Čínský prezident Si Ťin-pching. Foto: Profimedia

Čína už nemá naději, ekonomicky zkolabuje, řekla profesorka v důchodu. Peking ji odstavil

Napsal/a Sinopsis 2. září 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Před časem začal na internetu kolovat zvukový záznam květnové online přednášky, v níž bývalá profesorka Ústřední stranické školy Cchaj Si, toho času pobývající ve Spojených státech, nazvala Komunistickou stranu Číny „politickým zombie“.

V reakci na to 17. srpna obdržela oznámení z bývalého působiště v Pekingu, že byla na základě „vážných politických provinění“ a „závažného porušení stranické politické disciplíny“ vyloučena ze strany a byla jí pozastavena penze. Dnes sedmašedesátiletá Cchaj Sia patřila k liberálnějším hlasům ve straně a během své dlouhé stranické kariéry věřila v možnost postupné demokratizace komunistické strany zevnitř.

Podle vlastních slov tuto naději ztratila po nástupu současného vůdce Si Ťin-pchinga k moci. Cchaj ve zmiňované přednášce vyslovuje názor, že v klíčovém okamžiku, kdy většina světa v čele se Spojenými státy ČLR a její vládu kritizuje, a na prahu vleklé globální ekonomické krize je jedinou skutečnou možností reformy čínské komunistické strany sesazení předsedy Si Ťin-pchinga. Ten podle ní ve straně uzurpoval veškerou moc a z členů Stálého výboru Politbyra i z 90 milionů straníků si udělal „rukojmí“.

Dýka do zad strany

Tato neočekávaná a ostrá kritika přichází přímo zevnitř komunistické strany, od ženy, která je dcerou revolučních kádrů, jež pomáhaly stranu budovat, a která sama celý život komunistické kádry a funkcionáře vzdělávala v rámci prestižní stranické instituce.

Kauza vyplula na povrch zrovna v době, kdy čínský vůdce Si Ťin-pching odstartoval novou kampaň proti „vnitřním nepřátelům strany“, jež má „vnořit dýku do útrob strany“ a odhalit „dvojí tváře“ mezi stranickými funkcionáři a kádry, ale také v řadách bezpečnostních a policejních složek a mezi představiteli soudní moci.

Kampaň zacílená na složky zajišťující právo a pořádek má trvat až do roku 2022 a navazuje na Si Ťin-pchingovu rozsáhlou kampaň proti korupci, jež podle pozorovatelů současnému vůdci pomohla zbavit se mnoha rivalů a kritiků v rámci strany.

Současné dění nápadně připomíná některé předchozí stranické čistky, ať už to byla rozsáhlá kampaň za „nápravu stylu práce“ ve 40. letech v Jen-anu, která pomohla Mao Ce-tungovi pojistit jeho výsadní postavení, nebo následující kampaně 50. a 60. let, včetně nechvalně známé Kulturní revoluce. Není náhoda, že starší generace straníků, která tuto dobu zažila, před podobným terorem nyní stále častěji varuje.

Totální deziluze

Sama Cchaj Sia, poté, co v roce 2012 odešla do důchodu, opakovaně veřejně vystupovala na obranu pronásledovaných disentních hlasů v rámci komunistické strany. V nedávném rozhovoru pro New York Times řekla, že poslední zbytky víry ve stranu (pod současným vedením) ztratila v souvislosti se smrtí environmentalisty Lej Janga, který v roce 2016 zemřel ve vazbě poté, co byl falešně obviněn z využívání služeb prostitutek.

Cchaj v rozhovoru říká: „Ta událost ve mě zanechala totální deziluzi. Jejich metody byly tak zvrhlé, že to předčilo moje nejhorší představy.“ Ve stejném roce se také poprvé zastala realitního magnáta Žen Č‘-čchianga, který byl vyloučen ze strany za to, že kritizoval státní média. Za něj a za dalšího disidenta vyloučeného ze strany, profesora práva na Univerzitě Čching-chua Sü Čang-žuna, se znovu postavila (již z USA) letos v červenci, kdy byli oba zatčeni za svou kritiku postupu čínské vlády v boji proti koronavirové pandemii.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podle rozhovoru, který nedávno poskytla stanici CNN, byla hlavním důvodem jejího vyloučení ze strany tři „provinění“: Zaprvé podpis online petice za propuštění později zemřelého doktora Li Wen-lianga, který byl umlčen, když jako jeden z prvních informoval o probíhající epidemii ve Wu-chanu.

