Co je „ruská pravda“, jak Česko pomáhá Ukrajině a proč to nestačí
KOMENTÁŘ. Na to, že na Ukrajině je válka, si už mnozí z nás zvykli, šok z prvních dní ruské agrese dávno vyprchal. Pokles emocí ve společnosti není překvapivý a nezaslouží si pohoršení. S odstupem času se otevírá možnost alespoň částečně porozumět událostem v širším kontextu.
Nechci říct, že by snad všechny ty hrůzy mohly po určité době dávat větší smysl, ale že je nyní naléhavě zapotřebí znovu si uvědomovat, proč je naše pomoc Ukrajině zásadním úkolem a jak moc se týká i naší budoucnosti.
Občas narazíme na poctivé snahy vysvětlit válku na Ukrajině pomocí historizujících výkladů o dlouhodobém procesu emancipace ukrajinské společnosti z područí imperiálních ambicí Ruska.
Vyvracet lži o dějinách ukrajinské národní identity, která podle kremelského dezinformačního narativu dává smysl pouze ve vztahu k ruskému státu, je jistě důležitá práce, ale neposkytuje odpověď na dnes podstatnou a zároveň cynicky znějící otázku: Proč by nás boj o kulturní a politickou nezávislost této postsovětské republiky měl dál zajímat?
Ruský pohled na svět
Často slyšíme, že Ukrajina patří do rodiny evropských národů a potřebuje naši solidaritu. S tím nelze než souhlasit, ale opět: Skutečně máme vynakládat velké úsilí na obranu státu, který není členem Evropské unie nebo NATO, a dokonce s námi ani bezprostředně nesousedí?
Text, jehož autorem je Martin Kroupa, byl napsán pro internetový časopis Bubínek Revolveru.
Publikujeme jej s laskavým svolením autora i vedení časopisu Revolver Revue. Tento text není určen k dalšímu převzetí jinými médii Titulek a mezititulky jsou redakční.
Pokud si na tyto otázky neodpovíme, lze se obávat, že česká pomoc Ukrajině ztratí ve společnosti podporu, a tak se postupně vytratí i politická vůle v pomoci pokračovat nebo ji rozšiřovat. K takovému vývoji může přispět i patová situace na frontě. Důsledky by ovšem byly fatální.
„Rusko je regionální velmoc, která ohrožuje některé své bezprostřední sousedy nikoli z pozice síly, ale ze slabosti,“ prohlásil Barack Obama v roce 2014 na závěr summitu o jaderné bezpečnosti v Haagu (konal se v době, kdy Rusové odtrhli od Ukrajiny Krym). Obraz Ruska jako chřadnoucího impéria, které nezadržitelně míří do propadliště dějin, měl rétoricky uchlácholit obecné znepokojení nad vzrůstající ruskou agresivitou. Pravdivý však rozhodně nebyl.
Ruské „pravdě“, zděděné po udatných předcích, odpovídají konkrétní „posvátné“ nároky, které Západ odmítá přijmout. Ukrajina není a nikdy nebyla konečným cílem, pouze prostředkem k dosažení cíle mnohem většího.
Separatistická válka o Donbas ani anexe Krymu Putina nejen neuspokojily, ale ani výrazně neoslabily. Ctižádosti Kremlu se navíc nikdy neomezovaly na bezprostřední okolí.
