Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Čtyři vraždy stačí… V Evropě se vraždí novináři, ale ruský novinář Babčenko žije

AKTUALIZOVÁNO. Slovo novinářů má stále takovou váhu a dopad, že ve snaze je umlčet, se i vraždí. V historii to sice není nic nového, děje se to však opakovaně v posledních měsících i ve zdánlivě civilizované Evropě, tedy na západ od Ruska. 

Žádný div, že celý svět uvěřil, že byl ve středu v Kyjevě střelou do zad ve svém vlastním bytě zavražděn ruský investigativní novinář a kritik Putinova režimu Arkadij Babčenko. Oficiálně to potvrzovaly všechny ukrajinské úřady i světová média.

Nyní se ukazuje překvapivé rozuzlení. Na tiskové konferenci vystoupil šéf ukrajinské tajné služby SBU a osobně se dostavil i Babčenko – a omluvil se především rodině za to, co musela v posledím dni prožít. Informaci přinesla ukrajinská média i web RFE/RL.

Jde o dosti nezvyklý manévr, jehož cílem prý bylo odhalit lidi zapletené do objednané vraždy ruského novináře. Podařilo se prý chytit zprostředkovatele. Má jít o občana Ukrajiny, pana „G“, objednávka přišla z Ruska a odměna na Babčenkovu hlavu byla 40 tisíc dolarů.

Předávání peněz najatému „vrahovi“, ve skutečnosti agentovi SBU, je nahrané na skrytou kameru. Jak důvěryhodné a průkazné získané informace jsou, se ještě uvidí. Jisté je, že k oteplení vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem rozhodně nepřispějí.

838 zavražděných novinářů

Kromě Rusů byla o vraždě Babčenka přesvědčena i světová veřejnost. Úlevu nad tím, že novinář žije, možná brzy vystřídá skepse nad tím, jak a proč bylo vše provedeno.

Přesvědčení o tom, že byl Babčenko zavražděn, zasáhlo i Českou republiku. Právě sem se novinář z Ruska v minulosti na čas uchýlil.

Na kritiku, že zde nedostal povolení k trvalému pobytu (a proto později odjel do Kyjeva), české ministerstvo vnitra dnes ráno reagovalo prohlášením, že „pan Babčenko v minulosti v ČR nežádal o žádný druh přechodného či trvalého pobytu ani o azyl“.

Bez ohledu na pozoruhodný vývoj událostí platí teze, že nelze nevidět, že Česko přestalo být tím bezpečným přístavem pro lidi prchající před autoritářskými a násilnými režimy – z Běloruska, z Kuby, z Ruska…

Dnes jsou uprchlíci a migranti v jednou balíku a politická atmosféra nepřeje ani něčemu tak přirozeně humánnímu jako je přijetí dětí – sirotků ze syrské války.

Místo toho český prezident vtipkuje s Vladimirem Putinem, prezidentem země, kde patří novinařina mezi životu nebezpečné profese, o tom, že „novinářů je příliš mnoho a měli by se likvidovat“.

Je i řada důvodů, proč se vraždě Kremlu nepohodlného novináře nedivit (i když se pak ukáže, že jde o zpravodajskou inscenaci s cílem odhalit objednatele vraždy – což je ta lepší varianta).

Od roku 1992 bylo v Rusku zavražděno šest desítek novinářů, po celém světě pak podle údajů CPJ – Výbor na ochranu novinářů – 838 žurnalistů. Další jsou napadáni, zastrašováni, vězněni.

Kdo nám kazí kšefty

Vražd novinářů navíc přibývá i v částech Evropy, které považujeme za bezpečnější, civilizovanější… I v Česku vyvolala značnou pozornost vražda slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně z konce letošního února.

O okolnostech jejich smrti ani po čtvrt roce neví veřejnost prakticky nic – snad jen to, že policie připouští, že udělala řadu chyb. Plus to, že české novinářce a Kuciakově spolupracovnici Pavle Holcové zabavili bez vysvětlení dva měsíce po vraždě telefon a na výzvy k jeho vrácení nijak nereagují.

V polovině loňského října byla na Maltě zavražděna tamní nejznámější investigativní novinářka Daphne Caruana Galiziová – zabil ji výbuch bomby nastražené v jejím autě. Ani její vrazi nebyli dosud dopadeni.

