednost peňezům před smrtí! Zároveň tímto podporuje stát který mučí a vraždí lidi každý den!!! Styďte se!!!
Vítejte v korporátokracii, na kterou může demokracie velice snadno degenerovat. Ostatně to, co se děje v souvislosti s covidem u nás, k té Číně moc daleko nemá.
Copak ty nevíš nic o humanitárním bombardování při kterém zahynuly tisíce nevinných, ty nevíš nic o Iráku, kde pod lživou záminkou usáci povraždili milion lidí, ty nic nevíš o Afganistánu, Vietnamu, Hirošimě, Ukrajině, Kosovu?
Hirošima a Nagasaki asi zachránily podstatně víc lidí, než kolik tam zařvalo. Američané měli spočítané, že budou mít ztráty kolem milionu vojáků (měli vyrobeno 450 000 rudých srdcí která se dávala za zranění) a Japonců by zařvalo tak desetkrát tolik (možná i víc, pokud by nastaly masové sebevraždy civilního obyvatelstva jako na ostrově Okinawa).
Ta technická superiorita Američanů pak způsobila, že se Japonci vzdali a do země začala proudit humanitární pomoc, která spoustě Japonců na poslední chvíli zachránila život. Poměry pro civilní obyvatelstvo na konci války v Japonsku bylky dost hrozné, horší než v Německu. Popisuje je např. anime Hotaru no haka (Hrob světlušek).
třeba jim němci pošlou helmy. ujgurům. https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/udobrete-se-s-cinou-jinak-u-vas-zavreme-fabriky-tlaci-nemci-na-litvu-40382147
Tedy jak to vypada, to jsou protesty aktivistu proti Cine po svete, ktere s OH nemaji mnoho spolecneho. Ty totiz „protoze covid“, budou zase v omezenem rezimu, zahranicni divaky tam nepusti vubec, sportovci a doprovod v uzavrenych koridorech, ze zahr elit tam skutecne mnoho neprijede, takze jedine ty TV prenosy a tam si muzou pridavat reklamu az doma, svou. Po nejakych OH suvenyrech nikdo zajem mit nebude..Takze, o co go?
Olympijské hry jsou jen peníze a ještě k tomu v komunistické Číně. Je vidět, že MOV zajímají jen ty prachy! Všechno ostatní je jim ukradený! Tak letos mi jsou OH volný!
Ano, usáci a jejich loutky se bojí co uvidí v Číně, jaký pokrok komunistická Čína udělala za necelých 100 let, oproti tomu co nyní probíhá v USA. Lidé stanují na ulicích, protože nemají na bydlení, stojí v kilometrových frontách na jídlo zadarmo, chudoba, bída, zločinecké bandy rabují obchody, prostě občanská válka v USA
Jednoduchá pomoc generální bojkot všech zanček a KEŤASů je přeprodávající zboží s původem v jednotné ČÍNĚ –
A kupovat jen poctivou dětskou práci aby se nenudili.
Je to jednoduché. Celý problém stojí na jediné a velice prosté otázce…za jakou cenu jsme ochotni prodat svoje svědomí a svými činy popřít vše, co proklamujeme a hodnoty za kterými se tváříme, že stojíme.
Každý, kdo není zaslepený, nebo úplně hloupý, ví, že Čínský režim má na rukou krev mnoha lidí. Svoboda a lidská práva bohužel nemají v čínské společnosti místo, což je ovšem dáno vládnoucí mocí, nikoliv přáním svým obyvatelů. A s touto nepřátelskou mocí teď budeme na bále tančit valčík a tvářit se, že všechno je v pořádku, jen když poplynou peníze a tantiémy. Nepomůžeme sobě, nepomůžeme číňanům, ujgurům, tibeťanům, tajwancům, ani lidem z Hongkongu, nepomůžeme olympijským hodnotám, ani sportu. Medaile si mezi sebe rozdělí faleš, mamon a lež.
Je škoda, že se podobné tlaky neozývají zdaleka v takové míře v souvislosti s Australian Open a vykázáním fanoušků v tričcích na podporu zmizelé Pcheng Šuaj. Tedy čest výjimkám, jakou je třeba Martina Navrátilová.
Prostě opět jde o divadlo, oficiální místa se budou na oko vehementně distancovat (protože je to moderní a žádoucí), ale výpravy sportovců proudí dál, jakoby se nic nestalo 🙁
to je politika,ne upřímná snaha o dorozumění !Je zajímavé,že nikomu nevadí pořádání MS ve fotbale v Saudské Arábii.Tam vám za krádež useknou ruku a ženy
nemají skoro žádná práva !!!! Ale pozor ! S.A.je kamarád s USA !!
Vadí a vadí to drtivé většině. Fotbaloví bafuňáři jsou ale sand ještě větší svině a ignoranti než ti olympijští…Akorát Váš žalozpěv na USA míří špatným směrem, neboť šampionát bude v Kataru 🙂 Ale to nic nemění na tom, že v podobných zemích nemají podobná klání co dělat. Petrodolary nesmrdí 🙁
..no ale v Kataru mají USA (jednu z mnoha po světě) vojenskou základnu…Přece by ji neumisťovali do země, která má takový nějaký totalitní režim…?
Jsem rád, že se naše republika postavila k problému čelem :.. na OH pojede NEJVĚTŠÍ výprava v historii zimních OH…
Sport byl podporován po 2 světových válkách právě proto, aby se agresivita lidí vybouřila při fandění na sportovních kolbištích a ne ve válkách, a aby se lidé při sportovním zápolení setkávali a poznávali a tím zbavovali předsudků vůči jiným národům. Proto se konaly MS a OH i v totalitních státech a např. OH v Moskvě přispěla k pozdějšímu uvolnění totality v SSSR..
Z neúčasti politikú na oh by se měla stát tradice,nemají tam co dělat,ve starém řecku se učastnili jen sportovci a fandové,to není věc politiky ale lásky ke sportu a pýchy na vlast kterou prezentují