Covidové pasy jsou na dohled. Zbývá vyřešit férový přístup k testům a zlevnit je
Do dvou měsíců by mělo být jasné, jak bude vypadat takzvaný „covidový pas“, který usnadní lidem cestování po Evropě. Digitální, takzvaný zelený certifikát by měl být dostupný nejen očkovaným lidem, ale i těm, kteří covid prodělali, nebo těm s negativním testem. Jenže právě rozdílná dostupnost testů a velké rozdíly v jejich cenách jsou zatím problém, který by mohl některé občany EU diskriminovat.
Evropský parlament chce přesvědčit členské země EU, aby byly testy napříč Unií buď úplně zdarma, nebo aby došlo alespoň k zastropování jejich cen. Europoslanci argumentují tím, že očkování mají Evropané zadarmo, a pokud má mít testování při udělování certifikátu stejnou váhu jako vakcína, musí to umožňovat i cena testu.
„Covidové pasy“ by měly obnovit volný pohyb osob po EU, který koronavirová pandemie na více než rok ochromila. Uzavřené hranice sice vystřídala méně radikální opatření, jako povinnost se testovat nebo absolvovat karanténu, i ta však mají velký dopad na základní práva Evropanů cestovat po kontinentu. A co víc – pravidla se v jednotlivých zemích často poměrně významně liší, a to nejen kvůli rozdílné epidemické situaci.
Normální léto?
„Schengen je nejcennějším přínosem života v Evropě. Opatření přijatá členskými státy hrubě porušují Schengenský hraniční kodex,“ kritizuje španělský předseda europarlamentního výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) Juan Fernando López Aguilar (S&D). Podobně to zřejmě vidí i celý Evropský parlament.
Text Ondřeje Pleváka vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.
Opatření mají samozřejmě také ekonomické dopady, velmi trpí zejména sektory cestovního ruchu a dopravy. Postup v očkování nicméně dává naději, že by se Evropa v létě mohla alespoň částečně vrátit k „normálnímu životu“. K tomu však bude zapotřebí jednotný postup všech členských zemí EU, což je zatím poměrně daleko od reality. Mimo jiné kvůli tomu, že Evropská komise mohla zatím vydávat pouze doporučení.
Závazná pravidla a společný postup při obnově volného pohybu by mělo přinést nařízení o tzv. digitálním zeleném certifikátu, kterému se někdy přezdívá také „covidový pas“. O tomto nápadu se mluví už poměrně dlouho, od poloviny března však leží na stole konkrétní návrh Evropské komise. Klíčové instituce EU o něm v současné době jednají, hotovo by v ideálním případě mělo být na konci června. Jak zdůrazňují europoslanci, jedná se pouze o dočasné řešení, není proto přesné nazývat certifikát „očkovacím pasem“.
Certifikát roušku nenahradí
Certifikát s sebou přináší řadu technických i etických otázek, včetně zajištění ochrany dat nebo rozsahu výhod, které vlastníkům přinese.
Základní myšlenkou je, že pokud by člověk splnil jednotné podmínky pro získání certifikátu, žádný stát EU už by pak po něm nemohl chtít splnění jakýchkoliv dalších pravidel – dodatečné karantény a podobně. A to ani v případě, že by například došlo k šíření nějaké nebezpečnější mutace viru. Certifikát by měl být podle europoslanců „dynamický“ a umět úpravou podmínek reagovat i na podobný vývoj.
Je nutné připomenout, že společný systém by se týkal pouze překročení hranic. Pokud by tedy například uvnitř České republiky existovala nějaká omezení pro zdejší obyvatele, například nošení respirátorů či zákaz hromadných akcí, turisté a cestující z jiných zemí by je samozřejmě museli dodržovat také. Evropský certifikát by je neomlouval.
Připravovaná legislativa reflektuje i to, že některé země už využívají nebo plánují využívat své vlastní „certifikáty“. „V návrhu je jasně uvedeno, že pokud členské státy začnou využívat nějaký svůj vlastní systém, například pro přístup ke službám nebo do restaurací a podobně, tento systém musí být interoperabilní s unijním digitálním certifikátem,“ poznamenala nizozemská europoslankyně Tineke Striková (Greens/EFA).
Testy pro každého a co nejlevněji
Klíčové je zabránit diskriminaci, tedy zajistit, že certifikát si bude moci opatřit opravdu každý.
Certifikát neměl být dostupný pouze pro očkované lidi, ale i pro ty, kteří nemoc prodělali a mají tudíž protilátky, stejně jako pro majitele negativního testu na nemoc covid-19. Každý člověk by si tak mohl vybrat, kterou z těchto tří podmínek splní. Ne všichni totiž mohou nebo chtějí očkování absolvovat.
