Etiketou jak břečťanem obrostlý. Jiří Guth-Jarkovský: ten, který přinesl na Pražský hrad slušné chování
Napsal/a -pes- 1. dubna 2018
KOMIKS. České vrcholné politice zoufale schází – kromě jiného – slušnost. Máme třeba prezidenta, který používá sprostá slova, ukazuje holí na premiéra nebo uráží novináře. Kdysi byl přitom Hrad baštou etikety. Před 100 lety tam první základy protokolu pokládal sám Jiří Guth-Jarkovský.
HlídacíPes.org přináší netradiční pohled na tohoto propagátora nejen slušného chování, ale také sportu a olympismu zvlášť. Vyjadřuje tím zároveň podporu žurnalistickému mládí.
Prohlédněte si komiks, který nakreslil David Sebíň, student pražského gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Moji volové, tak vám něco posílám. A vůdci vstávají vlasy
Mnoho lidí změny nechápe. Umělá inteligence nasvěcuje spor mezi konzervativci a liberály
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Pokud byl Hrad baštou etiky. Tak dnes je Hrad baštou analytické skupiny s cílem rozložit a rozeštvat občany České republiky v něčí prospěch. Jistě ne Čechů a Moravanů.
Když ono víc než slušné chování se v postkomunistické zemi vyplácí agresivita a hulvátství. Může být nyní být prezidentem abstinent, co způsobně smrká do kapesníku, mluví a jedná vybraným způsobem, snaží se s každým dohodnout a na nikoho neútočí? Kdo v zemi rudých bojovníků by ho asi volil?
Ovšem mnohem sprostěji než prezident běžně mluví jeho chráněnec, čobolácký estébák a současně trestně stíhaný český premiér vlády v demisi Andrej Babiš, jsou na to očitá svědectví důvěryhodných osob.
Když my jsme taky měli nedávno premiéra, který svou milenku zaměstnával jako ředitelku Sekce kabinetu předsedy vlády a podepisoval jí vysoké odměny za „mimořádné služby“, taky jsme měli nedávno ministra financí který fackoval voliče, a tak podobně. Dnešní české vrcholné politice skutečně zoufale schází – kromě jiného – slušnost.
Probírat to historicky by nebylo vhodnější, oproti řadě nám vládnoucích monarchů je Zeman ještě slušňak. V tomto kontextu aní není přesné že „Kdysi byl přitom Hrad baštou etikety. Před 100 lety tam první základy protokolu pokládal sám Jiří Guth-Jarkovský. “ V dubnu 1918 nám vládl ještě Karel I Habsburský a to z Vídně jako císař rakouský. Ani tu slušnost aby se nechal (i jen formálně) korunovat českým králem nenašel, a na pražském Hradě sídlili leda jeho c.k. úředníci, kteří velezrádné Čechy posílali za jakýkoliv projev svobody na šibenici.
Souhlasím s Vámi, že Zeman není první, komu v naší vrcholné politice posledních let schází slušnost … Ale to s tím Guthem-Jarkovským „před 100 lety“ se jistě vztahuje až k Masarykově Republice…
Z toho Karla I. bych nedělal takového tyrana (pravda, píšete, že c.k. úředníci, nikoliv přímo on, „posílali na šibenici“)… Tak jistě, že v podmínkách té první světové války to bylo drsnější (popravovali se vzbouřenci v armádě nebo námořnictvu, jako v Rumburku nebo v Boce Kotorské, nebo byli zmasakrováni demonstranti v Prostějově, atd.)… Ale tak, jak to doslova líčíte… (???)
On Karel I. například zachránil před trestem smrti Kramáře… Byl poměrně liberální (demokraticky nakloněný), snažil se dostat Rakousko-Uhersko z války, nakonec i uvažoval, že by se ta monarchie mohla i nějak zfederalizovat…
A že se nenechal korunovat českým králem… To už bych nevyčítal ani tolik jemu, který vládl jen 2 válečné roky, ale spíš už jeho prastrýčkovi Franzi Josefovi, který na to měl dlouhých 68 let (a mimochodem, s touhle korunovací se už na konci 18.století neobtěžoval ani „lidový císař“ Josef II.).
Tímhle se ale, prosím, vůbec nezastávám Karla I. proto, že ho blahořečila katolická církev, nebo, dokonce, proto, že by byl Habsburk…
Spíš mi jde o takový objektivní pohled na věc. To máte stejné, jako kdyby někde úplně zbytečně dělal kdoví jak krvežíznivé tyrany třeba z Husáka nebo Jakeše… Mimochodem, vždyť i samotný převrat u nás v říjnu 1918, podobně jako v listopadu 1989, proběhl bez obětí na životech…
Jenom k té první větě, jistě by se spíš tedy hodilo, že Zeman není JEDINÝ než první… Samozřejmě vzhledem k tomu, že byl v té vrcholné politice chronologicky ještě třeba před Nečasem nebo Kalouskem…