Egypťané brojí proti americkému afrocentrismu. Žalují Netflix kvůli černé Kleopatře
Bráníme se falšování historie, tvrdí autoři žaloby, kterou podali na mediální společnost Netflix a tvůrce nového seriálu o královně Kleopatře u egyptského soudu. Mezi Egypťany vzbudila velkou vlnu nevole prezentace ikonické egyptské královny coby černošky. Sepsali proti tomu i petici, kterou během dvou dnů podepsalo přes 85 000 lidí.
„Příběhy o černých královnách často nevidíme ani neslyšíme a to bylo pro mě, stejně jako pro mou dceru a pro moji komunitu opravdu důležité, aby ty příběhy znala, protože jsou jich tuny,“ řekla ke vzniku dokumentárního seriálu Královna Kleopatra jeho producentka Jada Pinkett Smithová.
Manželka hollywoodského herce Willa Smithe, ale svým pojetím egyptské historie urazila podstatnou část egyptské veřejnosti a ta jí to teď dává nepokrytě najevo.
Don’t forget to check out African Queens on Netflix now! Big shoutout to our entire Njinga cast, our @Netflix family, @Nutopia_tv & @Westbrook. Special shoutout to ALL our Black Female Creatives who made this happen! pic.twitter.com/71YSGZbPCc
— Jada Pinkett Smith (@jadapsmith) February 16, 2023
Proti vysílání čtyřdílného seriálu pojednávajícího o „černých královnách“ vznikla mezinárodní petice, jíž podle serveru Al Monitor podepsalo během dvou dnů 85 000 lidí. K egyptskému státnímu zástupci pak dorazila žaloba, která požaduje proti Netflixu podniknout „vážné právní kroky“ a platformu v zemi zablokovat.
Černá Řekyně
„Abychom zachovali egyptskou národní a kulturní identitu, byli na ni hrdí a upevnili sounáležitost s domovinou, žádáme vás, abyste proti této platformě přijali nezbytná právní opatření,“ píše v žalobě právník Mahmúd al-Semary.
Ten Netflix a tvůrce seriálu obvinil z „afrocentrismu“ a přepisování historie. Podle něj měla Kleopatra řecké kořeny a rozhodně nebyla černé barvy pleti. Jeho názor sdílí i odborná část egyptské veřejnosti. Například bývalý generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky a egyptolog Zahi Hawass řekl serveru Egypt Independent:
„Kleopatra byla Řekyně a byla podobná královnám a princeznám z Makedonie, které byly světlé, určitě ne černé,“ upozorňuje Hawass s tím, že americký seriál dezinterpretuje egyptskou historii.
„Pokud se podíváte například na jižní stěnu chrámu Hathor v Dendeře, Kleopatra i její syn Cesarion, jehož zplodila s Juliem Ceasarem, jsou zobrazeni s postavami poměrně mohutného vzrůstu. Ani na mincích s portréty Kleopatry není žádná známka toho, že by byla černá,“ řekl Zahi Hawass s tím, že to ale neznamená, že Egypťanům nevládli i faraóni černé pleti.
„Během vlády 25. dynastie, kdy vládlo Egyptu království Kuš, vládli i černí faraoni, ale ti neměli nic společného se staroegyptskou civilizací,“ dodal Hawass s tím, že seriál Netflixu je odrazem současného afrocentrického trendu. Ten propagují především Afroameričané ve Spojených státech. Tvrdí, že egyptská civilizace má černošské kořeny a etnicky patří k národům jižní Afriky. Tuto teorii popularizoval už v minulém století především senegalský historik Šajch Anta Diop.
„Egypťané mají africké kořeny, ale to neznamená, že všichni faraoni byli černí,“ řekla ke kontroverznímu seriálu novinářům ze serveru Al Monitor arménsko-německá egyptoložka Hourig Sourouzianová. I podle ní měla Kleopatra řecký původ. „Rozhodně nebyla černoška,“ potvrzuje Sourouzianová s tím, že respektuje africký dopad na Egypt, ale starověká egyptská civilizace je podle ní jiná.
O Kleopatřině původu debatují vědci dlouhá léta. Větší část vědců se přiklání k verzi, že měla kořeny v makedonském Řecku. Jsou ale i tací, kteří nevylučují možnost, že mohla pocházet ze severu Afriky. Například dokumentární film z roku 2009, který natočila britská BBC, poukázal na nález ostatků matky Kleopatry v Turecku z nichž vyplývá, že měla „africkou kostru“.
