Smaragdová deska. Foto: Profimedia

Hermetici v českém Senátu, zenové tradice v prezidentské kampani a jak z toho všeho nezešílet

Napsal/a Robert Malecký 7. listopadu 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Doba pokročila, návrat k normálu již není možný. Lidé reagují různě, někdo se uzavírá do sebe, jiný navenek třeští. Do českého veřejného prostoru vstoupily jindy netradiční směry, jimiž lidé s kvalitní duševní hygienou reagují na ztrátu dosavadních jistot a ideologicko-mystických ukotvení. My si dnes několik takových ukázek představíme, se speciálním fokusem na zen-buddhismus a hermetismus.

  • Trochu nervózně bylo očekáváno, s jakou do Senátu nastoupí vyslankyně absolventů katedry bílého heterosexuálního manželství Vysoké školy života, Daniela Kovářová a Jana Zwyrtek Hamplová. Nakonec došlo k překvapení, neboť druhá jmenovaná zjevně prošla ve dnech mezi zvolením a prvním vystoupením na půdě Senátu hlubokou duchovní proměnou, která ji dovedla až na pozice hermetismu. Poduďte sami.

Jednota protikladů v nejčistší podobě. Abychom byli ke čtenářům poctiví, zde je doslovný přepis vystoupení, který ukazuje, že má Zwyrtek Hamplová ještě stále v hlavě trochu té vaty, ale k podstatě se již pomalu dobírá:

„Česká vláda se může zavazovat k jakékoliv pomoci tehdy, když bude mít jasno, jak naplnit český rozpočet, který už teď je předimenzovaný, poddimenzovaný, zadlužený, protože jak jsme viděli a i sama vláda se vyjádřila k řadě bodů negativně, návrhy energetiků, které mají jistě ekonomickou logiku, ale už řeší dopady určitých věcí, jsou problémy nepřijatelné z mého pohledu.“
(senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, Senát, 3. listopadu)

Ještě to chce trochu vyčistit, ale už se to pomalu blíží k první větě hermetismu, jak je zaznamenána ve Smaragdové desce:

„Jest pravdivé, jest jisté, jest skutečné, že to, co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a to, co jest nahoře, jest jako to, co jest dole, aby dokonány byly divy jediné věci.“


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Druhá dnešní ukázka pochází z prezidentské kampaně. Ta se vede i na TikToku, kde se sice nenacházejí žádní voliči, ale co už. Do hlubokého zenu se odebral kandidát Diviš, Karel Diviš. Upozorňujeme slabší povahy, že následující video, kde si Diviš obsedlal sádrového koně, může mít nepříznivý vliv na duševní rozvoj osob nad 8 let věku.

Nevíme, zda Diviše, Karla Diviše, k extempore dohnala frustrace z mizivé naděje na úspěch, nebo je skutečným zenovým mistrem, jen dosud ne zcela pochopeným. Každopádně městská policie podle dostupných zpráv nezasáhla a tradice zenu byla naplněna dokonale:

„Neznečišťujte kontemplací myšlenku, která je v podstatě čistá, nýbrž přebývejte v blahu sebe samých a přestaňte s tím trápením.“


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Základním požadavkem doby je samozřejmě nezešílet, a když už, tak nezešílet hned. Prostě si hledět toho svého, na nic moc se neptat, nic si nepřipouštět. Správně se k tomu postavili ve FIFA, což je taková organizace, která pořádá mistrovství světa ve fotbale v zemích, které mají tak trochu problém s lidskými právy. Za dva týdny začíná MS v Kataru a sílí hlasy, že se v zemi nedodržovala práva dělníků při stavbě stadionů a masivně se zde kriminalizují stejnopohlavních vztahy. Co na to FIFA?

„Prosím, pojďme se soustředit na fotbal.“
(prezident federace Gianni Infantino, iRozhlas.cz, 4. listopadu)

Přesně, pojďme na sebe být hodní. FIFA a sport obecně má za sebou dlouhou historii ukázek, kdy toho podobná politika hodně vyřešila. Jedna se týká i bývalého Československa. V roce 1934 si před finále pozval Benito Mussolini rozhodčího Ivana Eklinda do soukromé lože, aby pak s 55 tisíci diváky pozoroval, jak švédský sudí naplňuje pokyn, že mistrovství musí vyhrát Itálie. O čtyři později na šampionátu ve Francii  nestartovalo tehdy silné Rakousko, které po březnovém anšlusu jednoduše přestalo existovat. Zato FIFA nechala hrát Němce, kteří před zápasy hajlovali. A tak dále. Hlavně žádnou politiku.

  • Nezešílet, už o tom byla řeč. Na závěr zde máme ukázku, jak to dopadne, když se to úplně nepodaří. Cena za empatický titulek roku putuje s předstihem do redakce revue Žena z produkce internetového deníku Aktuálně.cz. Gratulujeme.

Zdroj: Aktuálně.cz, 26. října

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)