Další kolo pro ČTK. Poslanci měli vybrat dva kandidáty, neuspěl nikdo. Semín dostal 39 hlasů
AKTUALIZOVÁNO Poslanci měli dnes zvolit dva nové členy do celkem sedmičlenné Rady ČTK, nástupce bývalého předsedy Miroslava Augustina (zvolen původně za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (zvolen za KDU-ČSL), kterým jejich pětiletý mandát skončil v červnu. Dostatek hlasů ale opět nezískal žádný ze čtveřice nominovaných.
Současnými členy rady tak zůstává jen pětice Petr Žantovský (ANO), Pavel Foltán (ANO), Jana Gáborová (SPD), Jaroslava Wenigerová (ODS) a Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Nová volba se bude konat až na zářijové schůzi Sněmovny.
Mediální hyeny Michala Semína
Mezi čtyřmi navrženými kandidáty jsou bývalý novinář (působil v Blesku a televizi Nova), dnes komunální politik za ANO (a ředitel společnosti Press Publishing Group s.r.o.) David Soukup a asi nejproblematičtější muž z navržené čtveřice – Michal Semín.
Semín je konzervativní katolík, místopředseda Akce D.O.S.T., která prosazuje národně-konzervativní pravicové názory. K médiím se pravidelně vyjadřuje, v dopise Radě České televize například novináře pořadu Newsroom ČT označil za politruky, estébáky, propagandisty a mediální hyeny.
Pokud by byli nakonec v září zvoleni oba, obvyklé poměrné zastoupení stran v Radě ČTK (jde o roky dodržované nepsané politické pravidlo) by přestalo platit a klíčových pět hlasů (potřebných například k odvolání generálního ředitele, k čemuž rada nemusí uvádět ze zákona žádný důvod) by měly jen dvě strany: ANO a SPD.
Už poslední doplnění rady o pravidelného přispěvatele Parlamentních listů Petra Žantovského (za ANO), hudebníka Pavla Foltána (také za ANO) a někdejší mluvčí prostějovské radnice Jany Gáborové (za SPD) naznačilo, že politici (a jejich poradci) ukazují zvýšený zájem zejména hnutí ANO o de facto monopolní veřejnoprávní agenturu, jejíž zpravodajství přebírají prakticky všechna česká média.
Michala Semína jako kandidáta do Rady ČTK otevřeně odmítá ČSSD. Předseda ČSSD Jan Hamáček prohlásil, že by zvolení kandidáta SPD Michala Semína do Rady ČTK hlasy hnutí ANO bylo nepřijatelné a že „pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat“.
Volba je tajná
Na politické scéně, zejména u Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana to vyvolalo údiv a konstatování, že „Semína neznají“. Podle premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše (ANO) kandidáta SPD Semína do Rady ČTK nevolilo a volit nebude.
Na druhé straně to byla právě Babišova pravá ruka Jaroslav Faltýnek, kdo poslancům ANO poslal v předchozích kolech volby instruktážní SMS, že mají pro Semína hlasovat. Volba členů rady je tajná. V dnešním hlasování získal Michal Semín jen 39 ze 180 hlasů.
Ke zvolení bylo nutných 91 hlasů. David Soukup jich obdržel 82.
Na rozdíl od voleb do Rady České televize i do Rady Českého rozhlasu chybí „mezistupeň“ v podobě nominací ze strany občanských sdružení a neziskových organizací, kandidáty do Rady ČTK navrhují přímo poslanecké kluby.
Dalším kandidátem do Rady ČTK, nominovaným Pirátskou stranou, je vedoucí oboru Nová média na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Josef Šlerka, který je i ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Nyní získal 75 hlasů.
Čtveřici doplňuje Tomáš Mrázek nominovaný ODS, bývalý novinář a v letech 2017 – 2018 předseda Rady ČTK. Získal hlasy 28 poslanců.
Projekt Mediální rady – věc veřejná podporuje Nadační fond nezávislé žurnalistiky.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Poradci ředitele ČT Součka: mediální profesor Jirák i starý známý z Brna
Ivan Štern: Prokleté slovo veřejnoprávní. A proč „každej nemůže bejt chytrej“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Články pana Semína čtu v časopisu Te Deum. Jeho názory jako křesťana Katolíka jsou konzervativní ( sám jsem Katolík). Nikdy jsem však nečetl nic, co by bylo jakkoliv za hranou. Ano mnoho liberálů by trestalo lidi za to, když jsou proti sňatkům homosexuálů, nebo proti adopcím homosexuály. Pokud máme Demokracii pak má každý ještě právo na svůj názor. Pokud jsou lidé jako Semín dehonestváni těmi správnými liberálními novináři, pak má právo je bez rukaviček zkritizovat.
Jsem přesvědčen o tomtéž.
Pro nic za nic si ho Okamura nevybral….
Pokud je v radě ČTK Marksová, neexistuje žádný důvod, proč by tam neměl být Semín.
….a důvod:
Není
Jestli bych se mohl naivně zeptat, mohl by mi prosím někdo rozumně vysvětlit, z jakých demokratických důvodů byla vlastně dána jak veřejnoprávní média, tak i hlavní tisková agentura pod politickou kontrolou bossů parlamentních partají?
K tomu přece nedošlo za Babišu, to se uzákonilo už dávno předtím, během onoho posametového období , který bylo prezentováno občanům jako období „Pravdy a lásky“ . – a to pod milostivým úsměvem Občana Havla, A ani tehdejší vznikající nezávislá média proti tomu tak moc neprotestovala a nehmala občany do demonstrací–
Asi se to tehdy považovalo za dobrý nápad. Přece, jak praví Ústava, (všichni) hodní poslanci hlasují dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, že ? _))))