Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Návštěva čínského prezidenta v Česku, březen 2016. Foto: PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Profimedia
PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Profimedia,

Čínské noviny v Praze: Ať si Česko nevyskakuje, malé země musí vědět, kde je jejich místo

Co si Čína ve skutečnosti myslí o malých zemích, odhaluje text z čínského tisku převzatý nedávno pražským serverem Prague Chinese Times. Podle textu prezident Zeman sice „bojoval proti protičínským živlům v nové české vládě“, ale neuspěl. Čínská propaganda také varuje země jako Česko nebo Litvu před prohlubováním vztahů s Tchaj-wanem a píše o „potravě pro děla“.

Článek zveřejněný 20. srpna na stránkách Prague Chinese Times, jehož překlad přinášíme níže, vyjadřuje obavu, že se Česko bude ubírat ve stopách Litvy a otevře tchajwanskou zastupitelskou kancelář pod skutečným jménem ostrova namísto dosavadního označení „tchajpejská“.

Nejprve shrňme hlavní body komentáře ve stručné parafrázi: Situace v České republice se nevyvíjí pro Čínu dobře, protože pročínský prezident Zeman má jen omezené pravomoci a trápí ho četné zdravotní problémy. Jakkoli se snaží vzdorovat protičínským živlům ve vládě, nedokáže jejich přesile čelit, a tak kdejaký český politik nyní navazuje vztahy s Tchaj-wanem.


Autory textu jsou Simona Fantová a David Gardáš. Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, se kterým HlídacíPes.org spolupracuje.


Tchaj-wan toho zneužívá ve svůj prospěch a blouzní o navázání diplomatických vztahů s Českem. Proto musí být Litva exemplárně potrestána, aby další země nenásledovaly jejího špatného příkladu. Malé země si musí uvědomit, kde je jejich místo, a poslouchat velké země, které o nich rozhodují. Česko by jakožto malá země mělo pochopit, že na něj nejsou zvědavé ani Spojené státy, ani Evropská unie, a nemělo by provokovat Čínu.

Prague Chinese Times jsou nejvýznamnějším čínskojazyčným médiem v České republice. Jejich ředitel a majitel Čou Ling-ťien současně předsedá krajanskému sdružení města Čching-tchien, největšímu uskupení čínské jednotné fronty v zemi. Prague Chinese Times se snaží prezentovat jako přirozený a výlučný hlas místní čínské komunity.

Podle dřívějšího výzkumu projektu Sinopsis se jedná spíše o učebnicový příklad propagandistického média zapojeného do vlivových aktivit jednotné fronty, jehož majitel se snaží navazovat kontakty v tuzemské vysoké politice, včetně osobních vazeb na poslední dva české prezidenty.

Česko jako druhá Litva?

Text, který vyšel na Prague Chinese Times, byl převzatý z Global Times, nejvýznamnějšího čínského propagandistického serveru vycházejícího v angličtině.

Podle něj je vláda České republiky „prošpikovaná množstvím protičínských živlů“. Kupříkladu nový ministr zahraničí Jan Lipavský, člen Pirátské strany, je přímo předvojem protičínského aktivismu a již dříve si „vyskakoval“, píše server a připomíná, že prezident Zeman měl vůči Lipavskému výhrady a snažil se jeho jmenování do funkce ministra zahraničí zabránit.

Global Times také zmiňuje, že pravomoci českého prezidenta jsou velmi omezené a že navíc Zeman v poslední době neustále čelí zdravotním problémům. „Přestože byl oslabený nemocí, bojoval proti této klice mladých lidí, avšak nakonec nedokázal jejich úspěchu zabránit,“ přináší svou verzi povolební situace v Česku server.

Podle něj je tak možné, že se Česko stane druhou Litvou: „Čeští politici si již dříve vyskakovali, udržovali četné kontakty s tchajwanskou oblastí a vůči tchajwanským autoritám vysílali chybné signály tak dlouho, až tyto začaly dělat iluze o navázání diplomatických vztahů s Českem. Jakkoli události ještě nedospěly tak daleko, Česko neustále s tchajwanskou oblastí udržuje takzvané ‚diplomatické styky‘ všemi možnými prostředky. Podepsalo sérii dohod o spolupráci, a navíc chce po vzoru Litvy založit takzvané ‚tchajwanské zastupitelství‘.“

Global Times tvrdí, že i proto je nutné, aby Čína Litvě odpověděla tvrdým protiútokem a exemplárně ji potrestala. Podle jeho interpretace aktuálního dění v Litvě se „tato země nyní potýká s těžkými ekonomickými ztrátami následkem série sankčních opatření, k nimž Čína přistoupila. Mnoho produktů litevských firem uvízlo v Číně, a navíc stále více nadnárodních společností volá po ukončení spolupráce s litevskými podniky“.

