Co je ekonomika života a smrti a proč na mrtvé planetě není vítězů
Lidstvo se při honu za krátkodobými zisky a konzumem žene do propasti, je přesvědčen americký autor literatury faktu, „lovec ekonomik“ a aktivista John Perkinsn. Zvrátit to podle něj může obrat k takzvané ekonomice života. Ta se vyznačuje důrazem na udržitelnost, spolupráci a dlouhodobý profit. „Jsme součástí přírody, nejsme od ní oddělení. To si musíme uvědomit,“ říká.
„Když jsem se tady procházel a viděl jsem poprvé toto magické místo plné železa, říkal jsem si, že to je přesně ten příklad transformace sebedestruktivní ekonomiky smrti,“ říká na adresu vítkovických železáren v Ostravě muž, který se proslavil kontroverzní knihou Zpověď lovce ekonomik
Už roky zde probíhá festival Colours of Ostrava, jehož součástí je i diskuzní fórum Meltingpot, jehož hostem Perkins byl.
„Jsme v srdci sovětské oceli a uhlí. Když v devadesátých letech těžba uhlí skončila, zhroutilo se to tady. Systém vytěžil sám sebe. Naštěstí se někteří lidé rozhodli nepodlehnout zoufalství a proměnili to tu v prostor, který ctí umění, hudbu a výměny vizí. Udělali krok k ekonomice života,“ popisuje.
Vy i já jsme mimozemšťané. Nevnímáme se za součást přírody. Cítíme se od ní být oddělení nebo dokonce nad ní, a to je nutné změnit. Ať už jsme Amerika, Čína nebo nějaká korporace.
Ekonomikou smrti má na mysli přístup státu a společností, který „na základě maximalizace krátkodobého zisku vede ke změnám klimatu, příjmové nerovnosti či vymírání živočišných druhů“. Ekonomikou života naopak aktivitu firem a státu s důrazem na péči o životní prostředí, zaměstnance a místní komunity.
Nutnost spolupráce s Čínou?
„Společenská odpovědnost podniků je jen jedna – využívat své zdroje a vykonávat činnosti, které mají zvýšit zisky,“ řekl v sedmdesátých letech minulého století americký ekonom a držitel Nobelovy ceny Milton Friedman. Jeho myšlenky a teorie výrazně ovlivnily ekonomické myšlení managementu, řízení podniků a jejich strategie.
Právě to podle Perkinse dalo šéfům firem a nadnárodních korporací mandát, „aby maximalizovali zisky, nehledě na ničení životního prostředí a okamžité spotřebě omezených zdrojů, které společnost bude potřebovat v dlouhodobém horizontu“. „Vznikl z toho systém, který devastuje naši planetu,“ dodává.
V čele tohoto procesu podle něj dlouho stály Spojené státy jakožto impérium „ekonomiky smrti“, které drancovalo i jiné země za účelem vlastního profitu a upevnění moci. Teď se prý situace částečně mění s tím, jak Západ klade vyšší důraz na společensky uvědomělejší a udržitelnější produkci.
Vedle toho ale podle Perkinse začíná dominovat Čína, která dosavadní přístup svých západních konkurentů posunula na novou úroveň:
„Poučila se z chyb i úspěchů Spojených států a odvádí mnohem efektivnější práci. Je obchodním partnerem a investorem v zemích po celém světě, v Africe, Asii, Latinské Americe, na Blízkém východě, ale také v Evropě a Spojených státech,“ vysvětluje s tím, že by svět měl přestat závodit v „cestě do záhuby“.
Označuje to za nejdůležitější věc, na které by se měly světové mocnosti shodnout. Jde o výzvu, která – jak tvrdí – stojí nad ostatními geopolitickými problémy, dokonce včetně těch lidskoprávních, jako je perzekuce ujgurské menšiny v Číně či agresivního přístupu Číny k Tchaj-wanu a Hongkongu.
„Je jedno, kdo strategii ekonomického zabijáka používá, jestli to jsou Spojené státy nebo Čína. Jde o systém, který požírá sám sebe. I když se na ničem jiném neshodneme, v tomto bychom měli táhnout za jeden provaz,“ myslí si.
Kdyby zaútočilo UFO
Takzvaná ekonomika života v podání Perkinsna je založena na mezinárodní spolupráci a uvědomělém přístupu firem. Podle něj toho lze dosáhnout důrazem na sebeuvědomění a naplnění potenciálu jednotlivců, kteří „budou vyvíjet tlak na společnosti, aby přijaly udržitelné postupy“.
„Většina vrcholových manažerů, které znám osobně, chce lepší svět, jenže se musí zodpovídat Wall Streetu a investorům. Často chtějí dělat správné věci, ale bojí se, že kvůli tomu ztratí podíl na trhu, klesne cena akcií jejich firmy a oni přijdou o práci, když doma mají děti,“ říká Perkins.
