Čína jako předvoj šmírovací společnosti: informační technologie ve službách kontroly lidu
V polovině února budou v Praze rozdány ceny pro největší narušitele soukromí Big Brother Awards. Nejvlezlejší firmy, státní instituce i technologie se utkají o čtyři anti-ceny a jednu pozitivní cenu za ochranu soukromí. A už z nominací je zřejmé, že letos budou hlavním tématem pokusy o kontrolu společnosti prostřednictvím informačních technologií. Vše samozřejmě ve jménu vyššího dobra.
Data a informační technologie jako nástroj hodnocení lidí. Ať už pro účely „ochrany společnosti“ nebo v oblasti komerční – třeba při schvalování půjček.
Celý svět se má kde inspirovat: „Digitální leninisté“ v Číně zkoušejí nový druh absolutního dohledu nad společností. Má vyřešit dosavadní klíčový problém totalitních režimů – neschopnost v praxi skutečně řídit a sledovat veškerý život občanů. Změnit to mají nejmodernější technologie ve službách komunistické strany a vlády. Laboratoří těchto represí je provincie Sin-ťiang.
Související články
Nepřetržitá šikana i laboratoř naprosté kontroly společnosti: svět čínské digitální totality
Velký bratr v praxi: Čína testuje na Ujgurech, jestli se dá společnost absolutně kontrolovat
Číňané oblast kolonizují hlavně kvůli nerostnému bohatství. Odpor místního obyvatelstva vůči diskriminaci v kombinaci s vysokou mírou nezaměstnanosti a agitací radikálních islamistů vedl k nárůstu násilí včetně teroristických útoků po celé Číně. To je okamžik, kdy právě do provincie Sin-ťiang totalitní režim napřel nebývalé finanční prostředky na rozvoj šmírování.
Digitalizace života
Právě zpracování různorodých dat za účelem skórování lidí pro různé účely je podle ředitele nevládní organizace Iuridicum Remedium Jana Vobořila trendem posledních měsíců. „Až takovou dystopickou vizí budoucnosti je v tomto směru dění v Číně. Do roku 2020 by zde měl být zaveden vládní systém hodnocení lidí v řadě oblastí společenské, komerční, politické i právní,“ říká Vobořil s tím, že má být hodnocen i takový ukazatel, jako je „pozitivní společenská interakce“.
Související články
Velkým bratrem 2016 je Stropnického ministerstvo obrany za návrh zákona o Vojenském zpravodajství
Babišova média zamlčela anticeny pro svého majitele
„Nyní máme ale i u nás další případ takového skórování. Pod názvem TelcoScore se skrývá číslo, které sestavují pro banky pomocí algoritmu telefonní operátoři z 60 různých druhů údajů, které o nás mají, včetně toho, kde se pohybujeme, jak často telefonujeme nebo jaký máme mobilní telefon. Jde dle mého názoru o nebezpečný trend, kdy naše chování v jedné oblasti může mít zcela nepředvídatelný dopad v oblasti jiné,“ varuje právník.
Jaké mohou být důsledky? Třeba snaha nevybočovat, pokud se člověk nechce předem vyřadit z možnosti vzít si například úvěr. „Vědomí těchto možných dopadů spolu s ne úplně jasným fungováním algoritmů, které obdobná skóre počítají, pak může vést ke konformismu, k přizpůsobování chování tomu, aby bylo dosaženo maximálního skóre, ale i trvalému stresu z toho, kde všude se může naše momentální jednání odrážet,“ říká ředitel společnosti, která každoročně ceny Velkého bratra uděluje.
Big Brother Awards jsou v Česku vyhlašovány od roku 2005.
Podívejte se na přehledný seznam vítězů minulých ročníků.
Kompletní seznam letošních nominací pak najdete zde.
Vyhlášení letošních výsledků se koná ve čtvrtek 15. února v 10 hodin v Café Lajka v Praze. Veřejnosti je potom otevřena večerní afterparty ve studiu Alta v Holešovicích. Mediálním partnerem cen Velkého bratra je HlídacíPes.org.
Přehled vítězů Big Brother Awards 2016
- Cenu pro Úředního slídila získalo Ministerstvo obrany za návrh novely zákona o Vojenském zpravodajství.
- Cenu pro Firemního slídila získal poskytovatel nebankovních půjček Home Credit, který přišel s novým způsobem prověřování žadatelů o půjčku a oznámil záměr využívat při prověřování klientů speciální aplikaci, která zanalyzuje obsah mobilního telefonu klienta.
- Cenu pro Dlouhodobého slídila získal Úřad práce ČR, který již řadu let vyžaduje od žadatelů o některé sociální dávky, zejména pak od žadatelů o příspěvek na živobytí či doplatek na bydlení, kompletní výpisy z bankovních účtů.
- V kategorii Výrok Velkého bratra „uspěl“ generální ředitel MasterCard Miroslav Lukeš: „Každý z nás za sebou zanechává elektronickou stopu a množství těch údajů bude růst. Tak to zkrátka je a s tím už se nic neudělá.“
- Pozitivní cenu Edwarda Snowdena pro ty, kteří přispívají k ochraně soukromí či k transparentnosti nakládání s osobními údaji, získalo město Vsetín. Konkrétně za způsob informování o umístění kamer městského kamerového systému.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
„Alice für Deutschland.“ Jak se AfD přiklonila k radikálnímu proudu
Čínský sen Tchaj-wanu skončil. Nahradila ho noční můra v podobě vojenské invaze
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
nechápu, co je za slídění v tom chtít po žadateli sociální dávky na živobytí předložit výpis z účtu, aby prokázal své tvrzení, že je nemajetný. Obvzlášť v době, kdy se sociální dávky často zneužívají.
Pokud by se zjišťoval jen zůstatek na účtu neb jeho změny, tak to je celkem ok, proč by ale úředník měl vědět o každém pohybu na účtu? V čem to pomůže při posuzování nároku na dávku nebo při bránění podvodům?