„Co do toho kafráte.“ Poslanec za ANO a lékař Milan Brázdil urážel porodní asistentku

Napsal/a Jakub Mikel 10. dubna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

„Nejlíp uděláte, když budete sama rodit své děti, a ty další ženy nechejte a ony to zvládnou jako každá z vás!“ napsal poslanec Milan Brázdil (ANO) porodní asistentce Janě Riedlové. Ta si stěžovala na údajné represe ze strany státu vůči asistentkám u domácích porodů.

Riedlová zveřejnila otevřený dopis pro ministerstvo zdravotnictví na svém Facebooku 5. dubna. Píše v něm, že jako komunitní porodní asistentka pracuje 7 let. Podle ní stát již řadu let potlačuje právo žen na domácí porod.

„Skutečný stav je totiž takový, že ministerstvo zdravotnictví odmítá poskytovat odbornou zdravotnickou péči ženám, které si svobodně a informovaně zvolí jako místo k porodu domácí prostředí,“ píše Riedlová.

„Žádám ministerstvo zdravotnictví o vysvětlení, proč jsou porodním asistentkám v České republice udělovány omezené registrace. Proč v Jihomoravském kraji není jediná porodní asistentka, která by mohla bez hrozící pokuty k porodům doma jít. Kdo tedy bude o tyto ženy pečovat?“ ptá se v dopise Riedlová.

První odpověď, kterou na svou výzvu dostala, přišla od olomouckého poslance Milana Brázdila. Je útočná a urážlivá a poslanec Brázdil se k ní nehlásí. Riedlová reakci v původním znění zveřejnila na své facebookové zdi:


„Vy si asi myslíte, že téma porodu je nějak vyjmečné, že…. No prostě není!!!! Miliony let tu ženské rodí děti a je to vlastně to nejlepší poslání. Co do toho kafráte. Co chcete. Poroďte Vy sama své dítě a buďte výbornou mamkou. Co vlstně chcete, Co potřebujete. Nic! Oplodněná žena to sama umí přijt ke svému lékaři a nechte to na ní. Hlavně jí nepošťuchujte a vše bude samo OK. A když ne, tak já jako lékař záchranky přijedu a nějak to zvládnu. Tak nejlíp uděláte, když budete sama rodit své děti a ty další ženy nechejte a oni to zvládnou jako kažná z vás!“     

Milan Brázdil (ANO)                


Arogance místo argumentů

Facebook: Jana Riedlová

„Od poslance očekávám seriozní a slušnou odpověď a ne snůšku impulzivně a arogantně formulovaných vět, které na sebe místy ani nenavazují. Tam, kde dochází argumetny, přijde na řadu arogance a sprosťáctví,“ uvedla k Brázdilově reakci Jana Riedlová pro HlídacíPes.org.

Brázdil se k celé věci odmítl vyjádřit.

„Já se o tom nechci bavit. Mně tady ti lidé pořád píší ohledně domácích porodů. Lékaři jsou zásadně proti domácím porodům,“ uvedl Brázdil pro HlídacíPes.org.

K autorství odpovědi se však nehlásí. Prý ji nepsal. „Obsah je v pořádku, forma špatně,“ dodal jen.

HlídacíPes.org má nicméně k dispozici emailovou komunikaci mezi Brázdilem a Riedlovou, ze které vyplývá, že výše citovaná reakce odešla z Brázdilovy oficiální poslanecké adresy.

Do voleb v záchranářské uniformě

Milan Brázdil (ANO) se ve volební kampani opakovaně profiloval jako lékař a především záchranář. A měl úspěch.

Brázdila voliči ve sněmovních volbách v roce 2013 vykroužkovali z desáté příčky na první místo a zabodoval také o rok později v komunálních volbách. Předloni vyhrál první kolo senátních voleb, ve druhém ho porazil jiný lékař – Lumír Kantor z KDU-ČSL.

Do posledních sněmovních voleb Brázdil málem nenastoupil, protože ho na kandidátku odmítlo nasadit krajské předsednictvo hnutí ANO a jeho jméno nenapsal na seznam ani regionální sněm. Na sněmu dokonce Brázdil spolustraníkům navrhl, že do sněmovních voleb půjde z posledního místa.

Vedení hnutí ANO jej nakonec na kandidátku vrátilo a Brázdil svůj poslanecký mandát obhájil – opět s nejvyšším počtem preferenčních hlasů ze všech kandidátů ANO v kraji.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)