Čínská roušková diplomacie. Do Evropy poslaly čínské firmy tuny pomoci darem, do Česka zatím jen za peníze
Tvrzení české vlády, že má Česko během koronavirové krize – díky dlouhodobé péči prezidenta Zemana o dobré vztahy s Pekingem – v Číně protekci, má zjevné trhliny. Na rozdíl od jiných evropských států do Česka zatím z Číny vůbec nedorazily žádné dary zdravotnického materiálu, ani v podobě symbolického gesta. Za ochranné pomůcky Česko platí miliardy. Ale i dary přijdou, ujišťuje Ministerstvo vnitra.
„Zatím žádné čínské dary v ČR nejsou,“ potvrzuje Hana Malá z tiskového odboru Ministerstva vnitra. V Číně jich je ale k transportu do Česka už údajně připraveno dost.
„V tuto chvíli se na letišti v Šanghaji shromažďuje celá řada darů pro ČR, a to jak od soukromých čínských firem, tak od jednotlivých čínských provincií. V současné době připravujeme darovací smlouvy, následně budeme řešit jejich dopravu do ČR,“ odpovědělo na dotaz HlídacíPes.org ministerstvo.
Jiné evropské země už ale dary s rouškami a dalším zdravotnickým materiálem od Číny obdržely před řadou dní.
Roušky pro Evropu, kromě Česka
Pár příkladů za všechny: 150 tisíc roušek a tři tisíce ochranných obleků dostal 20. března z Číny rakouský Svaz samaritánů. Dárcem byl velký čínský výrobce kolejových vozidel CRRC – vlaky si od něj mimochodem loni nechala vyrobit i v Česku působící železniční společnost Leo Express.
Do Německa zase ještě o týden dřív poslala 50 tisíc roušek čínská strojírenská skupina Sany Group. Mířily mimo jiné do nemocnic v Bedburgu a Essenu v Severním Porýní – Vestfálsku s vysokým počtem nakažených koronavirem. Místo určení ale mělo zřejmě ještě jiný důvod – právě v Bedburgu má Sany Group i své evropské sídlo.
V Maďarsku 23. března vyložili 20 tisíc roušek darovaných bankou China Construction Bank budapešťskému státnímu zdravotnímu centru.
On March 23, the China Construction Bank donated 20,000 face masks to the Budapest’s State Health Centre (ÁEEK). To keep others’ concern in mind and help people in need is what Chinese companies are doing now. Hajrá Magyarország! #COVID19 pic.twitter.com/loUjhsJJ3n
— Chinese Embassy in Hungary (@ChineseEmbinHU) March 24, 2020
21. března do Atén dorazila první oficiální dodávka ochranných pomůcek proti koronaviru z Číny, včetně deseti tun pomoci darované čínskými firmami jako čínská elektrárenská společnost SGCC, technologická Huawei, Bank of China či firma COSCO, která ovládá řecký přístav Pireus.
Zmiňovaná Huawei hrála podle agentury Nová Čína také klíčovou roli v čínském daru Litvě, která od Pekingu dostala 120 tisíc párů rukavic a 20 tisíc roušek.
Další příklady toho, jak evropské země od Finska po Balkán nakupují či dostávají zdravotnické ochranné pomůcky z Číny, zmapoval server Euractiv.com.
V nouzi poznáš přítele?
Zmíněné dary jsou zjevně součástí „rouškové diplomacie“, kterou Čína momentálně celosvětově provádí poté, co se sama vzpamatovala z nejhoršího náporu koronaviru.
Zásilky s rouškami, ať už ty darované či zakoupené, nesou obvykle i vlajky Číny a cílové země plus nějaké heslo, které má příjemce podpořit a utužit vzájemné vztahy.
Některé krabice v čínských letadlech mířících do Budapešti byly kupříkladu opatřené nápisem „Hajrá Magyarország!“ (zhruba přeloženo „Maďarsko do toho!“), jiné maďarskou verzí přísloví „v nouzi poznáš přítele“, ty do Německa zase příslovím „hora s údolím se nespojí, zato lidé ano“. To vše pečlivě zdokumentováno na twitterových a facebookových účtech čínských ambasád či dotyčných firem.
Také česká vláda sice rozběhla letecký most s dodávkami ochranných pomůcek z Číny, na první letadlo dokonce na ruzyňském letišti čekala delegace několika ministrů. To, co letadly z Číny přilétá, je ale placené zboží, nikoli dary – byť by byly třeba jen symbolické.
Babišův kabinet přesto tvrdí, že Česko má v Číně výhodnější pozici díky dlouholetým snahám prezidenta Zemana o dobré vzájemné vztahy s Pekingem.
Kde je „Tvrdíkův“ dar?
O čínských darech Česku se přitom na svém na Twitteru rozepsal šéf Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a prezident fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík, který se v organizování leteckého mostu z Číny také angažuje.
„Provincie Zhejiang (v české transkripci Če-ťiang, pozn. red.) darovala České republice 20 000 respirátorů N95, 100 000 kusů ochranných roušek, 5 000 ochranných zdravotnických bioobleků. Do ČR míří dary dalších čínských provincií,“ napsal Tvrdík a v odpovědi na jiný tweet pak dodal, že „provincie Zhejiang nám dala dar zhruba ve výši 5 milionů korun“ a „další se přidávají“.