Jen pár let po Obamově prohlášení, v den brutálního útoku na Ukrajinu 24. února 2022, Putin jednoznačně vyslovil, o co jako prezident Ruské federace usiluje (celý projev zde):
„Jde o celý systém mezinárodních vztahů, i samotných spojenců USA. Po rozpadu SSSR se změnil svět a normy mezinárodního práva, které do té doby platily – ty klíčové, základní z nich byly přijaté po konci druhé světové války a do značné míry upevnily její výsledky – začaly vadit těm, kdo se prohlásili vítězi studené války.“
Související články
Válka na Ukrajině čistí „špinavý byznys“. Kapacity zbrojařů poptávce nestačí
Postavte nám bojový dron, vybízejí Ukrajinci. České firmy mají zájem
Rusku jde o změnu celého mezinárodního politického uspořádání. Chce prosadit ruský pohled na svět, který se opírá o miliony padlých vojáků během vítězného tažení do Evropy na konci druhé světové války. Ruská „pravda“ není jen jiný názor na geopolitické poměry. Je to výraz mesianistické víry, kterou ukovala staletí zápasů s asijskou ukrutností Zlaté hordy.
Ruské „pravdě“, zděděné po udatných předcích, odpovídají konkrétní „posvátné“ nároky, které Západ odmítá přijmout. Raison d’être Ruské federace je proto ubránit postavení Ruska jako velmoci a prosadit vlastní „spravedlnost“ ve světě. Ukrajina není a nikdy nebyla konečným cílem, pouze prostředkem k dosažení cíle mnohem většího.
Miliardy z Česka i do Česka
Pro Západ je přinejmenším od určité doby příznačný kritický pohled na iracionální víru, přesvědčení, že prostřednictvím skeptického zkoumání se lze dobrat k pravdě. To platí i v mezinárodních otázkách. Neexistují žádné partikulární národní pravdy, které je možné ospravedlnit pouze mocí.
V tomto ohledu je Rusko antitezí Západu, stejně jako krajně levicový koncept „antikolonialismu“, který kromě odsouzení historického fenoménu odmítá současné prosazování euroatlantické kulturní a myšlenkové tradice. S tím však v důsledku také popírá univerzální nároky lidských práv a svobod, které jsou údajně pouhým smyšleným konstruktem, nebo dokonce nástrojem buržoazie k zotročování dělnické třídy, jak se dočteme v klasických výkladech marxismu-leninismu.
Summa summarum, kvůli válce na Ukrajině český stát zatím finančně nestrádá, spíše z ní profituje, přinejmenším modernizací obranných sil.
Není proto překvapivé, že se Putin pasoval do role předního světového zastánce boje proti kolonialismu. (A není to jen Rusko, nelze nevidět šikující se koalici vášnivých bojovníků proti „kolonizaci světa západními hodnotami“: Čína, Severní Korea, Írán a Hamás, ti všichni mají své národní nebo ideové pravdy, jimž je domněle upírán životní prostor.)
I my jsme součástí „ruské pravdy“ o střední a východní Evropě. Součástí ruské politiky vůči nám je nikterak lichotivá teze o naší slabosti. Obávám se, že obsahuje jistou dávku reality; je až překvapivé, jak málo jsme ochotni obětovat pro naši bezpečnost a svobodu.
Čeští zbrojaři prodali na Ukrajinu do února 2023 vojenské vybavení za téměř 30 miliard korun, do konce roku obrat vývozu zbraní dosáhne asi 117 miliard. Není to však žádná charita, nýbrž zakázky, které budou hrazeny z půjček Ukrajině.
Ministerstvo obrany České republiky nedávno zveřejnilo seznam dosud věnovaných zbraní a jiných obranných prostředků. Společně s náklady na výcvik ukrajinských vojáků pod vedením české armády na našem území cena této pomoci nedosahuje ani deseti miliard korun.
Většinu z těchto přímých výdajů nicméně České republice zaplatí zvláštními příspěvky na obranu Spojené státy a Evropská unie. Za zastaralé tanky nebo letku vysloužilých bojových vrtulníků, které poskytlo ministerstvo obrany, dostane ČR od spojenců modernější náhradu.
Panuje všeobecné přesvědčení, že Česká republika pomáhá Ukrajině ohromně, alespoň o tom ještě nedávno hojně informoval český tisk. Nicméně přes 120 tisíc pracujících ukrajinských uprchlíků také přispívá miliardami korun do českého státního rozpočtu a pomáhá v růstu českým firmám, které v určitých segmentech roky trpí nedostatkem pracovníků.
