Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Bývalá rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová si na vlastní svatbu pozvala Vladimira Putina. Foto: Profimedia
,

Evropští politici ve službách Ruska řeší dilema: teplá místa placená Kremlem, či odmítnutí války

Ruský vpád na Ukrajinu postavil před zásadní rozhodnutí i řadu vysloužilých politiků. Konkrétně ty, kdo v minulých letech přijali lukrativní místa v dozorčích radách ruských státních, polostátních i komerčních firem nebo se zapojili do činnosti think-tanků blízkých ruskému státu. Tváří v tvář ruské invazi na Ukrajinu někteří z nich od Kremlu dávají ruce pryč, jiní lavírují.

„Mé myšlenky jsou s oběťmi této nesmyslné agrese,“ vzkázal bývalý rakouský kancléř Christian Kern, když oznamoval okamžité složení funkce v dozorčí radě Ruských státních železnic. Bylo to několik hodin poté, co Rusko spustilo invazi na Ukrajinu.

„Od dnešní noci se Ruské státní železnice staly skutečnou součástí válečné logistiky. Hluboce toho lituji,“ řekl ve čtvrtek. Jen o den dříve přitom Kerna citoval rakouský deník Der Standard v opačném gardu – tehdy ještě navzdory eskalujícímu konfliktu svůj mandát složit nechtěl.

Expremiéři a tanec s Putinem

Kromě rakouského expředsedy vlády oznámili svůj odchod z ruských služeb v posledních dnech také dva další bývalí evropští premiéři – Matteo Renzi a Esko Aho. Bývalý finský premiér odstoupil z dozorčí rady ruské banky Sberbank, někdejší italský premiér Renzi zase oznámil odchod z dozorčí rady největší carsharingové společnosti v Rusku Delimobil.

Další někdejší známé tváře evropské politiky buď odchod z ruských firem rovnou vyloučily, nebo ho nekomentují. Například bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel se nehodlá vzdát křesla v dozorčí radě ruské ropné společnosti Lukoil. Důvodem je, že je firma kótovaná na londýnské burze, nepatří státu a nejsou na ni uvaleny sankce, povrdila Schüsselova mluvčí.

O mandát v dozorčí radě největšího ruského mobilního operátora MTS Schüssel přišel už před třemi lety. Tím však výčet bývalých rakouských politiků ve službách vlivných ruských firem nekončí.

Bývalá rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová se před několika lety proslavila tím, že na svou vlastní svatbu do Rakouska pozvala Vladimira Putina a zatancovala si s ním. Zejména fotka, na které Kneisslová před Putinem v rámci tance symbolicky poklekla, vzbudila rozruch i daleko za hranicemi Rakouska.

Od loňska Kneisslová působí v dozorčí radě polostátní ruské ropné společnosti Rosněfť. Svou budoucnost v Rusku na dotazy rakouských novinářů komentovat odmítla.

Rakouský exkancléř Alfred Gusenbauer byl zase členem dozorčí rady think-tanku Dialog civilizací založeného Vladimirem Jakuninem, bývalým šéfem Ruských státních železnic, někdejším blízkým spojencem Vladimira Putina, jehož jméno se v posledních letech rovněž ocitlo na seznamu osob, vůči kterým míří protiruské západní sankce.

Gusenbauer v posledních dnech pro rakouská média řekl, že v Dialogu civilizací už žádnou činnost nevykonává. V minulosti byl členem dozorčí rady tohoto think-tanku se silnou ruskou stopou i český exprezident Václav Klaus. Webové stránky Dialogu civilizací však už druhým rokem nevykazují žádnou činnost. Klausovo jméno figuruje v poslední výroční zprávě za rok 2019 a na Klausově osobním webu je zveřejněná odpověď na anketní dotaz Dialogu civilizací z roku 2020.

Žádný post v Rusku podle svých slov momentálně nezastává ani bývalý rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling, který v minulosti pracoval pro plynárenský gigant Gazprom a podílel se na projektu plynovodu Nord Stream 2.

Naopak někdejší šéf rakouské hospodářské komory Christoph Leitl je aktuálně místopředsedou „Soči-dialogu“, rusko-rakouského fóra pro posílení vzájemných vztahů.