Historie na míru
Egyptská archeoložka Monika Hannaová ale považuje podobné debaty za špatně interpretované:
„Domnívám se, že otázky na barvu pleti starých Egypťanů jsou špatně položené,“ řekla pro Al-Monitor Hannaová. Podle ní byla starověká egyptská civilizace mnohovrstevnatá a to i v etnickém složení. „Mezi starověké Egypťany patřily i princezny a královny s různou barvou pleti, jako byla například manželka krále Ahmose, slavná Nefertiti.“
Podle Hannaové se teď různá hnutí snaží staroegyptskou civilizaci vykládat tak, aby ospravedlnila své teorie.
„Například hnutí egyptské identity se zaměřuje na vymazání různých historických období, kterými Egypt prošel jako je řecko-římská, byzantská nebo arabská civilizace. Ty považuje za okupaci. Příznivci afrocentrismu zas používají starověkou egyptskou historii jako jediný způsob, jak vytvořit kulturní identitu, která řeší barvu pleti,“ řekla Al Monitoru Hannaová. Řešení vidí v podpoře vědeckého výzkumu DNA starověkých Egypťanů.
Veřejný poprask kolem královny Kleopatry není prvním skandálem, který v souvislosti s „afrocentrismem“ Egypťané řeší. V únoru musel svoji show v Káhiře zrušit americký komik Kevin Hart.
Ten měl údajně v rozhovoru označit staré Egypťany za černochy, což mezi egyptskou veřejností vzbudilo velké protesty. Na sociálních sítích se šířil apel k bojkotu Hartova představení, které nakonec pořádající agentura zrušila z „logistických důvodů“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Kurdové opět ztrácí sen o samostatnosti. Jejich autonomie se nehodí nikomu
Tchaj-wanské jaderné dilema. Globální dodávky čipů jsou opět v ohrožení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Poděkování Egypťanům, že se proti přepisování historie postavili. Škoda, že totéž neudělali Angličané, když jim „předvedli“ anglickou královnu jako černošku.
Nejsem odborník na egyptské a americké dejiny. Je zřejmé, že rasové problémy jsou v USA silové tlumeny, proto hledaji ve starých kulturách a egyptská mezi ne patri, odpovědi na vliv afrikanismu. je to složité a nemusí se dopracovat k pozitivnim výsledkům, protože používají velmocenskych metod, které jsou neobjektivní k očekávaným pozitivním výsledkům, které nelze nadeklarovat a dokázat.
Upřímně je mi naprosto jedno, jestli nějakou postavu (včetně těch historických) hraje bílej, černej, žlutej, modrej a nebo třeba zelenej s anténkama na hlavě. Mnohem víc vnímám, jestli to hraje z mého pohledu dobře, nebo špatně. Dokonce si troufám říci, že dokud se nezačaly vést tyto pitomé debaty (pitomé z obou stran), barvu pleti jakéhokoli z herců jsem prostě nevnímal, protože mi nikdy nepřipadala důležitá.
Lidi asi nemají nic na práci, když se zabývají takovými prkotinami 🙁
Já to moc nechápu.
Dokonce už i u nás v divadelním představení nemůže hrát černocha maskovaný běloch.
V Simpsňácích animovanou postavičku černocha nemůže dabovat běloch.
Naproti tomu středověkou skotskou královnu hraje černoška, čili evidentní nesmysl, ale tam to nevadí, protože přece jde o herecký výkon, nikoli o barvu pleti.
No tam jde hlavně o to, že černocha nemůže hrát maskovaný běloch, jestli jsem to dobře pochopil. Nenamaskovaný běloch ho podle mě může klidně hrát. Sice je to podle mě také pitomost, ale údajně jde o zabránění zesměšňování černošského etnika právě tím maskováním. Karikování černochů v různých kabaretních, divadelních, ale i filmových hrách bylo dlouhá desetiletí podtrženo právě oním přehnaným maskováním a z této skutečnosti onen „zákaz“ vychází. Nicméně žádnou oporu v zákoně tento „zákaz“ nemá, tudíž se vlastně o žádný zákaz nejedná a je vymáhán pouze prostřednictvím licenčních podmínek vztahujících se k dané hře. A v rámci licence si může každý majitel této licence určovat pravidla použití svého produktu, což je běžná praxe i v ostatních segmentech trhu.