Zadruhé esej, zveřejněná v květnu letošního roku, v níž ostře kritizovala v té době připravovaný hongkongský zákon o státní bezpečnosti. A zatřetí zmíněná audionahrávka, jež byla původně určena jen pro uzavřený kruh přátel na čínské sociální síti, a ve které označila Si ťin-pchinga za „mafiánského bosse“.

Novináři China Digital Times pořídili plný přepis a anglický překlad přednášky, v níž Cchaj přímo volá po sesazení Si Ťin-pchinga (kterého ovšem ani jednou přímo nejmenuje). Domnívá se, že je to jediná cesta, jak reformovat stranu, která se podle ní stala „politickým zombie“, a také jediná cesta k uvolnění narůstajícího mezinárodního tlaku na Čínu.

Ekonomický kolaps? Do roka

Cchaj Sia, věrná původním ideálům komunismu coby utopického systému, kde je moc plně v rukou „lidu“, jak to dodnes hlásá oficiální ideologie a propaganda, volá po zastavení cenzury a potlačování svobodného vyjadřování názorů. Její jednání je v základě motivováno snahou o reformu strany a posílení pozice ČLR na mezinárodním poli. Coby představitelka stranické inteligence má poučený a velmi reálný náhled na současný stav. V přednášce říká:

„Všichni ti, kteří měli prostředky, aby z Číny utekli a převedli svůj majetek do zahraničí, tak již ve snaze zachránit své živobytí dávno učinili. Ti, kteří měli peníze a schopnosti, už dávno odešli. Co nám zbylo? Zůstaly nám jen rudé elity, které z nás vysávají krev, a obrovská masa chudých pracujících, kteří nikdy nebudou mít na to, aby emigrovali. […] Pro tuto zemi již není žádná naděje.“

A pokračuje:

„Za této situace, když se té osoby (Si Ťin-pchinga, pozn. red.) nezbavíme, zažijeme volný pád celého politického systému. Bude nás čekat tvrdý dopad, společenský kolaps a nový start. Myslím, že je veliká pravděpodobnost, že k tomu dojde. Do konce tohoto nebo v první polovině příštího roku dojde k ekonomickému zhroucení.“

V rozhovoru pro CNN Cchaj zároveň otevřeně hovoří o tom, že nyní pod Si Ťin-pchingovým vedením chce komunistická strana „svobodný a demokratický systém moderního lidstva reprezentovaný Spojenými státy, jakož i jeho hodnoty, mírový řád, demokracii, svobodu a spravedlnost nahradit vlastním modelem vlády“.

Podle ní za vším stojí právě současný vůdce a jeho „vláda teroru“: Si Ťin-pching prý „klade důraz na koncentraci moci a absolutní konformitu a loajalitu ústřednímu vedení strany. Netoleruje žádné disentní hlasy ani v rámci strany a trestá každého, kdo vyjádří odlišný názor, prostřednictvím stranických disciplinárních a protikorupčních řízení“.

Prezident a předseda tak ovšem podle Cchaj nejedná z pozice síly, ale naopak proto, že si je svým postavením velmi nejistý. Důvodem rozsáhlých čistek, o kterých v NYT píše i Chris Buckley, je podle Cchaj právě to, že má strach ze ztráty moci. K jeho pocitu bezpečnosti nepřispívá nyní ani prudké zhoršení americko-čínských vztahů a přitvrzující postoje vůči Číně ve světě, včetně Evropy:

„Mnoho zemí už dále nechce Číně podkuřovat, protože jasně vidí, co je Si zač,“ tvrdí Cchaj. Právě Si podle ní svedl ČLR z nastoupené cesty reforem a otevírání se světu. „Bez vnitřní reformy budou konflikty a tlaky každým dnem narůstat, až jednou vybuchnou, způsobí náhlé zhroucení státostrany a uvrhnou celou zemi do chaosu,“ tvrdí odstavená profesorka.

V rámci stranických elit Cchaj zdaleka není jediná, kdo situaci vidí takto pesimisticky. Naznačuje to jak celkový tón jejího projevu, tak i opakované odkazování na to, že „členové strany v hloubi srdce vědí, co se děje“. V první řadě to ovšem naznačují myšlenky a svědectví jejích předchůdců, bývalých stranických intelektuálů a funkcionářů, jako je Žen Č‘-čchinag nebo Sü Čang-žun, kteří vyjádřili velice podobné kritické názory, a byli za to opakovaně perzekvováni, jakož i stále brutálnější Si Ťin-pchingovy stranické čistky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)