Čínská obhajoba perzekuce Ujgurů připomíná ohranou desku. Teroristy vidí i v umělcích
Když Turecko minulý týden odsoudilo čínské zacházení s Ujgury v Sin-ťiangu, Peking se dostal pod nebývalý tlak. Čína dlouhodobě tvrdí, že tvrdostí vůči muslimským Ujgurům efektivně brání terorismu. Ujguři v zahraničí teď ale nahlas požadují informace o svých pohřešovaných příbuzných a známých.
V reakci na šířící se informace o smrti ujgurského hudebníka Abdurehima Heyita Turecko Čínu vyzvalo k okamžitému uzavření lágrů, v nichž je podle střízlivých odhadů drženo přes milion Ujgurů a minimálně tisíce čínských Kazachů a Kyrgyzů.
Jedná se o turkické národy, které hovoří jazykem příbuzným turečtině a stejně jako Turci vyznávají islám. I proto je právě v Turecku jedna z největších exilových ujgurských komunit. Přesto však Turecko, stejně jako další muslimské země, dlouho váhalo s odsouzením Číny a jejího svérázně pojatého „boje proti terorismu“, hlavně z obavy z narušení diplomatických vztahů a zejména z poškození ekonomických zájmů.
Osm let vězení za písničku
Před časem se objevily informace, že Abdurehim Heyit, který byl hráčem na tradiční ujgurský strunný nástroj dutar, byl odsouzen k osmi letům vězení za údajné „podněcování k terorismu“. Bylo to kvůli slovům jedné z jeho písní nazvané „Otcové“, v níž se objevuje výraz „mučedníci války“.
Jedná se o slova původní ujgurské básně, která vyzývá mladou generaci, aby nezapomínala na oběti předků. Čínské úřady však tento text interpretovaly účelově jako navádění k terorismu.
Ministerstvo zahraničních věcí Turecka ve svém prohlášení Čínu mimo jiné obviňuje z „mučení“ turkických menšin v „koncentračních táborech“. Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy řekl: „Není už dávno žádným tajemstvím, že více než milion turkických Ujgurů bylo z libovůle úřadů zatčeno a byli vystaveni mučení a brainwashingu“.
„Návrat ke koncentračním táborům ve 21. století a systematickou asimilaci Ujgurů“ označil za „velikou hanbu lidstva“. Nato vyzval generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese k „podniknutí efektivních kroků k ukončení této lidské tragédie“.
Turecko v prohlášení dále odsuzuje čínskou kampaň zaměřenou na „počínštění náboženství“, kterou ČLR vyhlásila v říjnu 2017.
Teroristé podle Číny: Umělci i intelektuálové
Čína se proti těmto obviněním okamžitě ohradila a prostřednictvím ambasády v Ankaře a poté i ministerstva zahraničí vyzvala Turecko ke stažení těchto „křivých obvinění“. Čínská vláda volí metodu gramofonové desky: odvolává se na celosvětovou válku proti terorismu a tvrdí, že jen našla tu nejefektivnější cestu, jak se s (muslimským fundamentalistickým) terorismem vypořádat.
Apeluje proto na Turecko, že jsou vlastně na stejné lodi, a tábory v Sin-ťiangu jsou údajně pouze „re-edukační střediska“ sloužící k nápravě teroristů. Už jen Heyitův případ však jasně ukazuje, jací lidé jsou v Sin-ťiangu považováni za „teroristy“: ujgurští intelektuálové, umělci, i prostí lidé, kteří se nechtějí vzdát svého jazyka, náboženství a kultury.
MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org
ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?
Pouhý den po tureckém prohlášení, 10. února, čínská strana zveřejnila video, které má dokazovat, že Abdurehim Heyit je stále naživu. Turecké vysílání Čínského rozhlasu pro zahraničí (CRI) video publikovalo prostřednictvím sociálních sítí.
Je na něm muž, který říká, že je Abdurehim Heyit (a podle svědectví známých je mu opravdu podobný). Uvádí datum 10. února a říká, že se „těší dobrému zdraví“ a je v současnosti „vyšetřován pro porušení zákona“.
Důkaz, který nestačí
Zástupci ujgurských exilových organizací i zahraniční pozorovatelé však video považují za krajně podezřelé. Jsou zde údajně nesrovnalosti odhalené analýzou metadat videa, a navíc měl být Heyit už před více než rokem odsouzen. Vzniká tedy otázka, proč by znovu mluvil o „vyšetřování“. Za pozornost stojí i stav, v jakém se muž nachází – jeho pohled je zcela vyhaslý a mluví rezignovaně, místy s těžko skrývanou nevolí v jinak koženě nehybné tváři.