Česká republika navíc dostává významné částky z Evropské unie, z nichž sanuje sociální dávky pro uprchlíky. Summa summarum, kvůli válce na Ukrajině český stát zatím finančně nestrádá, spíše z ní profituje, přinejmenším modernizací obranných sil.
Co lze dělat víc
Vládě nelze upřít výjimečná diplomatická a politická gesta, jako byla návštěva premiéra Petra Fialy v Kyjevě na počátku ruské agrese nebo poskytnutí těžké vojenské techniky v době, kdy ostatní země o dodávkách tanků teprve váhavě debatovaly.
Na různých mezinárodních fórech a platformách vláda představuje jednoznačného spojence Ukrajiny a obhájce ukrajinského boje. Snad až překvapivé je vzepětí české společnosti: do sbírek Paměti národa (autor tohoto textu je jedním z koordinátorů), iniciativy Dárek pro Putina a ukrajinské ambasády na podporu ozbrojených sil Češi složili celkem téměř dvě a půl miliardy korun.
Žijeme v době, kdy si můžeme způsobit další hluboký celonárodní komplex, který bude ovlivňovat a otravovat veřejné politické klima po další a další generace.
Jenomže to všechno ani zdaleka nestačí. Český stát a česká společnost mohou a mají pomáhat daleko víc. Proč? Protože „jsme na pokraji války s Ruskem a Čínou“, jak nikoli lehkovážně řekl někdejší ministr zahraniční USA Henry Kissinger. Ještě přesnější by ale bylo říct, že ta válka už začala.
Zachování stávajícího mezinárodního systému je životním zájmem České republiky. Je tedy třeba, abychom uznali, že se již nacházíme v určité fázi války, která se sice zatím nedotýká přímo našich hranic, ale bojuje se v ní o budoucí povahu naší existence. Měli bychom přestat žít v sebeuspokojivých dojmech, přiznat si, že ještě pořád neděláme dost.
Měli bychom vidět, že leckdy jen přešlapujeme z místa na místo, čekáme, jak se vyvine mezinárodní politická situace, a schováváme se za údajnou bezvýznamnost našich možností ve srovnání s obrovskými hospodářskými kapacitami jiných evropských států.
Co konkrétního může vláda ČR ještě vykonat? Například upravit legislativu, aby usnadnila spolupráci armády a soukromého a občanského sektoru. Nebo vytvořit funkční strategii, která povede k tomu, že se do pomoci Ukrajině rychle zapojí nejen stávající obranný průmysl, ale také další technologické, výrobní a výzkumné instituce, jejichž výrobky či poznatky budou mít civilní a současně vojenský potenciál (jde o tzv. materiál dvojího užití).
Od státu to vyžaduje, aby firmy a instituce k takové činnosti výrazně finančně motivoval, přičemž je jisté, že se vynaložené peníze vrátí – snad ani není třeba říkat, nakolik technologická převaha ovlivňuje situaci na bojišti. Leccos se dá zlepšit i v zahraniční politice: například česká diplomacie může aktivně usilovat o to, aby se zrušila omezení bankovních půjček pro zbrojní průmysl, která bohužel v Evropské unii stále platí.
Smyslem tohoto textu není předestřít vojenské a politicko-strategické plánování, k tomu je jistě mnoho povolanějších. Chci jen upozornit na to, že nemáme sami sebe chlácholit, nebo dokonce chválit, a živit tím nepatřičné iluze.
Žijeme v době, kdy si můžeme způsobit další hluboký celonárodní komplex, který bude ovlivňovat a otravovat veřejné politické klima po další a další generace, podobně jako syndrom mnichovanství, vyhnání českých Němců, masivní kolaborace československé společnosti během nacismu a komunismu atd. atp. Staronový komplex by pramenil z vědomí skutečnosti, že se Češi nebránili, jak měli.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Kam na hory bez davového šílenství?
