Filharmonici podporují Ukrajinu. Platí ale statisíce proruskému poslanci Bystroňovi
KOMENTÁŘ. Jestli se nějaké instituci nedá vyčítat vlažná reakce na válku na Ukrajině, je to nepochybně Česká filharmonie. Ta se hned od začátku ruské invaze jasně postavila za napadenou zemi. Invazi ostře odsoudil i původem ruský šéfdirigent Semjon Byčkov. Paradoxně však právě filharmonici utrácejí statisíce za koncertní obuv u firmy německého poslance s českými kořeny Petra Bystroně, jehož proruské postoje jsou dlouhodobě známé. Nedávno dokonce způsobily menší česko-německou roztržku.
Petr Bystroň Českou filharmonii obouvá už dvanáct let a hudebníci si jeho boty pochvalují: „Firma Franz Baron dala České filharmonii nejlepší cenovou nabídku, kterou jsme jako příspěvková organizace Ministerstva kultury museli zohlednit. Předchozí spolupráce s ní navíc byla naprosto bezproblémová,“ říká vedoucí strategické komunikace České filharmonie Luděk Březina.
Související články
Provokatér s citem pro kvalitní boty. Českou filharmonii už léta obouvá poslanec AfD Bystroň
Koncertní obuv se mění zhruba jednou za šest let. Předchozí objednávka na 95 párů bot z roku 2018, která je dostupná v registru smluv, měla hodnotu zhruba 250 tisíc korun bez daně. Hodnota té poslední, uzavřené letos v únoru, je dvojnásobná – zhruba půl milionu korun.
„Nebylo nám známo, že by pan Bystroň z výroby bot jakkoli podporoval Rusko nebo jeho spojence. Firma také, pokud víme, nefiguruje na sankčních seznamech. Pan Bystroň ani jeho firma nikde nevystupuje ve spojení s Českou filharmonií, není jejím sponzorem ani mecenášem,“ dodává Březina.
Pozvat Rusko do „nové“ Evropské unie
Když si filharmonici u Petra Bystroně boty objednávali poprvé, psal se rok 2012. Bystroně, který na sklonku 80. let emigroval z Českého Těšína, v Česku tehdy prakticky nikdo neznal, ruská anexe Krymu měla přijít teprve za dva roky a v Německu zbývalo ještě pár měsíců do založení strany Alternativa pro Německo (AfD), do níž Bystroň vzápětí vstoupil a udělal v ní kariéru.
V roce 2019 Bystroň na otázku o evropské budoucnosti odpověděl, že Evropská unie potřebuje „perestrojku“, že je Rusko neoddělitelnou částí Evropy a že AfD by Moskvu pozvala do „nové Evropské unie“ v budoucnu raději než třeba Turecko.
Stal se jedním z expertů strany na zahraniční politiku a dnes je na druhém místě kandidátky AfD do červnových voleb do Evropského parlamentu, což při vysokých preferencích strany znamená prakticky jisté zvolení.
Šikovný „networker“ Bystroň se ale také v průběhu let profiloval stále víc jako spojka různých radikálních až extremistických skupin v Německu, Evropě i zámoří.
Kvůli sympatiím s takzvaným identitárním hnutím ho sledovala i bavorská kontrarozvědka, jindy zase Bystroň vyrazil na návštěvu k jihoafrické paramilitární skupině Suidlanders, považované za extremistickou a rasistickou.
Související články
Český emigrant Bystroň, zátěž pro vztahy s Německem. Poslanci od něj dali ruce pryč
Kromě toho však stále zřetelněji vystupoval v linii Kremlu, a to zdaleka nejen tím, že se podobně jako celá AfD zasazoval o zrušení protiruských sankcí. Petr Bystroň také býval pravidelným respondentem Kremlem financované televize Russia Today a odmítl například, že by prezidentské volby v Rusku v roce 2018 poznamenaly manipulace, jak tvrdili volební pozorovatelé z OBSE.
V rozhovoru pro list Komsomolskaja pravda v roce 2019 Bystroň na otázku o evropské budoucnosti odpověděl, že Evropská unie potřebuje „perestrojku“, že je Rusko neoddělitelnou částí Evropy a že AfD by Moskvu pozvala do „nové Evropské unie“ v budoucnu raději než třeba Turecko.
