Dělný lid si žádá alkohol, kdo je ve sněmovně v podmínce a čo si predstavujete pod takým slovom skandálné?

Napsal/a Robert Malecký 28. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Dva nejmocnější muži Česka využili přesilovku a potvrdili své spojenectví: Andrej Babiš doporučil Miloše Zemana na Hrad a koncernový lid tam současného prezidenta poslal znovu. Potud žádné překvapení. To ovšem neznamená, že se v Česku neděly i jiné zajímavé věci. 

  • Oprávněným požadavkům dělného lidu je třeba vycházet vstříc, ať už zrovna plní úkoly pětiletky ve škubárnách kuřat nebo za státostranu zasedají ve sněmovně. Referent kulturně-sociálních potřeb Hnutí Agrofert 2011 Radek Vondráček proto zrušil suchý zákon, který ve sněmovně platil od doby, co se tam poslanci ožírali jak mužici.

„Jestli se ukáže, že se situace jenom trochu zhorší, a já to poznám, tak to zase zavedu. Všichni jsou trochu v podmínce.“
(Radek Vondráček, z vůle lidu a Andreje Babiše předseda sněmovny, Aktuálně.cz, 23. ledna)

Na místě pana předsedy bychom byli s vtípky o podmínce hodně opatrní. V situaci, kdy mají někteří členové jeho vlastní strany s trestním řízením do činění víc, než by nám všem bylo milé, by to mohlo být vnímáno jako provokace. Tak aby nám zase nešupajdil zpátky do procesu.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Existovala zde chvíli určitá nejasnost, zda i druhou vládu Agrofertu povede Andrej Babiš, nebo zda své místo přepustí někomu jinému. Může za to sám Babiš, který na chvíli připustil, že by se kvůli trestnímu stíhání mohl stáhnout do pozadí.

„Tak jsem měl nějakou slabší chvilku, kde jsem řekl, že aby si někdo nemyslel, že jsem celý život chtěl být premiérem. To určitě ne. To, že se toho novináři chytili a teďka se jim to líbí, tak tomu rozumím, ale jde o to, co řekne hnutí.“
(Andrej Babiš před jednáním výboru Hnutí, 22. ledna)

A teď si tipneme, co řeklo Hnutí. Ano, samozřejmě. Babiš je jediným kandidátem. Za lavírování to ovšem od svých spolustraníků tvrdě schytal. Má prý zvážit, co říká do novin.

„Jsme pak stavěni do pozice, že nevíme, co si máme myslet.“
(středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová po jednání výboru, 22. ledna)

Paní hejtmanka se do žádných velkých experimentů s vlastním názorem nepouští. A když neví, tak se zeptá. Tak je to správné, tak to má být.

  • Pražská primátorka Adriana Krnáčová měla úspěšný týden. V metropoli všechny problémy zdárně vyřešila nasazením přívozů coby páteřního systému MHD, a tak se mohla věnovat příjemným povinnostem. Na ČVUT převzala cenu Smart Cities za nejchytřejší metropoli v galaxii.

„Před českou metropolí stojí nové výzvy. Jak se postavit k rozvoji veřejného prostoru udržitelným způsobem, který přinese obyvatelům větší komfort a nové služby?“
(z tiskové zprávy pražského magistrátu, 25. ledna)

Ti, kdo se o dění v metropoli zajímají, nebo se tam dokonce pokusili nedávno přejít některý z dosud otevřených mostů, vědí, jak daleko už Praha pokročila. Nefunkční a otravná elektronika třeba v jízdních řádech byla nahrazena moderními ručně psanými papírky, chystá se dokonce veřejná wi-fi síť, která za několik milionů pokryje křoviska na Petříně. Jen tak dál.

  • Ale makal i Babišův nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, který se s australskými těžaři lithia dohodl na podpisu dodatku k memorandu, jímž se prý ČSSD snažila ukrást tato strategická ložiska za bílého dne. Připomeňme si, co v říjnu psal Andrej Babiš tehdejšímu ministrovi za ČSSD o podpisu memoranda, který považoval za skandální.

„O to víc, že jste tak učinil bez souhlasu vlády České republiky, bez projednání v Poslanecké sněmovně a bez otevřené veřejné diskuse.“

O tři měsíce později chystá dodatek ministr vlády bez důvěry v demisi, bez projednání v Poslanecké sněmovně a bez otevřené veřejné diskuse.

„O obsahu dodatku se v současné době nemohu bavit.“
(ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner po jednání s těžaři, 25. ledna)

Tak a teď povedzte, Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom skandálné?

Klidnou mysl.

Follow @malecak

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)