Investor Brůna: Prachy jsou krásná věc. Ale štěstí si nekoupíš
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Ten článek je pěkné politické školení mužstva, které odpovídá potřebám vládní politiky. Ale Kroupovo fantazírování, že „si můžeme způsobit další hluboký celonárodní komplex, který bude ovlivňovat a otravovat veřejné politické klima po další a další generace, podobně jako syndrom mnichovanství, vyhnání českých Němců, masivní kolaborace československé společnosti během nacismu a komunismu atd. atp.“ je už z říše jeho přání a nepříliš zdařilých představ. Nazývat zradu našich západních spojenců syndromem mnichovanství je pokusem přesunout vinu za tu zradu na zrazené Čechoslováky. Podsouvat Čechům a Slovákům jakýsi „syndrom vyhnání“ kvůli odsunu Němců, kteří zradili republiku a optovali pro Třetí říši, je naivní. Lhát o „masivní kolaboraci československé společnosti“ s Hitlerem je hloupé a nepoctivé, jakkoli konfidentů a zrádců se našlo nemálo. A označovat většinu společnosti, která chtěla po válce socialismus a sama ho aktivně volila a dělala, za kolaboranty, to je zase ideologická fráze, která zastírá poněkud jinou, pro Kroupu nežádoucí realitu.
Jediný kdo tady fantazíruje, je politicky proškolený radomír, a to na téma, jak „většina společnosti chtěla socialismus“. Komunistický puč v roce 1948 proběhl právě proto, radomíre, že se ukázalo, že většina společnosti socialismus (tedy krvavou diktaturu, která z dříve bohatého státu udělala žebrákostán) nechce. Pro info, radomíre žádné západní spojence v množném čísle jsme v roce 1938 neměli. Na západě jsme měli jediného spojence, tou byla Francie se socialistickou vládou, neschopná právě díky svému socialismu jakékoli akce. A druhým spojencem bylo … pozor ať to s tebou nešlehne … russovětsko. Pokud nepočítáš Malou dohodu, která byla v roce 1938 prakticky mrtvá, tak pouze s těmito zeměmi jsme měli spojenecké smlouvy. S nikým jiným. Tedy v roce 1938 nás zradila socialistická francie …..a russovětsko. 40leté posluhování tomuto zrádci je základ pro komplex jako Brno. Ty bys evidentně chtěl, abychom mu posluhovali i nadále.
Jestli bych si dovolil doplnit. Když už se pan Kroupa dovolává onoho „. komplexu národa, podobného jako syndrom mnichovanství“,, tak může mít pravdu, ale už neříká (a asi to nechce věďět, čim byla způsobena ta zrada našich západních spojenců“.
A hlavním důvodem té zrady byl jejich vlastní syndrom z jejich vyčerpání během první světové války, které už nechtěly opakovat. Pokud se zdála (klamná) naďěje že se lze s fašistickým Německem domluvit na rozdělení vlivu v Evropě.
Tohle je bohužel to velké riziko i dnes, že pokud se západní velmoci dlouhodobě vyčerpají už svou zbrojní pomocí Ukrajině, budou potom mnohem kritičtěji zvažovat svou vojenskou účast obrany východních států NATO (včetně nás) při jejich napadení Ruskem.
Je jasné že zatím toto nahlas nikdo nahlas neřekne, a můžeme se utěšovat přesně dle hesla „Lepší je být zdravý a bohatý, než chudý a nemocný“, čili že Ukrajina to, s nějakými vojenskými přebytky ze Západu, to Rusko porazí sama..
Ale abych se přiznal, ani já optimální řešení neznám, a nenavrhuji že Ukrajina by měla kapitulovat. To rozhodnutí je stále na ní a prezidentu Zelenském. A ona zase ta naše vlastní podpora je z celkové pomoci Západu (i co se sortimentu zbraní) poměrně malá, aby mu v tom rozhodnutí pomohla
Bohužel, nikoliv, jak řekl jeden klasik.