Související články
Masové stěhování vězňů v Číně. Kdo jsou tisíce pasažérů ve vlacích se zatemněnými okny
Velký bratr v praxi: Čína testuje na Ujgurech, jestli se dá společnost absolutně kontrolovat
Podle BBC video nese všechny znaky nucených televizních doznání pravidelně produkovaných za spolupráce čínských soudů kontrolovaných komunistickou stranou, policejních vyšetřovatelů a státních médií.
Čína se videem snaží dokázat, že většina zpráv o situaci v Sin-ťiangu je lživých. Jenže vzhledem k tomu, že o statisících „zmizelých“ Ujgurů nezveřejnily čínské úřady žádné informace, a ani jejich příbuzní nevědí, zda jsou živí, případně kde a v jakém stavu, video nikoho příliš neuklidnilo.
Naopak, rozpoutalo kampaň, v níž Ujguři v zahraničí požadují informace o svých pohřešovaných příbuzných a známých. Zástupci turecké vlády se navíc pro turecká média vyjádřili, že video neobsahuje žádné důkazy, které by potvrzovaly identitu hovořícího muže, ani to, že video bylo opravdu nahráno 10. února.
Už to, že Čína vůbec přistoupila ke zveřejnění takového videa, je podle mnohých jasným znamením: Čína znatelně pociťuje tlak mezinárodního společenství, a tento tlak má tudíž smysl. Podle Nuryho Turkela, předsedy Ujgurského svazu pro lidská práva se sídlem v USA, čínská vláda reaguje na turecké prohlášení, protože si je „vědoma vlivu, jaký má Turecko v muslimském světě“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Tady k tomu Turecku a těm Ujgurům, případně Kazachům a Kyrgyzům… Tak Turecko už taky tradičněji právě vsází na politiku panturkismu, tj. myšlenky spřízněnosti národů mluvícími turkickými (také se říkalo turkotatarskými) jazyky, a ten islám tady ani nemusí být tak důležitý (jako s panslavismem, myšlenkou nějaké jednoty slovanských národů, a také vlastně bez ohledu na náboženství)…
Co je tedy ale hrozně zajímavé, také člověk může narazit na informace (nejsou-li to nějaké faky), že se s touhle ideou nějakého panturkického společenství ztotožňuje i Orbánovo Maďarsko (které zase, jak víme, asi těžko, můžeme obviňovat z nějakých sympatií zrovna k islámu, a určitě ne k jeho šíření v Evropě)…
Tak taky jde o to, že ty Maďary většinou označujeme jako tzv. ugrofinskou skupinu (podobně jako třeba Finy nebo Estonce), a je tady vnímán nějaký rozdíl od téhle skupiny turkické, turkotatarské… A nejsem takový lingvista, abych dokázal posoudit, jestli je v reálu maďarština bližší finštině nebo opravdu spíš té turečtině… Ale tak ty Finy, příp. Estonce připomínám proto, že pokud s nějakou myšlenkou turkické pospolitosti aspoň zčásti koketují Maďaři, o těch Finech nebo Estoncích jsem to aspoň neslyšel…(???)
Maďarsko, respektive Uhry byly dlouho pod nadvládou Osmanské říše a tak zanechalo v jazyce nebo architektuře určité stopy. Myslím, že tyto společné předky a původy jsou jen zástupným nástroje populismu Orbána a Erdogana. Většina Maďarů zná tak maximálně finské sauny a vodku a s finem se svým jazykem nedomluví ani kdyby mu šlo o život.
Odpovídal jsem Vám tady na to, ale nevím, proč to nevylezlo… Asi to už nesouviselo s tématem.
Já vím, že se svým jazykem s Finem nedomluví, ale právě, že s tím Turkem taky ne… Ale že tam může hrát roli nějaké koketování Orbána s Erdoganem, to mě přesně taky napadlo.
Ono by tohle všechno mohlo být na dlouhý historický, případně lingvistický výklad, jenže to bychom zabředli hlavně k Maďarům, Turkům a Finům, ale nikoliv k Číňanům a Ujgurům (a příp. tedy jejich vztahu k Turkům)… Takže by to nemuselo vylézt.
Jedním z prvních skutků po „vstupu“ armády USA do Afghanistánu v říjnu 2001 byl okamžitý převoz tam tehdy dočasně usídlených Ujgurů na Guantanámo. Čili i náš největší spojenec je tehdy pokládal za teroristy…. To že potom náš největší spojenec nevěděl kam s nimi, je věc druhá.
Kolik jich bylo? Milión? Ta Kuba je větší, než jsem si myslel. 🙂