Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ministryně financí Alena Schillerová. Foto: Jan Handrejch / Borgis / Profimedia
Jan Handrejch / Borgis / Profimedia, zdroj

Ekonomické okénko podle ministryně Schillerové: Fakt se vlády inflace netýká?

POZNÁMKA. O oficiálně udávaných datech o inflaci si můžeme myslet leccos. Třeba to, že jsou ve skutečnosti hodně podstřelená a že spotřební koš, na němž se počítají, neodráží žitou realitu (neřeší třeba tržní ceny nových bytů, náklady na renovace, rekonstrukce a údržbu). To ale teď ponechme stranou, stačí, že i nedávno prezentovaný meziroční růst inflace 3,4 % zaskočil odborníky i laiky. To promlouvá i do předvolebního boje. Opozice inflaci připisuje vládě, ta se brání, že cenová stabilita se jí netýká. Kde je pravda?

Jak známo, lid růst cen nerad. Zejména v čase předvolebním je to citlivá věc – a tak se na jedné straně vládní politici snaží tvářit, že inflace je mimo jejich vůli i pravomoci, na straně druhé ti opoziční (aspoň někteří) růst cen vládě přičítají. Hezky se to ukázalo poté, co Český statistický úřad vydal v srpnu čerstvá data o inflaci.

Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš to uchopil takto: „Spotřebitelské ceny meziročně stouply o 3,4 procenta. A dále porostou. Za nepromyšlené hospodaření premiéra tak nakonec platíme zase všichni. Dražší jsou třeba potraviny a bydlení. Člověk by čekal, že si bývalý ministr financí takovou věc pohlídá.“


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Ministryně financí Alena Schillerová reagovala typicky blahosklonně: „Ekonomické okénko: Ve vyspělých zemích je standardem mít oddělenou měnovou a fiskální politiku. Fiskální se věnuje výši daní či státním výdajům, měnová výši inflace a stabilitě měny. Ústava ČR říká, že péče o cenovou stabilitu je cílem ČNB, nikoliv premiéra ani ministra financí.“

Jak to tak bývá, realitu je dobré hledat je někde na půl cesty. Faktem je, že péče o cenovou stabilitu je hlavní zodpovědnost České národní banky a bankovní rady. Z toho plyne cílování inflace, dlouhodobě nastavené na 2 %, a také postupný růst úrokových sazeb, který by podle kritiků měl být ze strany ČNB rozhodně rychlejší. I to je ale téma na jinou diskusi.

Podobně jako to, jak v čase rostoucí inflace (byť připomeňme, že ještě koncem 90. let byla inflace v Česku dvouciferná) nakládat s úsporami a do čeho a jak investovat. Jak je to ale s tou rolí vlády?

Rozhodně ne tak jednoznačně, jak vykresluje ministryně financí. Jak ostatně v reakci na tweet Aleny Schillerové napsal ekonom CERGE-EI Filip Matějka: „Vláda inflaci samozřejmě ovlivňuje, je za ni spoluzodpovědná“.

Jak? Třeba každá změna daní – úpravy DPH, spotřební daně nebo i překotné a nepromyšlené vládní zrušení superhrubé mzdy (s pomocí opoziční ODS) – má na inflaci vliv.

Stejně tak rozmáchlé vládní stamiliardové zadlužování, s tím spojené úplatky voličům, zvyšování důchodů právě nad rámec inflace nebo záměry vedoucí do budoucna k rychlému růstu cen energií.

Přístup ministryně financí ve stylu „já nic, já jen zasekávám fiskální sekeru“ je typický alibismus. Inflace tu je a – samozřejmě vedle jiných faktorů – ji můžeme připsat i Babišově vládě.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Za dva roky se bude muset šlápnout na dluhovou brzdu! Současně konečně skončí Zeman na Hradě a tím skončí i ochrana ochrana Babiše!
  Že bychom se konečně dočkali, že Babiš, Schillerová, Dostálová, Vondráček, Kolomazník a další vedoucí představitelé ANO budou stát před soudem za poškozování zájmů republiky?
  Už aby to bylo!

  • Václav napsal:

   Ty které jste vyjmenoval se vymluví na politické rozhodnutí a tím pádem k žádnému postihu nedojde.Pokud by jim hrozil trest Např.Schillerové za mrhání veřejnými financemi,tak by si dala pozor.