Shrnme si to do tří bodů
1) Nemá smysl rozebírat jakékoliv (pro)ruské narativy, které alibisticky podporuji ruskou agresivní politiku.
Z našeho pohledu,
je to Rusko které vede agresivní válku, a Ukrajina má morální právo požadovat pomoc.
2) Jej jistě morálním apelem jí tu pomoc poskytnout.. V čem je problém, že nikoliv poskytnout , ale poskytovat – tutéž i větší pomoc bude potřebovat Ukrajina i příští rok, a další roky – opakovaně. A pak stojí za ty si projít ty v článku publikované položky dosavadní pomoci a ptát, se, zda budou k dispozici i ty příští roky.
3) Ale pak se taky musíme zeptat, zda podpora Ukrajiny je skutečně prioritním zájmem české vlády. A odpověď zní, že nikoliv,, že těch preferovaných zájmů má celou řadu a ve svých deklaracích je často střídá. Jen tak z ruky.
a) Podpora boje proti klimatickým změnám a Green Deal. Už jen to, z pohledu energetických omezeni větší a déledobu podporu ve zbrojení vylučuje.
b) Krom Ukrajině naší ústavní činitelé slíbili podporu i Izraeli a Tchajwanu.
c) Jedním z cílů které se naše vláda pokouší plnit, je snižování zadlužení státu. Což opět, při déledobé podpoře Ukrajiny půjde tˇžko.
d) Pak tay nedávno pan premiér Fiala zopakoval ambiciozní cíl, udělat z Česka centrum jaderné energetiky.
e) No a samozřejmé last, but not least, Fialova vláda rozhodně není typ té tvrdé válečné vlády, kterou kdysi vedl Churchill- zachránil Anglii, ale v prvních volbách prohrál, lidé už o tu tvrdou politiku nestáli. A tohle pochopitelně Fialova vláda nechce, jejím prvořádým a vlastně jediným hlavním cílem je vyhrát příští volby…
no když budeme dělat, že se nás to netýká, tak za chvíli je tu budeme mít jako v 68. A to určitě neproběhne v klidu.
Je mi to opravdu líto, měl už jsem dokonce speciálně pro Vás rozepsáno podrobnější rozpracování svého bodu 2 výše – ale pak mi došlo že to je zbytečné. Přečtěte si výčet priorit naší vlády které jsem napsal v bodě 3. Vy možná ne, ale nějaká opravdu nezávislá média by se mohla našich drahých ústavních činitelů zeptat, kterých z nich by byla ochotna se vzdát, aby i nadále plnila tu podporu pro Ukrajinu?? Smysluplná odpověď by zajímala i mne..
Čímž je dána i moje odpověď, já samozřejmě žádné optimální řešení války na Ukrajině neznám, ani nenavrhuji, že se má Ukrajina ihned vzdát Rusku.
Při troše znalosti historie, těch možných variant řešení je povícero, s různými šancemi i riziky, ovšem v každém případě s plnou zodpovědností politiků za tato svá rozhodnutí..
Pan Kroupa mi mluví z duše, přesně tak to je ! Opět stojíme na dějinné křižovatce, kde jedna cesta vede do bahna, propasti a nihilismu a ta druhá, správná, do určité nejistoty. Kromě využití příležitosti pozitivně ovlivnit svět kolem nás, je zde ještě jeden aspekt…pokud zvolíme správně, budeme se sami moci podívat do zrcadla a dalším generacím předat hodnotnou zkušenost, že osud světa se nám neděje tak nějak pasivně, mimo nás, souhrou okolností (zajisté do určité míry…), ale že je výsledkem rozhodnutí a konkrétních činů nás všech. Máme to jako vždy ve vlastních rukou, neposerme to!