Druhá rovina diskriminace však může přijít na řadu kvůli nedostatečné dostupnosti, a to nejen u očkování, kde to je kvůli postupnému dodávání vakcín od výrobců logické, ale také u zmíněných testů. Europoslanci, kteří o návrhu vyjednávají, upozorňují na to, že cenová dostupnost testů se napříč Evropskou unií velmi liší. Zatímco například v Německu jsou zdarma, ve Finsku musí zájemci sáhnout opravdu hluboko do kapsy.
To by mohl být problém. Nejde totiž jen o jednorázové cestování na dovolenou. Jak upozornili europoslanci, mnoho Evropanů překračuje kvůli práci nebo rodině hranice pravidelně, a nutnost platit vždy desítky či stovky eur za test by pro některé z nich mohla být nepřekonatelná.
V Evropském parlamentu panuje podle zainteresovaných europoslanců široká shoda, jak by měl covidový pas vypadat. Zásadní však je přesvědčit o tomto pohledu také Radu EU, tedy členské státy.
„Lidé zoufale chtějí cestovat a chtějí tento certifikát, protože jim vrátí svobodu pohybu. Jen se podívejme na to, jak za posledních patnáct měsíců myslel každý členský stát jen na sebe. Země soupeřily o roušky, o vakcíny, uzavíraly hranice, předháněly se, hádaly se o peníze. Alespoň jednou by mohly ukázat, že se pro dobro občanů dokáží chovat zodpovědně. Právě v tento moment musí demonstrovat, že jednají v zájmu občanů,“ nebrala si servítky nizozemská europoslankyně Sophie in’t Veldová (Renew).
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na burzu bych poslal Lesy ČR i České dráhy. Prospělo by to jim i trhu
Dobíjecí stanice povinně na všech hlavních tazích v EU. Letos, každých 60 km, i v Česku
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
10 komentářů
Jen tak na okraj, jak je to dlouho, co se věrchuška bušila v hruď, že jsou řeči o covidpasech dezinformace a hoaxy?
Sice naprosto souhlas, ale to asi bude nějaká jiná paralelní Evropská unie, než ve které žijeme reálně my.
Aspoň tedy z postoje našich úřadů ke covid pasu. Už to co z něj dělá současný ministr zdravotnictví Arenberger pro použití ve službách je šaškárna, která se dala nouzově omluvit někdy před rokem. Na to se budou ty zahraniční covid-pasy „interoperabilovat“ těžko. Hezky pěkně bumážku jako za starých časů a taky se všude zapsat jako v hodinovým hotélu za první republiky..
A pokud jde o tu jednotnou cenu testů – kde jinde by se asi hodila víc než na hlavním mezinárodním letišti pod kontrolou státu.. A zrovna to v Praze (z úcty k němu to už anii nechci spojovat se jménem pana Havla), to „seká“ za 7 tisíc jakási soukromá dohozená. firma.. To se asi v Bruseli podiví, jaké ceny to u nás platí, až je bude chtít sjednocovat :)))
A co na to Listina základních lidských práv a svobod? Ještě, že nás očkovaných se to týká jen okrajově.
Pro ty, které zajímá nedávná historie. Nevypadají ty covidpassy jako by vyšly z hlavy jednoho jistého knírkatého soudruha?
„Od poloviny března leží na stole (návrh EK )…. a hotovo by mělo být v ideálním (!!) případě do konce června“. Co na to říct…. Ptám se : od čeho máme tu armádu bruselských byrokratů?? Je to směšné. To už není ani k smíchu. Další věc : proč by měla cena testu být ve všech zemích EU stejná?? Nechápu. Copak jiné zboží nebo služby (a test není nic jiného než služba) stojí taky všude stejně? Je vidět, že levičáctví v Bruselu je už pevně zakořeněné. Pro začátek, nestačilo by do normálního pasu těch co mají ukončené očkování dát jednoduše nějaké covidové vízum? To může začít platit třeba zítra, kdyby se chtělo…. No a jako potvrzení o PCR testu třeba kulaté razítko s datem, jako se dříve dávalo na hranicích?? Absolutně nerozumím, proč to tak trvá. No, ale jako vždy, vítěz hledá řešení, loser hledá důvody proč to nejde.
Že o tom tak píšete, ,přece to co požadujete už přece existuje v nějaké formě dnes. Že totiž lidé, pokud překračují hranice, se už teď musí prokázat předložením potvrzení o provedení negativního testu. (Stejně tak i ti, kdož již okočkování byli, dostanou či si můžou vyžádat potvrzení – a to na hranicích předložit).
Jenomže, právě tohle zoufale nestačí, a přes ty hranice se stejně (krom závažných důvodů) nesmí. A na tom se právě muší v EU a) dohodnout . a b) určit společnou formu těch potvrzení – na to už nestačí „nějaké potvrzení od doktora“, ale musí to být tím státem vydané vízum.