To, že média z této skutečnosti udělala aféru a překroutila jí tak, že jí interpretovala coby jakýsi zákaz, je spíš ostuda médií ženoucích se za každou „senzací“ i za cenu zmíněných dezinterpretací a překrucování faktů. Jednoduše okurky již v okurkové sezóně netáhnou a senzace si dnes vyrábíme jako na běžícím pásu bez ohledu na reálný stav věcí 🙁
Tak po desítkách let přitroublých multikulti akcích konečně nahlas někdo vyslovil zcela rozumný a oprávněný požadavek. Evropané a běloši toho nebyli schopni, všechna čest Egypťanům.
Pochopitelně, co chtít od aktivistů, co protestovali proti tomu, že v počítačové hře, zasazené do Českého království v době vlády Václava IV., nejsou žádní černoši.
Tyhle lidi by bylo nejlépe natřít dehtem a vyválet v peří, jak se to s podobnými příšerami dělalo v USA dříve.
S tím už snad měli tvůrců digitálních filmů dávno počítat. A podobně jako si dnes mohou lidé navolit rozdílnou národní zvukovou stopu ,by si snad taky mohli navolit i rozdílné „obrazové stopy“, kde by pokaždé hrála ty scény s Kleopatrou jiná herečka, jiné rasy.
Popřípadě i s dalšími požadavky, ohledně přeskočení dalších problematických scén (sexuálních, náboženských, atd..)..
Zpočátku by si to mohl dělat diváci dobrovolně, sámi , dle nátury, ale potom by to mohla nastavovat na dálku příslušná, k tomu pověřená národní komis. :)))))))
Když pominu primární důvod – filmařské odbory a spravedlivé rovnoměrné rozdělování rolí mezi herce, je otázkou co odsuzující reakce vypovídají o naší (a i egyptské) společnosti…hlupáctví, maloměšťácká uprděnost, nebo latentní rasismus ??? Pokud bychom na tuto nesmyslnou hru přistoupili, znamenalo by to, že nikdo nemá právo na to hrát hry a točit filmy o jiných kulturách. Takže všechny divadelní hry a filmy o samurajích zničit, odteď je budou moci točit a hrát jenom Japonci, Tarzana jenom Indové, Alladinovu lampu jen Peršané, atd. Proč by v Brazílii nebo Vietnamu nemohli natočit film o Lidicích ?A když už bychom zohledňovali rasu, etnicitu, proč také nebrat ohledy na náboženství, geografii, atd Za chvíli by přišli Italové, že žádné divadlo už neodehraje renesanční klasiky, Angličané by mohli říct, že jenom Angličané mohou hrát Shakespearovy hry dostatečně autenticky…apod. Samozřejmě je to hloupost non plus ultra. Panebože, jde o herecký výkon a uměleckou kvalit, nikoliv o barvu pleti protagonistů!!!
Bohužel, tím primárním důvodem rozhodně nejsou v úvodu zmíněné „“ filmařské odbory a spravedlivé rovnoměrné rozdělování rolí mezi herce“, tím primárním důvodem jsou silné aktivistické skupiny mimo ty filmové týmy, které si to přerozdělování v duchu svých nových rasových teorií vynucují zvenčí.
A v tomto už jsme tedy na tu “ nesmyslnou hru přistoupili“ – jejich zásluhou (v nadpisu zmíněného americkeho afrocentrismu) už totiž musela být v Netfixu do toho filmu dána role Kleopatry černošce.
Nebýt tohoto tlaku , po celou tu dobu, co existuje film , o tuhle roli Kleopatry se ucházely nejlepší světové herečky, bez ohledu na svou rasu. Tak s tím je teď konec, japonec..
V momentě, kdy se jedná o historický film, je prostě jiná než reálná rasa herce přinejmenším stejný lapsus jako tanky místo slonů v historickém filmu o druhé Púnské válce.
Kde zasáhne americký vliv, tak přijdou statisíce mrtvých, zbídačená země a pokřivená kultura, díky americkému syndromu z kolonialismu. USA by měli celou Afriku živit a opečovávat, a ještě by to bylo málo za zvěrstva, které napáchali kdysi a páchají také dnes. Viz: Ukrajina
Asi by to chtělo Netflix začít ignorovat a přestat ho krmit.