Hagia Sofia jako symbol „znovudobytí“. V Evropě se na mešity mění některé kostely

Napsal/a Tereza Engelová 23. července 2020
FacebookXPocketE-mail

V pátek má istanbulský chrám Boží Moudrosti – známý jako Hagia Sofia – začít fungovat jako mešita. První modlitby se zúčastní prezident Recep Tayyip Erdogan spolu s dalšími pěti stovkami věřících. Ostentativní přeměna dřívějšího chrámu, dnešního muzea a památky chráněné UNESCO na muslimský svatostánek vyvolala ve světě bouřlivé reakce. Pro Erogana je ale jen vyústěním dlouhodobé snahy zbavit Turecko sekulárního charakteru.

Navíc, jak zjistil HlídacíPes.org, Hagia Sofia není jediným tureckým muzeem, které se má změnit na mešitu. A trend proměny kostelů na islámské svatostánky není výjimečný ani v Evropě.

Debata o proměně jednoho z nejkrásnějších světových chrámů na mešitu nespadla z čistého nebe. Turečtí nacionalisté po ní volali desetiletí, Asociace pro ochranu náboženských základů se jí posledních 15 let snažila domoci soudně.

V roce 2019 jejich kampaň oficiálně podpořil i prezident Erdogan. Pro znalce poměrů současného tureckého soudnictví, které je pod značným vlivem prezidentského paláce, proto nebylo překvapivé, když Nejvyšší správní soud ani ne do roka rozhodl o změně z muzea na mešitu. Konkrétně shledal, že rozhodnutí ministerské rady z roku 1934, které v rámci sekulárních reforem Mustafy Kemala Atatürka změnilo mešitu na muzeum, bylo protiprávní.

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vyvolalo ve světě protichůdné odezvy.

Papež František řekl, že ho hluboce rozesmutnilo. Americký ministr zahraničí se od něj tureckého prezidenta snažil odradit a ostře se proti němu vyhradilo UNECSO, pod jehož ochranu světově unikátní památka spadá od roku 1985. Nadšení naopak návrat sekulární budovy do náruče islámu vyvolalo v Pákistánu, ale i v samotném Turecku u konzervativní části populace. Jak glosovala některá blízkovýchodní média – Turecko se dočkalo novodobé rekonkvisty”. Na tomto postřehu je mnoho pravdy.

Hagia Sofia jenom začátek?

Když Mehmed II. dobyl v roce 1453 Istanbul a ukončil tak tisíciletou existenci Byzantské říše, jeho první kroky vedly právě do chrámu Hagia Sofia, kterou ihned přikázal změnit na mešitu.

Oltáře, kříže a zvony byly zničeny, mozaiky a fresky znázorňující křesťanské symboly zasádrovány. Pro Osmany mělo dobytí zásadního křesťanského svatostánku jasnou symboliku – dokazovalo převahu jejich státu a náboženství nad ostatními.

Jenže uběhlo 40 let a tomuto konceptu zasadila krutou ránu Isabela Kastilská a Ferdinand II., kteří v rámci tzv. rekonkvisty neboli znovudobytí” vytlačili v roce 1492 Maury z Pyrenejského poloostrova, muslimy z Evropy. Mešity v Córdobě, Malaze, Granadě se proměnily v křesťanské kostely.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Mezi konzervativními muslimy tato potupa” rezonuje dodnes a není proto divu, že prezident Erdogan v projevu o proměně bezvěreckého muzea Hagia Sofia v duchovní stánek citoval báseň popisující celý akt jako „druhé dobytí Istanbulu“. Podle španělského webového portálu Atalayar a deníku Times of Israel ve stejném projevu také uvedl, že osvobození Ayasofyi”, jak zní název v turečtině, je pouhým začátkem a předzvěstí osvobození” dalších islámských svatých míst – jeruzalémské mešity Al-Aksá a mešity-katedrály v Córdobě.

Umíráček sekulárního Turecka

Erdogan dal svým projevem jasně najevo, že éra sekulárního Turecka končí. Koneckonců Hagia Sofia není jediným muzeem, které za Erdoganovy vlády projde proměnou na mešitu. Podobný osud čeká další tři budovy, mezi nimi také známý byzantský kostel a muzeum s jedněmi z nejlépe dochovalých mozaik na světě zvané Chora. Istanbulský soud ho na mešitu nařídil proměnit už vloni.  Zatím se tak nestalo  jen kvůli soudním průtahům. Nadace, která muzeum spravuje, podala oficiální protest.

Kostel Chora byl původně postaven jako součást klášterního komplexu u zdí Konstantinopole. Celé jméno kostela bylo Církev Svatého Spasitele v zemi.

Vývoj kolem Hagia Sofia se dá vykládat i tak, že  Erdogan odhodil poslední zábrany, svou vlast už nepokrytě prezentuje jako islámskou a sám sebe vnímá jako vlajkonoše obnovení islámské velikosti ve světě.

Je za to ochotný i hodně zaplatit. Turecký Úřad pro náboženské záležitosti – Diyanet, pod jehož správu teď z tureckého ministerstva kultury přechází i Hagia Sofia, v posledních letech investoval desítky miliónů eur do budování nových mešit nejen ve své zemi, ale i v zahraničí.

Expanze tureckých mešit ve světě

Jen v roce 2015 a 2016 otevřel Diyanet v Turecku čtyři nové mešity. V Kirikkale pro 10 tisíc věřících, V Ankaře pro šest a v Corumu pro tři tisíce. Impozantní mešita pro 35 tisíc věřících pak vyrostla v Istanbulu.

