Nejviditelnějším projevem úderu proti firmě se zatím stalo zatčení finanční ředitelky Huawei Meng Wan-čou 1. prosince ve Vancouveru. Meng byla obviněna z porušování embarga na vývoz amerických technologií do Íránu a obelhávání amerických bank při sjednávání úvěrů.
Čína je riziko a Huawei obzvlášť. Západ se sjednocuje proti kyberhrozbám, Česko přešlapuje
Letos v létě se v Kanadě sešlo pět šéfů tajných služeb anglofonního světa, tzv. „Pěti očí“. Nad humrem a vínem projednali plán, jak zastavit čínský technologický gigant Huawei v dodávkách zařízení pro bezdrátové sítě nové generace, tzv. 5G. Ty podle nich představují bezprecedentní bezpečnostní hrozbu. Nezůstalo jen u večeře a Huawei zažil na Západě špatný půlrok. Česko ale zatím bylo za svými spojenci pozadu.
Všechny důkazy před řediteli zpravodajských služeb naznačovaly, že nová supervelmoc provádí nejširší spionážní a vlivovou kampaň, s jakou se kdy kdokoliv z nich setkal. Komunistická strana Číny podle nich agresivně exportuje svůj světový názor nepřátelský demokracii, kterou se snaží aktivně podkopat.
Během měsíce po této večeři zahájili její účastníci – Austrálie, Spojené státy, Kanada, Nový Zéland a Velká Británie – podobně bezprecedentní kampaň ve snaze zabránit Huawei poskytovat v demokratických státech vybavení a technologie pro sítě 5G.
Huawei je momentálně největším světovým výrobcem chytrých telefonů a telekomunikačních zařízení.
Meng Wan-čou, která v Huawei působí od roku 1993, byla zatčena pro podezření z podvodu. A to když americkým bankám lhala a tvrdila, že Huawei nemá nic společného s firmou SkyCom obchodující s Íránem. Ve skutečnosti by ale měl SkyCom být neoficiální filiálkou Huawei, zřízenou právě pro export výrobků Huawei do Íránu.
Peking okamžitě reagoval zatčením dvou kanadských občanů v Číně. Meng, dcera zakladatele společnosti Huawei, byla ve středu 12. prosince propuštěna na kauci, ale nesmí do konce řízení o svém vydání do Spojených států opustit Kanadu.
Koordinovaný postup „Pěti očí“ vůči Číně se inspiroval společným postojem v kauze Skripal, která představovala de facto použití chemických zbraní na území Británie, a vyžadovala proto rozhodnou odezvu.
Britové se rozhodli důkazy svých špionážních služeb zveřejnit a „Pět očí“ koordinovalo zatím vůbec největší vyhoštění ruských zpravodajských důstojníků z členských a partnerských zemí NATO. Všichni se shodli, že to výrazně oslabí zpravodajské možnosti Ruska.
Představitelé „Pěti očí“ se nicméně v Kanadě shodli, že největší nebezpečí pro západní svět nepředstavuje Rusko, ale Čína, i kvůli aktivitám jejích technologických firem, na prvním místě právě Huawei.
Analogicky s postupem v kauze Skripal se ředitelé tajných služeb Austrálie, USA, Kanady, Nového Zélandu a Velké Británie rozhodli úzce koordinovat svůj postup a jít se svými varováními na veřejnost.
Špatný půlrok pro Huawei
Jako první z Pětky promluvil veřejně tehdejší australský premiér Malcolm Turnbull, když veřejně oznámil rozhodnutí Austrálie vyloučit Huawei a druhého největšího výrobce čínských telekomunikačních zařízení ZTE z budování sítě 5G.
Austrálie vyloučila Huawei ze sítí 5G v letos v létě, a záhy ji následoval i Nový Zéland.
