Ministryně financí Alena Schillerová. Foto: Jan Handrejch / Borgis / Profimedia

Ekonomické okénko podle ministryně Schillerové: Fakt se vlády inflace netýká?

Napsal/a Robert Břešťan 23. srpna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. O oficiálně udávaných datech o inflaci si můžeme myslet leccos. Třeba to, že jsou ve skutečnosti hodně podstřelená a že spotřební koš, na němž se počítají, neodráží žitou realitu (neřeší třeba tržní ceny nových bytů, náklady na renovace, rekonstrukce a údržbu). To ale teď ponechme stranou, stačí, že i nedávno prezentovaný meziroční růst inflace 3,4 % zaskočil odborníky i laiky. To promlouvá i do předvolebního boje. Opozice inflaci připisuje vládě, ta se brání, že cenová stabilita se jí netýká. Kde je pravda?

Jak známo, lid růst cen nerad. Zejména v čase předvolebním je to citlivá věc – a tak se na jedné straně vládní politici snaží tvářit, že inflace je mimo jejich vůli i pravomoci, na straně druhé ti opoziční (aspoň někteří) růst cen vládě přičítají. Hezky se to ukázalo poté, co Český statistický úřad vydal v srpnu čerstvá data o inflaci.

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš to uchopil takto: „Spotřebitelské ceny meziročně stouply o 3,4 procenta. A dále porostou. Za nepromyšlené hospodaření premiéra tak nakonec platíme zase všichni. Dražší jsou třeba potraviny a bydlení. Člověk by čekal, že si bývalý ministr financí takovou věc pohlídá.“


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ministryně financí Alena Schillerová reagovala typicky blahosklonně: „Ekonomické okénko: Ve vyspělých zemích je standardem mít oddělenou měnovou a fiskální politiku. Fiskální se věnuje výši daní či státním výdajům, měnová výši inflace a stabilitě měny. Ústava ČR říká, že péče o cenovou stabilitu je cílem ČNB, nikoliv premiéra ani ministra financí.“

Jak to tak bývá, realitu je dobré hledat je někde na půl cesty. Faktem je, že péče o cenovou stabilitu je hlavní zodpovědnost České národní banky a bankovní rady. Z toho plyne cílování inflace, dlouhodobě nastavené na 2 %, a také postupný růst úrokových sazeb, který by podle kritiků měl být ze strany ČNB rozhodně rychlejší. I to je ale téma na jinou diskusi.

Podobně jako to, jak v čase rostoucí inflace (byť připomeňme, že ještě koncem 90. let byla inflace v Česku dvouciferná) nakládat s úsporami a do čeho a jak investovat. Jak je to ale s tou rolí vlády?

Rozhodně ne tak jednoznačně, jak vykresluje ministryně financí. Jak ostatně v reakci na tweet Aleny Schillerové napsal ekonom CERGE-EI Filip Matějka: „Vláda inflaci samozřejmě ovlivňuje, je za ni spoluzodpovědná“.

Jak? Třeba každá změna daní – úpravy DPH, spotřební daně nebo i překotné a nepromyšlené vládní zrušení superhrubé mzdy (s pomocí opoziční ODS) – má na inflaci vliv.

Stejně tak rozmáchlé vládní stamiliardové zadlužování, s tím spojené úplatky voličům, zvyšování důchodů právě nad rámec inflace nebo záměry vedoucí do budoucna k rychlému růstu cen energií.

Přístup ministryně financí ve stylu „já nic, já jen zasekávám fiskální sekeru“ je typický alibismus. Inflace tu je a – samozřejmě vedle jiných faktorů – ji můžeme připsat i Babišově vládě.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)