Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Čínský prezident Si Ťin-pching. Foto: Profimedia
Foto: Profimedia,

Čína už nemá naději, ekonomicky zkolabuje, řekla profesorka v důchodu. Peking ji odstavil

Před časem začal na internetu kolovat zvukový záznam květnové online přednášky, v níž bývalá profesorka Ústřední stranické školy Cchaj Si, toho času pobývající ve Spojených státech, nazvala Komunistickou stranu Číny „politickým zombie“.

V reakci na to 17. srpna obdržela oznámení z bývalého působiště v Pekingu, že byla na základě „vážných politických provinění“ a „závažného porušení stranické politické disciplíny“ vyloučena ze strany a byla jí pozastavena penze. Dnes sedmašedesátiletá Cchaj Sia patřila k liberálnějším hlasům ve straně a během své dlouhé stranické kariéry věřila v možnost postupné demokratizace komunistické strany zevnitř.

Podle vlastních slov tuto naději ztratila po nástupu současného vůdce Si Ťin-pchinga k moci. Cchaj ve zmiňované přednášce vyslovuje názor, že v klíčovém okamžiku, kdy většina světa v čele se Spojenými státy ČLR a její vládu kritizuje, a na prahu vleklé globální ekonomické krize je jedinou skutečnou možností reformy čínské komunistické strany sesazení předsedy Si Ťin-pchinga. Ten podle ní ve straně uzurpoval veškerou moc a z členů Stálého výboru Politbyra i z 90 milionů straníků si udělal „rukojmí“.

Dýka do zad strany

Tato neočekávaná a ostrá kritika přichází přímo zevnitř komunistické strany, od ženy, která je dcerou revolučních kádrů, jež pomáhaly stranu budovat, a která sama celý život komunistické kádry a funkcionáře vzdělávala v rámci prestižní stranické instituce.

Kauza vyplula na povrch zrovna v době, kdy čínský vůdce Si Ťin-pching odstartoval novou kampaň proti „vnitřním nepřátelům strany“, jež má „vnořit dýku do útrob strany“ a odhalit „dvojí tváře“ mezi stranickými funkcionáři a kádry, ale také v řadách bezpečnostních a policejních složek a mezi představiteli soudní moci.

Kampaň zacílená na složky zajišťující právo a pořádek má trvat až do roku 2022 a navazuje na Si Ťin-pchingovu rozsáhlou kampaň proti korupci, jež podle pozorovatelů současnému vůdci pomohla zbavit se mnoha rivalů a kritiků v rámci strany.

Současné dění nápadně připomíná některé předchozí stranické čistky, ať už to byla rozsáhlá kampaň za „nápravu stylu práce“ ve 40. letech v Jen-anu, která pomohla Mao Ce-tungovi pojistit jeho výsadní postavení, nebo následující kampaně 50. a 60. let, včetně nechvalně známé Kulturní revoluce. Není náhoda, že starší generace straníků, která tuto dobu zažila, před podobným terorem nyní stále častěji varuje.

Totální deziluze

Sama Cchaj Sia, poté, co v roce 2012 odešla do důchodu, opakovaně veřejně vystupovala na obranu pronásledovaných disentních hlasů v rámci komunistické strany. V nedávném rozhovoru pro New York Times řekla, že poslední zbytky víry ve stranu (pod současným vedením) ztratila v souvislosti se smrtí environmentalisty Lej Janga, který v roce 2016 zemřel ve vazbě poté, co byl falešně obviněn z využívání služeb prostitutek.

