„Co do toho kafráte.“ Poslanec za ANO a lékař Milan Brázdil urážel porodní asistentku
„Nejlíp uděláte, když budete sama rodit své děti, a ty další ženy nechejte a ony to zvládnou jako každá z vás!“ napsal poslanec Milan Brázdil (ANO) porodní asistentce Janě Riedlové. Ta si stěžovala na údajné represe ze strany státu vůči asistentkám u domácích porodů.
Riedlová zveřejnila otevřený dopis pro ministerstvo zdravotnictví na svém Facebooku 5. dubna. Píše v něm, že jako komunitní porodní asistentka pracuje 7 let. Podle ní stát již řadu let potlačuje právo žen na domácí porod.
„Skutečný stav je totiž takový, že ministerstvo zdravotnictví odmítá poskytovat odbornou zdravotnickou péči ženám, které si svobodně a informovaně zvolí jako místo k porodu domácí prostředí,“ píše Riedlová.
„Žádám ministerstvo zdravotnictví o vysvětlení, proč jsou porodním asistentkám v České republice udělovány omezené registrace. Proč v Jihomoravském kraji není jediná porodní asistentka, která by mohla bez hrozící pokuty k porodům doma jít. Kdo tedy bude o tyto ženy pečovat?“ ptá se v dopise Riedlová.
První odpověď, kterou na svou výzvu dostala, přišla od olomouckého poslance Milana Brázdila. Je útočná a urážlivá a poslanec Brázdil se k ní nehlásí. Riedlová reakci v původním znění zveřejnila na své facebookové zdi:
„Vy si asi myslíte, že téma porodu je nějak vyjmečné, že…. No prostě není!!!! Miliony let tu ženské rodí děti a je to vlastně to nejlepší poslání. Co do toho kafráte. Co chcete. Poroďte Vy sama své dítě a buďte výbornou mamkou. Co vlstně chcete, Co potřebujete. Nic! Oplodněná žena to sama umí přijt ke svému lékaři a nechte to na ní. Hlavně jí nepošťuchujte a vše bude samo OK. A když ne, tak já jako lékař záchranky přijedu a nějak to zvládnu. Tak nejlíp uděláte, když budete sama rodit své děti a ty další ženy nechejte a oni to zvládnou jako kažná z vás!“
Milan Brázdil (ANO)
Arogance místo argumentů
„Od poslance očekávám seriozní a slušnou odpověď a ne snůšku impulzivně a arogantně formulovaných vět, které na sebe místy ani nenavazují. Tam, kde dochází argumetny, přijde na řadu arogance a sprosťáctví,“ uvedla k Brázdilově reakci Jana Riedlová pro HlídacíPes.org.
Brázdil se k celé věci odmítl vyjádřit.
„Já se o tom nechci bavit. Mně tady ti lidé pořád píší ohledně domácích porodů. Lékaři jsou zásadně proti domácím porodům,“ uvedl Brázdil pro HlídacíPes.org.
K autorství odpovědi se však nehlásí. Prý ji nepsal. „Obsah je v pořádku, forma špatně,“ dodal jen.
HlídacíPes.org má nicméně k dispozici emailovou komunikaci mezi Brázdilem a Riedlovou, ze které vyplývá, že výše citovaná reakce odešla z Brázdilovy oficiální poslanecké adresy.
Do voleb v záchranářské uniformě
Milan Brázdil (ANO) se ve volební kampani opakovaně profiloval jako lékař a především záchranář. A měl úspěch.
Brázdila voliči ve sněmovních volbách v roce 2013 vykroužkovali z desáté příčky na první místo a zabodoval také o rok později v komunálních volbách. Předloni vyhrál první kolo senátních voleb, ve druhém ho porazil jiný lékař – Lumír Kantor z KDU-ČSL.
Do posledních sněmovních voleb Brázdil málem nenastoupil, protože ho na kandidátku odmítlo nasadit krajské předsednictvo hnutí ANO a jeho jméno nenapsal na seznam ani regionální sněm. Na sněmu dokonce Brázdil spolustraníkům navrhl, že do sněmovních voleb půjde z posledního místa.
Vedení hnutí ANO jej nakonec na kandidátku vrátilo a Brázdil svůj poslanecký mandát obhájil – opět s nejvyšším počtem preferenčních hlasů ze všech kandidátů ANO v kraji.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Zemanův Hlas samospráv? V regionech se bouří proti odcizení názvu
Neoprávněné odměny pro politiky z hnutí ANO vyšetřuje policie
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
29 komentářů
No co? Proste makame! Tak nam do toho nekafrejte. Andrej a jeho soudruzi vse vedi nejlip a dokonce u toho neblaboli.
