Co se učí na katedře balistiky Vysoké školy života a kdy přijdou další notičky z Kremlu
PSÍ UŠI. Měli jsme všeho toho populisticko-bolševicko-komerčně-fašistického bahýnka málo, a tak nás za tři-dva-jedna čeká smršť v podobě reakcí na návrh zbudovat v Česku americkou vojenskou základnu. Absolventi katedry balistiky Vysoké školy života už jistě pilně dostudovávají matérii a notičky z Ruska už jsou jistě taky na cestě, případně V Kontaktě. Těšíme se, a než to vypukne, jsme zde s naším pravidelným přehledem týdne.
- Na oznámení ministryně obrany Jany Černochové, že bude po Velikonocích jednat v USA o případné vojenské přítomnosti amerických jednotek v Česku, zareagoval mimo jiné i předseda koaličních Pirátů Ivan Bartoš. Ten zdůraznil, že o návrhu nediskutovala vláda ani koalice.
„Stejně tak není v programovém prohlášení vlády.“
(Ivan Bartoš pro ČTK, 10. dubna)
Tak válka na Ukrajině taky není v programovém prohlášení vlády, že ano. Čili bychom si mohli sednout na zadek a čtyři roky počkat, jak se to vyvine. A pak případně něco sepsat.
Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.
Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.
- Ale pojďme raději k něčemu veselejšímu. Třeba k naší oblíbené snaze politické divize Agrofertu tvářit se, že její lidé nemají s průšvihy Česka nic společného, nikdy tady nevládli, finance na hunt nepřivedli a ty dva miliony za fotky exministryně financí taky nesouhlasí.
Ano, to si pamatujeme velmi dobře. Vláda skutečně zasedala pětkrát týdně prakticky non-stop, aby stihla do pátku opravit všechny nězmyzle, které v pondělí oznámili, ve středu vyhlásili a ve čtvrtek zrušili.
Do toho všeho po republice pobíhal zmatený mikromanažer, kterému vždycky někdo něco nabulíkoval, on to bez ověření vypálil do médií, objednal třicet tun koňské pasty na zuby, vyfotil se s ní a pak se vidělo a chodilo na pohřby. Takže z dnešního pohledu je poněkud důkladnější tempo Fialovy vlády cosi, co nás úplně neděsí, celkem se s jednou tiskovou konferencí vlády týdně dokážeme smířit. A když už máme chuť zavzpomínat, jsou tady pravidelné tiskové konference vlády stínové, případně spanilé jízdy předsedy opozice po regionech.
Snad jen poznámku na závěr: Nechceme být za hnidopichy, ale ve slově tepláky mají překlep.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
- Vyšlo najevo, že zvířecí tlupy ruských vojáků na Ukrajině ve velkém znásilňují ženy. Ze sbírky na nákup Postinoru se v Česku rychle stala příležitost pro debatu o ukončení nenarozeného života, v níž se titulní role obecního blba zhostilo ultrakonzervativní Hnutí pro život. V jeho dnes už smazaném příspěvku na Facebooku stálo:
„Pilulky po pro znásilněné Ukrajinky? Opravdu by nás zajímalo, jak to zabrání dalším znásilnění. Skutečným lékem pro kteroukoli ženu, která zažila znásilnění, není nějaká tableta, ale kvalitní psychologická pomoc. A především prevence, aby ke znásilnění vůbec nedocházelo. Proč Češi nepřispějí místo toho na nákup houkadel, pepřáků nebo elektrických paralyzérů?“
V následující debatě na sociálních sítích exceloval šéf Občanského institutu Roman Joch a pokusil se vedení Hnutí pro život aspoň atakovat, když už bylo ze zřejmých důvodů nemožné ho předstihnout.
Když to píšete kompromis je možný. Ale fanatismus je z druhé strany. Potrat bude zákonem povolen, jsme s tím smířeni. Ale druhá strana chce potrat vyhlásit za základní lidské právo. To neakceptujeme. Tím byste nás nutili ke vzpouře jako Španělsko 1936 či Chile 1973. Nedělejte to.