Německá stopa v Gazpromu

Kromě Rakušanů v minulých letech zakotvila v dozorčích radách či na jiných vysokých postech v Rusku i řada německých manažerů. Bývalý spolkový kancléř Gerhard Schröder, který působí ve společnostech Rosněfť i Gazprom, sklízel už v uplynulých týdnech kritiku za svá vyjádření o tom, že „Ukrajina řinčí zbraněmi“.

Když Rusko začalo s invazí, Schröder na sociálních sítích napsal, že „obě strany udělaly mnoho chyb“. I když zkritizoval vojenskou akci, varoval Západ před přerušením „zbývajících politických ekonomických a společenských vazeb“ s Ruskem.

Ve funkci dál zůstává i obchodní ředitel společnosti Nord Stream 2 Matthias Warnig. Ten však složil svůj mandát v dozorčí radě německého fotbalového klubu Schalke04, jehož je Gazprom hlavním sponzorem. Warnig se po ruském útoku na Ukrajinu dostal na sankční listinu Spojených států. Klub Schalke04 se v reakci na ruskou invazi rozhodl odstranit logo Gazpromu z dresů.

Jak připomíná německá televize ARD, Warnig je považován za blízkého spojence Vladimira Putina, od kterého dostal před deseti lety i Řád cti. Podobně jako Putin byl také za komunismu tajným agentem, a to ve službách východoněmecké tajné policie Stasi.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

52 komentářů

 1. A. S. Pergill napsal:

  Tohle jsou reální ruští švábi. Žádný Klaus nebo Zeman!
  A další hmyz tohoto druhu je třeba hledat mezi zelenými (především prosazovači vypínání jaderných elektráren a náhrady uhlí ruským plynem, bez ohledu na to, že „skleníková stopa“ ruského plynu je asi jedenapůlnásobná oproti uhlí). A, pochopitelně, celý grýn dýl není nic jiného než ruský projekt určený k sabotování nezávislosti a obranyschopnosti EU. Z tohoto hlediska je invaze na Ukrajinu předčasná. Pokud by Putin počkal takové tři roky, neměla by EU jinou možnost než pokorně požádat o včlenění do svazku ruské federace. Teď ještě jakési šance ubránit se má.
  Je rovněž, pochopitelně, otázkou, zda ruskou expoziturou není i celý IPCC. Rozhodně tzv. „Mannova hokejka“, která toto šílenství odstartovala, byla vygenerována na poloostrove Jamal, který patří Rusku. Kdo ví, jak to tam čmochtali!

  • Anofertí zmar napsal:

   Vy skutečně hájíte V. Klause (a Zemana) i přes jeho veřejné vyjádření kde řekl, že se nejedná o ruskou invazi ani agresi?
   (viz. zde, vím že vám dělají odkazy na zdroje problémy https://www.forum24.cz/nesouhlasim-s-vaclavem-klausem-na-tuto-hru-se-slovicky-nepristoupim/ )

   Už jsem vám několikrát řekl, že jste pomatený a velmi nebezpečný blázen. A tento příspěvěk předčí zatím snad vše. Překonáváte se…

   • A. S. Pergill napsal:

    Klaus to ovšem prohlásil před invazí Ruska na Ukrajinu. Kdy šlo jen o uznání separatistických republik.
    Zeman dnes nabídl amnestii pro všechny, kdo by šli bojovat za Ukrajinu (naše zákony to zakazují a změnit je asi není tak pružné jako toto opatření).

  • Pavel napsal:

   Teď jsi to podepisovači „grýndýlu“ burešovi nandal. Máš pravdu, je to ruský šváb. Mimochodem, zjisti si kdo v rámci vstupních jednání do EU bez odporu odkýval povinný podíl tzv. oze v energetickém mixu. Ulehčím ti to … byl to tehdejší premiér neblahé paměti, dnes hradní čučkař. Jinými slovy, podle tvých vlastních kritérií hradní čučkař JE ruský šváb.

   • A. S. Pergill napsal:

    Ukazuje se jednoznačně, že grýn dýl je projekt Putina a jeho loutek ve vedení západních států EU, hlavně Německa.