Přesně tak – natvrdo řečená pravda, konečně někdo, kdo se nebojí říct věci na “plnou pusu”! Copak je normální, aby zubař chodil k Vám domů vrtat Vám zub? Nebo chirurg operovat srdce? Matka která chce rodit doma a vědomě ohrozit zdraví sebe a dítěte, dyť to není normální! A ještě
By chtěli podporu od státu? Máme luxusní nemocnice a porodnice (ne všude ve světě mají to štěstí) tak si toho važme že máme tu možnost!
Filipe,stejne jako vy mate volbu,kam se jdete vycurat-predpokladam,ze nejradeji nekde v soukromi- nechte, nas zeny,si zvolit,kde privedeme na svet sveho potomka. Mate mylnou predstavu,ze porod v domacim prostredi si zvoli zena neinformovana,posetila,ktera si neuvedomuje rizika. Naopak tomu je. Je to zena,ktera si moc dobre uvedomuje rizika a proto i zada od statu asistenci odbodnika. Tu ji bohuzel nas „demokraticky“ stat odmita poskytnout a radeji porodni asistentky tresta a zeny,ktete si chteji pouze svobodne zvolit misto porodu,hanobuje. Prijmete fakt,ze vec porodu patri odjakziva do rukou zeny a ta by mela mit moznost se svobodne rozhodnout,zda porodi sve dite v nemocnici ci doma. Nejde tu o nic vic nez o svobodu volby,kterou bohuzel nas stat nepodporuje. Pekny den a otevrte svou mysl.
Ale vůbec ne – ty ženy totiž vůbec nejsou podrobně informovány o rizicích porodu doma. Kdyby tomu věnovaly alespoň trochu času při prostudování medicínských skript týkajících se porodů a současně pochopily jistě tam citovaný termín lege artis, tak by věděly že ten stát na porod doma toho lékaře poslat nikoliv nemůže, on dokonce ani nesmí…
Vase arogance vuci ostatni je zcela bezelstna.
Samozřejmě, že si ženy mohou zvolit, kde budou rodit. Jen jim prostě nikdo nebude stát u rodidel. Vědí všechno nejlpíp, tak ať konají. Je to tak prosté…
Vážené Terezo i Podroužková, to Vám vážně nedocvakává, že není na prvním místě co si umane na hlavu padlá ženská, ale práva a zájem dítěte na zdravý život ? Viděl jsem dítě z nezvládnutého porodu, které mělo poškozený mozek a než zemřelo v 19ti letech, prožilo celý život jako mentálně poškozený ležák! Která slepice může nadřazovat své debilní postoje nad dítě ?? Pokud dojde k poškození zdraví dítěte nezodpovědností „matky“ a dalších zúčastněných pak patří za katr!
Veroniko, dnes už dávno nemusíte rodit vleže a jistě, nástřih není vždy nutný – jen někdy k tomu, aby dítě nemuselo dlouho snášet tlaky.
Ať si ženy rodí doma, pokud tam bude jimi zaplacený lékař připravený na císaře a resuscitaci dítěte!
Jde vidět, že jste nerodil. Vy chlapi se stále ohanite jaké máme zdravotnictví, ale uz je vám asi jedno jak se cítí konkrétní žena, která má na svět přivést dítě. Nechte se nastrihnout abyste věděl jaké to je a pak třeba následky po tomto zákroku, který ve většině případů není nutný a opodstatněný. Spoustu věcí by nebylo nutných kdyby porodnice aspoň trochu respektovali fyziologii porodu! Lékařům se prostě jen dobře cuci do ženského rozkroku když leží aby se nemuseli namahat se ohnout aby n co viděli. Ano nepopírám že naše zdravotnictví je na skvělé úrovni. Před necelými třemi lety mi zachránili sestru po brutální bouracce s náklaďákem, to ale si jich vážím ale ne vše je patologie. Porod beru jinak a moc nesouhlasím s tím že ženy riskují život nebo život dítěte. I v porodnici může zemřít novorozeně ale o tom už se nikde nepíše!
Vy toho asi moc o porodu samotném a praktikách doktorů v porodnicích moc nevíte, že? Zkuste si zjistit problematiku nadužívání oxytocinu, epiduralu. Za zmínku také rozhodně stojí císařské řezy a nastřížení hráze, které jsou z 90% využívány pro pohodlí doktora a ne kvůli zdravotním rizikům rodící ženy nebo dítěte. Až si v těchto tématech uděláte jasno, pak terpve se vyjadřujte, prosím.
