Poslanci schválili balík hazardních zákonů. Umožňují blokovat internet. Potřebná norma, nebo krok k orwellovskému světu?
Balík „hazardních zákonů“ předkládaný ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) dnes schválili poslanci. Trojici zákonů provázejí značné kontroverze, v nichž nejde zdaleka jen o hazard. Z internetové komunity zní: Je to jen první krok k masivnímu omezení svobody.
Jaké jsou argumenty obou stran? Od trojice zákonů si ministerstvo financí slibuje zejména zpřísnění státního dozoru, řádné zdanění hazardních her a efektivnější postihování nelegálních provozovatelů i těch, kteří sázkové hry provozují na internetu.
A zde je jádro sporu – pod pláštíkem boje proti hazardu podle kritiků dřímá zárodek budoucí cenzury, která se může rozrůst kamkoli na internetu. Klíč k určení toho, co je zakázané a má být blokováno, totiž mají držet prostí úředníci ministerstva.
„Pod úžasným důvodem boje proti hazardu se objeví šílený princip,“ varoval na právě probíhající Internet Advertising Conference šéf výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj Ján Simkanič.
Ke svobodě internetu čtěte též: 10 věcí, které ohrožují svobodný internet: Hloupost politiků, cenzura, kriminalizace projevů…
Rejdiště zločinců a semeniště zla. Chovanec vyhlásil válku anonymitě na internetu
A hlas z druhé strany: „Jedná se o naprostý průlom v regulaci hazardu na našem území, proto je nesmírně důležité, aby tyto zákony nebyly pokřiveny nekoncepčními pozměňovacími návrhy, které by vedly k zásadnímu narušení nové právní úpravy,“ říká ministr financí Babiš.
Čistě technicky se balík skládá z návrhu zákona o dani z hazardních her, o hazardních hrách a z návrhu doprovodného zákona, kterým se, jak je v podobných případech obvyklé, mění některé související zákony. Komplet by měl platit od 1. ledna příštího roku.
Proč mají být zákony potřebné?
Podle ministerstva financí je dosud platný zákon o loteriích a jiných podobných hrách zastaralý a způsobuje v praxi řadu problémů. Není zároveň schopen reagovat na překotný vývoj na trhu moderních technologií.
„Uživatelé v současnosti sázejí do zahraničí, což jim některé zahraniční společnosti dokonce usnadňují stránkami v češtině. Stát tak podle našich odhadů jen v této oblasti přichází ročně o více než jednu miliardu korun,“ tvrdí náměstek ministra financí Ondřej Závodský.
Nově by podnikání zahraničních on-line sázkových společností mělo být legalizováno, což umožní jeho regulaci a řádné zdanění. Ti, kdo se regulaci vyhnou, by měli být zablokováni.
Zde je souhrn argumentů zastánců blokace; proč je podle nich tento způsob ochrany trhu jediným možným řešením:
- Blokaci internetových stránek nelze označovat za cenzuru internetu (jde o uplatnění principu „notice + take down“, tzn. nejprve oznámit a teprve při nedohodě zasahovat.
- Zavedení tohoto mechanismu je plně v souladu s objektivní odpovědností poskytovatelů služeb informační společnosti za přenášený obsah
- Tento právní nástroj je v souladu s evropskou směrnicí v současnosti využíván v 18 členských státech EU (mapku najdete zde).
- Hazardní zákon bez blokace nelegálů udělá z této normy naivní slabikář, kterému se nelegální firmy budou jenom smát, protože ho nebudou muset dodržovat.
- V ČR je 50 % nelegálního trhu, pokud se v zákoně nezablokují nelegálové, vydáme se tzv. polskou cestou – v Polsku je nelegální trh ve výši 91 %. Nelegální firmy neplatí daně a nepodporují český sport.
- Výhry u nelegálů často nejsou vypláceny, sázející je nucen za cenu různých “bonusů“ peníze nechat u provozovatele a hrát dál. Jde o ilegální firmy, na výhry není právní nárok.
Pozor na libovůli úředníků
Odpůrcům možnosti blokovat určité stránky vadí zejména fakt, že ministerstvo financí to chce umožnit výhradně na základě vlastního uvážení. Potírání hazardu se tak snadno může stát základem cenzury, a to na základě toho, že se nějaký úředník rozhodne a něco zablokuje, varují kritici, k nimž vedle Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) patří třeba Česká pirátská strana.