— Roman Joch (@JochRoman) April 9, 2022
Guernica? Bombardování regionů s nejvyšší incidencí potratů v ČR, tedy Ústeckého a Karlovarského kraje? Plošné, nebo výběrové? A Chile 1973? Koncentrační tábory pro ženy na autodromu v Mostě? Na fotbalovém stadionu Na Stínadlech v Teplicích? To by mohlo být aspoň stylové.
- Ale vy už jistě čekáte, co zase Alena Schillerová. Ta se aktuálně věnuje reflexi své bohaté kariéry, sebezpytu a možná chystá paměti.
Občas se někomu podaří neříkat tak úplně pravdu, když už se chceme vyhnout pojmům jako smyšlenka, fabulace, nebo přímo lež. Uvedený příspěvek je ovšem třeba ocenit jako dvě věty, ve kterých není pravda vůbec nic. Čili nezbývá, než se rozloučit v podobném duchu:
Chcete vědět, co říkám na zrušení EET ⤵️ pic.twitter.com/aXKXOAKbnk
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) April 9, 2022
Nechceme. Klidnou mysl.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Den zdivočelé řepky, obloha bez chemtrails a soutěž o tři plata Lexaurinu
Česko, pro Babiše všecko, éra sousedovy mrtvé kozy a jak vypadáme z vesmíru
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
18 komentářů
Bartoš řekl, že je špatné, když se o tom diskutuje v médiích dříve, než ve vládě a to řekl naprosto správně!
Paní ministryni by taky už mohlo dojít, že i jen taková poznámka na okraj, že dá na stůl i případné jednání o americké přítomnosti, vyvolá hysterii třeba u Okamury, který už zase chce referendum! Spolu s Babišem …
Ještě nic neřekla a ještě na případné jednání nikdo pd amíků nekývnul!
Bezpečnostní a vojenské záležitosti se ještě nikdy a nikde na světě neřešily všelidovým referendem!
Ani u nás to jiné nebude!
👍
Tondachu,
základna s US vojáky, nebo třeba směskou vojáků z více států NATO zcela jistě může nepřítele odradit. Na druhé straně ale může být důvodem či záminkou pro první úder, nejlépe jaderný. A ani odborníci se neshodnou na tom, která ta možnost má vyšší pravděpodobnost (odborníci přitom naprosto selhali v predikování útoku Ruska na Ukrajinu).
Čili musíte jít na to z druhého konce a zjišťovat, která z těch variant je pro naše občany přijatelnější.
Základnu USA u nás tu už propaguji několik let, ačkoliv Tondach mne neustále nazývá ruským trollem. Myslím si, že k obraně ČR není jiná alternativa než je členství v NATO. A pokud u nás bude základna USA, tak nepřítel útokem na ni nezaútočí pouze na ČR, ale současně i na USA. Takže toho co zmiňujete, že se staneme jedním z prvních cílů na seznamu, bych se nebál.
V principu souhlas, vč. toho, že naši bezpečnost zajišťuje NATO a nic jiného. Problém vidím v tom, že pokud by propukla naráz „plnou silou“ jaderná válka, tak by taková základna (a její okolí) byla jedním z prioritních cílů. V případě pozvolného narůstání intenzity konfliktu (na způsob Ukrajiny) asi ne.
Logicky vycházím z předpokladu, že by si Rusové netroufnuli zaútočit na základnu USA. Amerika by to brala jako druhý Pearl Harbor.
V současné době, kdy sedí v Bílém domě Biden, by si troufnout mohli. Za Trumpa zcela jistě ne.
Jinak teoreticky by měly USA reagovat stejně i na napadení českého území bez základny US vojáků. A zejména na jaderný úder.
No, myslím, že ne. Ten čl. 5 stanov NATO explicitně neříká jak mají státy NATO postupovat v případě napadení svého člena. Pouze říká, že to je útok na všechny a že všichni mají napadenému poskytnout pomoc a podporu, ale už přesně neříká, že tím má být přímé vojenské nasazení apod…. O tom, jak mají jednotlivé státy postupovat, by se teprve rozhodovalo. Kdežto, kdyby to Rusko prásklo přímo na základnu USA ( na území ČR ) , tak váha tohoto činu by byla jistě větší a odveta mnohem razantnější, což by mohl být odstrašující faktor.
Váš příspěvek Pergille lze shrnout do tohoto citoslovce: bu, bu, bu, bu, bu, bu, bu, ….. Já na to mohu reagovat následujícím citoslovcem: cha, cha, cha, cha, cha, cha, cha, ….