  • Petr Pergler napsal:

   Tak u nás jsou to HLAVNĚ zeman, klaus a jejich nohsledi!!!

 2. Jan napsal:

  Bývalý socialista a kancléř Schröder by se měl vrátit a začít stavět v Berlíně zeď. Bude ji brzy potřeba.

 3. petrph napsal:

  Děkuji za velice podrobné info. V čem je bohužel dosti velké riziko do budoucna, že závěr titulku má skrytý opačný význam.
  Jinak řečeno, tito (i bývalí) politici dobře vědí že kdyby se Západ skutečně zapletl do války s Ruskem, nejen že by oni by o ta svá teplá místa placená Kremlem, přišli, ale navíc by za ně i doma čelili trestnímu stíhání.
  Takže jejich cílem (a konexí na to mají dost) je právě ono „. odmítnutí války Západu s Ruskem“, a rychlé ukončení války kapitulací Ukrajiny, s Ruskem vnucenými podmínkami ve stylu často vzpomínané findlandizace.
  Pak by musel Západ svůj vztah s Ruskem normalizovat (asi podobně jako po ruské okupaci Krymu), a oni sami by si ta svá teplá místečka placená Kremlem uhájili…

 4. Jiří napsal:

  Bývalý šéf francouzské diplomacie vysvětluje, že se účastnil diskuzí, na které se dnes Rusko odvolává, když evokuje západní sliby o nerozšíření NATO, které dal SSSR na konci studené války. Západní kancléři už několik týdnů obviňují Moskvu, že „shromažďuje své jednotky“ v jihozápadním Rusku, spoléhajíce na hypotézu, která se vytrvale oháněla americkou administrativou , podle níž se ruská armáda chystá napadnout Ukrajinu. Toto obvinění také nedávno vyvolalo silnou reakci ukrajinské exekutivy , která obvinila Washington, že je zdrojem nevítané paniky. Moskva kategoricky popřela plán invaze, který jí byl připisován, a několikrát ujistila, že vojenské aktivity prováděné na jejím území jsou v souladu s mezinárodním právem a jejich hlavním cílem je záruka bezpečnosti Ruska tváří v tvář politickému rozšíření Ruska. NATO směrem k jeho hranicím. Tento bod znepokojuje zejména ruskou stranu, která vnímá hromadění aliančních jednotek ve východní Evropě jako zradu západních slibů daných SSSR na konci studené války. Sliby, na kterých je dnes Rusko založeno, jsou však silně zpochybňovány v západní politické a mediální scéně, kde jsou někdy prezentovány jako „ mýtus “ nebo dokonce jako „ historická nepravda “.

  En savoir plus sur RT France : https://francais.rt.com/international/95762-discussion-a-eu-lieu-dumas-promesse-occidentale-non-extension-otan-1990

  • skeptik napsal:

   Při čtení vašeho příspěvku jsem měl Jiří dojem, že čtu sputnik a ne Hlídacího psa. A ten odkaz? Francouzsky sice neumím, ale je mi známo, že sputnik má i svou francouzskou mutaci a od příbuzného žijícího ve Francii vím, že i ve Francii existují proruské weby, stejně jako u nás.

   • A. S. Pergill napsal:

    Není vše to, co se vám nehodí do vašeho paradigmatu chápání světa, jen ruská propaganda.

    MMCH o tom slibu prošly informace i našimi sdělovacími prostředky, byť nepochybuji o tom, že TV zpravodajství z té doby je buď nedostupné nebo sestříhané.

    • skeptik napsal:

     O tom slibu jsem v našich sdělovacích prostředcích skutečně slyšel. A to, že jej nikdo nikdy Rusům nedal. Kdysi dávno dokonce ruská propaganda hovořila i o písemné formě toho slibu. Když zazněl požadavek tu písemnou formu ukázat, bylo náhle ticho po pěšině.

     • A. S. Pergill napsal:

      Byla reportáž, už nevím, zda na ČT nebo na Nově, kde o tom hovořil přímo Gorbačov.