Pokud by nebyla blokace ze zákona vypuštěna úplně, což je předmětem pozměňovacích návrhů poslance Jana Farského (TOP 09/STAN), mělo by být rozhodování o zařazení na seznam svěřeno do rukou alespoň nezávislému soudu.
Mimochodem – právě pozměňovací návrhy poslance Farského ministerstvo výslovně označuje za „riziko zásadního narušení podstaty“ nové právní úpravy.
„George Orwell a 1984 nebyl návod k použití, ale varování,“ vzkazuje šéf SPIRu Simkanič. Ten chtěl poslance se svými argumenty seznámit již během projednávání zákonů ve druhém čtení, nedostal však možnost vystoupit. Jeho připravený a nepřednesený proslov k poslancům najdete zde.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
11 komentářů
Hodně smutné. Pod záminkou internetové svobody návrhy zřejmě padnou a nadále se umožní obcházení regulace hazardu. Opravdu chceme jít tou v článku zmíněnou polskou cestou?
Nikde v EU neschvaluje blokování webu MF. Mapka v článku se snaží v tomto kontextu vlastně jen obhajovat proklamované lži MF.
Nikdo nekritizuje snahu o blokaci hazardu, ale všichni kritizují neprůhledný blokační mechanismus, nezávislý na soudech. Navíc technicky neproveditelný (pokud budu chtít na internetu sázet, nikdo v Česku mi v tom nedokáže technicky zabránit, pokud nepostavíme něco jako velký čínský firewall za miliardy korun – což by mohla být fajn zakázka pro nějakou firmu z holdingu :))
Zákony tady tvoří takoví, kteří pak např. navrhují poslat k hranicím (s kým ?!??) fízly – aby prověřili specialně , selektivně ty ruské motorkáře, kteří k nám chtějí přijet v květnu. Aby jim fízlové (jinak se takovéto protofašistické zneužití policie označit nedá )změřili emise a nepustili je dál.
Nejhrůznějším je, že si o sobě takovíto “ zákonodárci“ myslí, že jsou velkými demokraty, ba snad i obhájci demokratické civilizace. Chráněni imunitou na jedné straně a uvalující vpravdě untrmenšská břemena na obyčejné lidi (aktualně viz rozšíření katalogu obyvatel, jejichž hanobení a podněcování nenávisti k nim je trestné), stávají se tito demokracii nebezpeční, začínají působit extremisticky.
Hazard je třeba regulovat, to je jasné (viz zejména morální hazard bank v souvislostí s krizí 2008 a násl.), ale včetně hazardu tkzv. právnického. Kdy jedním z hybných momentů, proč lidé zvonili klíči, byla nepřehledná hydra “ zákonů“ režimu “ komunistických “ byrokratů, kdy tehdy stejně rozhodovala v posledku byrokratická moc “ komunistů“ ….a kdy dnes jsou to peníze (protože kdo je má, tak si prostě zaletí do Las Vegas a má celou tuhle českou regulaci hazardu na háku…anebo se z trestných činů rozměru anticivilizačních vyplatí – viz naposledy GS a “ mortgage settlement“ v objemu 5 mlrd USD , nebo pokuty zaplacené bankami kvůli porušení antiteroristických zákonů ), které rozhodují.
Těžko mohou nějaké zákony regulující hazard morálně :-D) obhajovat ti, kteří systematicky hazardují se samou podstatou demokratického režimu (viz dotace miliardářům, odevzdávání obrovských státních majetků cizímu státu, klausmafiamnestie, nevyúčtovávané náhrady vs EET , tunelování zastupitelských mandátů – a tak i moci lidu, směšování role suveréna a knížete, daňové optimalizace provádějí stejné korporace, které navrhují daňové systémy států a radí při prodeji státního majetku – i toto “ zákonodárce“ nechává netečnými….).
Regulace je moudrá věc, ale je nepřípustné, aby Herodes reguloval porodnictví. To je nesmysl, časem se to projeví velmi negativně, takováto vpravdě antidemokratická blamáž. Lidi ztratí v takovéto “ regulátory“ důvěru zcela…z historie víme, co pak následuje.
—————————————————–
Zaleť si do Vegas , hochu….a tam si prohrej třeba všecko, cos tady nakradl, pardon – daňově zoptimalizoval. Ale nebudeš to prohrávat (a platit z toho daň) tady, to už my si pohlídáme.
Ha, ha, ha…..Kocourkov hadra.
Apropo – neví někdo z Hlídacího psa jak to nakonec dopadlo s Palácem Schwarzenbergů ve Vídni ….prý tam měli zřizovat kasino, pro bohatu ruskou a arabskou klientelu…..
