Premiér Petr Fiala. Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Experti radí vládě, jak na dezinformace: bez vaší lepší komunikace se nic nezlepší

Napsal/a Jan Žabka 7. února 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Snížit vliv dezinformací by v Česku pomohla především transparentní a srozumitelná komunikace státu, hlavně u těch témat, které společnost štěpí a radikalizují. Vládě to vzkazuje skupina expertů v novém desateru doporučení, jak tento problém řešit. Jako klíčový problém zároveň vidí nedůvěru lidí ve státní instituce. A úsporněji by se  ve veřejném prostoru mělo nakládat i se samotným slovem dezinformace.

Citlivá témata by státní sféra měla předjímat a aktivně řešit ještě dříve, než se stanou součástí informačního mainstreamu a kdy už na nich dezinformační a konspirační weby postaví svou agendu.

„V současné době již státní instituce, občanská společnost, akademická sféra a média mají k dispozici řadu nástrojů umožňující snížit jejich negativní dopady na společnost a životy občanů,“ stojí v desateru podepsaném odborníky z Prague Security Studies Institute, Ústavu mezinárodních vztahů, organizace Transtitions, Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky a analytické společnosti STEM.

Správná komunikace se přitom zdaleka netýká jen období krizí, jako je například pandemie koronaviru, ale i období relativního klidu. Experti připouštějí, že nejde o výzvu na jedno volební období, lépe ale podle nich začít hned než později.

Dezinformace? Raději domněnka či pomluva

Podle autorů desatera je ve společenské debatě o dezinformacích nutné pochopit, že nejde pouze o bezpečnostní a mediální problém. Do řešení by proto měli být zapojeni i experti z dalších oblastí, jako je například sociologie, psychologie či filozofie.

Zároveň vyzývají k využívání srozumitelnějších pojmů při popisování nepravdivých informací, namísto nadužívání termínu dezinformace. „Je vhodné vrátit se k tradičním a zavedeným českým výrazům, jako například záměrně či nezáměrně šířená mylná informace, neověřená informace, domněnka, pomluva,“ píší.


Desatero proti dezinformacím

1) Dezinformace nejsou pouze bezpečnostní problém
2) Konstruktivní debata vyžaduje srozumitelné pojmy
3) Lidé důvěřují dezinformacím z různých důvodů
4) Popularita dezinformací souvisí s úpadkem důvěry k institucím
5) Češi mají o problematice dezinformací pouze vágní povědomí a nevědí, jak se jim bránit
6) Čeští politici musejí brát problém dezinformací vážně
7) Stát musí zlepšit svou komunikaci
8) Stát musí důsledně vymáhat právo v online prostoru
9) Regulace sociálních platforem by měla být klíčovým úkolem pro české předsednictví Rady EU
10) Dezinformace jsou závažnou, ale nikoli neřešitelnou výzvou


Stejně tak podle nich nelze všechny, kteří důvěřují dezinformacím, házet do jednoho pytle. Jde o různorodou část obyvatelstva a motivace pro důvěru ke konspiračním teoriím či alternativním výkladům světa se liší.

Důležitější roli než věk, finanční příjem či vzdělání hrají při důvěře dezinformacím faktory jako „spokojenost s vlastním životem, postavením ve společnosti nebo očekávání od budoucího vývoje“.

Popularita dezinformací a konspiračních teorií je především symptomem společenské krize a poklesu důvěry v tradiční instituce a média: „Pro omezení negativního vlivu dezinformací na společnost proto nestačí pouze jejich vyvracení či represe vůči jejich původcům, ale je třeba se zaměřit také na dlouhodobou a setrvalou snahu o posilování důvěry v instituce a kvalitní nezávislá média,“ píší autoři desatera.

Vládní úkolníček

Autoři desatera apelují i na současnou vládu Petra Fialy, aby podnikla konkrétní kroky ve snaze omezit vliv dezinformací na českou společnost: „Česká republika potřebuje komplexní strategii pro řešení tohoto problému a zvýšení prostředků, které jsou pro to určeny,“ píší s tím, že jen obecné fráze a prohlášení nestačí.

Cílem by mělo být i důsledné vymáhání odpovědnosti za šíření dezinformací, nenávisti a poplašných zpráv. Přestože internet má zůstat svobodným prostorem, stát musí zvýšit svou schopnost vymáhat v tomto prostředí platné zákony.

„Stejnou odpovědnost však mají výzkumníci, novináři a státní instituce, které by měli používat pojem dezinformace pouze v odůvodněných případech a podložit toto obvinění daty a precizní argumentací,“ dodávají experti.

Nová vláda by také podle nich měla využít letošní české předsednictví Rady EU k aktivní debatě o regulaci sociálních platforem a jejich roli v demokratické společnosti.

„Cílem českých představitelů by mělo být posílení postavení běžného uživatele vůči sociální platformám, ale také maximální možná míra jejich transparentnosti.“ To by mělo nejen omezit šíření dezinformací, ale bránit i dalším negativním jevům, včetně manipulace s digitální politickou reklamou.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)