A dodává: „Chtějí a potřebují, aby na ně klienti zatlačili a dali jasný signál, že očekávají od společnosti změnu v přístupu. Spotřebitelům se musí naslouchat. Samozřejmě existují i sociopaté a narcisté, kterým je udržitelnost jedno. Ti se však neřídí ani ziskem, chtějí úspěch a pokud to znamená, že jejich společnost má sloužit udržitelnosti a dlouhodobým cílům, budou první, kdo po tom skočí.“
Podle Perkinse je ekonomika života zároveň systém, který „platí lidem za odstraňování znečištění, úklid plastů z oceánů, obnovu zničeného životního prostředí, znovuosazování zničených lesů nebo péči o korálové útesy, ale také za recyklaci a vývoj nových technologií, které nepustoší Zemi, ale naopak zlepšují život.“
Aktuální stav přirovnává k invazi mimozemšťanů: „Kdyby se nad námi najednou vznášeli zelení mužíčci, co by dělalo Rusko, Čína a Spojené státy? Myslím, že by udělali to stejné, jako Západ, který se teď ve válce sjednotil proti ruské invazi na Ukrajinu. Spojili by se proti společnému nepříteli.“
„Popravdě: vy i já jsme mimozemšťané. Nevnímáme se za součást přírody. Cítíme se od ní být oddělení nebo dokonce nad ní, a to je nutné změnit. Ať už jsme Amerika, Čína nebo nějaká korporace,“ dodává s tím, že „na mrtvé planetě není vítězů“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
AfD se sejde v saské Riese. Do malého města se chystají tisíce demonstrantů
Jan Urban: Lidé musí kontrolovat politiky a vylučovat ty, kteří jsou usvědčeni ze lži
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Tedy, ať někoho neurážím, spočítal už prosím někdo reálně parametry zmíněné ekonomiky života, a o kolik by se lišily od současného stavu?
Protože pokud nepůjde přímo o návrat na stromy, tak dost velká část současné produkce bude muset být stejně zachována. Lidé budou muset pořád někde bydlet, něčím si topit a vařit,jíst v něčem se mýt, oblékat, jejich děti snad (doufejme ) budou chodit do škol, oni do práce, budou potřeba nemocnice, požárníci, policie, dokonce (a že zrovna ted i armády). ty potřebují řadu produktů, dílů, surovin i energií.
Bude potřeba stále spoustu dopravních prostředků aj energie na jejich pohyb (zrovna Amerikán pan Perkinsn asi nebude jezdit z domova do Evropy na kocábce s vesly.).Takhle by se dalo pokračovat a ptát se, co by se jako mělo škrtnout jako to nepotřebné? Třeba ty moderní smarphouny? Tak to by asi pan Perkins znova svoje mladé posluchače nepotěšil:))).
No a sranda je že, to pan Perkins konzultuje akurát s top manažery – jenomže oni jsou skutečně placeni od svých investorů za to že jim řízením té produkce přinášejí zisk.. Jestli se to panu Perkinsovi nelíbí, tak není problém, může si přece zaplatit svoje top manažery, kteří budou plnit jejich úkoly. Určitě na to mají spolu se Sarosem peněz dost .
No a nakonec, je nepochopitelno proč pan Perkins vymýšlí nereálný příklad s ufouny, když sotva odezněla covidová krize, která dala velice mnoho příležitostí aby se státy spojily proti společné hrozbě. Takže, zkušenosti tu jsou, není nutné faktazírovat–
Pravda, pravda. Bohužel moderní civilizace sedí na tygrovi ze kterého lze těžko seskočit…Je spousta malých a levných věcí, kterými můžeme životní prostředí výrazně zlepšit a neděláme to. Víme jak mamon zplošťuje život do honby za nějakými imaginárními čísly, přesto se k bohatství upínáme jako k léku na neurózu, kterou nám způsobuje. Jen naprosté minimum feťáků si samo od sebe odepře dávku 🙁 Ale my chceme víc toho co nás částečně zabíjí 🙁
Na změnu paradigmatu ale není čas…blíže se uzávěrky fiskálních roků, blíží se deadliny, releasy, čerpání, plnění…zafilosofujeme si, až splníme plán, ju ?
Já bych to ještě rozšířil. Ekonomikou smrti má(m) na mysli přístup státu k rodinám PRACUJÍCÍCH rodičů vychovávajících děti. Podrobnosti v kapitole Sociálně ekonomický audit státního rozpočtu 2018 v knize Ekonomům to myslí černobíle. Knihu si můžete vypůjčit v městské knihovně. Problém je to ve všech tzv. sociálně vyspělých zemích, Česko nevyjímaje. U nás, již tak nízká porodnost, klesla v letech 2021 a 2022 shodně o 11 %.
Úžasné… ale spíše by mne zajímalo, jak autor ještě nepřišel na to, že za všechno můžou lidi…
Bojovníci proti kožešinovým farmám se snaží domoci zákazu farem. Nikoliv zákazu nošení kožichů. Fajn, posuneme problém jinam.
Bojovníci proti systému vyhrožují tribunály a vojenskými soudy. Aha, to není systém.
Bojovníci proti změně klimatu mají telefony, dopravují se městskou hromadnou dopravou, a objednají si bez uzardění jídlo z mekáče. Nosíc na nohou cosi značky Nike. Nebo adidas. Nebo čím víc proužků, tím víc in. A čím více jich tam je, tím větší bordel po nich zůstane. To by se i to těžební rypadlo zardělo.
Takže jak? Zakážeme lidi, nebo budeme mlátit prázdnou slámu, vydávajíce spoustu připitomělých knich v igelitovém obalu?
Béééďa je správně…
Takže zelený a ještě čínomilský blábolil, tedy typický levičák. SPotřebitelům se snad nenaslouchá? Co konkrétně dělá čína lépe? Soudruhovi se zřejmě zamlouvá genocida tibeťanů a ujgurů a provozování koncentrační táborů, o devastaci životního prostředí nemluvě.
Genocidy a devastace životního prostředí jsou cílem ekologů. Ostatně, stačí Šumava u nás, stačí boj zelených proti rekultivacím ploch po těžbě hnědého uhlí a mnoho dalšího. „Přilepovači a polévači“ zase předvádějí nenávist ekologů ke kulturním hodnotám.