V Černé Hoře, která je sice malým, ale zajímavým kolbištěm velmocí a předmětem zájmu Ruska i Západu, v květnu napadli a postřelili investigativní novinářku Oliveru Lakićovou.

Jsou to všechno bohužel smutně morbidní důkazy (včetně Babčenkovy „nevraždy“) , že novináři stále plní roli hlídacího psa – píší o tom, co má zůstat skryto, co se mocným často nelíbí, co jim narušuje plány a kazí kšefty.

Jsou to drsné důkazy, že svobodná a demokratická společnost svobodnou a na politicích nezávislou novinařinu nezbytně potřebuje.

O to hloupěji vyznívají bláboly, o tom, že by snad mohla a měla jejich práci nahradit „moudrost davu“ v internetových diskusích. O to víc, když to říká prezident.


Podpořte nezávislou žurnalistiku.

Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

17 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Pokud někdo prohlásí, že novináře může nahradit moudrost davu na internetu, tak je to blb nebo velmi nebezpečný člověk s jistým záměrem.

 2. Frank Zappa napsal:

  Není těžké zemřít, těžké je vrátit se pak zpátky do života. A zavražděný pan Babčenko to nějak dokázal. Inu, kdo umí, umí.

 3. PM napsal:

  Ale ano, moudrost davu existuje.
  To už věděl i Hitler a dokonce dav uměl použít.
  Existuje graf závislosti výšky sebevědomí na inteligenci, a je opravdu vypovídající.
  Někde jsem ho viděl, ale nemohu ho dohledat.
  Z tohoto grafu vyplývá, že lidé s velmi nízkým intelektem, mají sebevědomí na rozdávání, jsou proto hlasitě slyšet. Naproti tomu, mnoho lidí s vyšším intelektem mlčí, prostě si tolik nevěří. A opravdu elitní mozky, daleko za bodem zvratu v tomto grafu, docílí ve svém maximu zhruba poloviny výšky sebevědomí hlupců. Nejsou tedy tak hlasití.
  A tupý dav je nepochopí, nechce pochopit, jsou přece k dispozici mnohem hlasitější a jednodušší řešení že?
  No a tady je kámen úrazu, hledá se vůdce. Historie se opravdu musí stále opakovat.
  Doprčic, vždyť je 21. století. Nějak tomu světu nerozumím. Kdybych neměl děti a vnoučata bylo by mi to snad už také jedno. Nevážíme si svobody a závist s námi cloumá, takže už nevadí, ani, jak je téměř jisté, dočasně stíhaný premiér v demisi, intenzivně pracující na svém osvobození.
  Nepochybuji, že toho zajisté docílí, ale je mi z toho nevolno. Jdu se projet na kole tak čau lidi.

  • petph napsal:

   Tak zase nemá smysl maximalizovat míru sebevědomí, i ta může v krajním rozsahu (bez EQ složky) přesahovat do sociopatie a psychopatie. Ve spojení s vysokou inteligencí je to kritické, dát těm lidem ještě politickou moc, je přímo killer application.

  • Frank Zappa napsal:

   Souhlas. Takové vysoce inteligentní kreatury ovládají média, politické technologie a všemožné finty typu – já na bráchu, brácha na mě. Získávají velkou moc. Zvlášť, když běžní lidé celý den poctivě a věrně makají na své papaláše a nemají ani kdy zvednout hlavu…

   • PM napsal:

    Franku ale zrovna u vás, to neplatí, tolik času, kolik zbývá vám, to mi nějak nesedí. Že vám to ti papaláši trpí. Papaláš…, to je opravdu děsné slovo, vyvolává ve mě asociaci, totalitního aparátčíka bývalého komunistického režimu. Zkuste vyměnit zaměstnavatele, možná se to zlepší.

    • Frank Zappa napsal:

     Ti papaláši. to byli vesměs vzato docela sympaťáci ve srovnání s tím, kam směřujeme. My směřujeme k ještě podivnějším poměrům odpovídajícím feudalismu.

 4. Admirál napsal:

  Četl jsem několik nádherných nekrologů.

  To je snad lepší, než když trávili Skřípaly.