Proč si ženy nemohou vybrat kde a jak budou rodit? Pokud máte pocit, že někoho ohrožuje, tak ohrožuje sebe a svoje dítě, proč do toho kafráte, když sami máte pocit, že vám někdo do něčeho kafrá? Jsou ženy co chtějí rodit v nemocnici a jsou ženy, které chtějí rodit doma. Když jdete k doktorovi, taky si vybíráte ke komu půjdete, když si stavíte dům, taky si vybíráte firmu, která to vaše přání provede podle vás tak jak si to přejete vy. Proč by se ženy sami nemohly rozhodnout, kde budou rodit a mít svoji asistentku bezplatně, když si sami platí zdravotní pojištění?
No tak zkuste přimět stavební firmu, aby podle Vašeho přání postavila dům bez statického výpočtu. Třeba to spadne, možná to vydrží… stejně jako porod doma. A nakonec to píšete sama: „Když jdete k doktorovi, taky si vybíráte ke komu půjdete…“. Nepíšete: Když chcete doktora, taky si vybíráte, který přijde k vám domů…
Soňo, to že dítě nosí v břichu a má ho porodit, nedává ženám právo je ohrožovat !
Asistentka je k ničemu, pokud bude při komplikacích potřeba císař a přístrojové vybavení a LÉKAŘSKÁ péče – V TAKOVÝCH PŘÍPADECH NENÍ ČAS NA PŘEVOZY, NEBO DOJEZD ZÁCHRANKY. BOŽE TA ŽENSKÁ „LOGIKA“ 🙁
Někteří lékaři mají neoprávněný pocit, že jsou bozi a mají právo lidem nařizovat co smí a nesmí. Typickým příkladem je zákaz kouření a marihuany.
Jasně,.. tady je právě komunikační rozpor způsobený propojením dvou funkcí. Od politika-poslance lze skutečně očekávat slušnou formu odpovědi – přesněji řečeno politicko korektní okecávací odpověď, kterou vlastně neřekne a neslíbí nic. Ostatně, jak uvedeno nahoře, ten dopis adresován ministerstvu zdravotnictví, čili poslanec Brázda odpovídal vlastně bokem.
Ale jiná, přímo jadrná – tvrdá kritická až arogantní bude odpověď lékaře záchranné služby. Ten to říká v podstatě správně. Samozřejmě že „MZ odmítá poskytovat odbornou zdravotnickou péči ženám, které si volí jako místo k porodu domácí prostředí “ Protože podle u nás platných lékařských standardů nemůže lékař (ani kvalifikovaný zdravotní personál) porod (vyjma urgentních případů, jsa přivolán) doma provádět. Za takovou činnost by mu taky mohli sebrat lekařský diplom.
Tím pádem ani MZ nemůže jakkoliv zajištovat odbornou zdravotní péči v tomto smyslu, a je tedy pro něj právně rizikové i jakkoliv certifikovat (garantovat) porodní asistentky na doma pro zdravotní podporu.
Ale prosím, žijeme ve svobodné zemi, takže když se mamča rozhodne rodit doma na vlastní riziko, tak může. A jestli si na to sežene amatérskou „asistentku“ na podporu tak taky může.. Akurát ten štempl od MZ tam bude chybět…
Prosím, může mi někdo vysvětlit, proč v jiných zemích jsou porody v domácím prostředí nebo porodních domech plnohodnotnou součástí zdravotnického systému a nikdo tam kolem nich nešíří takovou hysterii a odsuzování?
