Foto: Veronika Dolečková / iDNES.cz / Profimedia

Dojemná péče o Svobodu. Tu skutečnou, i o Cyrila, toho nábožnýho

Napsal/a Robert Malecký 11. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Poslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová se domnívá, že v Česku bují totalita. Zní to od političky z Národní fronty Agrofertu legračně; když k tomu doplní slova o padesátých letech, je to už trochu smutnější, ale pořád v rámci sice hanebné, ale už měsíce známé linie, kterou Babišovy surikaty hlásají. Nejlepší je, že se k tomu poslankyně nechala excitovat situací u lidovců, kteří aktuálně řeší, co se svým bývalým předsedou Cyrilem Svobodou a se sebou vůbec.

„Tak nám zabili Svobodu,“ řekla posluhovačka panu Švejkovi.

„Kterýho Svobodu, paní Jermanová?“ otázal se Švejk. „Já znám dva. Jednoho, ten je primátorem v Praze, toho s černým kašlem. A potom znám ještě svobodu projevu, ale tu zabili dávno,“ pravil ten arbitrovaný blb a dál si mazal kolena opodeldokem.

„Ale milostpane, Cyrila Svobodu, toho nábožnýho.“

Je až dojemné, s jakou péčí se politici hnutí ANO starají o aktuální vnitřní situaci ve straně lidové. Připomeňme, že její místopředseda Petr Hladík o víkendu navrhl vyloučení bývalého předsedy Cyrila Svobody, údajně pro jeho proruské směřování, odklon od stranické linie a také pro spolupráci s majitelem hnutí ANO Andrejem Babišem.

V týdnu kolem toho proběhly nějaké tanečky, předsednictvo se od Svobody distancovalo, vyzvalo ho k odchodu a věc případného vyloučení nechalo na celostátním výboru, kterému podle stanov náleží.

Tu se nám na scéně zjevuje poslankyně Jermanová, pečující o kvalitu demokracie.

Své vměšování, na první pohled nemístné, Jermanová vysvětluje mistrným řečnickým obratem „je to vaše věc, ale…“, který přirozeně patří do kategorie argumentačních klamů:

„Tady přece nejde o Cyrila Svobodu, ale o pokrytectví bratrů lidovců, kteří mají plná ústa nálepek o demokracii a pak se chovají takhle. Jinak je to samozřejmě vaše vnitřní věc, ale netvařte se navenek jako mravokárci.“

Když na vidle, tak s rozběhem

Věcně srovnání s 50. léty kulhá na obě nohy. V 50. letech minulého století se ve stranách možná také vylučovalo, ale většinou až poté, co dotyčný skončil na dvacet let v kriminálu nebo uranových dolech, případně na šibenici.

Celé to spolu se stalinskými poradci kaučovala komunistická strana, jejímž členem byl Jermanové představený, nynější šéf politicko-ekonomického holdingu Andrej Babiš. Ta nejhorší zvěrstva se děla pod taktovkou Státní bezpečnosti, které Babiš dělal nejprve důvěrníka a později agenta.

Ten Babiš, kterému Svoboda dělal od roku 2017 poradce, a to v době, kdy byli jeho lidovci v opozici a s hnutím ANO už po předchozím volebním období nechtěli mít nic společného.

Když už si chce poslankyně Jermanová nutně nabíhat na vidle, proč tak činí s takovým rozběhem? To musí bolet.

K její větě „Vylučuje vlastní členy, dokonce svého expředsedu, za to, že má odlišný názor.“ S vylučováním za názor mají v hnutí ANO zkušenosti, jak Jermanové vytkli diskutující přímo pod jejím výkřikem. Šlo třeba o případ moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka, kterého před vyloučením za podporu Petra Pavla v prezidentské volbě zachránila jen vlastní rezignace.

Pravda je, že nevkusného srovnání se nebojí ani Cyril Svoboda. „Když má někdo jiný názor, tak mu zakážou mluvit. To dělali Stalin, Dzeržinskij, Gottwald a tahle parta,“ řekl při své obhajobě iDNES.

Znovu: Stalin, Dzeržinskij a Gottwald svým odpůrcům ani tak mluvit nezakazovali, jako je houpali na oprátce.

Zástupný boj o Svobodu

Když jsme se dostatečně pokochali nádherou argumentů poslankyně Jermanové, řekněme si, že si za to můžou lidovci sami. Vylučovat Cyrila Svobodu a vůbec tahat špinavé prádlo na veřejnost je v jejich situaci vůbec to nejlepší, co můžou pro záchranu klesajících preferencí udělat.

Vzpomeňme si, jak se svými expředsedy, v tu dobu už v rolích škodících brouků, léta bojovali v ODS nebo v ČSSD. Jak Jiří Paroubek opakovaně zkoušel zkrotit Miloše Zemana, aby pak další předsedové zkoušeli nějak vyjít s Jiřím Paroubkem. A jak to všechno dopadlo. Nemluvě o tom, jak složitě hledali v ODS způsob, jak aspoň navenek donutit Václava Klause k paktu o neútočení.

Cyril Svoboda si situaci užívá. Ze strany odejít nehodlá a dá se mu věřit, že nechce být ani vyloučen. Ne už ale, že nechce být vylučován. V tom si lebedí a média ho ráda vyslechnou.

Jsou to dva měsíce, co aktivně začal obrážet redakce se svým otevřeným dopisem Marianu Jurečkovi, který mediálně vděčně pojmenoval situaci u lidovců slovy, že je strana ve stavu klinické smrti. Dnes je tento dopis hojně citován a pro Svobodu má cenu argumentu, že na něj nedostal odpověď. Druhá věc ovšem je, proč ho Svoboda nejprve nenabídl k vnitrostranickému projednání.

Je celkem zjevné, že boj o Cyrila Svobodu je jen zástupný. Pokud ho chtěli vylučovat, mohli tak učinit před šesti lety. Spolupráce s „cizí mocí“, a zde máme na mysli zatím jen hnutí ANO, byla dostatečným důvodem a nikdo by tehdy neřekl ani popel a prach z kuřecího separátu.

Dnes je situace daleko obtížnější a lidovci už jistě vědí, že Hladíkův návrh, který ho snad má na podzim kvalifikovat v boji o předsedu strany, žádný pozitivní efekt nepřinese.

Strana lidová je v hluboké krizi, čeká ji několik zásadních rozhodnutí. Zda v klíčových sněmovních volbách v roce 2025 kandidovat samostatně, či v nějaké koalici, zda vyměnit předsedu, případně celé vedení (jak mimochodem navrhoval Cyril Svoboda v době po Jurečkově vánočním večírku).

Čím dřív najdou lidovci odvahu tyto věci vyřešit, tím dřív skončí jejich agónie. Případ Cyrila Svobody je jen nedůstojné zástupné divadlo.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)