Poté vystoupil veřejně šéf kanadských tajných služeb (CSIS) David Vigneault s prohlášením, že CSIS odhalila pokračující špionáž sponzorovanou cizím státem v důležitých oblastech:
„Mám na mysli oblasti, jako jsou AI (vývoj umělé inteligence), kvantové technologie, sítě 5G, biofarmy a tzv. zelené technologie. Jinými slovy základ, na kterém je postaven růst Kanady,“ vyjmenoval Vigneault.
Nikdo nepochyboval o tom, že hovořil o Číně. Zákaz společností Huawei a ZTE by měla Ottawa oznámit do několika týdnů.
Šéf britské tajné služby MI6 pak začátkem prosince během přednášky na nejstarší skotské univerzitě St. Andrews varoval před cizími hrozbami s využitím moderních technologií.
Ve stejný den rozhodl Britský Telecom (BT) o vyřazení síťových prvků Huawei ze svých sítí 3G a 4G, které nebude v budoucnu používat ani v 5G sítích. Právě BT přitom předtím používal zařízení Huawei asi 15 let.
Nejdůsledněji se ovšem vůči Huawei vymezují Spojené státy, které přikročily ke konkrétním právním opatřením, jako byl zatykač na Meng Wan-čou.
Česko proti proudu?
Bezpečnostní riziko, které Huawei a její technologie představují, projednávala i česká vláda. Nakonec na něj otevřeně upozornil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ten vydal dokument, který za bezpečnostní riziko označuje nejen využívání technologií Huawei, ale také výrobků další čínské telekomunikační společnosti ZTE.
Úřad vidí hrozbu v tom, že čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech součinnost při naplňování zájmů Číny, včetně podílu na zpravodajských aktivitách.
Huawei má nicméně v ČR i mocné zastánce. Prezidentská kancelář má podle zjištění Lidových novin s čínskou firmou exkluzivní smlouvu, podle níž Huawei dodává zdarma své telefony všem pracovníkům KPR výměnou za zvýhodněný pronájem reprezentativních prostor na Pražském hradě.
Nejbohatší česká finanční skupina PPF, která má v ČLR rozsáhlé obchodní zájmy a provozuje několik mobilních operátorů v ČR a ve střední Evropě, uzavřela nedávno s Huawei dohodu o porozumění právě ohledně spolupráce při vývoji sítí 5G, kvůli které se naši západní spojenci chtějí Huawei naopak zbavit.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Čína tlačí na zvýšení porodnosti. Začne komplikovat rozvody
Slovensko chce svůj díl z čínského koláče: „Copak Evropa neporušuje lidská práva?“
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
13 komentářů
Zajímavé je, že titulek vyznívá přesně opačně, než zpráva HN: „ČR jako první v Evropě označilo Huawei za bezpečnostní riziko“. Samozřejmě, v Hospodářkách řeší to mediálně vděčné „zbavování se čínských telefonů na ministerstvech“ a ne 5G sítě …
Ze strany spotřebitele (občana) není třeba se vzrušovat nad nebezpečností čehokoli od nepřítele (kterého nám někdo identifikoval), počínaje telefony, konče třeba rýží. Všelijaký humbuk je především strategický konkurenční boj, který využívá jen bezskrupulózní gangsterskou politiku, která občana oblažuje v posledním čase. V dnešním globálním světě není možné, aby kdokoliv (výrobce, či vlády) ovlivňoval výrobky nějakou skrytou hrozbou, neboť by to v případě prokázání mělo právě ty dopady na výrobce, které očekává konkurence čínského výrobce od tažení v tomto čase proti Huawei a budou následovat další, až do vítězného konce?. Komické v celé současné kampani je to, že tajné služby i různé papouškové agentury zdůrazňují pro slabší povahy to kouzelné slovo hrozba a může. Můžete se podělat i z té čínské rýže a když to někdo správně uchopí, tak z toho může vytěžit významný profit. A bude ve vzduchu ta stálá hrozba, že průjem není poslední. Dobrým signálem o celé akci je ujištění, že čínská hrozba se netýká mobilů. Proč asi – protože politici chápou, že by to byla politická záležitost, jak lidem vysvětlit, že si koupil hrozbu bez náhrady. Stačí, když budeme platit ty bezpečnostní (konkurenční) hrátky nenažranců při výměně jedněch technologií jinými (doufám, že budou americké), které budou bez rizik. Pro běžného občana tedy existuje v dnešním světě hrozba, že koupím, či budu používat nějaký šmejd (podle ceny), budu konzumovat potraviny, ze kterých mohu mít při konzumaci potíže, ostatní proklamace jsou jen šíření strachu a výchova k loajalitě s přáteli, spojenci a pochopení k výdajům státu.