Podívejte se například na zkušenost z Rakouska:
https://www.facebook.com/pavlina.maceckova.7?hc_ref=ARQhd7uHZv7MGtnkQtrl2xWecZ2yBCkIpEseTjV21DtENzNbIXnDvN2n8A_5YBhCY_8
Doma se běžně rodí i v Německu, Holandsku, Británii… Zaznamenala jsem, že naši porodníci a politici argumentují tím, že v Holandsku je rovina a sanitka tam případně může přijet rychleji. No, tento argument trochu pokulhává a nevím, co by na to řekli třeba Vaši rakouští alpští kolegové 🙂 🙂
Jestli to u nás také není trochu dědictvím komunismu nebo vůbec vývoje od roku 1945… Vždyť třeba už v 50.letech se naši zdravotníci chlubili, jak u nás prudce klesla kojenecká úmrtnost (třeba ve srovnání s obdobím První republiky), mj. právě i tím, že se veškeré porodnictví začalo koncentrovat do porodnic (to byl jasný trend doby, lidově demokratického a socialistického zdravotnictví)…
Mimochodem, přečetl jsem si co se píše na tom Facebooku a tam se píše „..ženy mají možnost si vybrat rodit v nemocnici nebo doma, což vede k omezení porodu v domácnosti bez odborného dozoru např. pouze s dulou( dokonce v nemocnici najdete plakáty (viz. Foto) na porodní asistentky, které porody doma nabízí!!“
Jestli jste si nevšimla tak tu svobodu rodit doma u nás máte taky dulu si taky můžete na doma sehnat. A v případě té porodní asistentky – je to spíše u nás právní problém – po několika průšvihách, aby stát (i s lékaři) zformuloval za co vlastně ta porodní asistentka u domácího porodu zodpovídá – a když bude shoda že zdravotně za nic, tak na to nepotřebuje povolení od MZ, to si může ta mamča sehnat nějakou „asistentku – poradkyni“ někde na ulici a státu ani lékařům do toho nic není.
Ale nevšiml jsem si ani v tom článku fakt, ani vysvětlení zda (a jak) posílají ty státy k těm domácím porodům povinně lékaře. Tady by totiž mohlo záležet i na tom zmíněném času dojezdu. Protože – doufám že matky budou souhlasit čas porodu se nedá s přesností na mi minuty naplánovat, že obvykle v očekávání porodu – i po příznacích stráví další řadu hodin i třeba celý den a více? Čili chcete mi snad tvrdit že by ten lékař měl strávit u domácího porodu celou tu dobu (znovu, řadu hodin, celý den,..) čekáním než ten porod začne? Obávám se že na toto ani ty rozvinuté státy nemají ani dost prostředků, ani zkušených doktorů., takže možná by to chtělo nějakou hlubší radu nebo zkušenost jak to v těch konkrétních státech dělají..
Vazeni a mili spoluobcane. Porod v nemocnici je tuze nakladna zalezitost. Bavime se tu o radech nekolika set tisic korun, cimz myslim naklady uctovane zdravotnim pojistovnam. Zisk inkasuji nemocnice, farmaceuticke firmy a dalsi prisavky na verejnem zdravotnim systemu. Opravdu nekomu pripada tak prekvapive, ze se tyto subjektu snazi vsemozne branit odlivu zisku z dovudu domacich porodu? Kdo je majitelem vyznamne, ne-li vetsinove, casti ceskych nemocnic?
Vůbec ne.. Jak jste si asi všiml, řeč vůbec není o (ne)povolování porodů doma, ty samozřejmě možné jsou.
Řeč je o tom, zda stát by měl těm rodičkám posílat k domácímu porodu odborný zdravotní personál. Což by – ve skutečnosti přišlo takto individuálně pro každou rodičku doma zvlášt dráž, než když je ten zdravotní personál (i další vybavení) k dispozici všem těm rodičkám dohromady v porodnici.
Ale samozrejme, ze ano. Nemocnice a lekarny v jak v CR tak i v SR skupuje Penta. J&T a Penta jsou zdaleka nejmocnejsi skupiny, ktere prosazuji sve ekonomicke zajmy politickymi prostredky. Da se rici, ze CR a SR jsou ovladany predevsim temito skupinami, viz slovenska kauza Gorila, kdy se bez obalu ukazalo, ze tyto skupiny masivne korumpuji uplne vsechny politicke strany. Bylo by nadmiru posetile domnivat se, ze v CR veci funguji zcela jinak nez na SK. Je jasne, ze statni exekutiva s takovouto sedou eminenci v pozadi, kdyz uz to nemuze primo zakazat, nemuze podporovat domaci porody. Rodicky maji plnit ulohu media prevadejiciho penize z verejneho zdravotniho systemu do privatni firmy.
To je v podstatě totéž, jestli budou rodičky rodit doma ale s lékařskou pomocí (a o to jim jde), tak stát (zdravotní pojištovny) ty peníze za ty lékaře i potřebný materiál vyplatí stejně a dráž. A touž si Penta zařídí aby se k těm domácím porodům posílalo z jejich zařízení a platilo se jí
Zrejme jste se nad veci dostatecne nezamyslel. Ono to totiz neni totez ani vzdalene. Rodicce doma muze pomoci jakykoliv porodnik. Porodniku je rozhodne vice, nez porodnic. A pro provozovani cinnosti porodnika nepotrebujete takovy kapital, jako pro provozovani porodnice. Snaha zabranit rodit doma, muze byt tedy vnimana take jako snaha omezit konkurenci masivnim navysenim kapitalu nutheno pro vstup na tento trh. Domaci rodicce neni nutne hradit luzko, stravu, uklid atd. Nehlede na to, ze si domaci rodicka muze poridit leky z jine, nez te ‚spravne‘ lekarny.