 5. Niki napsal:

  Tak jste zase šlápli na hrábě 😀 neuvěřitelně se bavím

 6. petph napsal:

  Vraždy novinářů jsou jistě tragédií, která si zaslouží téma. I třeba proto jak i zmíněno v článku k nim nedochází jen v nějkém Rusku, ale i na tom supr Západě – tož ani ten není dokonaly. Spíše by se dal tím naznačit smět, který spěje ke klientelistickému prorůstání organizovaného zločinu do státní správy (nebo i EU??)
  Ovšem je dost problematické s tím obhajovat případ Babčenko – tím se totiž zase dostáváme k té naprosto podstatné otázce co je a co není fake news. Protože – lze ještě částečně legitimně uznat, že tajné služby mohou něco zatajit (protože jsou tajné ha ha)**, jenže rozjet takovu lživou kampaň mezinárodního charakteru, to už je průšvih a občan se musí nutně ptát, zda se podobná pia fraus vůči němu nepoužíva i v řadě jiných případů..

  **utkvěl mi v hlavě jeden dávný satirický veršík
  V Mnichově, jak psali v Sternu
  objevili tajnou hernu
  byla to, jak psali v Zeitu
  herna tajných policajtů

 7. Frank Zappa napsal:

  Establishmentová mašinerie by ráda nastrčila a použila média k ohlupování populace.
  Občan konkrétní informaci bere jako výsledek práce novináře, protože si to přečte konkrétně v Lidovkách, tvrdili mu to na ČT nebo třeba na Babišově Idnesu. Ale málokdy zkoumá primární zdroj, který oni jen převzali, reprodukovali a ten mohl být vadný, záměrně manipulativní. Takže výsledek je ten, že jen vytrubují do světa cizí propagandu. A když to neudělají, tak je z mediální organizace vykopnou, protože vše je přece ověřené a podložené mnoha důvěryhodnými „světovými“ zdroji a státními administrativami.

  • PM napsal:

   Popisujete i stav na Slovensku?
   Kde ti, co podle vás ohlupují populaci, přicházejí o místa, nebo dávají výpovědi.
   Opravdu si myslíte, že až to strana a vláda vezme pevně do rukou, že tu bude opět jako v ráji. Zvracel bych z lidí, kteří vzpomínají a dávají důraz na to, jak bylo za komančů skvěle. Ano máte pravdu, lempl nebo pracant bylo to fuk všem stejně že?
   Samozřejmě mimo vysokých aparátčíku, ale o tom se nepsalo a nesmělo ani hovořit.
   Buď jste bývalý aparátčík, nebo lempl. Nemám jiné vysvětlení.

   • Frank Zappa napsal:

    Ona vždy existuje výmluva typu „jo, my jsme se nemohli ozvat, protože to byl přece totáč a komunisté nás nenechali“.

    A teď se mohou ozvat, ale mlčí se zase z jiných důvodů – pochopitelně, protože si potřebují udržet nějaký finanční příjem a dobré jméno u mocipánů. A výsledek je ten, že za vše opět mohou komunisté…

 8. Weber napsal:

  Zbývá ještě, aby se pochlapili Britové a práskli na sebe, že kauza Skripal byla také zpravodajská hra, možná se stydí za amatérismus, ale uvidíme, třeba jim to Trumpík schválí, po ránu má pozitivní návaly dobroty.

  • Admirál napsal:

   To nezbývá. Platí tu stejně jako v manželství, zatloukat, zatloukat, zatloukat. Budou se toho držet, mají na to celé hafo inštytucí, sdělovadel, Na jejich pokyn se budou celé houfy blbů raději mýlit s Brity než by měli pravdu s Rusy. Memoriál Jiřiny Šiklové. Hromadné veřejné intelektuální harakiri.

   Vůbec to panu Břešťanovi nezávidím. Taková blbá práce.

  • petph napsal:

   V Británii se teď mydlej demonstranti s policajtama kvůli Robinsonovi Ale toho naše média ani moc nezaregistrovala, ten chudák si dovolil psát proti muslimům, tož ho britský soud hned z fleku dal zavřít a ještě to zakázal médiím zveřejnit, prej kvůli nezávislosti práva.
   Tož bych si dovolil odhadnout že případ Skripal už tam nikoho zajímat nebude, a mediálně usne. Akurát u nás to bude ještě chvilku bouřit, když je v tom velezrádně namočenej Zeman. :)))))

   • Niki napsal:

    Přesně tak. Pomalu už nevím kterou zinscenovanou frašku sledovať dřív. Asi by ale měli zpomalit a zaměřit se víc na detail.

Přidávání komentářů není povoleno