Pozdravujte Pergille ve Voroněži, kam si tu atomovou bombu mohou Rusové tak nanejvýš shodit.
A pokud se týče toho: odborníci přitom naprosto selhali v predikování útoku Ruska na Ukrajinu, rád bych věděl Pergille, kdy si konečně přestanete ze své dutiny ústní dělat splachovací WC? Američané o přípravách útoku na Ukrajinu věděli už od podzimu 2021 a Ukrajinu s dostatečným předstihem varovali. Proto se také vy mudrlante Putinovi protáhla válka z plánovaných tří dnů už na více než sedm týdnů. Zatím.
Skeptiku, po bitvě každý ucho generál. O tom, že někdy Putin asi zaútočí na Ukrajinu (případně jinam) se vědělo. Proto taky existovaly snahy Rusko natolik zapojit do struktur civilizovaných zemí, aby se to riziko snížilo. Přesné datum nevyprorokoval nikdo.
Jaderné zbraně prostě drasticky mění koncept války. Mnoho lidí, i někteří vojáci (viz třeba vojenská katedra) si příští válku představovalo jako druhou světovou, do které někdo občas „hodí atom“. Obávám se, že takový konflikt bude něco zcela kvalitativně odlišného. Asi jako se druhá světová válka kvalitativně lišila od té první.
A, mimochodem, vypouštění falešných „jobovek“ o stavu výzbroje (atd.) je stará věc. Sever takto zpravodajsky zajišťoval např. výrobu Monitoru, který posléze byl pro Jih velmi nepříjemným překvapení. Doporučuji např. od L. Součka „Rakve útočí“, kde je to velice hezky popsáno.
Vy opravdu Pergille doslova a do písmene blábolíte a nevíte o čem. Američané už od podzimu věděli, že Rusové napadnou Ukrajinu a věděli i přibližně to, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočí. Díky tomu se také Ukrajina mohla připravit a Rusové tvrdě narazili. Američané určili dobu útoku na Ukrajinu s přesností několika dní, přestože Rusové útok odložili. Pochybuji že byste nesledoval zprávy. Já je sledoval. Říká se sice, že po bitvě je každý generál, ale ono po bitvě ještě ani zdaleka není. Co se vypouštění falešných „jobovek“ týče, v tom máte pravdu. Rusové ty jobovky velmi rádi vypouštějí a vy je ochotně polykáte i s navijákem. Knihy Ludvíka Součka jsem četl jako chlapec. Ostatně právě pro děti jsou knihy Ludvíka Součka určeny. V současné době už je číst nemíním.
To je škoda. Souček psal i literaturu faktu, a to velmi kvalitně a čtivě, do níž tato kniha patří. Hodně toho napsal i o fotografii a ledacos z toho má význam i po přechodu na digitál (třeba jeho „Cesty k moderní fotografii“ zcela určitě). A myslím si, že přečtení jeho „Fotografujeme na cestách“ by mělo co říct i dnešním turistům, cvakajícím mobilem.
Jenže o Ludvíku Součkovi v mém příspěvku padla jen malinká zmínečka, nebyl o spisovateli Součkovi. Byl o tom, čeho jste se ani nedotkl.
Skeptiku, dokud nebudou otevřeny příslušné archivy, tak se o tom, zda Američané věděli o Putinové invazi a s jakou přesností, dozvíme. Do té doby budeme vědět jen to, že ona proroctví se objevila až posléze.
A jak praví klasik : sléza ještě nenastala….
Vy jste v době před ruskou invazí na Ukrajinu celou dobu spal jako dudek Pergille, nesledoval zprávy a probudil se až po? A kdo to tedy za vás psal příspěvky pod vaším nickem na Hlídacím psu?
Skeptiku,
to, že Rusko napadne Ukrajinu, se opravdu nevědělo. Sám jsem neočekával, že je buď
1. Putin tak blbý, že to udělá
2. Nebo má Putin v kapse klíčové politiky Západní Evropy (nejen EU) a USA, že si to bude moci dovolit
Co z toho platí, se dozvíme během pár dnů, na základě toho, jak EU zareaguje na zavření kohoutku Polsku a Bulharsku.