Což je ovšem v rozporu s tím, co říká Ministerstvo vnitra; tedy, že žádné dary ČR zatím neeviduje.
Provincie Zhejiang darovala Ceske republice 20.000 respiratoru N95, 100.000 kusu ochrannych rousek, 5.000 ochrannych zdravotnickych bioobleku. Do CR miri dary dalsich cinskych provincii. Dekujeme.
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) March 23, 2020
HlídacíPes.org Jaroslava Tvrdíka oslovil s prosbou o konkretizaci toho, zda už jím zmíněný dar v Česku je, a pokud ano, kam konkrétně pomoc zamířila. Na zaslanou SMS ale nereagoval.
Provincie Če-ťiang je partnerskou provincií Asociace krajů České republiky. Ta ale o žádném daru z Číny neví.
„Asociace krajů ČR nedostala žádný dar z čínské strany, z jednotlivých regionů. O tom, že by přímo asociace měla od Če-ťiangu dostat dar, nemáme žádné informace,“ říká mluvčí Asociace Jana Pavlíková.
Podle ní o daru nevědí ani některé oslovené kraje, Karlovarský, Ústecký nebo hlavní město Praha.
Ministerstvo vnitra nicméně tvrdí, že dary v Číně čekají na vyřízení formalit s dokumentací a dopravou. HlídacíPes.org s dotazem, zda evidují nějaké aktuální čínské dary pro Česko, oslovil také česká ministerstva zahraničí i zdravotnictví. Odpovědi ale do vydání tohoto textu nedorazily.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Aspoň soudruhům z Číny nemusíme být za nic vděční.
Vděčni jim musíme být už za to , že nám vůbec něco posílá, byť za peníze , zájem ve světě je o ochranné prostředky obrovský !
Člověče nemáme jím být vděčni i zato,že nám virus vyrobili v laboratořích a poslali nám ho?Nebo věříte tomu ,že virus vznikl požíráním netopýrů a nebo ho dodali zlí američtí imperialisté.
Tak ale zase je asi dost sporné, že ten virus vyrobili „zlí čínští komunisté“ (užil jsem čistě jako ekvivalent k těm „zlým americkým imperialistům“) v laboratořích – třeba i vzhledem k tomu, že původ u netopýrů, příp. jiných živočichů je přisuzován i těm příbuzným koronavirům, které se tady objevily v minulých letech až desetiletích (SARS, MERS)… A pokud jde o ty Američany, tak na ty to prý začali Číňané (čínští diplomaté) svádět jednoduše proto, že Trump veřejně pořád hovoří nebo hovořil o „čínském viru“, navzdory protestům Číny… Tak ono to v Číně jistě původ má, ale nevím, asi jim to prostě přijde nějak nekorektní nebo co (a jistě, ještě kontext toho, jaké jsou obecně ty vztahy mezi USA, a konkrétně za Trumpa, a Čínou)… Aspoň takhle to tedy nedávno podal jeden článek v „The Guardian“…
Proč Česká republika do Číny poslala 9 tun humanitární pomoci?
a) nezištně, abychom zachránili zdraví Čínského lidu.
b) zištně, abychom zachránili business Nizozemské firmy Home Credit.
c) jen tak.
Odpověď najdete sami v sobě.
Není divu, že Číňané nám, v souvislosti s koronavirem, nic nedarovali. Ani my jsme jim nic nedarovali v souvislosti zase s Tibetem a lidskými právy vůbec, když v Číně mají občané kromě práv i povinnosti a třeba česká parlamentní politická strana Piráti si myslí, že je tam, v Číně, těch lidských práv méně a povinností více, což dává intenzivně najevo (pražský primátor Hřib ze Slavičína na Moravě). Číňané se tím zřejmě cítí uraženi.
kdyz to vezmu na druhou stranu, zeman s babisem jim neco poslali az mesic po tom, co to u nich oficielne naplno vypuklo, a kdy uz to ani nepotrebovali, a nakonec tu necelou polovinu co zustala u nas na letisti, nam cinani nakonec „darovali“ . uz zacatkem unora sem si rikal, ze kdo rychle dava, dvakrat dava, problem byl v tom, ze i kdyz babis s vojtechem tvrdili, ze rousky mame, tak se musely slozite nakoupit v polsku, nemecku a francii, protoze my jsme az na 10tis respiratoru v hmotnych rezervach nemeli nic.
mozna, ze nam cinani neco venuji az to nebudeme potrebovat, podobne jako my jim. to se jich vubec nezastavam, jen se vysmivam babisovy vlade odporniku a pratelum cinskych komunistu z lan.
kolik vlastne v ty cine lidi podlehlo na koronavir, oficielni 3tis, nebo minimalne 10x tolik jak se cim dal casteji spekuluje i v samotny cine ??
Taky se nikdo do Číny tak nenavážel jako někteří naší politici.Taky sousedovi nedáte chleba když Vás bude pomlouvat.
1. Nejvyšší představitelé ČR (Zeman – Babiš) se ČLR sklánějí až k zemi. Níže, už to snad ani nejde.
2. ČLR není náš soused.
A proč by nám dávali zadarmo , když je politici a hlavně vedení hl.m. Prahy tak nenávidí a uráží