„Potrava pro děla“

Malé země jako Česko nebo Litva podle něj „přemýšlejí všechny bez rozdílu stejným způsobem, jde jim pouze o to vybrat si, ke kterému velkému státu se přimknou“. Evropská unie podle serveru ve skutečnosti nijak nezaručuje  existenci svých malých členských zemí. „Protože záruku své existence nevidí v EU, chtějí se předvést před Spojenými státy a upoutat jejich pozornost, aby si naoplátku zajistily, že jim Spojené státy vynahradí ztráty způsobené provokováním Číny,“ tvrdí Global Times.

Litva podle něj nicméně vykročila špatným směrem. „Aniž by se poradila s Evropskou unií, rovnou se vydala na scestí a Evropská unie ji v podstatě odepsala. Z pohledu USA neměl tento krok Litvy žádný demonstrativní efekt, protože Litva své chování přehnala a pouze ukázala, že podlézá Spojeným státům. Pokud by za to Spojené státy Litvu odměnily, ostatní země by ji mohly začít napodobovat a žádat po nich výhody. Pak by Spojené státy nedělaly nic jiného, než že by s těmito zeměmi neustále ztrácely čas.“

Server tvrdí, že kroky Litvy nemohou mít na Čínu žádný dopad, a že naopak „země, které jsou skutečně přínosné, pravděpodobně nebudou podnikat žádné unáhlené kroky ve prospěch USA. Například v případě Japonska Spojené státy doufají, alespoň podle toho, co se říká, že by se mohlo zachovat po vzoru Litvy, nikoli však taková malá země jako Česko“.

„Protože Spojené státy tyto malé země neberou vážně, o to více vyskakují a snaží se upoutat pozornost USA. Nicméně čím více si tak počínají, tím spíše je Spojené státy přehlíží. Lze tedy říci, že trend, který Litva nastavila, nakonec přinese zkázu jen jí samotné. Čím výše si Litva bude vyskakovat, tím rychleji se zřítí, tím krutější bude náraz, a tím dříve se stane potravou pro děla,“ uzavírá Global Times, jehož text převzal i zmiňovaný pražský web Prague Chinese Times.

Ve službách strany. Všude ve světě

Publikační činnost Prague Chinese Times zapadá do aktivit širší státní mediální sítě China News Service (CNS), hlavní propagandistické agentury systému jednotné fronty Komunistické strany Číny. CNS koordinuje celosvětovou síť zdánlivě soukromých, nezávislých diasporních mediálních skupin, které pomáhají amplifikovat propagandistické narativy KS Číny do čínské diaspory i do místního mainstreamového diskurzu.

Činnost CNS je průsečíkem propagandy a práce jednotné fronty, dvou hlavních nástrojů politického vlivu KS Číny doma i v cizině. Tato symbióza pomáhá straně ovlivňovat čínskou diasporu i evropskou politiku a utvářet informační prostředí tak, aby sloužilo dlouhodobým cílům strany – a to i v Česku.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

46 komentářů

 1. Petr Jeníček napsal:

  Je to jasná propaganda, ale je dobré vědět, jak uvažuje i někdo jiný než naši také „nezávislí“ novináři. Alespoň máme plastičtější obrázek situace.

  • Toky napsal:

   Ať si Čína nevyskakuje. České země, navzdory kolaboranta na hradě, vědí kde je jejich místo.

 2. Vladislav Pintera napsal:

  Tak doufám,že tu budeme mít co nejdřív Tchajwanskou ambasádu.Musíme držet při sobě,my malé země.

  • petr grim napsal:

   no a my musíme mít ambasádu na formose,nyní tchaiwan.začít obchodovat a na čínu se neohlížet.není důležitá,její nekvalitní výrobky nepotřebujem a vojensky je zaostalá stejně jako rusko.pro NATO to není soupeř,jen kvičící selátko.

 3. Tomáš napsal:

  Končící prezident Zeman by se chtel nerealisticky navštívit Činu a rozloučit se. Jeho politika k Číně zkrachovala, druhá nerealnost je politika předsedy Senátu Vystrcila, ta je ještě navíc nebezpečná. To že dojde ke konkurenčním střetu Číny a USA v Pacifiku je ne
  zvratné. V jaké situaci bude v té době EU to nelze odhadnout. Jedno lze konstatovat, Čína se stane fenoménem XXI století.

 4. Miroslav napsal:

  Proč se s nima tak matláme?Je třeba jim jasně říct,kde je naše místo a kde mají místo oni.

 5. Paull napsal:

  Však Česko moc dobře ví, kam patří. A hlavně určitě ne pod nějaké autoritářské, fasistické, či nacistické, nebo dokonce teroristické organizace.

 6. Radek napsal:

  Rozdělení Země na státy a národy s jejich jazyky je umělé a slouží jen k provozuschopnosti určitého množství lidí na určité ploše. Hranice jsou lidský konstrukt a výmysl. Patriarchát prokázal svoji neživotaschopnost nechutným opovrhováním životem jako takovým bez ohledu na skutečnost, že jsme široko daleko ve vesmíru sami a Země je kulatá, takže omezená. Pánové si hrají na vojáčky a pod umělými záminkami vyvolávají války a zabíjení, které nyní hrozí totálním sebezničením. Doporučuji takto velké zemi malý ostrov „pustit“ k samostatnosti, protože opravdu prokazuje svoji životaschopnost. TO by bylo vážené a obdivuhodné. Ale vymlátit vše i dosavadní vztahy ve světě kvůli pár letům přežití, než to tu jako kobylky bez rozumu vypaseme, to je slušně řečeno svéhlavé, nerozumné a nikam nevedoucí. Síla a budoucnost je v kompromisech a spolupráci. Manželku si k sobě trvale a láskyplně nepřipoutáte tím, že ji znásilníte. A to je jen příklad toho nejbližšího vztahu…ostatní vztahy jsou ve své zředěnosti obdobné…Bez vztahů a v samotě je lidská existence nadaná inteligencí odsouzena ke konci. Umoří sama sebe svými vlastními myšlenkami a zcestným konáním.

 7. LUDĚK napsal:

  Kdo si doted myslel ,že Čína to myslí s náma dobře ona to s nikým nemyslí na férovku to nám dokázali Covidem roztahováním se až doAfriky ,takže bacha

 8. Zdeněk napsal:

  To jsme poznali při vstupu do EU.

 9. Karel napsal:

  Je to tak , několik pochlebníků se snaží vlísat mocnosti za oceánem a odměnou je jim doživotní post někde na teplém místečku. Občané rozhodně chtějí mírové a přátelské vztahy , bohužel nikdy a nikde nebude lidové referendum kde by se občané mohli vyjádřit. V devadesátých letech nějaká ta demokracie byla , ale jen do r.1996 . Číně je třeba se omluvit ,to je můj názor .

  • Pavel napsal:

   Tak, tak, několik pochlebníků se snaží vlísat se rudé totalitě za indickým oceánem a získat teplý post. Čínské republice se je třeba omluvit za krtečkovská extempore hradního čučkaře, které předváděl ve vzbouřeneckých provinciích na pevnině.

 10. vastar napsal:

  NESMÍME SE NECHAT ZMÁST DÚKAZY
  Sigmund Freud

  • Pavel napsal:

   Ty se hlavně nenecháváš zmást pravidly české gramatiky.

 11. Josef napsal:

  Drzost tohoto nadutého tupce z Číny je nevídaná.Tito zloději a kopírači všeho co potom zpackají a vyrábí a prodávají za laciný peníz.Viz Mountfield a podobné firmy co k nám vozí jejich čínský šmejd.Nenažranost i našich firem,které si mysleli, jak si namastí kapsu na laciném čínském šmejdu.Zavedli tam výrobu a po čase jim došlo jaká to byla chyba.Dnes už jejich výrobky okopírované prodává Čína.Tak jako u nás zničili spolu s vietnamskou invazí průmyslová odvětví, která nás ve světě proslavila. Sklářský,porcelánky,textilky,obuvnický,výroba oblečení s tradicí a kvalitou musela skončit, protože nemohli konkurovat lacinému šmejdu z čínských fabrik.S tím skončili i další navazující obory.Žvásty Zemana o miliardách čínských investic chválabohu nevyšli a zůstalo jen u slibů a lhaní, jak je u komoušů zvykem.Myslím, že by si tento čínský komouš měl dát pozor na tu jeho prostořekou hubu.ČR patří mezi vyspělé evropské země a svou úrovní, která se neustále zvyšuje i přes naše domací bolševiky bude stoupat na úroveň, která mu patřila za první republiky.

 12. fmach napsal:

  Pořád nemohu pochopit, čemu na slovech komunistická země, diktátorská a dobyvačná, nerozumíme, taková je Čína a navíc jim svobodné země lezou do zadku !!

 13. Bery napsal:

  Tady ti žluťáci jsou stejná pakáž jako rusáci, co neukradnou to nemají, ale tlamy plné keců o vlastní velikosti a předurčenosti vládnout ostatním národům. Přitom je to banda špinavců, polovina jich chcípá hlady a splachovací hajzl neviděli ani na obrázku.

  • Ondrej napsal:

   jj tak nejak..jsou to prolhani diktatorsti smejdi, nenavidi nas system a chteji nas vlivove ovladnout pres svoje poskoky tady, v jejichz cele je ostuda vychlastana na hrade..ale tomu bude uz brzy konec. a za cinsky virus zlutaci jeste zaplati, to jim nesmime jen tak odpustit

 14. A. S. Pergill napsal:

  „Bůh učinil lidi silnými a slabými, Samuel Colt tento rozdíl srovnal.“
  Obávám se (z hlediska Číny), že přesně totéž, co se v 19. století říkalo o Coltově opakovacím revolveru, by se dnes dalo říct o ZHN, zejména biologických. A že výhrůžky pevninské Číny nabývají takový charakter, že zcela opravňují státy, jimž je vyhrožováno, k vývoji něčeho, co by tento stát v případě pokusu o jejich realizaci „umravnilo“.

 15. Jan Hlaváč napsal:

  Tady lze odpovědět stejným způsobem. Prague Chinese Times si nemá v Praze co vyskakovat, protože ¨-jak známo- Česko není samo, je sice poměrně malá země, ale je členem NATO a ručitelem jeho mezinárodní bezpečnosti jsou USA, což je stále po hospodářské, politické a vojenské stránce nejsilnější země světa, která je po všech stránkách stále silnější než ČLR. O tom se ostatně ČLR mohla přesvědčit už za války v Koreji 1950-53. To bych vzal na vědomí a podle toho bych i přiměřeně upravil svoji dikci. Svoboda projevu v liberální demokracii má totiž také své meze a proto bych byl opatrný s vyhrůžkami.

 16. lada napsal:

  zajímavé,že je jím stojíme za to se zaobírat naší maličkostí,všichni si pamatujeme na návštěvu čínského presidenta a co se kolem toho dělo,tak že zemane-neděkujem,není za co

  • Petr napsal:

   to neni on tom jestli jim za to stojime, nestojime, ale oni jsou si velice dobre vedomi toho jak postupovat pri rozkladu EU, co je teda jednim ze skutecnych cilu, a to zpusobem rozbijeni jejich mensich clanku, aby se nasledne rozlozil i celek

  • A. S. Pergill napsal:

   Když tu byl na návštěvě president USA, tak se dělaly ještě větší manévry.

 17. Milan Čechák napsal:

  Čína i Rusko v tom ohledu mají pravdu. Pro ně jsme jen takové malé psí hovínko v trávě, které ústy naší ministrantky války řve na celý svět jak tur. Proto se máme čím dál, tím ještě dál!

 18. Milan Čechák napsal:

  Čína i Rusko v tom ohledu mají pravdu. Pro ně jsme jen takové malé psí hovínko v trávě, které ústy naší ministrantky války řve na celý svět jak tur. Proto se máme čím dál, tím ještě dál!

 19. vlad napsal:

  Česko, počtem obyvatel je jedno město v Číně. Takových desetimilionových měst je v Číně je několik. Čína má více než 1.5 miliardy obyvatel, k tomu odpovídající armádu a nevyspělejší technologie na světě.
  Jako malý ratlík skáče na velkého psa. to je ten správný poměr Česka a Číny. Tak je potřeba si Čínu znepřátelit, podobně, jako Rusko. A máme vyhráno na celá desetiletí dopředu. Život v chudobě, bídě a bez budoucnosti. Na ty malé se každý vykašle, víme to z vlastní zkušenosti. Tzv. „spojenci“ se na nás vykašlou jako první. Nic pro ně neznamenáme, jsme jen obytiště podřadného zboží a levná montovna.
  Nakonec ten velký pes ratlíka zakousne. Co chceme? MO Černochová schvaluje terorismus a vláda spojená s organizovaným zločinem vybrojuje nacisty. To je naše zah.politika vzájemných vztahů.

  • Petr napsal:

   jj vlade, ty vypadas na dobreho appeasnika, taky bys asi zase uvital zivot v autokracii, a takove upgradovame, posilene digitalem ze jo, tak hlavne ze v tom mas jasno jak postupovat, resp. kam ustupovat

  • A. S. Pergill napsal:

   Problém je, že Čína zaostává v inovacích a podobných věcech. Co vyrábí, vyrábí proto, že technologie dostala od nás (třeba je následně trochu vylepšiula, ale nevyrobila nic kvalitativně nového).
   Je to proto, že existuje „mentalita pěstitelů rýže“ (Čína a podobné státy) a „mentalita pěstitelů pšenice“. Rozdíl je v tom, že pěstitel pšenice je samostatný a všechny práce při jejím pěstování zvládne se svou rodinou, maximálně s nějakými sezónními nádeníky, zatímco pěstování rýže potřebuje celoroční koordinovanou práci velkého počtu lidí (minimálně obyvatel jedné vesnice), protože jinak než takto se rýže pěstovat nedá. A „pěstitelé pšenice“ mají tudíž daleko samostatnější myšlení a také inklinují k demokracii (protože stát je vlastně sdružením těchto pěstitelů), zatímco pěstitelé rýže jsou celé generace cepováni k tomu, že jsou jen malé kolečko v obrovském soukolí a iniciativa i samostatnost myšlení jsou u nich cíleně a celé generace potlačovány.

 20. jan napsal:

  To pisatel ukazuje, jak moc umí používat cizí slova? Možná by byl článek dobrý, ale :…nezávislých diasporních mediálních skupin, které pomáhají amplifikovat propagandistické nerativy KS Číny do čínské diaspory i do místního mainstreamového diskursu. ?!?!

 21. Tomáš Merta napsal:

  Čína by se měla předvším starat o své vlastní problémy, kterých má víc než dost, a nevyhrožovat nezávislým státům jako je Česko, Litva, nebo Taiwan. Čína má víc problémů, než má činština znaků. Může začít např. u svobody vyjadřování, necenzurovaný internet, neprůhledný smog ve velkých městech, přestat podporovat takové zrůdy jako je Kim Čong-un, nechat svobodně volit v Honk Kongu, propustit politické vězně, pomoci Ukrajině proti ruským okupantům, přestat odebírat orgány vězňům, atd, atd. Co Tibet?

 22. Vaclav Forman napsal:

  A to je bohuzel svata pravda.

 23. Jan Meiichar napsal:

  Čína v dějinném vývoji rychle vyrostla. Díky všem podporovatelům režimu a investorům … dobře nám tak, nám všem.
  Jedná se o ukázkový příklad lidskosti (nechť si to každý laskavě přebere).

 24. liberal shark napsal:

  Někdo by měl Číňanům vysvětlit, kde je JEJICH místo.

  • beny napsal:

   Pane zaspal jste tak 50let tenkrát to ještě šlo.

   • Petr napsal:

    nezaspal, cinane dostali sanci, zaclenit se do vyspele spolecnosti, na rozdil od japoncu a jiho korejci, to nechteji vyuzit, takze se na ne musi jinak, zaroven ale nikdo nemuze tvrdit ze se jim nedala sance

 25. Vaclav Baloun napsal:

  Tyto povýšenecké oficiální čínské názory jsou v nesouladu s Chartou OSN, také samozřejmě se slušností a pragmatismem v mezinárodních vztazích

 26. jara napsal:

  Není všechno zlato co se třpytí a manipulace slovíček v textu může změnit charakter věci pojaté.

  • Pavel napsal:

   Čínská propaganda a čínské sprosté napadání každého, kdo ji otrocky nepapouškuje, zlato neminulo ani v rychlíku.

 27. skeptik napsal:

  Bulharská tajná služba zjistila, že Rusové platí novinářům a politikům za šíření ruské propagandy 2000 euro měsíčně. Docela by mě zajímalo, kolik asi tak platí Číňané vlade, Milane Čecháku a další podobní? Vyplatí se to?

 28. Franta napsal:

  Mají pravdu soudruzi a nezmění to ani žádní novináři z Prahééééé…. 😀

 29. Anna Kolínská napsal:

  O.K. Milá Číno.
  Hlavně tuto moudrost nezapomeň.
  Až přijde někdo, nebo něco,
  proti čemu budeš ještě menší prd než ten nejmenší.
  Velmi dobře si to pamatuj.
  Zatím se klidně směj.

Přidávání komentářů není povoleno