Cchaj v rozhovoru říká: „Ta událost ve mě zanechala totální deziluzi. Jejich metody byly tak zvrhlé, že to předčilo moje nejhorší představy.“ Ve stejném roce se také poprvé zastala realitního magnáta Žen Č‘-čchianga, který byl vyloučen ze strany za to, že kritizoval státní média. Za něj a za dalšího disidenta vyloučeného ze strany, profesora práva na Univerzitě Čching-chua Sü Čang-žuna, se znovu postavila (již z USA) letos v červenci, kdy byli oba zatčeni za svou kritiku postupu čínské vlády v boji proti koronavirové pandemii.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podle rozhovoru, který nedávno poskytla stanici CNN, byla hlavním důvodem jejího vyloučení ze strany tři „provinění“: Zaprvé podpis online petice za propuštění později zemřelého doktora Li Wen-lianga, který byl umlčen, když jako jeden z prvních informoval o probíhající epidemii ve Wu-chanu.

Zadruhé esej, zveřejněná v květnu letošního roku, v níž ostře kritizovala v té době připravovaný hongkongský zákon o státní bezpečnosti. A zatřetí zmíněná audionahrávka, jež byla původně určena jen pro uzavřený kruh přátel na čínské sociální síti, a ve které označila Si ťin-pchinga za „mafiánského bosse“.

Novináři China Digital Times pořídili plný přepis a anglický překlad přednášky, v níž Cchaj přímo volá po sesazení Si Ťin-pchinga (kterého ovšem ani jednou přímo nejmenuje). Domnívá se, že je to jediná cesta, jak reformovat stranu, která se podle ní stala „politickým zombie“, a také jediná cesta k uvolnění narůstajícího mezinárodního tlaku na Čínu.

Ekonomický kolaps? Do roka

Cchaj Sia, věrná původním ideálům komunismu coby utopického systému, kde je moc plně v rukou „lidu“, jak to dodnes hlásá oficiální ideologie a propaganda, volá po zastavení cenzury a potlačování svobodného vyjadřování názorů. Její jednání je v základě motivováno snahou o reformu strany a posílení pozice ČLR na mezinárodním poli. Coby představitelka stranické inteligence má poučený a velmi reálný náhled na současný stav. V přednášce říká:

„Všichni ti, kteří měli prostředky, aby z Číny utekli a převedli svůj majetek do zahraničí, tak již ve snaze zachránit své živobytí dávno učinili. Ti, kteří měli peníze a schopnosti, už dávno odešli. Co nám zbylo? Zůstaly nám jen rudé elity, které z nás vysávají krev, a obrovská masa chudých pracujících, kteří nikdy nebudou mít na to, aby emigrovali. […] Pro tuto zemi již není žádná naděje.“

A pokračuje:

„Za této situace, když se té osoby (Si Ťin-pchinga, pozn. red.) nezbavíme, zažijeme volný pád celého politického systému. Bude nás čekat tvrdý dopad, společenský kolaps a nový start. Myslím, že je veliká pravděpodobnost, že k tomu dojde. Do konce tohoto nebo v první polovině příštího roku dojde k ekonomickému zhroucení.“

V rozhovoru pro CNN Cchaj zároveň otevřeně hovoří o tom, že nyní pod Si Ťin-pchingovým vedením chce komunistická strana „svobodný a demokratický systém moderního lidstva reprezentovaný Spojenými státy, jakož i jeho hodnoty, mírový řád, demokracii, svobodu a spravedlnost nahradit vlastním modelem vlády“.

Podle ní za vším stojí právě současný vůdce a jeho „vláda teroru“: Si Ťin-pching prý „klade důraz na koncentraci moci a absolutní konformitu a loajalitu ústřednímu vedení strany. Netoleruje žádné disentní hlasy ani v rámci strany a trestá každého, kdo vyjádří odlišný názor, prostřednictvím stranických disciplinárních a protikorupčních řízení“.

Prezident a předseda tak ovšem podle Cchaj nejedná z pozice síly, ale naopak proto, že si je svým postavením velmi nejistý. Důvodem rozsáhlých čistek, o kterých v NYT píše i Chris Buckley, je podle Cchaj právě to, že má strach ze ztráty moci. K jeho pocitu bezpečnosti nepřispívá nyní ani prudké zhoršení americko-čínských vztahů a přitvrzující postoje vůči Číně ve světě, včetně Evropy:

„Mnoho zemí už dále nechce Číně podkuřovat, protože jasně vidí, co je Si zač,“ tvrdí Cchaj. Právě Si podle ní svedl ČLR z nastoupené cesty reforem a otevírání se světu. „Bez vnitřní reformy budou konflikty a tlaky každým dnem narůstat, až jednou vybuchnou, způsobí náhlé zhroucení státostrany a uvrhnou celou zemi do chaosu,“ tvrdí odstavená profesorka.