Cesta za mírem k Lukašenkovi
Předloni také za nejasných okolností vycestoval do Běloruska, které aktivně podporuje ruskou invazi na Ukrajinu. Když se později na jeho běloruský výjezd přišlo, tvrdil, že cílem cesty bylo „obnovení míru na Ukrajině“. Chtěl prý na místě zjistit, nakolik by Bělorusko připadalo v úvahu jako „neutrální mírotvůrce pro Ukrajinu“.
Letos vyšlo najevo, že kvůli koláži spojující bývalého ukrajinského velvyslance v Berlíně s neonacismem, kterou Bystroň dříve zveřejnil na sociálních sítích, má zaplatit vysokou pokutu. Spojování současného ukrajinského vedení státu s údajným neonacismem je dalším častým prvkem ruské propagandy.
Vzhledem k tomu, že majitel firmy není jen tak někdo, ale politik a veřejná osobnost, jsou součástí nákupu zboží tak trochu i jeho názory.
Tyto Bystroňovy dlouhodobě proruské postoje a kroky vedly také k třenicím mezi českým parlamentem a německým Bundestagem. Je to totiž právě český rodák, kdo vede v německém parlamentu skupinu pro česko-slovensko-maďarské záležitosti, formálně zodpovědnou právě i za vztahy s Českem. Na Bystroně si kvůli tomu v Německu už v roce 2022 stěžovala i šéfka české sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Bystroň jí to vzápětí oplatil, když jako hostující řečník na jedné z protivládních demonstrací v Praze vyzýval Pekarovou k demisi.
Loni v listopadu se skupina poslanců z obou států rozhodla založit nové meziparlamentní fórum, které má vzájemné vztahy budovat napříště bez Bystroně a jeho mateřské strany AfD, i bez jejích tuzemských partnerů z SPD Tomia Okamury.
„S předsedou skupiny panem Bystroněm bychom skutečně těžko hledali společnou řeč a proto upřednostňuji setkávání s jednotlivými poslanci Bundestagu, kteří usilují o konstruktivní spolupráci mezi našimi zeměmi,“ komentovala novou platformu Markéta Pekarová Adamová.
Když je názor součástí nákupu
Sympatie k ruskému režimu Vladimira Putina odsuzují i špičky České filharmonie, její šéfdirigent Byčkov o něm otevřeně mluví jako o „fašistickém“.
Generální ředitel filharmonie David Mareček zase loni při dotazu, jak filharmonici ve světle invaze na Ukrajinu přistupují ke spolupráci s ruskými umělci, odpověděl: „Pokud to je někdo, s kým spolupracujeme roky, tak o jeho postojích většinou víme, navíc o každém je dnes spousta informací na jeho webu a sociálních sítích.“
To nepochybně platí i o poslanci Bystroňovi, s nímž filharmonie spolupracuje dvanáct let. Bystroň je přinejmenším po dobu jedné dekády viditelnou tváří německé politiky a jeho sympatie ke krajní pravici i šíření argumentů Kremlu byly zevrubně popsány v českých i německých médiích.
Což samozřejmě neznamená, že neprodává dobré boty za dobrou cenu. Ovšem vzhledem k tomu, že majitel firmy není jen tak někdo, ale politik a veřejná osobnost, jsou součástí nákupu zboží tak trochu i jeho názory. Je pak na každém, jestli tento balíček akceptuje, nebo půjde hledat pohodlné a elegantní obutí jinam.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Když se český stát chová jako ochránce vyvolených a posluhujících
Hnutí ANO v Litoměřicích otáčí, změny kolem kontroverzní sochy vojáka nepodpořilo
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
29 komentářů
Rusy nesnáším a nezávisí to na válce ani na Putinovi,prostě je nemám rád.K Evropě Rusko ovšem jaksi zeměpisně patří a do Lenina k Evropě patřilo i kulturně historicky. Tak jestli to Bystroň chápe takto,pak by to smysl mělo. Bystroň sám je vycházející hvězda a jako úspěšný politik a Čecho-Němec má pro nás význam .Jestli ne pro tuto současnou politickou sestavu tak pro tu příští.Zkrátka,važme si Bystroně,je nám bližší než jiní.
Ja som Rus. Co myslíš, kolik je v Rusu národů je v Rusku. A druhá – víš jaké medaile získalo Slovensko na třech posledních ZOH?
