Čína své zájmy v Česku i v celém regionu nevzdává. Volí ale jinou taktiku
Čínské jídlo, památky, kultura, bohaté dějiny a „krásy komunismu“ – škála témat, která se Peking snaží v Česku představovat a propagovat, je poměrně pestrá. Má to své příčiny a důvody přesahující snahu o budování dobrého obrazu země. „Čínské příběhy“ proto vedle konzumentů vybraných médií sleduje i kontrarozvědka BIS.
Jaroslav Tvrdík už zase létá do Číny, baví se s čínským premiérem a zkouší domlouvat návrat přímého leteckého spojení s Čínou. Zní to jako zpráva několik let stará, z doby, kdy prezident Miloš Zeman a jeho věrní, stejně jako velcí byznysoví hráči v čele s PPF otevřeně kopali za čínské zájmy v Česku (a své v Číně).
Tvrdík, byť je vedle šéfování pražské Slavii (již před koncem roku čínská CITIC Europe Holdings prodala miliardáři Pavlu Tykačovi ) i šéfem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, ale už nemá zdaleka tak unikátní roli jako kdysi. A také stav vzájemných česko-čínských vztahů je dnes úplně jiný než v době, kdy chtěl Zeman z Česka budovat „nepotopitelnou letadlovou loď“ čínských zájmů v Evropě.
Toto auto je tak krásné
Jak na nedávné bezpečnostní konferenci řekl ředitel BIS Michal Koudelka: „To, v čem jsme žili v době působení prezidenta Zemana, kdy si tady Číňané mohli dělat téměř co chtěli, to zmizelo.“
Zásadním zlomem byla podle něj cesta předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wan, vypovězení partnerské smlouvy mezi Prahou a Pekingem a naopak podepsání smlouvy z Tchaj-pejí v roce 2020.
„A samozřejmě i to, že byla firma Huawei u nás dána na černou listinu. To byly důležité věci a v tuto chvíli jsou tady Číňané stejně aktivní jako v ostatních zemích a my se tomu samozřejmě věnujeme. A až přijde správná chvíle, tak zasáhneme,“ říká Koudelka.
Na čínský vliv – i jeho proměnu – upozorňují tradičně i veřejně dostupné výroční zprávy české kontrarozvědky. „Čínští zpravodajští důstojníci a zástupci stranických organizací se zaměřují na ovlivňování veřejného mínění s cílem budovat pozitivní obraz Číny. K tomuto účelu Čína využívá i zavedenou spolupráci s některými představiteli českého mediálního prostoru,“ stojí například v té poslední za rok 2022.
„Jmenovat nemůžeme. Obecně řečeno je tu ale část médií, kde je možné vysledovat například pravidelné příjmy od čínské strany, obvykle prostřednictvím placené reklamy,“ říká mluvčí BIS Ladislav Šticha.
Čína se podle něj dlouhodobě zaměřuje na dvě oblasti. První je technologická špionáž a druhou je dlouhodobé vytváření a budování dobrého jména Číny jako země krásné, historické, kulturní a technicky vyspělé.
„To má pak své pokračování ve snaze se etablovat na Západě jako spolehlivý partner, který by měl mít přístup třeba k zajímavým technologickým projektům. Naopak je snaha potlačovat témata, která Čína komunikovat nechce, jako je třeba vztah k lidským právům, postup proti Ujgurům a podobně,“ doplňuje mluvčí BIS.
I když BIS konkrétní média jmenovat nechce, relativně čerstvým příkladem zůstávají třeba Literární noviny, respektive jejich web Literarky.cz. I když poslední autorský text – z pera komunistického politologa Oskara Krejčího – je z února loňského roku, texty o Číně jsou mladšího data.
Na webu je pro ně i speciální rubrika Reading China. Poslední text je o tom, jak se 15. listopadu 2023 „čínský prezident Xi Jinping (Si Ťin-pching) a americký prezident Joe Bidenem sešli k jednání, poobědvali a šli se se projít v panství Filoli v americkém San Francisku“.