     • skeptik napsal:

      Ano, Gorbačov o tom hovořil a nejen na ČT. Nebyl ovšem schopen říci, kdy, kde a kdo mu takový slib dal, když se jej na to ptali. Neřekl to dodnes.

     • skeptik napsal:

      Aha, tak když Pergille nevíte, tak buďte raději zticha.

     • A. S. Pergill napsal:

      Neměli jsme tehdy video.

     • skeptik napsal:

      A to, že jste údajně neměl video má být Pergille omluva pro vaše lhaní?

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      nebyla možnost si to nahrát. Dneska si např. stahuji každé zajímavé video z Youtube, protože jsem si vědom (a vy mě v tom jen utvrzujete), že za pár let budou tací, co budou popírat jeho existenci (resp. některých z nich).

     • skeptik napsal:

      Nepopírám existenci nějakých vaši videí Pergille. Popírám existenci nějakých slibů, které nikdo nikdy Gorbačovovi nedal, o kterých nikdo nic neví, jen Michail Gorbačov. A snad ještě jistý Pergill.

  • Břetislav napsal:

   Jak všichni víme, z Ruska přichází jen svrab a neštovice. NIKDY NIC DOBRÉHO!

   • A. S. Pergill napsal:

    Skvělí umělci, hudebníci (vč. skladatelů), malíři, spisovatelé atd.

    • skeptik napsal:

     Spousta z nich už z Ruska dávno utekla. Další se k tomu chystají.

     • A. S. Pergill napsal:

      V to nejsme ve sporu. Navíc ale někteří už zemřeli, a jiní z nejrůznějších důvodů odejít nemohou.

     • skeptik napsal:

      Jde o to, Pergille, že ti umělci utekli z Ruska právě kvůli tomu svrabu a neštovicím, který z Ruska přichází, jak o tom píše pan Břetislav.

     • A. S. Pergill napsal:

      Ne vždy.
      Někteří ten svrab a neštovice šířili i ve svých nových destinacích.

     • skeptik napsal:

      Že byste byl Pergille i vy mezi nimi?

  • Pavel napsal:

   Co to má být? Snad další pokus o rusácké lhaní? Článek evidentně prohnaný překladačem pokračuje takto: „Dosvědčujte například poznámky, které v roce 2014 učinil poslední vůdce Sovětského svazu Michail Gorbačov, který pro noviny Russia Beyond, mimo jiné tvrdil: „Téma „rozšiřování NATO“ se v těchto letech (1990) vůbec nediskutovalo a nebylo ani evokováno. Říkám to s plnou odpovědností. Ani jedna východoevropská země toto téma nevznesla, a to ani poté, co v roce 1991 přestala existovat Varšavská smlouva. Ani západní lídři o tom nemluvili.“ A podněcovatel perestrojky pokračoval: „Bylo projednáno další téma, které jsme nastolili: zajištění toho, aby vojenské struktury NATO nepostupovaly a další ozbrojené síly Aliance nebyly rozmístěny na území bývalé NDR po znovusjednocení Německa.“ –
   Pokud nerozumíš tomuto textu. Přečti si třeba nějaký český článek: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/rusko-nato-gorbacov-baker-genscher-nemecko-sovet-bush.A220127_064026_zpr_nato_inc

 5. wenkovan napsal:

  Už se trapně opakuji, ale musím: „historie nás učí, že když se začnou paktovat Němci a Rusové, zbytek Evropy by se měl začít potit strachy“.

  • W. Cody napsal:

   Vaše poznámka o možném paktu Německa a Ruska se přímo nabízí. Proč němci blokují pomoc i vyloučení Ruska z Rady bezpečnosti.

   • A. S. Pergill napsal:

    Obrátili, ale i tak je nutné si na ně dávat pozor. Pořád jsou tam síly, co chtějí „gýndýlovat“, tj. uvrhnout celou EU do závislosti na Rusku. A budou svou podvratnou činnost vyvíjet dál, i kdyby přišel nějaký evropský McCarthy a část z nich umlčel (zrůdy, které unikly „komisím pro neamerickou činnost“, prakticky zabránily dotáhnout do vítězného konce válku ve Vietnamu). Takže platí ono Fučíkem zprofanované „Lidé, bděte“.