Rodit doma je hazard který za to pohodlí opravdu nestojí. Až vám před očima bude umírat dítě pochopíte jaká blbost domácí porod je.
v dřívějších dobách rodili ženy i na poli ,otázkou je kolik dětí to ve zdraví přežilo a tím i matek,dnes se ze všeho dělá věda jsme moc rozmazlení dnešním blahobytem přesto bych volila nemocnici je to luxus který máme a jistota úspěchu
Ahoj všem, mám 2 děti a obě císařem, takže v případě domácího porodu bych byla ráda, kdybych to přežila alespoň já, takže za mě NE. Máš přece porodnice, kde máš svůj pokoj včetně prostorné vany a rodíš na tom pokoji, nikdo tě neobtěžuje, může tam být s tebou kdokoliv. Jde jen o rychlou a dostupnou pomoc v případě problému, a ty můžou být kdykoliv a u kohokoliv a pak rozhodují minuty. Nechtěla bych pak celý život žít s tím, že kdybych byla rodila v nemocnici, tak bych mohla mít zdravé dítě.
Nechápu, co je ve vyjádření lékaře arogantního. Napsal holou pravdu. Těhotenství a porod jsou fyziologické stavy, nejde o nemoc! Když chce žena rodit doma, u moře, na horách, v autě, ať si rodí. Nikdo jí to nezakazuje. Když žádá úhradu od zdravotní pojišťovny na asitenci porodní asistentky, ať si to vyjedná se svou zdravotní pojišťovnou. Erudovaný personál do rizika domácího porodu nepůjde, ví totiž, co se může stát. Když chci, aby mně vytrhla zub sousedka, nežádám stomatologa, aby sebral vercajk a přijel ke mně domů.
Erudovaný personál mi domácí porod dokonce nabídl a ochotně domů přišel. Jen to bylo za hranicemi České republiky.
Třikrát jsem rodila v zahraničí doma – a kupodivu NIKDO z odborníků mi slovem nezmínil, že jde o hazard – naopak jsem byla v porodu doma podpořena, dokonce vše bylo zdarma. V ČR prý mají ženy jinou fyziologii – tak asi proto je rodit doma takový hazard a asi máme i vlastní studie a statistiky, protože v těch světových je domácí porod s profesionálem stejně bezpečný jako ten nemocniční či porod v porodním domě.
Jestli bych si dovolil ještě příspěvek, i na tomto příkladu je vidět v jak zmatené demokracii to žijeme.
Odcituji totiž přesně jedno z akademických privilégií (na které se tak rádi všichni odkazují) ze zákona o VŠ “ svoboda výuky spočívající především v její otevřenosti různým vědeckým názorům, vědeckým a výzkumným metodám a uměleckým směrům. (Zákon 111/1998. par 4, odst b).
Ergo, z toho tedy vyplývá, ani stát, ani vláda, ani poslanci, ani úředníci z ministerstva, a dokonce ani „na přání některých voliček?“ nelze nařídit, aby naši lékaři vykonávali porody doma. Protože, právě výuka na lékařských fakultách (jak výše zmíněno, garantovaná zákonem na nedotknutelná) jim říká že oni jako lékaři je mají provádět pouze v porodnicích.
Což tedy neznamená – že to je „konečná“ – naopak, je to věc odborné, lékařské diskuze (je otázka zda do ní mohou zasahovat laici bez potřebných hlubokých lékařských znalosti), a do budoucna se to třeba takto lékařsky uznávaným, vyučovaným postupem (za nějakých stanovených podmínek) stane..Ale – znovu, není a nesmí to být politikum.
Tady se právě dostáváme k absurditě současné demokracie u nás.. Na jedné straně se akademická privilegia vykládájí jako práva akademiků zasahovat svými projevy do politiky (a vést do toho i své studenty) – ovšem na straně druhé by jim měli politici a úředníci (byť na přání voliček) nařizovat (či zakazovat) něco co se týká čistě jejich akademické vědecké odbornosti?
Kde to žijeme, přátelé?