Foto: Profimedia

Evropská centrální banka věří projektu digitálního eura, podle kritiků je nejasný a opožděný

Napsal/a Euractiv.cz 21. srpna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Digitální euro vstupuje do své experimentální fáze. Zjednodušeně řečeno jde o elektronickou verzi eurobankovek a mincí, která bude bezpečně uložena přímo na účtu Evropské centrální banky, nikoliv v komerční bance. Pro ECB bude digitální měna doplňkovým platebním řešením, nebude tedy cílit na nahrazení hotovosti.

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) v červenci rozhodla, že zahájí experimentální fázi digitálního eura. Ta má trvat dva roky a jejím cílem bude vyřešit klíčové problémy týkající se designu a distribuce měny.

„Výsledek však není jasný, a ještě dlouho být nemusí,“ řekl pro server Euractiv Hugo Coelho, bývalý poradce prezidenta Euroskupiny Mária Centena.

„Digitální euro zůstává prozatím nehorázně špatně definované,“ uvedl Coelho. Podle něj je pravděpodobné, že první verze digitálního eura bude připomínat předplacenou kartu, která každodenní život Evropanů spíše neovlivní. „Postupně se to však může změnit,“ dodal.

Bezpečné platby zdarma

Očekává se, že digitální euro bude v porovnání s bankovním systémem soukromého sektoru bezpečnější. V případě bank totiž vždy existuje minimálně vzdálené riziko, že skončí v insolvenci.

„Obecně je ECB považována za nejvyšší možnou záruku,“ shrnuje Karl Toussaint du Wast, spoluzakladatel poradenské společnosti Netinvestissement.


Text autorů Luca Bertuzzi a Mathieu Pollet vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje. Překlad Eva Dokoupilová.


Navíc, platby by byly prováděny kartou vystavenou ECB nebo prostřednictvím chytrého telefonu. Digitální služba by tak byla zcela bezplatná.

„Od zveřejnění zprávy o digitálním euru uplynulo devět měsíců. Mezitím jsme spustili další analýzu, sesbírali podněty od občanů a odborníků a provedli několik experimentů, které přinesly povzbudivé výsledky. To vše nás přivedlo k rozhodnutí zrychlit, a zahájit tak projekt digitálního eura,“ uvedla v červenci prezidentka ECB Christine Lagardeová.

Experti jsou však ke krokům ECB skeptičtí. „Jde o zoufalý a beznadějný tah,“ myslí si Toussaint du Wast. Podle něj je ECB již „z kola ven“, protože ostatní kryptoměny a projekty na blockchainu mají co do inovací a růstu desetiletý náskok.

Prvního nepřítele „e-eura“ podle něj představují stablecoiny, tedy kryptoměny, které jsou navázány například na dolar nebo euro či jiné aktivum. Příkladem může být digitální měna Facebooku, tzv. Diem (dříve Libra).

Druhým soupeřem evropské snahy o prvenství v rozvoji virtuální státem podporované měny je čínský digitální Juan, jehož zkušební provoz přinesl transakce v hodnotě 5,3 miliardy USD.

Digitální euro by však mohlo odvrátit riziko toho, že klasické euro nahradí v platbách již existující kryptoměny. To by pomohlo ECB udržet inflaci pod kontrolou, poznamenal Hugo Coelho.

Konec klasických bank?

Experti dále varují, že pokud bude digitální euro příliš úspěšné, může podkopat bankovní systém narušením vkladů. Aby se tomu předešlo, ECB plánuje používání digitálního eura omezovat.

„Vyřazení bank ze systému tím, že by se lidé podněcovali k nahrazování bankovních účtů těmi v Evropské centrální bance, by čelilo prudkému odporu mnoha vlád, nemluvě o samotném bankovním sektoru,“ upozornil Coelho. Podle něj tedy bude digitální euro pravděpodobně fungovat tak, aby roli bank příliš neohrozilo.

Toussaint du Wast je však pesimističtější. „Tradiční bankovní systém pro běžné uživatele nezvratně směřuje k zániku. Banka, tak jak ji známe dnes, během deseti let vymizí,“ předpovídá.

Konzultace vedené ECB odhalují, že jednou z největších obav budoucích uživatelů e-eura je ochrana soukromí. Kryptoměny jsou totiž často zneužívány k nelegálním činnostem.

„Soudě podle přípravných prací ECB, budou některé transakce uzavírány bez evidence identity plátců a příjemců. Toto však bude limitované, aby bylo možné dohledat právě nelegální transakce,“ vysvětlil Coelho. „Jedná se o vyvažovací krok,“ dodal.

Naopak jednou z nepochybných výhod digitálního eura je jeho šetrnost k životnímu prostředí. Zatímco kryptoměny sklízí za svůj negativní dopad na klima kritiku, z testů provedených ECB vyplývá, že digitální infrastruktura e-eura bude udržitelnější.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)