Nevím kolik je národů v Rusku ,ale v Čechách jsou to cizinci. I ti mají svá práva,ale jsou to práva hostů.
A sportovní medajle mne nezajímají.
Udělejte si Vladislave v té své hlavičce pořádnou inventuru a dejte si do pořádku to, co v ní máte. Zatím v ní máte poněkud nesourodý guláš.
Proč guláš ? Každý má vědět kam patří,s kým je a proti komu.Pod ruskou botou jsem žil desítky let a vůbec se mi to nelíbilo.Proto v této věci mám jasno- s Rusy NE !
Jenže další část vašeho příspěvku 13. 3. 2024 (6:50) té vaší poslední větě z vašeho 1. 3. 2024 (15:36) poněkud odporuje. Proto ten guláš.
Oprava: Jenže další část vašeho příspěvku 13. 3. 2024 (6:50) té vaší poslední větě z vašeho 15. 3. 2024 (15:36) poněkud odporuje. Proto ten guláš.
Horší kádrování než za komoušů.
Je vidět, že o těch „komouších“ a jejich kárování víte eufemisticky řečeno hodně málo.
omnoho
Co to meleš? Napsat o někom článek je jen názor, nic víc. Nebo ho snad někdo zavřel do lágru nebo vyhodil z práce? Tak nám tu napiš jak tě komouši kádrovali, pokud jsi je tedy vůbec zažil?
Vidím, že bys dal přednost vraždění a unášení nepohodlných osob, jak bylo zvykem za bolševika.
Rozkradené UA už ani cent ani náboj a do měsíce je klid. Poťouchlé dary od h.. je jen přilévání oleje do ohně. Ukrajinci si musí sami odstranit slávy chtivého šílence z Kyjeva. Klaun by nejraději už poroučel i Pánubohu.
Rozkradenému honzovi už ani cent ze sociálních dávek. A do měsíce je klid.
Je dobré,že podporujeme ty co mají odvahu bojovat s naším nepřítelem.Nebylo správné posílat jim peníze,ale posílat jim náboje je OK.
:DDDDD. To snad ne!!! Jste v HP v pořádku? Boty???
Velmi správně. Angažovaní hudebníci by měli pochopit ideové hledisko věci,
a na protest proti imperiální politice Ruska hrát na koncertech bosi.
:))))))
Poslanec Bystroň je velice schopný člověk, je škoda, že takových u nás není víc.
Zřejmě schopný všeho!
Souhlas !
Filharmonici by si na sebe měli vydělávat vlastním fidláním a ne dotacemi. Pokud chtějí strkat pazoury do politiky tak DOTACE JIM IHNED ZARAZIT !!!
Tos to zemědělcům v čele s burešem napsal.
Ten váš bureš s dotacemi je jen kapkou v moři. Větší mld kč dostává ten zbytek zemědělců. Někteří více, než ostatní, ale tito o to více poklonkují despotické EU i vlády arogantního teologa
No tak ať si zemědělci v čele s burešem na sebe vydělávají, místo toho, aby strkali pazoury do politiky, jak píše jiřík výše. Už tomu rozumíš, honzíku?
Koukám že razíte heslo koho boty nosíš toho píseň hraješ ale pan Bystroň nerozdává noty jako člen správní rady organizací včetně Global Witness „progresivní kauzy“ Soros Family Open Society Foundation,
Fiala kupuje ruský plyn a tak podporuje speciální operaci na Ukrajině. Fiala je pokrytec a lhář.
Nevím co kupuje fiala ale ty jsi, josef, evidentně nakoupil pitivo u likérky drak.
Česká vláda podporuje Ukrajinu. Platí ale miliardy korun za ruský plyn. 60% spotřeby plynu v ČR je pokryto z Ruska, to znamená, že vláda ČR přímo podporuje Putina v jeho válečném snažení. Samozřejmě, že součástí nákupu jsou tak trochu i názory Ruska, že? Filharmonie je v pohodě, Bystroň je Němec a boty jsou německé.
Žádná „česká vláda“ neplatí soudružko. Platí čeští komerční dovozci, často ve vlastnictví zahraničních firem, kteří navíc deklarují něco zcela jiného. Jinými slovy primární informace je nepodložený odhad. To co jsi vypustila z klábosnice ty, je vyložená lež.