Domobranci chtěli do terénu kvůli koronaviru a migraci. Vnitro je odmítá
Národní domobrana nabídla počátkem března českým bezpečnostním složkám, že pomůže se zvládáním následků epidemie koronaviru přímo v ulicích. Nabídku obdržel prezident, ministr vnitra, šéf sněmovny, hasičů a policie a podle dostupných informací na ni nikdo nereagoval. Ministerstvo vnitra na dotaz HlídacíPes.org uvedlo, že o ní neuvažuje a ani nemůže.
Nabídka Národní domobrany přichází naopak v situaci, kdy chce vláda členství v paramilitárních spolcích trestat.
Vládou v lednu prošel poslanecký návrh novely zákona o nakládání se zbraněmi, která vznik polovojenských skupin zakazuje. Pod návrh se podepsali zástupci všech stran zastoupených ve sněmovně.
Na sociálních sítích domobrany se před pár dny objevil dopis, který českým orgánům odešel počátkem března.
https://www.facebook.com/narodnidomobrana/photos/a.829782937131049/2778642278911762/?type=3&theater
Domobrana nabízí státu, že je do ulic a do terénu schopna vyslat své muže k zajištění bezpečnosti. Kromě koronavirové pandemie zmiňuje též situaci na turecko-řecké hranici a „aktuálně hrozící migrační krizi“.
„Naši členové mají v poměrně velkém počtu znalosti a návyky z oblasti základních vojenských schopností a dovedností a disponují vysokou úrovní morálky a vnitřní kázně,“ píše se v dopise, pod nímž je podepsána rada domobrany ve složení Marek Obrtel, Alois Konečný a Václav Fiala.
Související články
Cvičil české policisty, dnes pomáhá domobrancům. „Většina z nich nejsou extremisté,“ tvrdí
Domobrany podle BIS: Stagnace a rozvrat. Letos se ale paramilitární skupiny pokoušejí o restart
„V době uzavírání hranic, hrozícího kolapsu našeho zdravotnictví, vyhlášení karantény v celé ČR a hrozícího kolapsu ekonomiky nejen ČR, považujeme za nutné Vás o této situaci informovat, aby bylo jasné, že Národní domobrana nestrká hlavu do písku, ale chce naší vlasti v její tíživé situaci aktivně a efektivně pomoci. Naše nabídka trvá a je jen na představitelích státu, zda naší aktivity využijí nebo ne.“
Ministerstvo vnitra na dotaz HlídacíPes.org uvedlo, že zajišťováním práva a pořádku v České republice včetně ochrany hranic je pověřena policie. V mimořádných případech a na základě usnesení vlády pak mohou být na časově omezenou dobu povoláni i vojáci Armády ČR. „Jakékoliv přenášení činnosti a oprávnění policie na soukromý subjekt není ze zákona možné,“ uvedla mluvčí ministerstva Hana Malá.
Právě ministerstvo vnitra mělo původně připravit zmíněný zákon, který polovojenské spolky postaví mimo zákon. Nakonec ho kvůli rychlejšímu projednání předložili zástupci sněmovních stran. Cílem novely je, aby se paramilitární skupiny nemohly vyzbrojovat a se zbraní v ruce prosazovat ideologické cíle. Ty se často pohybují v extrémistickém spektru.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
8 komentářů
Pustit domobranu do ulic, tak z toho vznikne občanská válka. Na tu by už rouška nestačila.
Přesně, šílenství. Aby se nám potulovali po obcích a kolem obcí nějací ozbrojení militanti v maskáčích, kteří si začnou hrát na divoký západ a začnou si nárokovat právo mluvit ostatním do života a něco jim rozkazovat… Uf uf. Pokud chtějí a mají na to, tak ať jdou k policii, nebo do armády. Něco mi ale říká, že hodně těch lidí v těch takzvaných domobranách by policie ani armáda z moc dobrých důvodů nevzala :))
Naprostý souhlas. Pokud chtějí pomáhat, můžou stejně jako ostatní a ne si hrát na vojáčky
Domobrano.
Pokud chcete být něčím užiteční nejenom pro Náš národ, sedněte k šicím strojům a šíjte roužky. Teď je celý svět potřebuje.
Protože Čínskou Komunistickou Předraženou Roužku, Já na svou pusu nikdy nedám!
Domobrana a domobranci ve smyslu její užitečnosti, jak si ji občané a jejich prodloužená „ruka“, tedy stát představují musí mít jasnou definici, úkoly a činnost nelze rozvolňovat jako názorový a zlepšovatelský projekt. Je třeba uznat, že tito v převážné míře nadšenci ( i odborníci v mnoha oborech) mohou nejen pomáhat a uplatnit své vědomosti a výcvik, ale také v případě neregulované činnosti působit kontraproduktivně a podílet se v některých aspektech na případném chaosu. Je nutno, aby tyto složky v případě uznání jejich užitečnosti a následné činnosti státem se striktně držely v bezpečných hranicích apolitičnosti a politických ideí, o to se musí postarat legislativou stát. Tak se lze nepochybně vyhnout některým názorům o ohrožení společnosti těmito zájmovými (a podobně organizovanými) spolky. Pohlížet na tyto občanské spolky příkladně jako na někdejší Pomocnou stráž VB je nesmysl, jsme někde jinde v čase i v prostoru. Motivace některých individuí k výronu nějakých „Kotlebovců“ jako např. na Slovensku může být, ale od toho tu máme stát, aby sjednal pořádek.
Jedna výjimka pro domobranu by se našla. Až k nám budou chtít přijet na oslavu ruští Noční vlci a budou snažit porušit zákaz překročení hranice kvůli virové nákaze, tak se jim mohou postavit do cesty. Hrdinní vlastenci.
No jo, zelene mozky – mundury, flinticky a kazen. Neuvedomuji si, ze ted CR potrebuje pomoci s necim jinym. Vydeseni lide, chaos, nesmyslna narizeni/zakazy „vlady“, zlikvidovane drobne podnikani, otresena duvera ve stat, nedostatek ochrannych pomucek … Kluci, vsichni na vas cekaji!
Jen taková drobná poznámička, ale psalo se o tom i zde, v tomto kontextu. Tož domobraně tuto pravomoc vláda dát nemůže, dokonce prý ani nesmí? Ale že tuto pravomoc už defakto mají a používají i ochranky v obchodech a dalších společnostech, to stát neřeší.
Jinak řečeno – a ne že bych někomu radil ono by stačilo, kdyby si ta domobrana někde na frekventovaném místě otevřela s rohlíkama, okolo postavila třeba deset „securiťaků“, a nikdo jí v tom nemůžebránit :)))