Ve stejném období si ale Turecko připsalo také zásadní mezinárodní „zářez” v podobě největší mešity otevřené na území Ruska. Moskevskou centrální mešitu financoval Diyanet zčásti. Přispěl na ni 12 milióny eur, 86 miliónů euro doplatil podnikatel Sulejmán Karimov.

Turci financovali také výstavbu největší nizozemské mešity v Utrechtu. Největší mešitu v albánské Tiraně. Výstavbu nových mešit v Kosovské Mitrovici, v Bosně a Hercegovině, v Kazachstánu, v Mali, v americkém Lanhamu, severokyperské Nikózii a částečně v německém Duisburgu a v britském Cambridgi, kde vznikla první eko-mešita. Sám prezident Erdogan pak v roce 2017 slavnostně inauguroval Centrální mešitu v německém Kolíně.

Plány na vybudování turecké mešity naopak pro nedostatek financí padly v rumunské Bukurešti. Ve vyjednávání je výstavba turecké mešity v bulharském Kardzhali, běloruském Minsku, maďarské Budapešti, gruzínském Batumi a kosovské Prištině, v somálském Mogadišu, kubánské Havaně, ve Venezuele.

Rostoucí vliv v Německu

Prezident Erdogan prezentuje posilování tureckého kulturního vlivu jako přátelskou výpomoc muslimským bratrům a sestrám. Vývoj v Německu ale ukazuje, že jde rozhodně o víc.

Turecký Diyanet provozuje v Německu prostřednictvím turecko-islámského svazu pro náboženské záležitosti (DITIB) 900 z 2 400 německých mešit. Organizace se profiluje jako politicky neutrální, německá média ale opakovaně přinesla svědectví, která tomu zcela neodpovídají.

Časopis Der Spiegel informoval o imámech, kteří otevřeně podporovali tureckou invazi do syrského kurdského Afrínu. Několik tureckých imámů vyšetřovaly německé úřady kvůli špehování příznivců kontroverzního duchovního Fethullaha Gülena, německé tajné služby začaly zvažovat, že DITIB začnou oficiálně sledovat.

Němci začali otevřeně hovořit o nutnosti začít vychovávat a vzdělávat vlastní islámské duchovní a kazatele, neboť vliv Turecka a čím dál agresivnější prosazování Erdoganovy konzervativní doktríny v rámci početné turecké diaspory v Německu začalo zasahovat i do oficiálních německo-tureckých politických vztahů.

Fatihova mešita v Amsterdamu vznikla z bývalého protestantského kostela.

Veřejnou debatu o nutnosti podpory moderní evropské verze islámu a umírněných duchovních vyvolalo také několik incidentů, k nimž došlo v souvislosti s proměnou několika bývalých křesťanských kostelů na mešity.

I evropské kostely se mění na mešity

Zatímco počty křesťanských věřících slábnou, praktikujících muslimů v Evropě přibývá. Ve většině evropských zemí se muslimské náboženské obce potýkají s nedostatkem prostor, kde by mohly vykonávat modlitby.

V několika městech se proto církev rozhodla vyřešit situaci tak, že kostely, které už nebyly funkční a některé i léta chátraly, odprodala islámským centrům nebo i jednotlivcům, kteří je pak věnovali pro účely vybudování modlitebních prostor.

Mešita takto vznikla například ve francouzském Vierzonu, Lille a v Paříži, v německém Hamburku či v nizozemském Amsterdamu. Zatímco duchovní z „prodávajících” křesťanských kongregací vnímali proměny vesměs pozitivně a byli rádi, že opuštěné a chátrající budovy opět poslouží duchovním účelům, ozývalo se i hodně lidí, kteří s odprodejem kostelů muslimům zásadně nesouhlasili.

Například islámské centrum Al Nour, které otevřelo v roce 2018 v Hamburku na místě bývalého protestantského kostela, se potýkalo s ostrými reakcemi ze strany konzervativní Křesťanské demokratické unie, která veřejně vyzývala k zastavení konverze a případnému zbourání budovy, které považovala za lepší řešení. Před budoucí mešitou se také konala demonstrace extrémní pravice, jejíž účastníky ale nakonec co do počtu překonali jejich odpůrci.

Interiér amsterdamské Fatihovy mešity

Zatímco proměny kostelů ve zmiňovaných městech nakonec proběhly úspěšně, protesty ustaly a mešity „oděné do zdi kostelů” fungují bez problémů, najdou se i varovné hlasy, které upozorňují na snadnou zneužitelnost tématu k vyvolání potenciálních svárů mezi muslimy a křesťany či šíření islamofobie v Evropě.

Kostel jako džihád

Mahmúd Zaki, odborník na politický islamismus britské Westminsterské univerzity pro webový portál Arab Weekly nedávno uvedl, že převádění náboženských budov z jedné víry na jinou má v sobě společensky výbušný potenciál: „Je to karta, která se může proti evropským muslimům v nějaké chvíli obrátit.”

Zaki vidí zásadní nebezpečí v potenciálním zneužití nákupu křesťanských svatostánků radikálními islamisty. Téma skupování křesťanských kostelů a jejich proměny na mešity začíná podle něj mezi islamisty rezonovat:

„Bezpečnostní zprávy ukazují, že řadu evropských islámských center ovládají radikální islamistické skupiny, které koupi křesťanského kostela a jeho proměnu v mešitu považují za jednu z forem džihádu. Tyto skupiny hledají po Evropě prázdné kostely a vybízejí muslimské obchodníky k jejich koupi,” uvedl Mahmúd Zaki.

Tyto skupiny můžou podle něj konverzi kostelů na islámská centra používat k cíleným provokacím a vyvolávání nesvárů s místní komunitou. To by se podle něj mohlo v budoucnu velmi negativně odrazit i na vztahu veřejnosti k umírněné muslimské náboženské obci.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)