Článek obsahuje i některé bizarní pasáže plynoucí zřejmě z otrockého překladu, například:
„To auto je tak krásné,“ prohlásil po setkání hlav států Číny a USA prezident Biden, když doprovodil prezidenta Xi Jinpinga do auta, aby se rozloučil. Prezident Xi Jinping vysvětlil, že je to čínské auto s názvem Hongqi (Chung-čchi). Prezident Biden přistoupil k autu a podíval se zblízka. Čím více komunikujeme, tím lépe a hlouběji můžeme porozumět.
Přestávka v barevném světě
Jiným příkladem je pořad Barevný svět na soukromém hudebním Rádiu Hey. Jak samo rádio na svém webu upozorňuje, vysílání pořadu bylo přerušeno ke konci dubna 2023. Zda bude spolupráce trvající od roku 2019 obnovena, jasné není, pořad to byl ale v mnoha ohledech pozoruhodný.
V rámci své studie Lokalizace čínských narativů v českém mediálním prostředí jej důkladně popsala Ivana Karásková z Fakulty sociálních věd UK.
I když se to český posluchač z vln rádia nedozví, jde o projekt Čínského rozhlasu pro zahraničí, který je pod přímou kontrolou Komunistické strany Číny.
Téměř třicetiminutový blok byl vysílán šestkrát týdně v podvečerních hodinách. Pondělní vysílání se věnovalo tradiční čínské medicíně, úterní pořad byl o čínské gastronomii, středa se obvykle zabývala čínskou architekturou, technologiemi a infrastrukturou. Ve čtvrtek byly na pořadu dne aktuality, pátek patřil moudrostem Dálného východu a v neděli se cestovalo „nejen za památkami UNESCO“.
Cílem Číny je podle Karáskové „usměrňovat mezinárodní veřejné mínění v pro Čínu problematických tématech jako je Tibet, Sin-ťiang, původ covid-19, perzekuce Ujgurů či vojenská přítomnost v Jihočínském moři a vytvořit příznivé prostředí pro rozvoj a vzestup Číny“.
Čína samozřejmě využívá digitální platformy jako je Twitter (X), YouTube, TikTok nebo Facebook. V České republice je na Twitteru i Facebooku aktivní čínské velvyslanectví. Prezentuje se nikoli přes politická vyjádření, ale přes krásy Číny, umění či zajímavosti a nové technologie
Z posledních příspěvků jde například o informace o čínských rychlovlacích („Čínské vlaky nabízejí cestujícím bezpečné a pohodlné zimní jízdy“), krásách zimy („Objevte Čínu“) nebo záběry z „tradiční čínské lampionové show“.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
8 komentářů
Čína má mnohem lepší image, než jaká je realita a než si zaslouží. Např. dle respektovaného indexu demokracie patří ČLR mezi nejhorší režimy na světě. Zaujímá „krásné“ 156 místo z 167 hodnocených! Navíc jednání Číny není asertivní, jak mylně popisují mnozí novináři, ale jednoznačně agresivní.
Žiji v Číně přes pět let. A po pěti letech mohu říct, že Číně a Číňanům jsme totálně u zadku.
K tomu co Čína dělá co se týká šíření kultury, tak doporučuji přečíst něco od Foucaulta.
Jinak Čína, a vlastně i Korea, Japnsko či Vietnam není západní kultura, takže to jak je vnímá náš západ je trošku úsměvné.
Jinak Číně jde hlavně o mediální obraz a kulturu tváře. A tohle všechno souvisí s tím, že když je mediální obraz dobře, dá se dělat obchod.
Samozřejmě ta politická, nebo chceme-li přímo geopolitická linka tady zajisté je, nicméně v případě našich největších čínských proponentů (Zeman a jeho melody boys, PPF, Zaorálek, Paroubek, Zahradil, Tvrdík, KSČ…) se podle mého soudu jedná jen a jen o snahu přisát se na nějaký byznys a mít z toho nějaké ty kačky bokem.