 6. skeptik napsal:

  Aktuality.sk 26. 2. 2022:
  Veľmajster Kasparov sa pustil do Putina aj západného sveta: Vy ste si toho hada vychovali na prsiach. Roky o Vladimirovi Putinovi tvrdil, že je psychicky nevyrovnaný človek a má v sebe násilnícke sklony. A súčasná vojenská invázia Ruska na Ukrajinu pod vedením dlhoročného prezidenta tejto krajiny mu dáva za pravdu. Niekdajší sovietsky šachový veľmajster Garri Kasparov vo svojom príspevku na Twitteri kriticky o Putinovi napísal: „Je to had, ktorého si slobodný svet zohrieval na prsiach a zachádzal s ním ako so seberovným spojencom, kým on riešil svoju korupciu.“

  • A. S. Pergill napsal:

   Skeptiku, prakticky každý úspěšný politik má psychopatické rysy. A když si vezmete úspěšné politiky v málo demokratických či čistě nedemokratických státech, tak to je v podstatě přehlídka lidských zrůd. Normální člověk se v takovém prostředí nemá šanci uplatnit, protože má přirozené zábrany, které tihle lidé nemají.

   • skeptik napsal:

    Psychologové upozorňují na vysoké procento psychopatů mezi politiky. Odhadují jej asi na 40%. Je to vysoké procento, ale nejsou to všichni. A také je velký rozdíl mezi úspěšným politikem a úspěšným gaunerem. Není to vždy totéž. Garri Kasparov vystihl Putina velmi trefně.

    • A. S. Pergill napsal:

     Je otázka, kde máte nastavenu hranici mezi psychopatií a normou.
     Skutečně neexistuje žádné objektivní kritérium duševní normality, psychopatie (psychopat je fakticky normální a za své činy nese plnou trestní odpovědnost) a psychické nemoci (kde je trestní odpovědnost snížená až nulová). Mozek nejsou játra, u nichž můžete udělat řadu testů na jejich enzymy v krvi a víte, na čem jste.

     A ze svých stáží na psychiatrii si pamatuji na roztomilou hlášku:
     „A soudruhu asistente, jaký je vlastně rozdíl mezi vámi a vašimi pacienty?“
     (klepnutí na kapsu pláště) „Já mám tady klíče.“ 🙂

    • A. S. Pergill napsal:

     Skeptiku,
     nejsme ve sporu. Ti psychologové píšou o „politicích“, já o „úspěšných politicích“.

     • skeptik napsal:

      A já píšu o úspěšných gaunerech.

     • A. S. Pergill napsal:

      To je jen rozdíl v terminologii 🙂

     • skeptik napsal:

      Ba ne. To je rozdíl v chápání, kdo je úspěšným politikem a kdo je úspěšným gaunerem. Není to vždy totéž i když občas ano.

     • A. S. Pergill napsal:

      Vy říkáte občas, já říkám většinou 🙂

     • skeptik napsal:

      Držíte se Pergille rčení: podle sebe soudím jiné?

    • wenkovan napsal:

     Být sociopatem je pro politika nutná kvalifikace, být psychopatem pak konkurenční výhoda.

  • Břetislav napsal:

   S tímto lze jen souhlasit.

  • Ctibor Diviš napsal:

   Každý západní stát potřebuje svého Putina. Jen se podívejte kam to spěje třeba v Americe, schválně neukazuju západní evropu, kde to brzo dopadne ještě hůř. Stačí sledovat vývoj v Mexiku, kde tlupy opic terorizují normální občany a všechny slušné pěstitele. Tam je potřeba tato síla a bezohlednost kterou se holedbají tito pohřebáci.
   Demokracie musí jít stranou a musí nastoupit tvrdá a bezohledná síla. Pak bude možná dobře. A to čeká v nejbližší době i Ameriku/ už skoro černou/.Těžko říct, kdo na ně bude dělat, až tam budou jen loupeže, drogy, vraždy a podobná svinstva. Ale oni to přežijí, sice jako minorita, ale užijí si.

 7. Andrej Slavíček napsal:

  Manželství této figury pochopitelně nevydrželo. Podívejte se na obrázky např. v Googlu a zamyslete se, jestli byste chtěli vy sami v podobném vztahu vydržet. Je to jasné a smutné.