US výrobky jsou bezpečné? Stačí si vzpomenout na tuto kauzu : „Edward Joseph Snowden (* 21. června 1983) je bývalý zaměstnanec CIA a sub-kontraktor pracující pro Dell na zakázce pro americkou Národní bezpečnostní agenturu (NSA)[1], který do tisku vynesl informace o masivním a do té chvíle před veřejností utajovaném celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA“. Zdroj : Wikipedie, heslo Edward Snowden.
Vládními agenty USA byli odposloucháváni, včetně na př. Merkelové, prakticky všichni západoevropští, ruští, čínští (a i z dalších zemí) politici, obchodníci, průmysloví řídící a výzkumní pracovníci.
Číně nic takového prokázáno nebylo. Logickou úvahou dospěje každý, kdo dokáže myslet, k tomu, že jde jednoznačně o konkurenční boj v duchu Trumpova hesla America First. Je příznačné, že takové „fake news“, informace ničím než prohlášením nedoložené, jsou masově šířeny médiii vládními orgány a činiteli, na př. premiérem Babišem, bezostyšně šířeny a vtloukány do hlavy občanům.
Máš 200% pravdu,je to jako s dieslgate,označí jednoho a jsou v tom namočeni všichni,dnes se jde přes mrtvoly!!!Poženou to dál a dál,až opravdu bude celosvětová válka,ale dneska bez vítěze!!!To je cíl nenažranosti kapitálu!!!
Stejný nesmysl jako skřípal , chemické zbraně v Iráku , vyhazování dětí z inkubátorů v Kuvajtu , incident v Tonkinském zálivu , chemické bombardování v Syrii, atd. !! !!
Jste zdatný troll, který se snaží relativizovat, co je pravda. Přitom je to jednoduché, stačí brát fakta:
1) kauza Skripal – že šlo o akci ruské rozvědky bylo prokázáno
2) chemické zvraně v Iráku – viz Loftusova zpráva
3) vyhazování dětí z inkubátorů v Kuvajtu – výmysl
4) Tonkinský záliv – americká NSA si minimálně část střelby vymyslela
5) chemické zbraně v Sýrii – stačí si přečíst zprávy OPCW
Nejen Huawei je pro české občany riziko, nejen bezpečnostní, jak svědčí citace : „Škoda Auto na čínském trhu působí jedenáctým rokem. Vloni tu prodala 325 tisíc aut, což je zhruba čtvrtina celkových prodejů škodovek po celém světě. „Do roku 2020 chceme dodávky zákazníkům zdvojnásobit na 600 tisíc vozů ročně“ (zdroj : NOVINKY.cz z pondělí 23. dubna 2018, 10:32).
Vážně hrozí, že v roce 2020 a dále,nebude dost Škodovek pro české občany.
Prodej aut v Evropě začíná stagnovat , nakonec budem rádi , že od nás Čína něco vezme !!
Tak tohle opravdu může bejt drahej špás. Ani ne tak kvůli těm 5G sítím. To je čístě obchodní válka mezi USA a Čínou která se nás venkoncem netýká. (Vřele doporučuji si poslechnout na ČRO 2 pořad „Jak to vidí Ilona Švihlíková: Je Huawei bezpečnostní riziko? Národní úřad varuje jen na pokyn USA “ (Je i na Youtube.))
Takže jestli si kvůli tomu naši operátoři (i z bezpečnostních důvodů) objednají ty 5G technologie v USA a ne v Číně – vzhledem k tomu jak u nás jsou mobilní služby drahé, moc se nestane..