Myslím si, že důležitost a priorita Číny by u nás měla odpovídat současné intenzitě našeho exportu, čili nula nula nic…někde na konci druhé desítky zemí.
Samotná Čína má docela velké těžkosti s ekonomikou, investice a zahraniční kapitál ve velkém odtéká, jejich ekonomický model se začíná zasekávat a prohlubovat za této nestabilní situace naše vazby je jednoznačná pitomost…to je snad každému zřejmé.
Že je Čína nepřítel horší než Rusko k tomu stačí jen letmý pohled abychom viděli jak moc nám jsou cizí.Kdo je přesto vychvaluje je hlupák a kdo pro ně cosi dělá, je zrádce.Slovo Čína znamená v češtině slovo NE!
Čína je v klinči s USA o výsadní postavení světové mocnosti č1. Je vysoce pravděpodobné, že Čína se touto supervelmocí stane. Naše BIS má na to asi takový vliv,jako když se nosí cedníkem voda. Žádný Evropan z toho nemůže mít radost.Americké hrátky na rozbití Ruska na které přistoupila EU a využívá se k tomu Ukrajina je nebezpečná velmocenská hra. Může se stát ,pokud bude EU existovat,že tuto scestnou hru EU od USA prohlédne ,nebo státy jako Německo a další.To ovšem může být hodně pozdě ,např Austrálie už bude pod čínským vlivem. Jih který si Čína mocensky přitáhla, nemá Západ čím nahradit. To je historická splátka za kolonialismus a imperialistické války USA ve Vietnamu a Afganistanu, Koreji a použití JZ .NATO se pravděpodobně těžce zaplete s Ruskem,které tím značně oslabí, a to bude pro Čínu zelená na semaforu pro svoje zájmy na území od Uralu k Pacifiku.Současná česká reálná politika je na špatné trajektorii,škodí sobě a je proti ruská ,škodí tak i Evropě a není v tom sama.Rusko se dostane do situace kdy může zabírat menší území, než Sibiř o kterou přijde a zabírat území která mu kdysi patřila .Je to trudná vize,ale studentská EU si o to koleduje. USA se mohou stát dvojjazyčnou latinskoamerickou zemí. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až se ucho utrhne. Kdysi řekl K.Adenauer,“ ruský a německý voják budou bránit Evropu na Urale, před čínskými hordami“.
Byl jsem v Číně několikrát. Viděl jsem pouze ten pás území zvláštní ekonomické zóny podél pobřeží. Tu část Číny mimo zvláštní ekonomickou zónu, která je mnohem větší než ekonomická zóna, jsem neviděl a cizinec nemá mnoho šancí tuto část Číny navštívit. Setkal jsem se však s člověkem, kterému se tu část Číny mimo ekonomickou zónu navštívit podařilo. Je to tam prý jak za starých časů Mao Tse Tunga. Dokonce i pohyb samotných Číňanů mezi těmito dvěma zónami Číny je prý velmi problematický. Na jedné straně tedy něco jako výkladní skříň pro cizince ve zvláštní ekonomické zóně s kapitalismem pod patronátem Komunistické strany Číny, na druhé straně staré v té druhé části Číny poměry jako v dobách Mao Tse Tunga.
Čína je opravdu starobylá země s tisíciletou kulturou, s nádhernou přírodou a spoustou památek (bývalo jich víc, ale revoluce je revoluce a i ta kulturní měla na památky zhoubný vliv). O tom žádná. Jen nesmíme nechat Číňany, aby si z nás udělali onuce. Ale inspirovat bychom se u nich mohli. Například šestkrát týdně propagační pořad o České republice asi v žádné cizí zemi neběží, že? Škoda.
Hmmm,krasa cinskeho komunismu jako cerv na hacku k odchytu blbych ryb.