Ukrajinští vojáci, kteří do Česka přiletěli na léčení už v roce 2018. Nyní mají přijet noví - zranění v aktuální válce s Ruskem. Foto: se svolením Regi Base

Do Česka dorazí na léčení první ukrajinští vojáci zranění ve válce s Ruskem

Napsal/a Robert Břešťan 18. července 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká firma, která prý na léčení zatím prvních dvou ukrajinských vojáků zraněných v bojích proti okupační ruské armádě vyčlenila sedmimístnou sumu, zatím svou identitu zveřejňovat nechce. Projekt ale zaštiťuje a organizuje nadační fond Regi Base, který má s léčbou a rehabilitací zraněných vojáků už jedenáctileté zkušenosti.

Jako první by měli do Česka pravděpodobně v polovině srpna dorazit dva vojáci ukrajinské armády. Oba v bojích s Rusy utrpěli komplikované zranění nohy. Léčit se a rehabilitovat budou v lázních Darkov na Ostravsku. Vyřídit je kvůli tomu ale nutné řadu povolení, potvrzení a dalších dokumentů.

Foto: HlídacíPes.org

V řadě jsou další zranění

„Oba jsou zatím na Ukrajině v nemocnici. Je to hodně byrokratická záležitost. Čekáme teď na to, až jim ukrajinská strana připraví propouštěcí papíry. Protože platí, že buď utrpíte tak fatální zranění, že vás z armády vyřadí a pak už je jako voják nezajímáte, nebo je tu pravděpodobnost vyléčení a propustka na opuštění území Ukrajiny je pouze dočasná,“ vysvětluje zakladatel a předseda správní rady Regi Base Hynek Čech.

„My jsme kompletně připraveni, máme zajištěnou dopravu, pojištění. Personál v Darkově už nastudoval jejich lékařské zprávy tak, aby léčebný plán byl co nejefektivnější. Nejde o to, aby si sem někdo přijel do lázní odpočinout, ale aby se jako vojáci dostali opět do kondice,“ dodává Čech.

Vytipováno má Regi Base díky spolupráci s ukrajinským velvyslanectvím v ČR, ukrajinským ministerstvem obrany i vlastní pobočce na Ukrajině dalších nejméně pět vojáků: „Pracujeme na tom, abychom je dostali do českých rehabilitačních ústavů.“

Regi Base má s léčbou vojáků z Ukrajiny v Česku už své zkušenosti. Na léčení tu byli dva zranění už v roce 2018. Tehdy nadační fond oslovilo s žádostí o spolupráci ukrajinské ministerstvo obrany.

„Podepsali jsme tehdy dohodu s oddělením válečných veteránů a v roce 2018 jsme přivezli první dva zraněné ukrajinské vojáky z války na Donbasu. Na našich sociálních sítích jsme poté zaznamenali dotazy, proč jako česká nadace pomáháme ukrajinským vojákům… Každopádně jsme si mysleli, že se tím rozjede větší spolupráce, financování přislíbil i tehdejší prezident Ukrajiny Porošenko, ale to se nakonec nestalo,“ říká Čech.

Sbírka jenom na zbraně

Nyní finance na léčbu a rehabilitaci prvních dvou vytipovaných vojáků poskytla podle Hynka Čecha „soukromá česká firma, která se tím nechce předem chlubit“. „Podle darovací smlouvy jí samozřejmě musíme vše spojené s léčbou doložit,“ říká Čech. Stát se v této konkrétní akci podle něj neangažuje.

Jak ale plyne z odpovědi na dotazy HlídacíPes.org, české ministerstvo obrany je na základě ujednání s ukrajinskými partnery z února 2022 „připraveno poskytnout léčbu a léčebnou rehabilitaci ukrajinským vojákům, již byli zraněni v důsledku přímých nepřátelských akcí“.

„Aktuálně, na základě požadavku zprostředkovaného Velvyslanectvím Ukrajiny v ČR, ministerstvo potvrdilo možnost zajištění potřebné péče o dvanáct konkrétních raněných ukrajinských vojáků v českých vojenských zdravotnických zařízeních,“ říká mluvčí ministerstva obrany Jiří Táborský. Součástí pomoci je zajištění přepravy raněných ukrajinských vojáků, pravděpodobně z Polska.

S neziskovou organizací Regi Base ovšem ministerstvo obrany v této oblasti nespolupracuje. Podle Hynka Čecha se příjezd „jejich vojáků“, lidí s válečnými zkušenostmi z Ukrajiny, se ale preventivně zajímají tuzemské bezpečnostní složky.

„Spolupracujeme s nimi, pochopitelně je zajímá to, kdo sem takto přijede, a my všechny potřebné informace samozřejmě poskytujeme. Takže to není žádná hurá akce, že si nějaký soukromý subjekt přiveze válečníky z bojové zóny,“ upřesňuje Čech.

Nadační fond Regi Base se snažil do plánu na rozsáhlejší pomoc zraněným ukrajinským vojákům vtáhnout i velvyslanectví Ukrajiny v České republice, které tady úspěšně mezi lidmi vybralo skoro dvě miliardy korun na nákup zbraní.

„Napadlo nás, že by část peněz mohla jít právě na léčení vojáků, ale dostalo se nám odpovědi, že je to určené jen na zbraně. Trochu mne zaráží, že na nějaký zdravotní fond nemyslí. Je jistě v zájmu ukrajinské armády, aby se jim do služby vraceli lidé, kteří mají bojové zkušenosti, jsou to profesionální vojáci, protože ty nakoupené zbraně také musí někdo obsluhovat,“ podotýká Čech a doplňuje:

„Oficiálně se přiznává, že jen počet zraněných ukrajinských vojáků je 800 denně, osobně si myslím, že to číslo může být i dvojnásobné. Všem samozřejmě pomoct nemůžeme. Ale dokázali bychom – pokud by byly k dispozici příslušné finance – tady poskytnout péči realisticky zhruba 260 vojákům.“


Rozhovor s Hynkem Čechem o pomoci novodobým českým válečným veteránům, o tom, jak kvůli pomoci občas volí i velmi nestandardní cesty, či detailněji o plánu na pomoc zraněným ukrajinským bojovníkům přinese HlídacíPes.org ve čtvrtek 21. července.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)