Horší by to bylo, pokud se to u nás s tím (jak to nazvat slušně) přebíráním pokynů ze Západu zase přežene. Protože, Huawei to nejsou jen 5G sítě (ani pouze sítove prvky), a Huawei není jediná čínská firma, která IT technologie (všech typů) dodává na Západ (i k nám). A musíme počítat nejen koncové produkty, ale i širokou součástkovou základnu. Nejen tedy pro prodej nových výrobků, ale i pro potřebu servisu..
Ergo – hystericky (na pokyn tajných služeb) tady u nás vyházet a vyměnit veškerou IT techniku, která má v sobě nějakou součástku čínskou a nahradit jí novou, ryze západní (zdůrazňuji ryze – tedy ani v té nové nesmí být ani komponentička z Číny), tak to bude drahej špás.. Odhad tak desítky miliard, možná víc… A současně dost prodraží i servis IT – tam počítám že doplnění klauzule „porouchané komponenty nahrazovat jen ryze západními -ni MADE in China“ způsobí prodražení tak minimálně o 30 procent…
Nicméně, jak se říká, my NA TO máme,…?
Vidím, že Ilona Švihlíková je expert na všechno – takové „mám nejraději“ 🙂
P.S. V záležitosti opravdu nejde o „vyházení součástek za desítky miliard“. Víte, jaký rozdíl mezi HW a SW a která z těchto komponent je kritičtější z pohledu bezpečnosti?
Víte, pokud jste ten proslov paní Švihlíkové poslouchal, tak víte, že říkala mimo jiné to, že sama americká média publikují, že jde o čistě obchodní válku USA-Čína, a důkazy vůči Huawei veškeré žádné, atd.Dokud mne někdo nepřesvědčí o opaku, jsem ochoten jí věřit. Rozhodně mi její projevy z globální makroekonomiky připadají důvěryhodnější než projevy řady našich protizemanovských analytiků.
K tomu druhému, ale samozřejmě že považuji škodlivý kód umístěný v HW mnohem nebezpečnější a zákeřmější než v SW. Tedy ať si rozumíme, obojí je SW, jenže ten první je nahrán přímo ve vnitřní paměti HW, kdežto ten druhý ve formě souboru na disku počítače..
Jenomže musím přidat zásadní podmínku – POKUD ten nebezpečný kód v HW je, což se bohužel zjištuje těžko – a když se to zjistí,je to průšvih…- jenže pak se to rychle publikuje. Čili – tady bych očekával,když už „Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost “ publikuje takovou hrozbu kterou má (dokonce) od západních rozvědek, že vypíše ve kterých konkrétních HW produktech, resp, komponentách, součáskách, byl takový škodlivý kód nalezen a identifikován. Pokud možno hned s předáným doporučením řešením jak to řešit, (Co kdyby ti zlotřilí Číňané přes ten kód zaútočili teď hned, když se to provalilo?)
Ale vydat obecné varování, před produkty (HW i SW) zmíněných firem (resp. v použitém kontextu vše čínské) , bez této specifikace – je, nemohu si odpustit vulgaritu, idiotské. Pokud by snad ti kterým je určeno, na něj chtěli reagovat, museli by opravdu vypnout své počítače (i jiné IT prvky) a vše čínské z nich vymontrovat a nahradit jiným – samozřejmě že bez jakéhokoliv důkazu, že tam vůbec nějaký škodlivý kód je..Zvláště u komerčních podniků, bych očekával chladnou hlavu. U státních a polostátních institucí, se obávám, pokud by stát na ten boj proti čínské hrozbě uvolnil patřičné finance, byly by toho i schopny….
Když už omylem přečtu cokoliv podepsané Sinopsis, dýchnjou na mne 50.léta minulého století se svou ideologickou nenávistí. Oni si snad vážně myslí, že lidé jako je Olga Lomová, plná nenávisti k Číně,nám může cokoliv rozumného sdělit.
Konkurenční boj ala USA.