V rámci stranických elit Cchaj zdaleka není jediná, kdo situaci vidí takto pesimisticky. Naznačuje to jak celkový tón jejího projevu, tak i opakované odkazování na to, že „členové strany v hloubi srdce vědí, co se děje“. V první řadě to ovšem naznačují myšlenky a svědectví jejích předchůdců, bývalých stranických intelektuálů a funkcionářů, jako je Žen Č‘-čchinag nebo Sü Čang-žun, kteří vyjádřili velice podobné kritické názory, a byli za to opakovaně perzekvováni, jakož i stále brutálnější Si Ťin-pchingovy stranické čistky.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. martin napsal:

  umite si nekdo predstavit, ze by dnes nekoho vyhodili ze skoly kvuli vaznemu politickemu provineni nebo kvuli poruseni stranicky discipliny?
  pritom jeste pred 31 lety to bylo normalni i u nas.

  nejsem si jistej, jestli si prat kolaps ciny, kazdopadne kdyby se hlavni mesto ciny presunulo do tchaj-peje a celou cuny ridila soucasna tajwanska vlada, tak bych byl urcite pro

  • virus napsal:

   Proč by někoho vyhazovali ze školy , ty jsou dnes placeny podle počtu žáků , dnes se lidi likvidují třeba za předsudečnou nenávist , schvalování útoku vlastence na okupanta , atd. !

   • martin napsal:

    kdo kdy koho zlikvidoval za utok na vlastence, treba na Heliodora Piku? komunistum nikdo ani vlas nezkrivil. a jestli myslis „vlastence“ typu mladicku ondracka, tak to je typickej komunistickej zradce

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Kdo Vám tuhle blbost nakukal? K vyhození se vždycky našel jiný důvod. Třeba,že postižený za poslední měsíc přišel 5x pozdě do práce, bez uznatelné (doložitelné) omluvy. Za to ho vyhodí dnes zaměstnavatel i bez : „vaznemu politickemu provineni nebo kvuli poruseni stranicky discipliny?“.

   • martin napsal:

    co s tebou, kdyz prijdes 5x za sebou do prace bezduvodne pozde a narusis tim vyrobu? jedine vyhodit a jeste na tobe vymahat nahradu

  • liberal shark napsal:

   A co jiného se děje na univerzitách v USA a Británii ? Vždyť tam neomarxisti vyhazují učitele jako na běžícím pásu :-(. A co bylo vyhození Thilo Sarrazina, šéfa německé tajné služby, nebo Václava Klause juniora ? Mezi čínskými komunisty a dnešním západním ultralevičáckým mainstreamem v principu není žádný rozdíl !

   • martin napsal:

    odkud kdo vyhodil mladyho klause?
    jestli myslis z ODS, tak odesel sam

 2. Ondrej napsal:

  v cine panuje zrudny totalitni rezim ktery poslapava lidska prava – viz Ujguri, obchody s organy atd, neni tam svoboda slova, pouze castecna svoboda podnikani, ale to je strasne malo, navic urcite funguji povinne „odvody“ vladnouci strane asi jako v Rusku, takze nic hezkeho a nic, co bychom meli chtit nasledovat. snad uz se ale veci pomalu meni a vztahy s cinskymi totalitari budou prehodnoceny, protoze uz si opravdu moc vyskakuji, jsou puvodci epidemie a vubec se za to nestydi, prave naopak..to je take dost nechutne stejne jako utoky na Milose Vystrcila..ale ceho je moc, toho je prilis, dojedou na to

Přidávání komentářů není povoleno