Evropští populisté vyhlížejí eurovolby. Okamura jim slouží jako pěšák na cestě k vlivu a penězům
VIDEOKOMENTÁŘ. Do eurovoleb zbývají tři týdny a evropští populisté se společně snaží voliče přesvědčit, že jsou parta výborných kamarádů. Malé strany typu Okamurovy SPD ale mezi sebe berou jen proto, aby získali větší vliv a přístup k financím z europarlamentu, tvrdí odborník na krajní pravici Anton Šechovcov. Podívejte se na video v úvodu článku.
Společná pózování na fotografiích a vřelá objetí nechyběla ani nedávno v Praze. Setkání zástupců europarlamentní frakce Evropa národů a svobody (ENF) uspořádal Tomio Okamura a sjely se na něj některé špičky evropské populistické scény.
Mezi nimi například nizozemský kritik islámu Geert Wilders nebo předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová.
Šéf italské strany Liga Matteo Salvini poslal do Prahy jen krátkou videozdravici. Po květnových volbách chtějí tyto strany posílit svůj vliv v Evropském parlamentu.
OBCHODNÍCI SE STRACHEM
Nová publikace HlídacíPes.org mapující český i evropský POPULISMUS.
Více informací ZDE.
„Oni teď přemýšlejí, jak získat širší podporu, a nejde přitom jen o počty zvolených poslanců, ale i o počet zemí, ze kterých pocházejí, protože i to ovlivňuje přístup frakce k financím z europarlamentu. To je myslím jediná věc, na kterou myslí, když spolupracují s lidmi jako je Okamura,“ tvrdí ukrajinský politolog a expert na vztahy Ruska s krajní pravicí v Evropě Anton Šechovcov.
Frakci Evropa národů a svobody (ENF) spojuje skepse vůči dosavadnímu stylu evropské integrace, nacionalismus a odpor proti migraci. Přesto se nedá říci, že by šlo o společenství rovnocenných partnerů. Ukazuje to i síla jednotlivých stran v průzkumech před volbami do Evropského parlamentu.
Například italská Salviniho Liga v nich má podporu víc než 35 procent, německá AfD ale sotva 11 procent a česká SPD jen kolem pěti procent.
Tento text vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
3 komentáře
To je ale zajímavý rozdíl, Takže “ evropští populisté se společně snaží voliče přesvědčit, že jsou parta výborných kamarádů – aby tím po volbách do EU parlamentu získali společný větší vliv a mohli tak rozhodovat.
Zatímco naše zavedené politické strany se při předvolební agitaci vůbec raději o nějakých kontaktech na zahraniční spřízněné strany v EP nezmiňují, ale DRZE tvrdí voličům že pokud je zvolí, všechno tam zařídí sami,
Tak kdo je potom ten populista?? :))))
A to si myslí ukrajinský odborník,že ostatním stranám nejde jen o peníze a o vliv?Ať se podívá domů na Ukrajinu a potom mudruje.Lidi politiky zajímají jen před volbami(přesněji řečeno jejich volební hlas)!Pan Telička prošel několika stranami(včetně komunistické) a je to prospěchář bez páteře!Takových tam je více,to jen pro ukázku charakteru!
A o co jiného ve volbách jde, než o to jak získat větší vliv na rozhodování??? To zase pan politolog objevil ameriku…