 8. Pat Cash napsal:

  Přečtěte si nějaké komentáře, třeba na FAZ.net (Frankfurter Allgemeinge Zeitung)… už i vedení SPD hodilo flintu do žita a Schrödera vnímají jako malomocného (nikdo se k němu neche znát), tedy kromě jeho domovské organizace SPD v Brémách (ti mlčí ja zařezaní).

  Schröder je persona non grata a nezachránilo by ho ani vystoupení z ruského angažmá. Je si toho dobře vědom, proto mlčí.

 9. v napsal:

  Jak známo, peníze nesmrdí a politika se dělá pro peníze. Takže, není se co divit. A nemylte se, naši demokraté ve vládě jsou namočeni ve špatnostech stejně, jako ostatní v zahraničí. Dnes nám zakazují myslet, zítra nám budou holit hlavy. To je demokracie po česku.

 10. A. S. Pergill napsal:

  Dost jsem se divil, proč Putin neposkytl více času těmto lidem, případně proč nenechal EU totálně zkolabovat grýn dýlem. Z tohoto důvodu jsem, přiznávám se, útok Ruska na Ukrajinu neočekával (tak brzy).
  Jedno možné vysvětlení toho načasování jsem našel:
  Letos má být dokončen průkop šíje, oddělující Vislanský (či Viselský) záliv od Baltu, přičemž jediný přirozený vjezd do zálivu je na území Ruska a plně pod kontrolou Kaliningradských děl.
  Poláci, přes zuřivý odpor zelených začali šíji prokopávat severně od města Elblag. Je charakteristické, že se tak stalo až za „nedemokratické“ vlády PiS. Dokud ta stavba nebude hotová, má to být letos, je tento záliv ideální pro námořní výsadkové akce na území Polska a možnost jejich nasměrování k přetětí komunikací z Polska do Pobaltí (byť třeba jen ostřelováním). Po dokončení průkopu by do zálivu mohly vplout kanálem na polském území lodě NATO a něčemu podobnému zabránit. Nebo tam dokonce čekat s předstihem.
  Pokud je tato teorie pravdivá, znamená to, že Putin přinejmenším vážně zvažoval útok na Pobaltí s úderem na Polsko. A že se tedy na Ukrajině hraje o víc, než „jen“ o to, zda bude nebo nebude násilně připojena k Rusku.

 11. A. S. Pergill napsal:

  Druhou možností je, že mu třeba našli nádor nebo něco takového, a tak zblbnul.
  Faktem je, že se ukazuje stále víc, že ten útok na Ukrajinu byl a je nepřipravený a logisticky nezajištěný. Jak to, že dělá naprosto nesmyslné chyby. Že by dostal slabou mrtvičku a mentálně šel do kopru?

  Pro nás dobře, ale pořád je nutné uvažovat, co má ještě v rukávu. Opravdu počítá s použitím jaderných zbraní? Máte ještě doma igelitové pláštěnky a pytlíky na ruce a nohy, co jsme jako školáci používali v CO?
  To poslední berte jako černý humor.

 12. Pupu napsal:

  Říkám si!
  Když já, jako obyčejný člověk už od roku 1968 (a dřív) vím, že s „Rusákem“ se NEDÁ na ničem rozumném domluvit. Jak je možné, že ti „moudří rádcové“ z EU, na to dosud nepřišli?
  Přišli! Ty měšce zlaťáků tak hezky cinkají!!! 🤮🤮🤮

 13. lovechlav napsal:

  Pokud někteří evropští politici řeší své vlastní problémy týkající se jejich
  obohacování se a nikoli zájmy lidí trpících válkou ,- –

  pak takoví lidé nemají v politice vůbec co dělat a Evropská Unie by o jejich propuštění – měla dát hlasovat !

  Buď jedou stylem “ jeden za všechny a všichni za jednoho“ –
  a pokud se to někomu nelíbí – tak ať si prcku políbí a jde z EU ven !

  Nebo že by na tom byli finančně tak mizerně, a potřebovali podporu
  masového vraha – Vladimíra Putina ?

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost