Návštěva čínského prezidenta v Česku, březen 2016. Foto: PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Profimedia

Čínské noviny v Praze: Ať si Česko nevyskakuje, malé země musí vědět, kde je jejich místo

Napsal/a Sinopsis 25. srpna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Co si Čína ve skutečnosti myslí o malých zemích, odhaluje text z čínského tisku převzatý nedávno pražským serverem Prague Chinese Times. Podle textu prezident Zeman sice „bojoval proti protičínským živlům v nové české vládě“, ale neuspěl. Čínská propaganda také varuje země jako Česko nebo Litvu před prohlubováním vztahů s Tchaj-wanem a píše o „potravě pro děla“.

Článek zveřejněný 20. srpna na stránkách Prague Chinese Times, jehož překlad přinášíme níže, vyjadřuje obavu, že se Česko bude ubírat ve stopách Litvy a otevře tchajwanskou zastupitelskou kancelář pod skutečným jménem ostrova namísto dosavadního označení „tchajpejská“.

Nejprve shrňme hlavní body komentáře ve stručné parafrázi: Situace v České republice se nevyvíjí pro Čínu dobře, protože pročínský prezident Zeman má jen omezené pravomoci a trápí ho četné zdravotní problémy. Jakkoli se snaží vzdorovat protičínským živlům ve vládě, nedokáže jejich přesile čelit, a tak kdejaký český politik nyní navazuje vztahy s Tchaj-wanem.


Autory textu jsou Simona Fantová a David Gardáš. Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, se kterým HlídacíPes.org spolupracuje.


Tchaj-wan toho zneužívá ve svůj prospěch a blouzní o navázání diplomatických vztahů s Českem. Proto musí být Litva exemplárně potrestána, aby další země nenásledovaly jejího špatného příkladu. Malé země si musí uvědomit, kde je jejich místo, a poslouchat velké země, které o nich rozhodují. Česko by jakožto malá země mělo pochopit, že na něj nejsou zvědavé ani Spojené státy, ani Evropská unie, a nemělo by provokovat Čínu.

Prague Chinese Times jsou nejvýznamnějším čínskojazyčným médiem v České republice. Jejich ředitel a majitel Čou Ling-ťien současně předsedá krajanskému sdružení města Čching-tchien, největšímu uskupení čínské jednotné fronty v zemi. Prague Chinese Times se snaží prezentovat jako přirozený a výlučný hlas místní čínské komunity.

Podle dřívějšího výzkumu projektu Sinopsis se jedná spíše o učebnicový příklad propagandistického média zapojeného do vlivových aktivit jednotné fronty, jehož majitel se snaží navazovat kontakty v tuzemské vysoké politice, včetně osobních vazeb na poslední dva české prezidenty.

Česko jako druhá Litva?

Text, který vyšel na Prague Chinese Times, byl převzatý z Global Times, nejvýznamnějšího čínského propagandistického serveru vycházejícího v angličtině.

Podle něj je vláda České republiky „prošpikovaná množstvím protičínských živlů“. Kupříkladu nový ministr zahraničí Jan Lipavský, člen Pirátské strany, je přímo předvojem protičínského aktivismu a již dříve si „vyskakoval“, píše server a připomíná, že prezident Zeman měl vůči Lipavskému výhrady a snažil se jeho jmenování do funkce ministra zahraničí zabránit.

Global Times také zmiňuje, že pravomoci českého prezidenta jsou velmi omezené a že navíc Zeman v poslední době neustále čelí zdravotním problémům. „Přestože byl oslabený nemocí, bojoval proti této klice mladých lidí, avšak nakonec nedokázal jejich úspěchu zabránit,“ přináší svou verzi povolební situace v Česku server.

Podle něj je tak možné, že se Česko stane druhou Litvou: „Čeští politici si již dříve vyskakovali, udržovali četné kontakty s tchajwanskou oblastí a vůči tchajwanským autoritám vysílali chybné signály tak dlouho, až tyto začaly dělat iluze o navázání diplomatických vztahů s Českem. Jakkoli události ještě nedospěly tak daleko, Česko neustále s tchajwanskou oblastí udržuje takzvané ‚diplomatické styky‘ všemi možnými prostředky. Podepsalo sérii dohod o spolupráci, a navíc chce po vzoru Litvy založit takzvané ‚tchajwanské zastupitelství‘.“

Global Times tvrdí, že i proto je nutné, aby Čína Litvě odpověděla tvrdým protiútokem a exemplárně ji potrestala. Podle jeho interpretace aktuálního dění v Litvě se „tato země nyní potýká s těžkými ekonomickými ztrátami následkem série sankčních opatření, k nimž Čína přistoupila. Mnoho produktů litevských firem uvízlo v Číně, a navíc stále více nadnárodních společností volá po ukončení spolupráce s litevskými podniky“.

„Potrava pro děla“

Malé země jako Česko nebo Litva podle něj „přemýšlejí všechny bez rozdílu stejným způsobem, jde jim pouze o to vybrat si, ke kterému velkému státu se přimknou“. Evropská unie podle serveru ve skutečnosti nijak nezaručuje  existenci svých malých členských zemí. „Protože záruku své existence nevidí v EU, chtějí se předvést před Spojenými státy a upoutat jejich pozornost, aby si naoplátku zajistily, že jim Spojené státy vynahradí ztráty způsobené provokováním Číny,“ tvrdí Global Times.

Litva podle něj nicméně vykročila špatným směrem. „Aniž by se poradila s Evropskou unií, rovnou se vydala na scestí a Evropská unie ji v podstatě odepsala. Z pohledu USA neměl tento krok Litvy žádný demonstrativní efekt, protože Litva své chování přehnala a pouze ukázala, že podlézá Spojeným státům. Pokud by za to Spojené státy Litvu odměnily, ostatní země by ji mohly začít napodobovat a žádat po nich výhody. Pak by Spojené státy nedělaly nic jiného, než že by s těmito zeměmi neustále ztrácely čas.“

Server tvrdí, že kroky Litvy nemohou mít na Čínu žádný dopad, a že naopak „země, které jsou skutečně přínosné, pravděpodobně nebudou podnikat žádné unáhlené kroky ve prospěch USA. Například v případě Japonska Spojené státy doufají, alespoň podle toho, co se říká, že by se mohlo zachovat po vzoru Litvy, nikoli však taková malá země jako Česko“.

„Protože Spojené státy tyto malé země neberou vážně, o to více vyskakují a snaží se upoutat pozornost USA. Nicméně čím více si tak počínají, tím spíše je Spojené státy přehlíží. Lze tedy říci, že trend, který Litva nastavila, nakonec přinese zkázu jen jí samotné. Čím výše si Litva bude vyskakovat, tím rychleji se zřítí, tím krutější bude náraz, a tím dříve se stane potravou pro děla,“ uzavírá Global Times, jehož text převzal i zmiňovaný pražský web Prague Chinese Times.

Ve službách strany. Všude ve světě

Publikační činnost Prague Chinese Times zapadá do aktivit širší státní mediální sítě China News Service (CNS), hlavní propagandistické agentury systému jednotné fronty Komunistické strany Číny. CNS koordinuje celosvětovou síť zdánlivě soukromých, nezávislých diasporních mediálních skupin, které pomáhají amplifikovat propagandistické narativy KS Číny do čínské diaspory i do místního mainstreamového diskurzu.

Činnost CNS je průsečíkem propagandy a práce jednotné fronty, dvou hlavních nástrojů politického vlivu KS Číny doma i v cizině. Tato symbióza pomáhá straně ovlivňovat čínskou diasporu i evropskou politiku a utvářet informační prostředí tak, aby sloužilo dlouhodobým cílům strany – a to i v Česku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)