Jenomže, a v tom je ten vtip, pokud by to mělo být „obvyklé vízum, a státní razítko, kde by ho tedy mohli vydávat, snad někde na pasových odděleních?? Tak to se skutečně v těch počtech odhadem desítek, stovek milionů lidí (po EU) skutečně do léta stíhat nedá. Nebo tedy jinak, když vezmeme v úvahu interval po otestování, tak se to aktuálně stíhat nedá
A pak je tedy úvaha o elektronickém vízu, které si takto můžou lidi sami nahrát přes internet do mobilu, poměrně zajímavá. a mnohem jednodušší
Nene. Pokud chci jet nyní do zahraničí, musím se zaregistrovat na PCR test tam, kde mi vydají potvrzení , že jsem negativní ( to mi dojde do cca 24 hod max. ) Pak mám relativně úzké časové hrdlo na vstup do cílového státu. Tam se musím opět řídit jejich pravidly. Tzn. většinou karanténa a do 3-5 dnů nový PCR test. Pak teprve můžu vylézt ven…. Před odjezdem domů to samé, vyhledat si tam místo, kde mi udělají PCR test ( a dopravit se tam ! ) a vydají osvědčení. Pak mám 72 hodin na to, abych se navrátil do ČR, kam mne bez toho ( a bez vyplněného formuláře pro hygienu ) nepustí ( protiústavně !!!! ). Pak následuje opět karanténa a do 5- ti dnů další PCR test.
Až potom, co je negativní, tak mohu vylézt mezi lidi.
To se Vám zdá jako nyní jednoduché a v pořádku ?
Máme apartmán ve Francii a řeším jak se tam vůbec dostat. Jako plátce daně z nemovitosti ve Francii, jsem z pohledu zákona francouzský daňový rezident, takže mne tam pustit musí, ale ta byrokracie je naprosto šílená.
Další otázkou je , co když ten PCR test ve Francii bude positivní ? Kdo mi tam nakoupí potraviny a donese mi je do apartmánu ? Co když bude positivní test ve Francii před návratem do ČR ? Tak tam už zůstanu navždy ?
Ústavní soud přece rozhodnul, že se mi ani v tomto případě nesmí bránit v návratu do ČR. Takže sednu do auta a jedu… Budu pak předstírat, že se vracím jen z Rakouska ? Pokud na to přijdou, že jsem positivní a vrátil jsem se z Francie autem, budu za to zavřený ? Samé otázky a nikdo nic neřeší.
I proto jsem si chtěl nechat píchnout cokoliv, včetně Sputniku, pokud by EU uznala, že jsem očkovaný a dala mi covid pas.
Obávám se ale, že bude tolik protichůdných zájmů a problémů, že to bude nějaký paskvil jako vždy a přijde tak v listopadu.
Notabene, jak si sesouhlasí telefon , ve kterém budu mít ten covid pas s mou osobou ? co když to bude telefon kamaráda ?
Co když žádný chytrý telefon nemám a ani nechci mít ?
Co když ten telefon ztratím ?
Kdo bude mít právo po mě vyžadovat předložení pasu, aby si ověřil, že jsem ta osoba z QR kódu v telefonu ? Každý vrátný v galérii nebo naháněč v restauraci ???
Navíc PCR testy mají naprosto šílené procento falešně pozitivních výsledků (což je dáno jejich podstatou a nedá se s tím nic dělat). Uvádí se, že na jeden správně pozitivní výsledek může být 3-5 falešně pozitivních.
Existuje povídka Glegy (sbírka „Třetí povidky z Vesmíru“, 1962, originál vyšel ve stejném roce v ruštině (uvolňování za Chruščova)), pojednávající o tom, jak záměrným rozšířením epidemie byla navozena totalitní diktatura. Rozhodně stoji za přečtení i po těch 49 letech. Sehnat se to dá a po knihovnách to bývá také.
Problém je taky v tom, že spoustu lidí očkovat nelze.
Kdo má vysoké titry protilátek nebo vysoké koncentrace anticovidových T-lymfocytů, může na očkování zemřít (část úmrtí po očkování je zaviněna právě tím, že se před tím nezjišťuje stav proticovidové imunity, byť je to technicky možné). Jedná se prakticky o stejný jev, jako umírání mlasdých lidí s dobrým stavem imunity na Španělskou chřipku. Stejně tak zabil R. Koch nějaké pacienta tím, že se snažil použít tuberkulin k očkování proti tuberkulóze (přelom 19. a 20. století).
Takže očkování pod taktovkou českých „odborníků“ je taková ruská ruleta, a to ani nemáme ten Sputnik 🙂
Kdo má tu smůlu, že prodělal covid bez větších potíží a s negativními testy (což je u lehkého průběhu spíš norma), tak covid pas tudíž ani nepotřebuje, leda by měl mít pohřeb v cizině.
Protipólem jsou zase pacienti se souběhem více těžších chorob a vysokého věku, které by i normální reakce na očkování mohla zabít.