Nezajímá mě případný střet zájmů, ale pouze to, zda se podnikatelský záměr podařilo dotáhnout ke zdárným koncům.
Předchozí rozhodnutí soudu je z praktického hlediska totální nesmysl. Návrhy jsem nečetl, ale předpokládám, že proti rozhodnutí MF existuje možnost odvolání ke správnímu soudu. Jediné, co by se možná mohlo doplnit, by potom byl termín, do kdy musí soud rozhodnout o předběžném opatření.
Už slavný Formanův film Lid versus Larry Flint upozorňoval na nebezpečí pro svobodu začínající vždy nějakou vznešenou myšlenkou, v případě Larryho Flynta to bylo pod záminkou potínání prostituce. Filmi to řiká zvela jasně a pregnantně. Američané svou svobodu ubránili. My jsme dnes svědky největšího ohrožení svobody opakovaně ze strany bývalých estébáků. Snad nejsme tak debilní národ abychom tp spolkli. Pokud ano, jsme nepoučitelně blbý národ jako Rusové.
Souhlas se vsim, jen ti rusové jsou trochu OUT, BO jich se to netýká 🙂
Oni prostě tu svou šanci na svobodu obdobně promrhali. Ale to samozřejmě není jen ruská záležitost, to se týká i Maďarska, začíná to v Polsku, Slovensko s Ficem a Kotlebou taky začíná dost ujíždět. No a my s Babišem už taky. Kde to skončí? A je to fenomén postkomunistických zemí nebo čeho? Já se obávám spíše toho, že východoevropské země, mezi které jsme se zřejmě plně zařadili během komunistické éry, prostě nemají liberální demokracii v genech. Současné české přijímané zákony tomu moc neodpovídají, jsou přehnaně represivní a buzerační, dokonce parlamentní procedury se najednou bez odporu veřejnosti začínají ohýbat jak se to hodí vládě. A policie mlátí Čechy co protestují proti čínské diktatuře. To je alarmující. Tohle Česko nebude liberální demokracie, tohle bude spíše nějaký poloautoritativní profízlovaný hnus na půl cesty do Ruska.
Tvrdíte, že Rusové jsou nepoučitelně blbý národ.
Takové tvrzení naplňuje skutkovou podstatu trestného činu hanobení národa již dnes, ještě před přijetím zpřísňujících ustanovení.
cituji :
§ 355 Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob
(1) Kdo veřejně hanobí
1. a) některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo
2. b) skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
1. a) nejméně se dvěma osobami, nebo
2. b) tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.
P.S. S potínáním prostituce nesouhlasím, měla by se regulovat jinak než např. srpem.
Národ který svobodu vymění za Putina, za cara a toho málem zbožňuje přestože je přivedl do mezinárodní izolace a ekonomicky do velkých potíží byste vy osobně nazval jak? Teď si Putin vytvořil svou Národní gardu, tu má každý diktátor.
Vy byste cara taky velebil?
Jinak o vás si po výhrůžkách které jste mi tu adresoval myslím, že jste prostě hajzlík, který ovšem když se změní situace v Česku má potenciál stát se opravdu velkým parchantem.
Takže když Vás někdo upozorní, že (možná jen z neznalosti, nijak jsem Vaši motivaci hanobit ruský národ en bloc, paušálně… nerozebíral) zřejmě porušujete zákon..tak je u Vás “ hajzlík“ ?
Nijak Vám nevyhrožuju, to se pletete, to je jen výstup Vašeho centrálního nervového systému charakteru lživého osočení (v tomto případě pouze osobního, nikolivěk kolektivního – viz výše).
Asi s tím máte zkušenosti – s udáváním, jak být velkým parchantem atd.
Mě to ale nezajímá – to je čistě Váš problém (nechápu proč s tím ale lezete na veřejnost, špinavé prádlo se pere doma).
———————-
Takže když budete přecházet vozovku na červenou a někdo Vás na to upozorní – tak mu nadáte do hajzlíků a začnete mu spílat – že Vám vyhrožuje ?
Jste divný, osobně bych nechtěl mít zdejší národ sestaven z takových jako jste Vy – taový národ by mi připadal vskutku velmi blbý. Ale asi nejen mi, ale i Rusům nebo Američanům.
Každému musí být jasné , že po ovládnutí tištěných médií panem Babišem a jinými miliardáři jde o ovládnutí poslední bašty svobody, internetu. Tajné služby pracují pomalu ale jistě. Nebo se pletu?