Čína je riziko a Huawei obzvlášť. Západ se sjednocuje proti kyberhrozbám, Česko přešlapuje

Napsal/a Sinopsis 19. prosince 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Letos v létě se v Kanadě sešlo pět šéfů tajných služeb anglofonního světa, tzv. „Pěti očí“. Nad humrem a vínem projednali plán, jak zastavit čínský technologický gigant Huawei v dodávkách zařízení pro bezdrátové sítě nové generace, tzv. 5G. Ty podle nich představují bezprecedentní bezpečnostní hrozbu. Nezůstalo jen u večeře a Huawei zažil na Západě špatný půlrok. Česko ale zatím bylo za svými spojenci pozadu.

Všechny důkazy před řediteli zpravodajských služeb naznačovaly, že nová supervelmoc provádí nejširší spionážní a vlivovou kampaň, s jakou se kdy kdokoliv z nich setkal. Komunistická strana Číny podle nich agresivně exportuje svůj světový názor nepřátelský demokracii, kterou se snaží aktivně podkopat.

Během měsíce po této večeři zahájili její účastníci – Austrálie, Spojené státy, Kanada, Nový Zéland a Velká Británie – podobně bezprecedentní kampaň ve snaze zabránit Huawei poskytovat v demokratických státech vybavení a technologie pro sítě 5G.

Nejviditelnějším projevem úderu proti firmě se zatím stalo zatčení finanční ředitelky Huawei Meng Wan-čou 1. prosince ve Vancouveru. Meng byla obviněna z porušování embarga na vývoz amerických technologií do Íránu a obelhávání amerických bank při sjednávání úvěrů.

Společně – jako v kauze Skripal

Huawei je momentálně největším světovým výrobcem chytrých telefonů a telekomunikačních zařízení.

Meng Wan-čou, která v Huawei působí od roku 1993, byla zatčena pro podezření z podvodu. A to když americkým bankám lhala a tvrdila, že Huawei nemá nic společného s firmou SkyCom obchodující s Íránem. Ve skutečnosti by ale měl SkyCom být neoficiální filiálkou Huawei, zřízenou právě pro export výrobků Huawei do Íránu.

Peking okamžitě reagoval zatčením dvou kanadských občanů v Číně. Meng, dcera zakladatele společnosti Huawei, byla ve středu 12. prosince propuštěna na kauci, ale nesmí do konce řízení o svém vydání do Spojených států opustit Kanadu.

Koordinovaný postup „Pěti očí“ vůči Číně se inspiroval společným postojem v kauze Skripal, která představovala de facto použití chemických zbraní na území Británie, a vyžadovala proto rozhodnou odezvu.

 

 

Britové se rozhodli důkazy svých špionážních služeb zveřejnit a „Pět očí“ koordinovalo zatím vůbec největší vyhoštění ruských zpravodajských důstojníků z členských a partnerských zemí NATO. Všichni se shodli, že to výrazně oslabí zpravodajské možnosti Ruska.

Představitelé „Pěti očí“ se nicméně v Kanadě shodli, že největší nebezpečí pro západní svět nepředstavuje Rusko, ale Čína, i kvůli aktivitám jejích technologických firem, na prvním místě právě Huawei.

Analogicky s postupem v kauze Skripal se ředitelé tajných služeb Austrálie, USA, Kanady, Nového Zélandu a Velké Británie rozhodli úzce koordinovat svůj postup a jít se svými varováními na veřejnost.

Špatný půlrok pro Huawei

Jako první z Pětky promluvil veřejně tehdejší australský premiér Malcolm Turnbull, když veřejně oznámil rozhodnutí Austrálie vyloučit Huawei a druhého největšího výrobce čínských telekomunikačních zařízení ZTE z budování sítě 5G.

Austrálie vyloučila Huawei ze sítí 5G v letos v létě, a záhy ji následoval i Nový Zéland.

Poté vystoupil veřejně šéf kanadských tajných služeb (CSIS) David Vigneault s prohlášením, že CSIS odhalila pokračující špionáž sponzorovanou cizím státem v důležitých oblastech:

„Mám na mysli oblasti, jako jsou AI (vývoj umělé inteligence), kvantové technologie, sítě 5G, biofarmy a tzv. zelené technologie. Jinými slovy základ, na kterém je postaven růst Kanady,“ vyjmenoval Vigneault.

Nikdo nepochyboval o tom, že hovořil o Číně. Zákaz společností Huawei a ZTE by měla Ottawa oznámit do několika týdnů.

Šéf britské tajné služby MI6 pak začátkem prosince během přednášky na nejstarší skotské univerzitě St. Andrews varoval před cizími hrozbami s využitím moderních technologií.

Ve stejný den rozhodl Britský Telecom (BT) o vyřazení síťových prvků Huawei ze svých sítí 3G a 4G, které nebude v budoucnu používat ani v 5G sítích. Právě BT přitom předtím používal zařízení Huawei asi 15 let.

Nejdůsledněji se ovšem vůči Huawei vymezují Spojené státy, které přikročily ke konkrétním právním opatřením, jako byl zatykač na Meng Wan-čou.

Česko proti proudu?

Bezpečnostní riziko, které Huawei a její technologie představují, projednávala i česká vláda. Nakonec na něj otevřeně upozornil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ten vydal dokument, který za bezpečnostní riziko označuje nejen využívání technologií Huawei, ale také výrobků další čínské telekomunikační společnosti ZTE.

Úřad vidí hrozbu v tom, že čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech součinnost při naplňování zájmů Číny, včetně podílu na zpravodajských aktivitách.

Huawei má nicméně v ČR i mocné zastánce. Prezidentská kancelář má podle zjištění Lidových novin s čínskou firmou exkluzivní smlouvu, podle níž Huawei dodává zdarma své telefony všem pracovníkům KPR výměnou za zvýhodněný pronájem reprezentativních prostor na Pražském hradě.

Nejbohatší česká finanční skupina PPF, která má v ČLR rozsáhlé obchodní zájmy a provozuje několik mobilních operátorů v ČR a ve střední Evropě, uzavřela nedávno s Huawei dohodu o porozumění právě ohledně spolupráce při vývoji sítí 5G, kvůli které se naši západní spojenci chtějí Huawei naopak zbavit.


Partnerem rubriky (Ne)bezpečná síť je ISECO.cz
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)