EU vyhlásila boj rakovině. Peníze dá na prevenci, výzkum i pomoc lidem pečujícím o nemocné
Ročně se v Evropské unii objeví 3,5 milionu nových případů rakoviny a nemoci podlehne až 1,3 milionu lidí. Přestože zdravotnictví je plně v režii jednotlivých členských států, EU chce spojit síly a bojovat proti rakovině společně. V Česku na rakovinu zemře v průměru 277 osob na sto tisíc obyvatel, což je o něco více než evropský průměr (257).
Evropský plán boje proti rakovině by se měl opírat o odborné znalosti expertů, lékařů, ale i pacientů z celé Evropy. Evropská komise proto 4. února, při příležitosti Světového dne boje proti rakovině, spustila veřejnou konzultaci, aby si jejich názory vyslechla.
„Úspěch plánu bude záviset na tom, zda se plně zapojí občané včetně onkologických pacientů a příslušní aktéři na celoevropské, národní i místní úrovni,“ uvedla eurokomisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová.
Text Anety Zachové vyšel původně na serveru Euractiv.cz, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
„Víme, že až 40 procentům případů rakoviny lze předcházet. To znamená obrovský prostor pro akci s obrovským potenciálem záchrany lidských životů,“ napsala eurokomisařka v komentáři pro síť Euractiv s tím, že bez zásahu do současného trendu se celkový počet případů rakoviny v EU do roku 2035 může zdvojnásobit.
Kompletní plán boje proti rakovině chce Komise zveřejnit na konci roku 2020. Plánu již vyjádřila podporu Evropská lidová strana (EPP). „Potřebujeme zdroje, úsilí, data a peníze, abychom pokročili v prevenci, diagnóze a léčbě rakoviny. Jediným důvodem, proč nejsme v boji proti rakovině více efektivní, je, že v Evropě dostatečně nespolupracujeme,“ uvedl předseda poslaneckého klubu EPP Manfred Weber.
Výzkum může sehrát klíčovou roli
Plán by měl obsahovat opatření zaměřená na prevenci, která je nejsnadnějším způsobem, jak omezit výskyt rakoviny v EU. Dalším bodem bude snaha zajistit včasné odhalení nemoci a správnou diagnózu. V tomto ohledu by mohl pomoci rozvoj digitálních technologií, které by lékařům pomáhaly s odhalováním rakoviny v raném stádiu.
Unie chce také lidem zajistit přístup ke kvalitní, inovativní a zároveň cenově dostupné léčbě. Plán bude počítat i s opatřeními, která mají zajistit co nejlepší možnou kvalitu života onkologickým pacientům a osobám, které o ně pečují.
Klíčovou roli v boji proti rakovině by mohl sehrát výzkum. Podle informací serveru Euractiv se s tím počítá i v novém unijním programu pro podporu výzkumu a vědy Horizont Evropa. Prioritou by měla být léčba dětských pacientů.
Další příležitost pro společný evropský boj proti rakovině spočívá ve sdílení poznatků a dat o této nemoci.
Každé čtvrté úmrtí v EU způsobí rakovina
V roce 2015 zemřelo na rakovinu 1,3 milionu obyvatelů EU. O rok později se jednalo o téměř 1,2 milionu osob. Rakovina tak stojí za 26 procenty úmrtí zaznamenaných na území EU.
Mezi oběťmi je více mužů než žen. Informoval o tom Eurostat, podle jehož dat zemřelo v roce 2016 na rakovinu 656 100 mužů a 511 600 žen. U mužů se nejčastěji se jednalo o rakovinu plic (25 procent), tlustého střeva a konečníku (12 procent) a prostaty (10 procent). U žen šlo zejména o rakovinu prsu (16 procent), plic (14 procent) a tlustého střeva a konečníku (12 procent).
Nejvyšší počet úmrtí na rakovinu vykazovalo v roce 2016 Maďarsko (345 obětí na 100 tisíc obyvatel).
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Rok, ve kterém Tomio Okamura zmizel ze zpráv o českém extremismu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
hmm, nechápu, že EU musí pořád s něčím anebo s někým bojovat, místo toho, aby hledali řešení k daným problémům, ale když ty problémy nastanou, tak je nevidí a neslyší
tondo, absolutně nesouhlasím s vaším názorem!
Buďme rádi, že v rámci EU si uvědomujeme, dosti vážný problém a dokážeme ho pojmenovat. Onkologických onemocnění přibývá, stejně jako dětí, narozených s hendikepem a je nutné se tomu společně naplno věnovat. Pokud se spojí společně síly, může být úspěch reálnější. EU na to prostředky má i možnosti. A také jsem rád, že se snaží řešit problémy vnitřní i vnější.
Napřiklad vytváří podpory a projekty: Výzkum a inovace, Zdravé životní prostředí, Zdravý životní styl, Nový kryt Černobylské jaderné elektrárny. Atd. Kdo nemá v rodině, nebo v okolí někoho, kdo onemocněl nebo umřel na rakovinu?
Nezatracujme společnou Evropskou spolupráci. Děkuji Dušan