  • Sámo napsal:

   Co se týká reálné inflace- ta je mnohem vyšší než 3,4%. Je minimálně dvojnásobně vyšší, těch 3,4% je zbožné přání této vlády a vychází na přání této vlády tak, že Statistický úřad vynechává některé komodity, které by zvyšovaly inflaci a naopak tam chybně započítávají ty komodity, které inflaci snižují.

 2. Admirál napsal:

  „Přístup ministryně financí ve stylu „já nic, já jen zasekávám fiskální sekeru“ je typický alibismus. Inflace tu je a – samozřejmě vedle jiných faktorů – ji můžeme připsat i Babišově vládě.“
  Když je tu řeč o „sekeře“, mělo by pan Břešťan trochu pracovat se statistikami a porovnávat.
  Z evropské statistiky sledující nárůsty státního dluhu vyplývá, že menší nárůst dluhu mělo mimo ČR (o 7,8%) jen Irsko (2,1%). Průměr EU je o13,2%, Německo má o10,1%, Francie o 18,1%, Španělsko o 24,5%,

  • Sámo napsal:

   Inflace jde zcela jednoznačně na vrub 7 letého vládnutí této koalice Hnutí ANO a ČSSD spolu s komunisty a SPD, protože to jsou strany, které hlasovaly jako jeden muž a tím byl Babiš. Tato vládní koalice může za inflaci díky zavedení EET, zrušení superhrubé mzdy, nesmyslným procentuálním zvyšováním všech důchodů místo aby zvýšili více důchody těch nejpotřebnějším, dále zvýšením počtu státních zaměstnanců o 50 tisíc a tím pádem zvýšila mandatorní výdaje, navíc tato vláda se snaží pořád zvyšovat daně firmám a OSVČ, což má za důsledek zvyšování cen práce a služeb v reálném světě. Takže když to přeženu- tato vláda strčila občanům ČR 1 korunu, aby jim následně sebrala z té kapsy minimálně 2 koruny.

   • Admirál napsal:

    Vy musíte Ježibabiše považovat za sakra mocného muže. Zařídil znásobení cen všech kovů, řeziva, OSB desek, potravin, nařídil hospodským zvednout ceny při zachování mzdové hladiny.

    Není možné, nepřipustil by jste, že by za tou inflací mohlo být i něco jiného než Ježibabiš?

 3. martin napsal:

  360mld rozfrcanejch za lonskej rok, z toho polovina se cinskeho viru vubec netykala, 500mld rozfrcanejch letos, na pristi rok plan rozfrcat 390mld v dobe, kdy prakticky nezamestnanopst neni a firmy nevedi co delat driv, dalsich 300mld rozfrcat v 2023 atd atd. suma sumarum, babisoj se podari behem 5 let rozfrcat 2bln, tedy tolik, co predchozi vlady za 30 roku, a az to tady bude pred krachem, tak zdrhne do svycarska a bude se nam vysmivat jeste vic nez ted.

  je logicky, ze inflace pujde hodne nahoru a nejvic postizena bude stredni trida, proti ktere vede vlada spolu s komunisty tridni boj

 4. wenkovan napsal:

  Ono to s tou „nezávislostí ČNB“ je asi tak stejné jako s „nezávislými médii“.

 5. Dušan napsal:

  Když Češi tak strašně věří pohádkám a paní Schillerová je tak krásně vypráví. Třeba o té jak Pejsek s Kočičkou dělali dort.

 6. petrph napsal:

  Jenom tak pro poznámku, kdyby pání analytici potřebovali podrobnější informace o tom v čem se konkrétně zdražuje, tak ať se s důvěrou obrátí na Český statistický úřad, ten ještě stále provozuje agendu Statistika rodinných účtů. Jest to něco podobného jako to dotazování, o kterém se zde občas píše, akorát je nezajímají takové blbiny jako jestli lidi čtou PL nebo MF Dnes, nebo jestli maj rádi ODS či ANO, ale konkrétně na korunu, kolik ten měsíc vydělali a za co, a taky kolik utratili a za co. Velice poučné.
  Na internétu jsou veřejně publikovány souhrné výsledky za loňský rok, ale určitě by se od nich daly získat novější údaje :))

 7. Václav napsal:

  Babiš si nikoho lepšího než je Schillerová jako ministra financí vybrat nemohl.Dopad tohoto dua pro naši zem bude katastrofální.

 8. Veselý jiří napsal:

  Z ČR,se za posledních osm let,stalo absolutně absurdní uskupení.Je to velmi smutný stav.

Přidávání komentářů není povoleno